Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
90kvm ukupno, podeljeno u 4 sobe.
 
Ja da sam na tvom mestu , uzeo bih 2x Fujitsu ASYG 09LEC , komad kosta 54k , prvoklasni proizvodjac , standard model tj zlatna sredina . Model nize tj 09LLC je predvidjen za hladjenje oko 40m2 , 09LEC je za klasu iznad , i jaca je , pa bi trebalo da ti pokrije tu razliku tj da pokrijes sasvim fino tih 90m2 sa te dve klime . To je sto se tice onoga sta bih ja uradio ..

Sto se tice Midea , a trazis 12+9 , tu ti jedino mogu dati preporuku za Mission model , Midea Mission MSMBAU-09HRFN1-QRD0GW = oko 45.000 din , i Midea Mission MSMBBU-12HRFN1-QRD0GW = oko 51k , za kes .. Eto malo pogledaj i preseci , ako ces Fujitsu onda imas i dobar servis kod tebe u NS , a za Mideu ne znam nikoga za za preporuku .

Obrati paznju na poziciju unutrasnje , jako bitna stavka , i da se to ugradi po propisima , da ne bude dao sam 100k a klima ne radi kako treba ...

.
 
Pošto vidim da je cena slična, kakvo je poređenje između Fujitsu ASYG12LMCA i recimo LG klima inverter E 12EM, i koje su prednosti u odnosu na recimo Mideu?
P.S. ili recimo Fujitsu ASYG 12 LLC, vidim da ima za ispod 60k, potrebno za grejanje 30tak kvadrata dnevna sobe. Ceo stan je 80 kvadrata ali sumnjam da može da se pokrije jednom klimom, pošto imam degažman za spavaći deo, pa razmišljam da kasnije možda uzmem jednu 9ku za spavaći deo
 
Poslednja izmena:
Za pocetak , Fujitsu 1 klasa - maticna firma je u Japanu , LG je 2 klasa - Korea , Midea 3 klasa klima uredjaja - Kina , sto po kvalitetu to po onome sto mozes ocekivati na minusima . Kod Fujitsu , kao i kod svih japanaca , postoje grupe tj klase , LLC je ulazni model , LM je standardni , LU - visok COP i dizajnerski , i LT je TOP model Fujitsu . Znaci imas 12-ke od svih modela , svaki naredni je skuplji , jaci , ima bolji COP , kvalitetnije komponente , i vise opcija na daljincu , itd . Sto se tice razlike izmedju LG E12EM i Fujitsu 12LM , LG je deklarisan do -10c , a Fujitsu do -15c , pa ako se mislis grejati samo na klime sve ti je receno . S obzirom da neces grejati ceo stan , te ces imati hladne okolne zidove , nemoj ici ispod LM modela , to je za 8000 vise od LLC ali je bolji uredaj i niko se nije zalio na taj model .. Ako bas nemas para onda pametuj , ali ako mozes da izdvojis 68k za Fujitsu uzimaj :)

Za grejanje 90m2 ti je potrebno bar 3 klime , doduse vise manjih ali vise komada svakako , tesko da to mozes pokriti sa 2 klime ..
 
Klima uredjaji - diskusija, pitanja

Što se tiče grejanja, imam centralno i jako dobru izolaciju, to je bitno samo za noć i za prelazni period

P.s. Tek sad vidim da sam napisao grejanje, mislio sam hlađenje, mozak mi je prolupao [emoji3]

P.p.s. Nisam ni znao da ovako nešto postoji (Fuji Fujitsu multi split sistem ROM 20UB2+RSM12UB+RSM07UB). Kako je mišljenje o tome?

Sent from my iPad using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Fujitsu ASYG 12LLC bi mogla da ti hladi oko 50m2 , a mozda i vise posto imas tako dobru izolaciju , samo gledaj da unutrasnju jedinicu dobro usmeris tj da duva ka prostorijama koje zelis da hladi tj greje , jako bitna stavka .. Fujitsu ima jos jednu caku tj tako je podesen , mozes ti njemu izduv pojacati na max , no ako klima skonta da je dovoljno da duva na minimumu da bi odrzavala zadatu temp , ona ce tako i duvati , i nema sanse da je ti nateras da duva maximalno . Ovo je super za komfor jer klima ne duva vise nego li je potrebno a i pravi manju buku , no zato je jos bitnije da je dobro usmeris tj da gura vazduh sto dalje od sebe i na taj nacin pokrije sto vise m2 . A ako je tako dobro izolovan prostor i posao grejanja preko noci ce raditi , na tih 30-ak m2 .. Minimalna instalacija za Fujitsu je 3m , obavezno vakumiranje pre pustanja u rad , svaka cev da je zasebno izolovana i ne bi bilo lose da stavis antivibracione gume na spoljnu , ne kostaju mnogo a smanjuju vibracije spoljne jedinice tj buku , i gledaj da nadjes dobre servisere ..
 
Nisam ni znao da ovako nešto postoji (Fuji Fujitsu multi split sistem ROM 20UB2+RSM12UB+RSM07UB). Kako je mišljenje o tome?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
To jeste MULTI ali je obicna klima , nije inverter , i trebalo bi da je dobar kvalitet , no najveca mana je to sto nigde nisam nasao do koliko je deklarisana a kako su sve obicne klime deklarisana do max -7c , onda racunaj da je tako i ovde . Rade i obicne klime ispod -7c ali se ne smeju gasiti a kako bi tebi trebala preko noci , onda bi je bio problem paliti kad je spoljna temp ispod tog minusa . Ima dosta snage koliko vidim , iako nisam nasao skoro nista od podataka , ali i ume da trosi , kako god , radi kao i svaka obicna klima .
Ne znam sta bih ti rekao ..
 
Ako je samo za hlađenje, uz'i se nešto jeftinije. Tu se Midea pokazala i dokazala, i nema potrebe gledati dalje (skuplje). Naravno, pričam o ON-OFF uređajima, ne o inverterima.
 
Evo samo da se prijavim...obzirom da se sređuje polako stan a finansije su manje ipak je uzeta Vox inverter klima.Malo je bilo problema pri ugradnji usled majstorskog dela,moralo je malo kompromisa i pregovora da se odradi...nadam se da nisam pogresio sa odlukom o mestu ugradnje.U svakom slučaju za 38k i 5 godina garancije je trenutno koliko sam video best buy...kako će se pokazati sama klima videćemo.

Sent from my 9010X using Tapatalk
 
Bog ti pomogao junace .. A kakav kompromis si morao da pravis ?
 
Plan mi je bio da postavim spoljnu jedinicu na terasu koja je natkrivena i tako zaštitim tokom zime spoljnu jedinicu od smrzavanja pošto će se terasa zatvarati.A instalaciju da sakrijem u delu plafona koji je napravljen od gipsa.Naravno majstor nije mogao to da odradi jer nije znao kako da sprovede instlaciju pošto bi radio na slepo...Ubeđivao me je da nije nikakav problem da klima ide na spoljni deo fasade,pa se nakon toga ispostavilo da je moguća ugradnja u samo jednom delu zida(prrdviđeno gradnjom)....bukvalno je unutrašnja jedinica stala u milimetar.Naravno sa tog mesta je bilo meni preskupo za ugradnju(a majstoru je još uvek bila misterija kako da instalaciju provuče kroz gips),pošto firma naplaćuje 1300din dužni metar.Tako da ne bih platio oko 150e ugradnju morao sam da se odlučim za montiranje na spoljni deo fasade.
I naravno po završenom poslu Srbija...majstor lepo krene da nosi svoju opremu,napravi mi ris na parketu oko 30cm i pri tom mu ispadne burgija udarne bušilice i napravi mi 4 ulubljenja u novom parketu.Epilog...klima radi,a firma treba da mi javi kad će mi poslati majstora za sanaciju parketa.Kompromis je bio taj da ih sačekam 15 minuta da se organizuju i da mi predlože rešenje problema ako žele da ostanu živi...neverovatno kako u ovoj zemlji ništa ne može da se uradi iz prve i kako treba.

Sent from my 9010X using Tapatalk
 
Misliš da će zaista poslati nekog da to sanira?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
To sto bi ti uvukao spoljnu jedinicu ne bi je spasilo smrzavanja i odlaska u deforst , sam naziv kaze - spoljna jedinica - namenjena za postavljanje na fasadu . Veci uticaj na smrzavnje ce imati gomila uslova koje ti ne mozes kontrolisati , niska spoljna temp + veca vlaga + ako ti se klima forsira jer nema snage da to laganica izgura , eto tebi defrosta svako malo , a grejanja slabo . Videces kad krene grejna sezona , hladjenje nece biti problem, no ako si unurasnju postavio na losu poziciju lako mozes biti nezadovoljan radom klime . A sto se tice te garancije od 5g , uz verovatno uslovljen jednogodisnji servis , pa to sad nude i ostalo brendovi tj servisi koji ugradjuju klime . Ma samo da ona radi ono za sta je namenjena , da potraje i da ti budes zadovoljan , sve ostalo je nebitno .. Nego , jesu li ti vakumirali sistem pre pustanja u rad ?

Pa i da posalju nekoga da to sanira , mislim da se to ne moze sanirati a da se popravka ne vidi , nazalost :(
 
Što se mene tiče poslaće sigurno...za ostale ne znam.Ja svaki dan imam ogromnu profesionalnu odgovornost na svom poslu koji se ogleda milionskom cifrom i ljudskim životima.S'toga očekujem da se ono što sam uredno platio ne uništava.A ko želi da radi suprotno logici i profesionalizmu neka izvoli...i za takve ima leka.Realno dešavaju se greške...zažmurio sam na ogrebotinu ali na rupe u patosu ne mogu...videćemo.

Sent from my 9010X using Tapatalk
 
To sto bi ti uvukao spoljnu jedinicu ne bi je spasilo smrzavanja i odlaska u deforst , sam naziv kaze - spoljna jedinica - namenjena za postavljanje na fasadu . Veci uticaj na smrzavnje ce imati gomila uslova koje ti ne mozes kontrolisati , niska spoljna temp + veca vlaga + ako ti se klima forsira jer nema snage da to laganica izgura , eto tebi defrosta svako malo , a grejanja slabo . Videces kad krene grejna sezona , hladjenje nece biti problem, no ako si unurasnju postavio na losu poziciju lako mozes biti nezadovoljan radom klime . A sto se tice te garancije od 5g , uz verovatno uslovljen jednogodisnji servis , pa to sad nude i ostalo brendovi tj servisi koji ugradjuju klime . Ma samo da ona radi ono za sta je namenjena , da potraje i da ti budes zadovoljan , sve ostalo je nebitno .. Nego , jesu li ti vakumirali sistem pre pustanja u rad ?

Pa i da posalju nekoga da to sanira , mislim da se to ne moze sanirati a da se popravka ne vidi , nazalost :(
Ozračena je pre puštanja u rad...a generalno služiće za dogrevanje.Što se tiče spoljne jedinice to je što je a parket može da se sanira...bukvalno kao popravka zuba.Obradi se rupa,napuni se nekom smesom kao git masa,prelakira se i to je to.Samo je pitanje cene...koju ja neću platiti to je sigurno.

Sent from my 9010X using Tapatalk
 
Pozdrav ljudi zanima me ima li neko iskustva sa ovom klimom Vox IVA1 12IE primamljivo je sto daju 5 godina garancije uz redovne servise. Bilo kakvo iskustvo bi bilo korisno hvala :)
 
Pozdrav ljudi zanima me ima li neko iskustva sa ovom klimom Vox IVA1 12IE primamljivo je sto daju 5 godina garancije uz redovne servise. Bilo kakvo iskustvo bi bilo korisno hvala :)
Ugrađena kod mene pre par dana...za te pare sasvim pristojna.Tiha u radu,nema vibracija...

Sent from my 9010X using Tapatalk
 
Pozdrav ljudi zanima me ima li neko iskustva sa ovom klimom Vox IVA1 12IE primamljivo je sto daju 5 godina garancije uz redovne servise. Bilo kakvo iskustvo bi bilo korisno hvala :)

5 fodina uz redovan servis daje većina njih, skoro svi. Ali za jedan servis uzimaju i po 20-ak eur. Iako je servis zapravo samo pranje koje možeš uraditi sam.
Izduvavanje spoljne jedinice komresorom je jedino što ne možeš sam tek tako.
 
To da li je neka klima dobra , to cete videti kad krene grejna sezona , to je pravi test za klimu . Sto se tice vibracija , to cete takodje videti kad malo jace zazimi i klima krene da se forsira jer tek tada pocne da pravi buku . A sto se tice pranja spoljne , ako se grejete na klimu samo defrosti su uglavnom dovoljni da operu svu prljavstinu sa njih , a ako ponekad ni to nije dosta , rastavite kuciste spoljne da imate bolji pristup , naprskate sa Axel Sgrasso , ostavite par min i dooobro isprete sa vodom .
 
Najveći broj klima kod nas se koristi prvenstveno za hlađenje. Ok, jači modeli Fujitsu invertera su odlični za grejanje, apsolvirano, ali to ne treba većini korisnika.
 
Pa da, posle zavrsis kao ja, treba ti za grejanje a ona ne moze da izgura :D
Meni polako rastu apetiti, mozda zagrizem i za nocriu ;)

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Samo nemoj da preterano predimenzioniras klimu , ok je ako je malo jaca ali ne i prejaka ..
 
Sa nocriom ceo stan grejem bez frke. Necu imati potrebe da koristim mermoterm i norveski u spavacim, tj spavacoj i radnoj. Raspored prostorija je savrsen za jednu klimu, steta je da ne iskoristim to. Zimus sam se razmisljao kako da se otvorim za LM, merkao sam LU... Sada je LU sigurica, merkam nocriu. Znao sam da ce tako biti.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Lovatoru :)

Znas ti koja je razlika izmedju otvaranja za LM ( na -15c daje oko 2.6kw ) i Nocrie 14 ( na -15c daje oko 5.8kw ) .. Dupe i glava :p
 
Hehhh kakva slučajnost...svratim do maminog stana da ga obiđem i proverim kako idu radovi u stanu,bacim oko na klimu,pošto je to jedino što ima u stanu trenutno. Kad ono identična klima kao ova moja...generalno mama je kupila prošle godine u septembru mesecu ali nisam nešto mnogo zagledao.
Kapirao sam obična klima...došao,postavio joj na grejanje da može da se uključi i kao to je to.Ni na kraj pameti da je osmotrim dobro...i sad ukapirah da je klima radila zimus po onom kijametu bez problema.Još se mama hvali kako je malo struje potrošeno uz TA peć i dogrevanje klimom :D neverovatno.
 
Potreban mi je drugarski savet za Midea klima uređaj MSMACU-18HRFN1/MOB02-18HFN1. Evo specifikacije:


- Model MSMACU-18HRFN1/MOB02-18HFN1
Jačina u BTU 18000
- Hladi/greje prostor (m²)
- Snaga pri grejanju potršna (W)
- Snaga pri hlađenju potršna (W)
- Isporučena snaga pri grejanju (W)
- Isporučena snaga pri hlađenju (W)
- Nivo buke (dB)
- Boja Bela
- Daljinska kontrola Da
- Dodatne funkcije Tip: Full Dc Inverter
- Energetska klasa: A++ / A+++
- Kapacitet hlađenja (kW): 5,3 (1,82-6,13
- Kapacitet grejanja (kW): 5,6 (1,38-6,74)
- Rashladni gas: R410A
- Priključak el. energije hlađenje (W): 140-2360
- Priključak el. energije grejanje (W): 200-2410
- SEER (W): 6,7
- SCOP (W): 4,4


Trenutno koristim LG 12000 BTU inverter, sa kojom se 5 godina grejem bez problema sa dopunom od dve TA peci od 3kw. Koje se samo akumuliraju i same isijavaju toplotu. Sa vecom klimom bih iskljucio obe peci i nadam se dobijo isto zagrevanje ( ili jos bolje ). Da li bi po vama ova klima odradila svoj posao ili mi preporucujete neku drugu sa istim ili slicnim COP.
Ova klima kosta 80.000,00 dinara i cenovno mi odgovara. Steta je sto nema jonizator kao opciju...
 
Ja bih pre uzeo ovu MIDEA MSMBCU-18HRFN1-QRD0GW MISSION - 82.000 din , ako bas zelis Mideu . Ne znam za sta ti tacno treba klima ali je po meni ova Mission bolja , ima bolju modulaciju , deklarisana do -20c , mozes nadograditi Wifi uz dodatnih 5-6000 din , ako ti bas treba .

http://docdro.id/FtU4JVS
 
Poslednja izmena:
Bio sam letos na moru i u smeštaju je bila neka fujutisu klima koja je na minimumu maltene neprimetno hladila.
Kući imam običnu mideu i ona na minimumu stvara neprijatnu hladnoću.

Da li je razlika u inverter i običnoj klimi ili je razlika samo u klasi?



Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno