Šta je novo?

Klima uredjaji - diskusija, pitanja - procitati prvi post!

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Od cega stitite vanjsku jedinicu ?
Sta je sa bukom.Vodi li ko o tome racuna pri izboru klime ili pri izboru mjesta ugradnje ?
 
Pa nije zgoreg postaviti spoljnu jedinicu na takvom mestu kao sto je kod njega ili kod mene , da je uvucena na terasu , da ne pada nista na nju , a opet da ima nesmetan protok vazduha sa svih strana a i na ruku ti je . Sto se tice buke , pa najpre se gleda pozicija unutrasnje i onda to ponajvise i diktira gde ce ici spoljna tj da nije predugacka instalacija , a za buku , pa stavljaju se antivibracione gume na spoljnu jedinicu i to koliko toliko ublazuje buku .
 
Vetrojebu, na terasi će biti LU, tako da od buke neće biti Bog zna šta. Ne tandrče to kao neke koje sam imao prilike da čujem (pa tek onda vidim).

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Inače, spoljašnja se štiti od snega i ledene kiše, jer onda brže ledi izmenjivač, pa umesto da se ljudi greju, klima se "defrostuje"

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Pa jedino ako na onom ćošku duva i zavejava sneg toliko jako da i dalje pada na klimu. Onda ima logike pomeriti je ka sredini.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
To je bas ako zelis najbolju mogucu poziciju ali bice ova sasvim OK .. Samo je povuci sto dalje od ivice tj ka tom prozoru ..
 
Bice 12LM i 12LU pa jos malo stavim izolaciju na tavan i na plafon od prizemlje a za kupatilo svakako imam dodatno grejanje a tu je i gas u rezervi za vece zimske dane. Imam i servisera za sve to. Spoljnu jedinicu da li je bolje saviti na terasi ispod prozora od kupatila ili moze i iznad pitam zbog isparenja kad se zimi otvaramo. Letnji kondenz da li je normalno u kadu voditi? Potrosnju sam mislio meriti ali cuo sam da napojni kabel prvo ide u spoljnu jedinicu pa tek unutra u unutrsnju kod inventera, znaci iz konektora prvo napolje?
 
Vetrojebu, na terasi će biti LU, tako da od buke neće biti Bog zna šta. Ne tandrče to kao neke koje sam imao prilike da čujem (pa tek onda vidim).

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
Kazu da su fujitsu klime bucnije.

Jel ko imao priliku uporedit koliko je bucna jedna toshiba 16 u odnosu na fujitsu 12.
Zasto fujitsu 12 grije jace od toshibe 16 iako je manja fizicki.
Odakle ta energija.Na cemu se to kompenzuje.
 
tib

Mislim da je klimi svejedno da li ti stavio spoljnu iznad ili ispod prozora , onda ce svakako kroz sebe provuci taj vazduh . Klima se napaja sa spoljne strane ali meni je uticnica i kabl unutra u stanu , znaci izvukli su kabl iz sobe kroz rupu gde inace idu cevi , doveli ga do spoljne onda opet kroz istu rupu sproveli kabl koji ide do unutrasnje , nije to nista problematicno kao sto mislis .


windfucker


Pa vidi , Fujitsu jeste bucnija ali je i jaca , bas zato sto je jaca i sto kompresor radi na vecim obrtajima zato je i bucnija . Zato i jeste Toshiba tisa , kompresor radi na manjim obrtajima ali i kilavi kako ide u vece minuse , a Fujitsu se ne predaje ni tada i zato kompresor mora vise da se forsira ali ti ne ostajes uskracen za KW . To su sad sve finese , ako gledas Hrvatsko trziste tu ti je Toshiba cenovno mnogo privlacnija nego u Bosni i Srbiji , kod nas je bukvalno precenjena . I sad , ako imas u Hrvatskoj u ponudi Toshiba Suzumi 16 za 6500kn a Fujitsu 12LU za 7233kn , i ako ti je dovoljna ta Toshiba , pa normalno je uzeti Toshibu . Znaci LU je jaca i daje vise na -15c , ali ja ipak mislim da je Toshiba Suzumi 16 kvalitetnija ako nista drugo zbog Twin Rotary kompresora . Ja neke zekim kako je 16-ka slabija od 12-ke , i to je stvarno malo smesno , ali taj Suzumi se namece kao boja kupovina za manje para . Kod nas je sve drugacije , Fujitsu ima najbolji odnos cena = kvalitet i tu nema mesta razmisljanju , svako normalan bi uzeo Fujitsu jer sve preko toga je cisto bacanje para . Zato ljudi ovde uzimaju Fujitsu a ne zato sto je ne znam koliko bolji od Toshibe , Daikina , Mitsubishia . Znaci uvoznici su ti koji diktiraju cenu pa je tako Fujitsu ovde jeftiniji , slicno je i u Bosni , u Hrvatskoj je nekako najbolje izbalansirana cena svih marki , a u Makedoniji je basnoslovno skup .

Na kraju , sve je to samo do podesenosti klima uredjaja , Daikin i Toshiba ti idu na sto vecu ustedu tj COP - SCOP , a Fujitsu i Mitsubishi gledaju da isporuce sto vise toplote na vecim minusima , obaraju tada COP ali ti imas bolje grejanje . Te razlike u SCOp i COP izmedju te dve grupe su po meni mizerne i glupo je da zarad neke sitne ustede klima posustaje na vecim minusima , ali tako je kako je , ti izaberes sta tebi odgovara i to je to .

I da , da ne zaboravim , COP je promenijiva stvar , pa tako ako stavis u isti prostor Toshibu Suzumi 16 i Fujitsu LU , ne mora da znaci da ce Fujitsu biti bucniji a ni da ce trositi vise od te Toshibe .
 
Poslednja izmena:
Znaci mogla je i toshiba natjerat kompresor da se vrti jako na minusima.Ali iz nekog razloga nisu.
Mozda nisu hteli da kupci slusaju vecu buku.Mozda je plan da vise ustede struje.

Kad sve saberes i oduzmes fujitsu uzimas ako nemas para za toshibu.Jer za malo para dobijes puno grijanja jel tako.
Ali kompresor ce se vrtit jako,buka ce biti veca,potrosnja moze biti veca,vijek trajanja kompresora mozda bude manji.

Sve je to nesto sa cim bi trebalo upoznat forumase prije nego im predlozis kupi fujitsu jer je najbolji.
Naravno da je fujitsu kvalitetna i ne mora da znaci da ce prije crknut ili slicno.
Ali nemaju svi iste kriterije vezano za buku.Neko je naucio na centralno koje ne proizvodi nikakav zvuk.
Takve osjetljive musterije treba upozorit na ove stvari.
 
Za razliku u ceni grejanja na centralno i na klime slusao bih i najgori Vox, isplati se :D Zvuk unutrasnje jedinice je bar kod mene na LGC uvek jaci kada su minusi jer rade na Medium brzini. To je konstantan zvuk i uz njega se moze spavati, to jest naviknes se kao na otkucaje sata. A i bolje se odmoris jer ja kad nalozim kotao, ne mogu cvrsto da spavam jer ne znam da li ce se ugasiti do ujutru i ako je napunjen, ovako klime pevaju, rade defrost i ne staju. Stede, imas luksuz pa malo buke mora da kompenzuje, ne moze bas sve da bude potaman ;)
 
Ne znam kakvu buku spominjete? Meni je spoljna od LT-a pored prozora od spavaće sobe, i NIŠTA NE ČUJEMO. Oni podaci su za buku kada kompresor vuče 2kW, a moj LT u Grejanju vuče 400-500W. Znači tišina.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Spoljašnja mi visi kod komšije, a ovaj me nakon prve zime pitao što nisam palio klimu da se grejem, kad sam već tolike pare dao?!!! Očekuju ljudi valjda da tandrče, poleće ko aviJon, šta li već...

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Samo sto pomislim da sam vas shvatio,vi opet mene zbunite.
Ne znam kakvu buku spominjete? Meni je spoljna od LT-a pored prozora od spavaće sobe, i NIŠTA NE ČUJEMO. Oni podaci su za buku kada kompresor vuče 2kW, a moj LT u Grejanju vuče 400-500W. Znači tišina.

Kupujete fujitsu lt da bi radio na 400-500w ???
Zasto tolika klima za tako malo toplote ?
Tu bi i najjeftinija bila predimenzionisana.
 
Da bi uopste i komentarisao buku Fujitsua morao bi da se grejes na istu pa da kazes sta je bucno a sta nije . Ta buka i ako je ima je samo kad klima radi na maximumu tj kad Fujitsu pokusava da da maximum od sebe , takvih dana je malo ili skoro nikako tokom cele zime . Ja znam mozda jednog ili dva lika ko se greju na invertere a da mu klima odrzava zadatu temp te da na odrzavanju vuce 800-900w , znaci cak i tada nije na maximumu . Naravno da je centralno grejanje skoro pa besumno , ali nekome ko planira da greje stan ili kucu do nekih 80-100m2 , nema jeftinijeg od inverter klima . Naravno uslov za ovako nesto je makar neka izolacija i dobra stolarija . A sta bi ti zeleo da ja preporucim ljudima za grejanje , ajde kazi , sta bi ti ljudima predlozio za grejanje .

I kad si ti cuo od mene da je Fujitsu najbolji , on samo ima najbolji odnos cena = kvaitet u Srbiji , a kako ostali brendovi , mislim na japance , ne daju nista vise a osetno su skuplji , nema potrebe da ljude navlacim na to da bacaju vise para da bi ti bio sretan . Evo ne bilo mi tesko da ti pokazem i dokazem da Toshiba Suzumi 16 nije nista tisa od Fujitsu 12LU modela , podaci iz manuala za obe klime ..

Pogledajte prilog 233145

Pogledajte prilog 233146

Jesi li ti dosao ovamo da malo podjebavas raju i opstruises temu ?
 
Poslednja izmena:
Meni LGC jesu radile na maximum bez Economy posto nisu bile dovoljne, ipak je velika kvadratura (2x LGC greju 91m2 uz malu pomoc konvektora). Sad sam dodao 2x 09LLC pa cemo videti kako ce biti, planiram da ih sve drzim u Economy da se kompresor ne bi zaletao, mislim da ce mnogo umerenije raditi jer nije isto 2 klime i 4. Pa i tako, nikada nisu bile bucne, jedino ova jedna kojoj su nosaci usrafljeni na zid a ne na fasadu se vise cuje a i nema gumene podloske sto cu uskoro da stavim. I to se vise cula nekad na 0c nego na -15c, ubode tako neku rezonancu pa prenosi preko nosaca na zid. Za pitanje zasto jacu klimu, pa da uvek imas snage u rezervi za vece minuse i da radi rastereceno i tada se i manje cuje, to jest ne cuje se uopste. Ne lozis ni ti kotao na ugalj non stop na 80c nego na 60c pa kad zazimi mozes da pojacas. Moj kotao je prejak pa do -10c moze i na 45c da stoji, unutra je 24c.
Pravilno dimenzionisan uredjaj i nema buke ni problema.
 
Da bi uopste i komentarisao buku Fujitsua morao bi da se grejes na istu pa da kazes sta je bucno a sta nije
Ti si mi najkomplikovaniji.
Zasto mislis da nemam fujitsu.
Zasto mislis da nemam i toshibu.
Prvo mi kazes da bi komentarisao buku moram se grijat na fujitsu.
A onda udaris sebi kontru i dokazujes na osnovu nekakvih papira ko je bucniji.

Jel ti odgovorno tvrdis da je twin rotary u toshibi bucan kao i kompresor u fuji 12 luca ???

Po tebi toshiba sa vecom i tezom vanjskom jedinicom,sa twin rotary kompresorom,ogranicenim na nizu freq,i dalje bucna kao fujitsu luca.
Onda toshiba je obicno smece.Ajde sto ne znaju napravit da greje nego i tako zavrnuta bucna kao fujitsu odvrnut.
 
Ja tvrdim da je ovo sto si video iz manuala proizvodjaca navedenih klima , ako to nije za tebe dovoljno , bas me ... :)
Da li je Twin bucniji od Rotary , po ovome bi rekao da nije ali nije ni tisi , bar tako kaze tablica ma sta ti pricao o nizoj frekvenciji .. Ne trebamo ovde ni ja ni ti da pametujemo da li , sta i ko , sve ti lepo pise , crno na belo .. 50db
 
Poslednja izmena:
Kao sto ti malo pre napisa.

Prvo moras sacekat da dodje minus.Pa otici kod nekog ko ima toshibu sa twin rotary.
Pa poslusat kako radi.Pa tek onda komentarisat.
Ovako pises a nisi ni probao i ne znas o tome.
 
Pretpostavljam da imas bar osnovnu skolu , pogledaj sta sam ti okacio pa onda dodjes da komentarises , a ako zelis da Toshiba napise manje db u toj tablici , molim te da se njima obratis a ne meni :)
 
Vetrojebu, kompresor ima neku svoju "buku". Kod LT-a je to kao da slušao motor aviona u daljini, onaj visokotonski zvuk. E sad, NAJVEĆU buku stvara vRtiLaToR spoljašnje jedinice. Oko 2000m^3/h vazduha prodavao križ spoljni izmenjivač. E tu je "buka". A ti pošto imaš i Tošibu Suzumi+ 16 kao i Fujitsu ASYG 12LUCA, daj nam pusti snimak da i mi ubogi nešto naučimo.

Послато са HTC One M9 уз помоћ Тапатока
 
Ako imas 12 lt on ima twin i kudikamo je tisi i bolji od 12 luca,u kom je kompresor kao u 09 lt .

Ne verujem da cemo se druzit tu.Meni izgleda da sam upao u mrezu prodaje fujitsu.
Mislim da bi bio babaroga tu za kratko vreme,ako vec nisam :)
 
Samo sto pomislim da sam vas shvatio,vi opet mene zbunite.

Kupujete fujitsu lt da bi radio na 400-500w ???
Zasto tolika klima za tako malo toplote ?
Tu bi i najjeftinija bila predimenzionisana.

Naravno. Sa COP od 4 to ti daje skoro 2 kW snage iliti 48 kWh toplote dnevno. Dakle potpuno isto kao TA peć od 6 kW koja se punila cele noći. Ako ti to nije dosta u sobi, onda treba da zatvaraš prozore zimi :)

Sve je to nesto sa cim bi trebalo upoznat forumase prije nego im predlozis kupi fujitsu jer je najbolji.
Niko nije rekao da je Fujitsu najbolji, već da je best buy na ovoj lokaciji, i naglašeno ti je da nije tako u celom regionu.

Jel ti odgovorno tvrdis da je twin rotary u toshibi bucan kao i kompresor u fuji 12 luca ???
Previše se baviš glasnošću kompresora, a mislim da će ti buka unutrašnje jedinice biti mnogo veći problem.

Ne verujem da cemo se druzit tu.Meni izgleda da sam upao u mrezu prodaje fujitsu.
Mislim da bi bio babaroga tu za kratko vreme,ako vec nisam :)
Ako si siguran da ti ne treba dodatna snaga i ako imaš para, slobodno kupi Toshibu. Nećeš se prevariti, odličan je uređaj.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh Dno