Šta je novo?

Srpska tastatura

Poslednja izmena:
Nadam se da to nisi uradio u drustvu (prdnuo). Kako tastatura sa našim znacima pomaže da se nauči bolje "naš kodni raspored" to mi je velika misterija.

P.S:Sajt koji si dao daje loše tumačenje. Ispravno je baš onako kako stoji u "Нормативној граматици српског језика". Ako je nešto optimalno po nekom kriterijumu, to ne može biti "optimalnije". Može nešto drugo bit optimalno po nekom drugom kriterijumu, ali to nije "optimalnije" od prvog, pošto se radi o različitim kriterijumima.
 
Poslednja izmena:
Neki, poput mene, vole da koriste tastaturu sa rasporedom tastera koji su iscrtani, jednostavno hoću tako. Meni se ova dopala, hteo sam da probam našu tastaturu, uzeo sam je i pokušao da se priviknem na njen raspored. Dusko je zapazio da layout srpske tastature nije baš najoptimalniji (postoji reč, a i da ne postoji...) i da bi to moglo mnogo bolje, to i ja mislim. Sve što smo rekli je da bi bilo lepo kada bi postojala neka drugačija tastatura, da ju je moguće napraviti i da ne bi bilo skupo, ali, eto, najverovatnije se ne bi isplatilo jer zainteresovanja za tastature nisu velika, pogotovo za ograničeno i malo tržište poput našeg. Onda ti upadneš sa stavom kao da diskusujemo o uspehu politike SNS-a i DS-a u periodu vladavine istih, a ne o jbnim tastaturama. Još si krenuo i gramatičke greške da mi tražiš...

Inače ,,Prdnulo mi za xyz!" izraz postoji kod nas na jugu, Klajn se obično ne bavi našim govorom. Čisto informativno.
 
U pitanju je termin koji se koristi u matematici i srodnim naukama, koji je zavrsio u svakodnevnom govoru. Povremeno pravim istu gresku, ali zaista, najoptimalnije ili optimalnije su nepravilni izrazi.
 
U onom linku je, mislim, lepo objašnjeno. Govor se menja, do sledeće edicije možda i Klajn ubaci komparativ i superlativ za optimalno, u govoru se često koristi, a za temu je poprilično nebitno. Nekad postoji i više najboljih rešenja, nekome je menjanje layout-a optimalno, nekome nije. ( :
 
Raspored sa našim slovima, pored zauzetih {}\;: ima zamenu YZ i male zagrade su pomerene u odnosu na US raspored.
Po meni bi, za programiranje, najbolje bilo standardni US raspored a da se naša slova hvataju sa AltGr i to u kombinaciji sa ošišanim slovima. Npr.
Č - AltGr + V
Ć - AltGr + C
Š - AltGr + S
Đ - AltGr + D
Ž - AltGr + Z
Skraćenice za promenu rasporeda uvek ugasim jer mi se preklapaju sa skraćenicama u tekst editoru koji koristim za programiranje, tako da moram miša da koristim, a onda treba precizno nabosti u systrayu... znate već.

Kad kupujem laptop obavezno mora biti sa US rasporedom. Ako nema, tražim da poruče od uvoznika. Za programiranje, bilo koji raspored osim US mi je potpuno neprihvatljiv. Iako slepo kucam, ponekad pogledam u tastaturu i prst ode gde oko kaže i eto problema.

Što nikome od uvoznika ili prodavaca ne padne na pamet da ponude liniju laptopova za programere?
 
Poslednja izmena:
Шта је проблем да направиш свој распоред и убациш баш ово што ти одговара? Постоји гомила начина да се то уради, ја сам некада био навикао на тупави yuscii распоред тастатуре па сам направио то али за нормална наша слова и тако сам радио док ми није досадило да размишљам како да то изведем када гостујем на некој тастатури.

Скраћенице можеш да промениш па да не буду као те које су ти потребне мада се види да те то не занима превише. ;)
 
U onom linku je, mislim, lepo objašnjeno. Govor se menja, do sledeće edicije možda i Klajn ubaci komparativ i superlativ za optimalno, u govoru se često koristi, a za temu je poprilično nebitno. Nekad postoji i više najboljih rešenja, nekome je menjanje layout-a optimalno, nekome nije. ( :
Kada postoji vise najboljih resenja onda su ona sva optimalna, nijedno nije "optimalnije". Ako bi neko bilo "optimalnije" od drugih onda bi ono bilo najbolje/optimalno, a ostala ne. Ako je nekome menjanje lejauta optimalno, a nekome nije to ne znaci da postoji "optimalnije" i "najoptimalnije" vec da nemaju iste kriterijume optimalnosti.
 
kickstarter :)
 
Hvataš se za stvari potpuno nebitne za ovu temu, ali ajde. U linku imaš značenje reči optimalno u srpskom jeziku (po Rečniku srpskog jezika), a ono nije samo najbolji, već i odgovarajući, pravi i standardan. Neka od tih značenja mogu da imaju komparativ i superlativ. U principu, optimalno me zabole.

OT:
Ja bi rado kupio ovakvu ili sličnu tastaturu:
 
Скраћенице можеш да промениш па да не буду као те које су ти потребне мада се види да те то не занима превише. ;)

Kada pišem neki zvanični dokument, moram da vodim računa. Za forum nije baš toliko bitno.
 
Nazad
Vrh Dno