Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ako pare nisu problem i ako je ima uzimaj. Sto se tice same klime tu zazaliti neces. Sigurno ti nece biti malo ni na -15 s njom. Ti jos imas i pomocnu klimu. Eventualno si predimenzionisao grejanje i daces vise para nego sto treba ali 100% neces brinuti.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
ako moze mali savet,kako vi podesite klimu kada dotignete zeljenu temperaturu?mislim na odrzavanje....da li ostavite na HEAT ili stavite na AUTO rezim??ja sam jos u fazi ispitivanja kako da podesim i trazim idealnu poziciju duvanja a da pri tome uspe zagrejati prostoriju a da nesmeta to duvanje osobama koji tu borave (tipa,da im nebije direkt u glavu :) )
 
Svejedno je dali drzis na heat ili na auto kad je zima, svakako ce raditi grejanje. Ja konkretno drzim na heat. Krilca podesim kako mi odgovara, fan na auto i ne mislim.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
@ Ćimo:
Klima u grejanju ne može da duva u glavu jer treba da duva ka podu.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
jozza mislis najbolje je da se podesi da duva odmah ispred na pod?tako nabolje razmesa vazduh?meni bi tako i najbolje odgovaralo ali nisam znao koliko je efikasno kada duva direkt dole
 
Na Fujitsu klimi ima (ako se dobro sećam) 7 pozicija za krilca. Ja ne stavim vertikalno na dole, već na sledeću poziciju. Mislim na kid Midea klime pozicija mora da se "ulovi", jer klima krene da svinguje sa krilcima pa onda na sledeće pritiskanje tastera ostane u zatečenoj poziciji. Uglavnom, prve sezone sam držao vertikalno na dole, ali se pokazalo da je bolje kad ima mali otklon od vertikalne pozicije, da bi "dobacila" do kraja prostorije.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Tako je i kod mene, ne duva skroz dole vec dva-tri polozaja na gore. Heat opcija u prelaznom periodu na Auto sa ukljucenim Eco modom. Kad zahladni ide na Medium brzinu pa kad udare minusi gasim Eco mod.
 
Ja eko mod ne gasim :)

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Pozdrav citao sam malo na forumu starije teme sto se tice grejanja, pa me zanima do koliko te inverter klime mogu da greju?
Sta ako je bas zima, neki jaci minus?
Koje grejanje je naisplatljivije za stan od 64kvadrata?
Do sad sam se grejao na drva, ali razmisljam da predjem na struju ili nesto drugo, ovako mi se mnogo prlja stan, i stalno vucem drva uz stepenice i slicno, a mnogi kazu da je struja isplatljivija.
 
Poslednja izmena:
Dobar inverter pokriva temperature koje su u Beogradu (do -15 ili -20C). Daj neku skicu stana, kakva je izolacija, koliko ima spoljnih zidova, da li se greje ispod i iznad?

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Dobar inverter pokriva temperature koje su u Beogradu (do -15 ili -20C). Daj neku skicu stana, kakva je izolacija, koliko ima spoljnih zidova, da li se greje ispod i iznad?

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока

A koja je temp. u stanu ?
 
Nemam skicu stana, na prvom sam spratu, ispod mene su komsije koje su u prizemlju, koje stalno loze vatru tj greju se na kaljevu pec, pa i meni dobro dodje, zidovi odzaka u stanu stalno budu topli od njih sto greju od dole, sta ja znam solidna je izolacija, dosta mi znaci sto oni greju od dole.
Nekad nisam kuci ceo dan zbog posla i samim tim bi mi bilo otezano grejanje na drva, posto zivim sam.
 
Nemam skicu stana, na prvom sam spratu, ispod mene su komsije koje su u prizemlju, koje stalno loze vatru tj greju se na kaljevu pec, pa i meni dobro dodje, zidovi odzaka u stanu stalno budu topli od njih sto greju od dole, sta ja znam solidna je izolacija, dosta mi znaci sto oni greju od dole.
Nekad nisam kuci ceo dan zbog posla i samim tim bi mi bilo otezano grejanje na drva, posto zivim sam.
Nacrtaj rukom, slikaj telefonom pa okači ovde. Nezahvalno je davati preporuke na slepo, jer ne znamo kakav ti je raspored prostorija. Uglavnom, dve inverter 12-ce bi bile preporuka, to je od 100-120 hiljada din za obe, plus ugradnja.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Je l' moze da nagura 25c ?
Pa kod mene bi moglo verovatno i više jer imam uređaj od 1000eur. Uglavnom u proseku vuče debelo ispod nominalne snage, a u maksimum nikad nije otišla. Na -20C greje kao kalorifer od 3.6kW, na -15C 4kW. Sezonski koeficijent korisnog dejstva je 4.6, što znači da je za svaki kWh utrošeno energije dala 4.6kWh u grejanju. Fujitsu ASYG 12LTCA, ozbiljan uređaj, greje i ne pita koliko je stepeni napolju. Realno mogao sam da prođem i sa jeftinijom klimom, ali sam bio skeptičan. Kako god, ja se već 5 godina grejem na trenutno najjeftiniji način grejanja.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Koliko dana godišnje u Beogradu temperature budu ispod - 15c?
 
Koliko dana godišnje u Beogradu temperature budu ispod - 15c?
Ne znam tacno za broj dana na —15, ali kada mi je covek koji profesionalno radi grejanje ,mislim inzenjer u njihovoj firmi racunao koliko kilovata je meni potrebno rekao mi je da je prosek zime za ove prostore +7 .

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Pa kod mene bi moglo verovatno i više jer imam uređaj od 1000eur. Uglavnom u proseku vuče debelo ispod nominalne snage, a u maksimum nikad nije otišla. Na -20C greje kao kalorifer od 3.6kW, na -15C 4kW. Sezonski koeficijent korisnog dejstva je 4.6, što znači da je za svaki kWh utrošeno energije dala 4.6kWh u grejanju. Fujitsu ASYG 12LTCA, ozbiljan uređaj, greje i ne pita koliko je stepeni napolju. Realno mogao sam da prođem i sa jeftinijom klimom, ali sam bio skeptičan. Kako god, ja se već 5 godina grejem na trenutno najjeftiniji način grejanja.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока

Jos jedna stvar, ne znam koliko prostora/kvadrata grejes ? zanima me u tim hladnim mesecima, kada bude vezano vise dana minus recimo -10/15c, koliko kW potrosis za ceo mesec (sve ukupno ne samo klima) 400, 500 ? ...
 
Za pravilno dimenzionisanje za kućne uslove treba imati što preciznije klimatske podatke, kao i podatke o samom objektu. Neke okvirne tablice koje sam ja koristio pokazuju maltene dvostruku potrebu za energijom na -20 u odnosu na 0 stepeni. 85-90% ukupne energije za grejanje se može isporučiti sa grejnim telima koje daju do 60% od maksimalne neophodne snage za grejanje. Potreba za preko 80% od maksimalne snage je toliko retka da se tada isporučuje samo oko 1% ukupne energije. Ostatak se može pokriti nekim alternativnim izvorima toplote (postojeće el. grejalice i sl.). Ovi podaci su za godišnju potrošnju, naravno.

Najbolje je napraviti detaljniji proračun u zavisnosti od potreba i videti troškove instalacije i kasnije eksploatacije. Ovde u temi se uglavnom frlja sa svim mogućim vrednostima, pa savete treba uzimati sa debelom rezervom. Najlakše je nekome preporučiti predimenzionisano rešenje.
 
Jos jedna stvar, ne znam koliko prostora/kvadrata grejes ? zanima me u tim hladnim mesecima, kada bude vezano vise dana minus recimo -10/15c, koliko kW potrosis za ceo mesec (sve ukupno ne samo klima) 400, 500 ? ...
Za potrošnju struje nisam baš relevantan jer je 2 domaćinstva na jednom brojilu, pa je računica van proseka. Grejem 30kvm direktno i 10kvm hodnika kroz otvorena vrata. Klima je i na -19C radila bez problema. Žena okupa klince, i poveća na 25C kad izađu mokri da se obuku pred spavanje. Pisao sam zimus koliko struje vuče klima, a i ove zime ću prenositi utiske. Mislim da je prosek u baš hladnim danima bio oko 600W.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Jok, trenutna snaga, tj potrošnja na meraču. Inače, prosek zime je oko 400W mislim. Ništa nisam zapisivao, a merač na pamti, iako bi trebao

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
ok,ja nesto povezao da pricas o potrosnji na mesecnom nivou...elem,moja midea 18 koju malo njakam ovih dana na odrzavanju sam video da trosi oko 800w,e sad to je trenutno jer je jos uvek ne drzim stalno ukljucenu pa cemo videti kako ce se ponasati kada bude ukljucena 24h....druga stvar,ovi kisnji dani,kod nas pada kisa stalno vec 2 dana a midea ode u defrost svakih 15 minuta,spoljna je izlozena direktno kisi pa je to normalno na ovu vlagu,zar ne?
 
800w na odrzavanju ovih dana kad grejanje skoro i ne treba ne zvuci ok.
Defrosti svakih 15 minuta nisu ok ni kad je -25 vani.
Defrosti uopste na +10 vani nisu ok.

Mozes li bit precizniji.Sta se to kod tebe desava.
Kakva je vanjska temp kod tebe.
 
Auuu 800W na odrzavanju, a koja je kvadratura? Meni devetka potrosila 3Kw za 24 sata.
Greje 40 i kusur kvadrata , temperatura 24 stepena, na meracu 200-220W na odrzavanju, a gasi se ne duva stalno. Fujitsu 09 LECA je u pitanju.
Defrost na +11 stepeni pa ne znam kakva da je vlaga ???? Gde si, kolika je temperatura kod tebe?
 
Nisam probao ni jednu od tri 18-ce kod mojih, baš ću da vidim za vikend. Ali 800W i defrost na 15mi nisu normalni. Kad moj Fujitsu vuče 800W to greje ko blesavo, a uopšte i ne ide u defrost iznad +7C. Probaj da pokriješ nečim spoljnu

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
ok,ja nesto povezao da pricas o potrosnji na mesecnom nivou...elem,moja midea 18 koju malo njakam ovih dana na odrzavanju sam video da trosi oko 800w,e sad to je trenutno jer je jos uvek ne drzim stalno ukljucenu pa cemo videti kako ce se ponasati kada bude ukljucena 24h....druga stvar,ovi kisnji dani,kod nas pada kisa stalno vec 2 dana a midea ode u defrost svakih 15 minuta,spoljna je izlozena direktno kisi pa je to normalno na ovu vlagu,zar ne?
Cekaj, ti sad koristis grejanje i na ovim temperaturama klima ti trosi 800W i radi defrost svakih 15 minuta? Meni je to prosto neverovatno. To ne bi smela da radi ni na mnogo nizoj temperaturi a ne sada. Jel ta klima ima led neki na sebi? Palo mi na pamet da klima mozda ima neki senzor na sebi a posto je kisa stalno zaliva da se istripuje nesto i da zato zeza.
Edit: mada ako nije stalno ukljucena onda mi to i ne deluje kao odrzavanje. Ukljuci je par sati i vidi kako trosi kad nabije temp.
Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno