Šta je novo?

Dokumentarci

Neki dobri dokumentarcu o prvom i drugom svetskom ratu?
Verovatno najvernije predstavljen dokumentarac o Prvom svetskom ratu.
YT kanal "The Great War" ima isto dobre kratke dokumentarce.
Od stranih:

Što se tiče Drugog svetskog rata:
 
Neki dobri dokumentarcu o prvom i drugom svetskom ratu?

Ja sam bio uhvatio na Viasat History The Price of the Empire na temu WW2. NIsam mogao da se odlepim od TV-a 4, 5 sati, ne pamtim kada me je tako nešto zakovalo. U sušitni je serija od 15 epizoda, ali ima na kioscima i sjajna je retrospektiva.
 
Ja sam bio uhvatio na Viasat History The Price of the Empire na temu WW2. NIsam mogao da se odlepim od TV-a 4, 5 sati, ne pamtim kada me je tako nešto zakovalo. U sušitni je serija od 15 epizoda, ali ima na kioscima i sjajna je retrospektiva.
Ma gledam i ja često na Viasat History ali me nervira što su sve priče sa zapadne strane ako mogu tako da kažem, nas uopšte ne pominju pa mi to malko smeta ali svakako je zanimljivo
 
Па кад смо били небитни у том великом сукобу, ево једна занимљива епизода.
 
Bukvalno... Sad što su nas učili da je bilo drugačije to je druga priča. Da se razumemo, ne nipodoštavam naš sveobuhvatni učinak i učešće svih strana, ali mišljenja sam da je zapad znao s kim će imati posla puno godina kasnije.
 
 
У недавном развоју догађаја, овај филм има додатну тежину. Првобитно нисам имао намеру да га гледам али налетех опет на њега и испаде ,верујем, боље штиво сада него када је изашао(2022.).
7,5/10.
 
Uh, pogledao ga sinoć. Bolan do koske. I koliko god težak, svako ga treba pogledati i uveriti se o kakvom se zlu radi. Ovo je trebalo ići na onoj nesreći od rts-a odmah posle dnevnika, da ovom narodu zanavek presednu specijalne emisije na happy i pinku, o ratu u Ukrajini sa bivišim JNA generalima i ostalom bagrom.
 
Наваљни лепо режирана представа за западну публику. Све је ту, зли диктатор, селфији, тик-ток, цси истражитељи, дијалози на енглеском... Да не спојлујем више... Фали дубине и контекста, као и у 'Winter on fire', али ово је спаковано спрам циљне групе.
 
Pa kako bi zapadna publika drugačije svarila materijal? Priznajem i meni su pojedine stvari delovale malo meh, ali ako je to bitnije od suštine dokumentarca i onoga što je prikazano, onda stvarno ne znam šta bih rekao...
Ako Putin nije diktator, ne znam ko je onda? Ili deo u dokumentarcu kada su navukli onog Konstantina Kudrajceva, FSB agenta Ni CIA ne bi mogla bolje.
 
Није ни форум ни тема за даљу дискусију, брзо би отишло у политику, и то ону глобалну, за уз пиво испред драгстора, па не бих даље. Кога занима тема свакако нек' погледа, али нек не очекује чуда.

Маријупољ доступан на НРК па ћу да погледам и то кад будем у адекватном расположењу...
 
Da, slažem se. A za Mariupolj, ne znam šta da ti kažem. Kakvo god raspoloženje da bude, na kraju će biti mnogo gore.
 
intrigantni slucaj Natalije Grejs, HBO MAX, auhhh...2 sezone, sjajno odradjeno, naravno bespotrebno razvuceno, ipak sve preporuke
 
The Gatekeepers (2012)

Iskreno, mene lično ovaj sukob za koji sam i kao klinac u neku ruku "znao" zahvaljujući Arafatovoj pojavi na tv-u, kao i da se dešava tamo daleko od naše mirne i sigurne SFRJ, ali ni kasnije kada sam shvatio da sukob i nije baš toliko daleko od Evrope, kao da ni ja nisam živeo baš u tako sigurnoj zemlji.
Ali i komplikovanst svega me je na neki način odvlačila da saznam nešto više. Da li brutalni dogođaj od prošle godine, da li prosto želja da se malo više udubim u problematiku, počeo sam malo više da se zanimam.

Odličan pregled i osvrt na izraelsko-palestinski rat kroz intervjue šest bivših šefova izraelske tajne organizcaije Šin Bet upotpunjen snimcima od priznanja države Izrael pa do pre desetak godina.
Osim opšte očekivanog smera i naracije (a kako i da bude drugačije pored šest ključnih osoba koji su u pojedinačnim razdobljima bili zaduženi za bezbednost Izraela), u filmu se govori i o ekstremnim jevrejskim desničarima i koliko su uticali na dalji tok sudbine zaraćenih strana nakon atentata na izraelskog premijera Rabina, kao i pojedine izjave dotičnih koje nisu baš u korelaciji iz vremenom službovanja ili današnjim stavom Izraela.

Jeste mator dokumentarac, ali ništa se tu značajnije nije promenilo, tako da je 7. oktobar od prošle godine samo nastavak nečega čemu se ne nazire kraj (ili se nazire)...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno