Šta je novo?

Dokumentarci

Sinoć pogledah pola prve epizode dokumentarne mini-serije African queens jer rekoh šta ja znam o portugalskoh kolonizaciji Angole u 17 veku, bilo bi zanimljivo nešto naučiti...

Međutim majko mila šta je ono?

Netflix definitivno ne zna šta je dokumentarni film i koncepciju istog već pod dokumentarni podvodi niskobudžetne igrane filmove iz svoje produkcije koji iole imaju istorijsku tematiku.

Da se razumemo svaki dobar dokumentarac ima scene dramatizacije kreirane na osnovu činjenica do kojih se došlo iz istraživačkihbizvora.

Kod Netfluxa toga nema (mislim na utvrđivanje istorijskih činjenica) pa je rezultat super-skrnavi igrani film koji nije baziran ni na jednom pisanom ili drugom dokumentu,pa u jednoj sceni dramatizacije kraljeve ćerke đuskaju kroz grad, šmekaju muškarce dok ubpodlozi piči rep muzika??? Iako nemam pojma o ovom istorijskom događaju prilično sam siguran da se rep nije slušao u 17 veku...

Ocena od 5,5 na IMDB je previsoka, 0/10 više pristaje....
 
Gari, omatorio si. :D
 
MH370: The Plane That Disappeared (2023)

Možda jedan od najmisterioznijih "nestanaka" aviona ikada, mada, ima tu verovatno još intrigantnih primera, ali recimo da je ovaj poseban jer se desio u bliskoj prošlosti pored svih mogućih tehničkih dostignuća u avio industriji. I onda se, ko drugi nego Netflix dosetio da obradi ovaj događaj kroz (opet) tri epizodei dolazim do zaključka da ova streaming platforma u zadnje vreme pravi tabloidne dokumentarce bez ozbiljnog pristupa temi.
Puno stvari mi je zasmetalo u ovoj trodelnoj emisiji, jedna od njih je i buljuk kvazi novinara, počev od ove nesreće Jeff Wise-a, preko Florence de Changy ostalih teoretičara svih mogućih fela i što je najgore dat im je najveći tajming od svih drugih stručnih osoba kojih i nije bilo u nekom broju.
Zasmetalo mi je tolika osuda i napad na malezijsku vladu zbog nesposobnosti... Gledam isključivo sa tačke nestalog aviona, ok, ko god je imao neko bolje rešenje i ideju mogao se angažovati, ali ovo je bila tolika misterija da je ceo svet bio zatečen i nemoćan u svakom pogledu. Niko, ali baš niko u ovih tri sata da ne pomene crne kutije, da li su slale signal ili ne, već sam tu vrstu informacija pokupio na netu.
Jedna prosto neverovatna stvar koja je potvrđena u ovoj emisiji. Nađeni deo zakrilca na ostrvu Reunion kod Madagaskara je bio predmet istrage i od teoretičarke "Marice" koja je objašnjavala da je na tom zakrilcu trebala da stoji metalna pločica sa serijskim brojem i ostalim podacima (koji bi otkrili da li se zaista radi o MH370), i kako se ta metalna pločica lepi specijalnim lepkom ili ne znam ti čim baš iz razloga da ne može da se odvoji od dela na koji je zalepljena, međutim te pločice nije bilo. I onda razmišljam ako je to tako, da se vodi takva vrsta pažnje za identifikaciju letilice u ne daj bože situacijama, a nema razloga u sumnju, zašto mi neverovatno deluje saznanje da se ulaz u elektronsku tzv sobu koja je mozak aviona može pristupiti u delu između kokpita i prve klase jednostavnim skidanjem komada tepiha i i otvaranjem poklopca Da li je moguće da je taj deo tako pristupačan bez nekog locka i slično? Mislim, nebitno da li je verovatnoća mala ili nikakva za zloupotrebu.
Druga stvar, jeste da u Ruse nemam nikakvo poverenje, niti sam ga ikada imao, niti ću imati ali ove teorije su neverovatne. Ok je u smislu aj da vdimo dokle mašta ide, yt klipovi i ostalo, ali ovo je dokumentarac[, koji je površno obradio temu, ali nas zato bogato nagradio sa stotinama teorija. Gde su informacije o putnicima? Gde su informacije od Awaksa ako ih je bilo? Vojna tajna, ok, ali bar da je neko pokušao, pitali smo i dobili smo taj i taj odgovor. Šta je sa tovarom i ko je trebao da ga preuzme? Koja vrsta tovara? Bajata baterija u crnoj kutiji, zašto nije zamenjena i ko bi uopšte znao da li će i koliko emitovati signal i da je toliko slaba bila? Tako isto i sa teorijom o rušenju, zbog tereta koji je prevozio. Šta god da je prevoženo, taj koji ne želi da tovar stigne na odredište, ne čeka zadnjim momenat i ne dobija informaciju u poslednjem momentu da mu ništa drugo ne preostaje nego da sruši avion i da pritom ostaci aviona nestaju bez ikakvog traga...

Mislim, trebao sam zapisivati u toku gledanja šta mi je sve bilo zanimljivo u smislu pitanja i podpitanja, u svakom slučaju trebalo bi ga pogledati iako mu neću dati veću ocenu od 6/10
 
Ma da, ne umeju oni kršten dokumentarac napraviti, vrhunac njihovog delovanja u ovoj branši su Tiger king S1 i Making a Murderer S1...

Kažu da je i Last Dance solidan, ali nisam gledao pa ne mogu da tvrdim.

Ostalo od dokumentaraca iz Netflix produkcije što sam gledao ili pokušao gledati, smeće neopevano. Bukvalno ne razumeju osnovni koncept kreiranja dokumentarnog filma, a to je ozbiljan istraživački rad koji za krajnji rezultat ima zaključak.
 
MH370: The Plane That Disappeared (2023)

Možda jedan od najmisterioznijih "nestanaka" aviona ikada, mada, ima tu verovatno još intrigantnih primera, ali recimo da je ovaj poseban jer se desio u bliskoj prošlosti pored svih mogućih tehničkih dostignuća u avio industriji. I onda se, ko drugi nego Netflix dosetio da obradi ovaj događaj kroz (opet) tri epizodei dolazim do zaključka da ova streaming platforma u zadnje vreme pravi tabloidne dokumentarce bez ozbiljnog pristupa temi.
Puno stvari mi je zasmetalo u ovoj trodelnoj emisiji, jedna od njih je i buljuk kvazi novinara, počev od ove nesreće Jeff Wise-a, preko Florence de Changy ostalih teoretičara svih mogućih fela i što je najgore dat im je najveći tajming od svih drugih stručnih osoba kojih i nije bilo u nekom broju.
Zasmetalo mi je tolika osuda i napad na malezijsku vladu zbog nesposobnosti... Gledam isključivo sa tačke nestalog aviona, ok, ko god je imao neko bolje rešenje i ideju mogao se angažovati, ali ovo je bila tolika misterija da je ceo svet bio zatečen i nemoćan u svakom pogledu. Niko, ali baš niko u ovih tri sata da ne pomene crne kutije, da li su slale signal ili ne, već sam tu vrstu informacija pokupio na netu.
Jedna prosto neverovatna stvar koja je potvrđena u ovoj emisiji. Nađeni deo zakrilca na ostrvu Reunion kod Madagaskara je bio predmet istrage i od teoretičarke "Marice" koja je objašnjavala da je na tom zakrilcu trebala da stoji metalna pločica sa serijskim brojem i ostalim podacima (koji bi otkrili da li se zaista radi o MH370), i kako se ta metalna pločica lepi specijalnim lepkom ili ne znam ti čim baš iz razloga da ne može da se odvoji od dela na koji je zalepljena, međutim te pločice nije bilo. I onda razmišljam ako je to tako, da se vodi takva vrsta pažnje za identifikaciju letilice u ne daj bože situacijama, a nema razloga u sumnju, zašto mi neverovatno deluje saznanje da se ulaz u elektronsku tzv sobu koja je mozak aviona može pristupiti u delu između kokpita i prve klase jednostavnim skidanjem komada tepiha i i otvaranjem poklopca Da li je moguće da je taj deo tako pristupačan bez nekog locka i slično? Mislim, nebitno da li je verovatnoća mala ili nikakva za zloupotrebu.
Druga stvar, jeste da u Ruse nemam nikakvo poverenje, niti sam ga ikada imao, niti ću imati ali ove teorije su neverovatne. Ok je u smislu aj da vdimo dokle mašta ide, yt klipovi i ostalo, ali ovo je dokumentarac[, koji je površno obradio temu, ali nas zato bogato nagradio sa stotinama teorija. Gde su informacije o putnicima? Gde su informacije od Awaksa ako ih je bilo? Vojna tajna, ok, ali bar da je neko pokušao, pitali smo i dobili smo taj i taj odgovor. Šta je sa tovarom i ko je trebao da ga preuzme? Koja vrsta tovara? Bajata baterija u crnoj kutiji, zašto nije zamenjena i ko bi uopšte znao da li će i koliko emitovati signal i da je toliko slaba bila? Tako isto i sa teorijom o rušenju, zbog tereta koji je prevozio. Šta god da je prevoženo, taj koji ne želi da tovar stigne na odredište, ne čeka zadnjim momenat i ne dobija informaciju u poslednjem momentu da mu ništa drugo ne preostaje nego da sruši avion i da pritom ostaci aviona nestaju bez ikakvog traga...

Mislim, trebao sam zapisivati u toku gledanja šta mi je sve bilo zanimljivo u smislu pitanja i podpitanja, u svakom slučaju trebalo bi ga pogledati iako mu neću dati veću ocenu od 6/10

Ukucaj na youtube-u FES TV 370 pa poslusaj sta covek prica o tom slicaju. ;)
 
Ajao, FES TV, magnetne letelice, Tesla, piramide, džinovi, ravna zemlja.. Deluje kao autentično. Da ne bude da nisam pogledao, Putin čuveni 4D šahist, a Ameri znaju gde je avion, pošto su ga, jel i srušili, ljudi su naivni, a samo autor, balkanski skeptik, zna istinu. Sve u svemu nemojte ovo smeće gledati nije vredno. Mislim na YT kanal, ne na dokumentarac.
 
Ukucaj na youtube-u FES TV 370 pa poslusaj sta covek prica o tom slicaju. ;)
Nisam ni očekivao nešto ozbiljno... Problem je što danas svako može od banalnog, lako obljašnjivog sllučaja napraviti ne jednu, nego deset različitih priča, uzeti poveznice od deset sasvim različitih događaja u svetu i plasirati u javnost.
Pogledao sam pre neko veče na dox-u dokumentarac iz dva dela i deluje mi dosta ozbiljniji kako po pitanju sagovornika tako i samim pristupom.
Posle svega i dalje nemam neki stav, osim da je u pitanju ljudski faktor, ali i nestanak svakog traga mi ne ide u glavu. Ovi pronađeni delovi od "Indijane Džonsa! su mi bez komentara...
 
Poslednja izmena:
Povodom natpisa u medijima da se u USA nakon 50tak godina zatočeništva priprema puštanje u divljinu najstarije Orke kita u zatočenistvu, ulovljene 70tih dok je bila beba, od tada dresiranog da zabavlja ljude po water parkovima, ponovo sam odgledao Blackfish...
I dobar je kao i ranije.
Potresan.
I još jedan dokaz da čovek ne preza ni od čega - uništavanja prirode, ubijanja i porobljavanja životinja, ljudi čega god, sve dok to donosi profit...
 
Povodom natpisa u medijima da se u USA nakon 50tak godina zatočeništva priprema puštanje u divljinu najstarije Orke kita u zatočenistvu, ulovljene 70tih dok je bila beba, od tada dresiranog da zabavlja ljude po water parkovima, ponovo sam odgledao Blackfish...
I dobar je kao i ranije.
Potresan.
I još jedan dokaz da čovek ne preza ni od čega - uništavanja prirode, ubijanja i porobljavanja životinja, ljudi čega god, sve dok to donosi profit...
Pogledaj, jos je ludji

 
Searching for Sugar Man 2012
dokumentarni biografski
Fascinantan dokumentarni film koji se bavi misterioznim američkim muzičkim umjetnikom Sixtom Rodriguesom koji je objavio 2 albuma koja nisu prošla u Americi,i on je tada nestao sa scene,sa druge strane stekao je kultni status u Južnoj Africi tokom 1970-ih godina,njegove pjesme postale su protestne himne u borbi protiv aparthejda.Zanimljivo je to da Rodrigues uopšte nije znao za svoju popularnost u Južnoj Africi.Film je dobio Oskara za najbolji dokumentarni film.
IMDb: : U potrazi za Šugar Menom
https://www.imdb.com/title/tt2125608/
 
Staviću u spoiler iako nije za spoiler, verovatno ima u trejleru,
čovek je u JAR postao ikona, muzičar koji se za ideale ubio na sceni, nivo Bob Dilana u Americi samo bez samoubistva naravno.. dva lika godinama kasnije idu u USA da istraže priču o životu i smrti
Dalje ne istražujte pre gledanja.
Svakako preporuka, poslušajte muziku obavezno.
 
Staviću u spoiler iako nije za spoiler, verovatno ima u trejleru,
čovek je u JAR postao ikona, muzičar koji se za ideale ubio na sceni, nivo Bob Dilana u Americi samo bez samoubistva naravno.. dva lika godinama kasnije idu u USA da istraže priču o životu i smrti
Dalje ne istražujte pre gledanja.
Svakako preporuka, poslušajte muziku obavezno.

Nemoj da širiš neisitine.
Bolje da si pogledao dokumentarac jer da jesi, ne bi ovo napisao.
Nije se čovek ubio ni na sceni niti bilo gde drugde, evo ga živ i zdrav, ima 80 godina, posle 2012. godine i ovog dokumentarca ga je krenulo i u Americi, izvodi koncerte gostuje po emisijama...
 
Можда мисли да се убио од алкохола када је сазнао колико је популаран 😁
 
Можда мисли да се убио од алкохола када је сазнао колико је популаран 😁
On voli LEBO, zato mu se najpopularnija pesma i zove Sugar Man... :)

Sjajan muzičar, rado ga slušam, da su mu se stvari "poklopile" (da nije morao ceo život da rinta po čeličanama u Detroitu, a samo noću svira i stvara) bio bi mega zvezda, zato se i iznerviram kad neko kao @milkobgd koji očigledno nije ni pogledao dokumentarac (a kamoli bilo šta drugo pogledao ili pročitao na ovu temu), piše ovo što piše...
 
Au brate pa poenta je upravo u tome! Evo tacno u 52. sekundi trejlera. Sta ste vi gledali kad se ne secate te "sitnice" oko koje se vrti radnja... covek je bukvalno smatran Bob Dilanom Aparthejda i ta "sitnica", koju sam izgleda samo ja video u filmu, je doprinela stvaranju legende...
"Searching for Sugar Man is a 2012 documentary film about a South African cultural phenomenon, written and directed by Malik Bendjelloul, which details the efforts in the late 1990s of two Cape Town fans, Stephen "Sugar" Segerman and Craig Bartholomew Strydom, to find out whether the
rumoured death of American musician Sixto Rodriguez was true and, if not, to discover what had become of him
Ne znam ni sto sam sad stavljao spojlere kad ste otvoreno napisali. Covek je imao buntovnicke tekstove, inspirisao omladinu u JAR za vreme aparthejda i legenda je bila da se ubio i to na sceni pucao pistoljem u slepoocnicu. Dva lika otisla da istraze pricu o njemu (bas da pronadju pricu kako je umro) i nasli coveka zivog i zdravog. Bukvalno dve premise dokumentarca, da je ziv i da je potpuno nepoznat umetnik u USA.
Da prekinemo dalju pricu, sve ima u trejleru, a koji ste vi dokumantarac gledali, nemam pojma.
 
Poslednja izmena:
Netflixov Chimp empire odličan...
I dalje ne znaju da naprave dokunentarac ali ovde su imali toliko kvalitetnog materijala i 30god istraživanja (verovatno otkupili) da nisu uspeli da zabrljaju.

EDIT: @milkobgd bezobrazan si do jaja. Lepo pročitaj šta si napisao u postu od 12.04.
Dakle napisao si da se Sakso ubio na sceni, a ne da se navodno ubio.
Da si gledao dokumentarac znao bi šta se stvarno desilo, tj. da se uopšte nije desilo to što si ti napisao.
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako se zove dokumentarac izvorno, tj dokumentarna serija ali na BT (Balkan Trip) TV kanalu se zove “Kina iz vazduha”.

Gledao sam na IMDb ali nisam našao neku informaciju.

Ja prosto uživam, evo bas malopre isla jedna epizoda i to ne propustam kad naletim. Zaista vrlo kvalitetna i za moj ukus savršena, prelepi predeli i pejzazi… prosto oduzima dah.

Shvatiš delom koliko je Kina velika i koliko svega ima, od pustinja do tropskih suma, planinskih vrhova, jezera, mora, prelepih livada i pašnjaka.

I taman ide u večernjim satima da lepo opusti pred spavanje… 10/10 za mene!
 

Priča o nekad najbogatijem gradu u Americi i njegovoj propasti viđena kroz prizmu policajaca koji i dalje rade u tom gradu i ljudi koji žive u njemu uprkos svemu.

Na mene najjači utisak ostavila činjenica koliko tamo lako otpuštaju policajce, vatrogasce i sl čak i kada imaju manjak ljudi i visok stepen kriminala
Nema para, nema ni policije, vatrogasaca i sl

Nije kao kod nas da radiš taj posao 30+ god dok ne odeš u penziju bilo para u budžetu ili ne.
 
Netflixov Chimp empire odličan...
I dalje ne znaju da naprave dokunentarac ali ovde su imali toliko kvalitetnog materijala i 30god istraživanja (verovatno otkupili) da nisu uspeli da zabrljaju.

EDIT: @milkobgd bezobrazan si do jaja. Lepo pročitaj šta si napisao u postu od 12.04.
Dakle napisao si da se Sakso ubio na sceni, a ne da se navodno ubio.
Da si gledao dokumentarac znao bi šta se stvarno desilo, tj. da se uopšte nije desilo to što si ti napisao.
Jok nego cu da spojlujem svima koji nisu gledali. Pa naravno da sam napisao tako, bas isto kao u trejleru! Pogledaj jos jednom. Naravno da su i oni zaustavili pricu kod samoubistva (u trejleru) da bi se gledaoci iznenadili tokom gledanja filma. A to sto se lako brecas, to je tvoj problem.
...nego, stvarno mislis da nisam gledao film nego se ubacujem u pricu naslepo!?
 
Ne znam kako se zove dokumentarac izvorno, tj dokumentarna serija ali na BT (Balkan Trip) TV kanalu se zove “Kina iz vazduha”.

Gledao sam na IMDb ali nisam našao neku informaciju.

Ja prosto uživam, evo bas malopre isla jedna epizoda i to ne propustam kad naletim. Zaista vrlo kvalitetna i za moj ukus savršena, prelepi predeli i pejzazi… prosto oduzima dah.

Shvatiš delom koliko je Kina velika i koliko svega ima, od pustinja do tropskih suma, planinskih vrhova, jezera, mora, prelepih livada i pašnjaka.

I taman ide u večernjim satima da lepo opusti pred spavanje… 10/10 za mene!

Ako si mislio na ovaj serijal NG. Imaš dole u linku i ostale kontinente, države... Ide i na NG kanalu, bar je išlo...
 
Staviću u spoiler iako nije za spoiler, verovatno ima u trejleru,
čovek je u JAR postao ikona, muzičar koji se za ideale ubio na sceni, nivo Bob Dilana u Americi samo bez samoubistva naravno.. dva lika godinama kasnije idu u USA da istraže priču o životu i smrti
Dalje ne istražujte pre gledanja.
Svakako preporuka, poslušajte muziku obavezno.

Nemoj da vrdaš.

Naravno da nisi gledao, da jesi ne bi ovo napisao (čak si i nakitio da su ideali bili razlog tog događaja koji se nije desio...).

Niko nije napisao da narod u JAR nije mislio da se desilo to što si napisao, to jeste bio trač, ali nije se desilo, a ti si napisao da jeste.

Verovatno si odgledao trejler, upecao se pa rešio da se praviš pametan, pa ispalo suprotno...
 
Ja bi onda bio totalni ludak, stoprocentna psihijatrija... i niko me ovde nije provalio za 13 godina?
...nego, stvarno mislis da sam odgledao trejler, upecao se pa rešio da se pravim pametan, pa ispalo suprotno? Ja mislim da takvog jos nisam upoznao u zivotu.

Screenshot_1711.png
Jos sam napisao, dalje ne istrazujte pre gledanja... da bi iznenadjenje bilo potpuno, kao sto je i meni bilo svojevremeno kada sam ga gledao. Jedan od "najprijatnijih" filmova, bas zbog tog pozitivnog iznenadjenja (koje si nekima sjbao spojlovanjem posto tih stvari nema u trejleru a ni u IMDB opisu).


Sto se tebe tice, ne bih rekao da si klinac, 13 godina na forumu ali nesto tu ne stima...
Mada, interesantnije mi je to sto sam sebi dozvolio da se primam na tvoje prozivke.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno