Šta je novo?

XMP problem

riddler

Cenjen
Učlanjen(a)
15.06.2010
Poruke
72
Poena
160
Imam jedno pitanje, nece vise da mi bootuje bios kad je XMP ukljucen cak ni sa default frekvencijama (bez ikakvog overclocka), da li to znaci da mi je crkao neki ram modul? Kad iskljucim xmp i memorija mi radi na 2400(3000 bi trebala) cak imam moj stari overclolck stabilan na 4,5 i sve radi stabilno...
5820k, msi x99a sliplus, corsair 4x8gb 3000mhz

I ako moze neki tutorijal kako da rucno overclockujem ram pa da vidim dokle radi normalno...
 
Da je crkao, ne bi radio ni kad isključiš XMP.
 
odradi reset biosa...pa probaj ponovo.
 
odradio sam reset biosa, posto kad je crkao dok je bio u pola rendera i vise bios nije hteo da se uopste ukljuci... switchovao sam na sekundarni bios i flashovao isti bios sa msi sajta umesto primarnog koji ne radi... Prvo sam mislio da nije do overclocka procesora, ali ispostavilo se da sve radi savrseno sa i bez overclocka procesora... dve stvari koje mozda imaju veze, pre nedelju dana sam ukacio jos jedan hard od 4tb tako da sad ih imam 5, 2 ssd-a i 3 klasicna pa da ne vuce sve previse struje? i jos jedna stvar koja mi je pala na pamet je da su dva modula ispod radijatora, pa da ih nije slucajno sprzio? Da napomenem da je sve radilo savrseno do jutros, bio je u heavy loadu sat vremena pre nego sto se to desilo.
 
Pa tako napisi, ne nece iz cista mira.:D
Onda je to druga stvar, vadi sve module napolje ostavi samo jedan i tako redom.
 
Samo da proverim da li sam dobro shvatio? Posto sad rade, da li da svaki testiram sa xmp-om dok ne vidim koji nece da bootuje? Btw, odradio sam win memcheck i nije prijavio nijednu gresku....
 
Da, da vidis da nije do nekog od modula, takodje probaj i razlicite slotove.
 
Imam jedno pitanje, nece vise da mi bootuje bios kad je XMP ukljucen cak ni sa default frekvencijama (bez ikakvog overclocka), da li to znaci da mi je crkao neki ram modul? Kad iskljucim xmp i memorija mi radi na 2400(3000 bi trebala) cak imam moj stari overclolck stabilan na 4,5 i sve radi stabilno...
5820k, msi x99a sliplus, corsair 4x8gb 3000mhz

I ako moze neki tutorijal kako da rucno overclockujem ram pa da vidim dokle radi normalno...

XMP na 3000mhz nece da moze ako ti je strap 100mhz na tvom overclocku. Ram na 3000mhz je stabilan uglavnom samo ako koristis 125mhz strap, zbog ratia.
Takodje pitanje je da li je ta memorija u kit-u i sertifikovana za quad channel, a posto nisi dao oznaku samo nagadjamo :)

EDIT: zaboravih da dodam, za 100 strap koristis 2400/2666/3200. 2800/2866/3000 su za 125 strap.
 
Poslednja izmena:
http://www.corsair.com/en/vengeance...00mhz-c15-memory-kit-black-cmk16gx4m2b3000c15
ova memorija, samo puta dva... XMP mi je i bio na 125 strapu, a sad ni bez overclocka nece na 125 strapu...
posto moram da razmontiram hladjenje da bih izvadio module, odustao sam danas da to radim... a i nasao sam na netu nekog sa skoro istim problemom koji je sve iste stvari radio kao i ja i resio je problem sa cmos hard resetom. (mada se i on cudi sto je fleshovao bios, a kao da nije resetovan) i proradi mu sve... skontao je da postoji problem memorijskog kontrolera procesora sa plocom (ista ploca kao moja)... probacu, pa javljam...
 
A koja ploca ti je uopste? Popuni moja masina u profilu :)
 
Ah MSI. Nemoj uopste da te cudi, bez OC socketa sve ploce imaju problem za bilo kakve vise frekvencije cache-a i ram-a.
 
Nazad
Vrh Dno