Šta je novo?

Dokumentarci

To je kao ovo?
 
Tell Me Who I Am (2019)

Neverovatna životna priča! I dalje ne mogu verovati da je istinita, fali mi tu dosta materijala koji bi potkrepio sve ovo, i nije dokumentarac onog istraživačkog tipa već je baziran na hronološkom pripovedanju gde se ne ide previše duboko sa otkrivanjem detalja, aktera i celog tog lanca, da li zbog nedostatka dokaza, ili nečega trećeg, to već ne znam.
Dokumentarac je po meni predstavljen kao sažetija verzija u odnosu na onu napisanu u knjizi od strane blizanaca i vrlo brzo se da naslutiti u kom pravcu će ići, ali kao što rekoh dosta tu fali stvari koje su morale da se kažu.
E sad, knjiga je knjiga, gde je verovatno sve to puno bolje jasnije i detaljnije odrađeno, što svakako ne umanjuje težinu potresnog kazivanja u ovom filmu.
 
Razmisljam gde da postavim ovaj post, pa ipak odlucih za u temu "Dokumentarci"
Nazalost samo poslednji deo perfomansa uhvatih na RTS 3

Hofeš Šehter: Klovnovi, balet
Vidim da ima Repriza , 29. decembar u 07:25 i 13:45

Da ne zna neko mozda da nema na nekim sajtoviam da se odgleda repriza? :)
 
RTS planeta možda
 
Dejvid Atemborou overdouz...
Dinastije 2

Frozen Planet 2
 
Escape from Kabul (2022)

Dešavanja u poslednje dve nedelje avgusta meseca 2021 koja, manje-više svi znaju, uglavnom sa vesti, međutim ovde je detaljno ispričana priča američkih vojnika, civila i talibana.
Koliko god neki imali loše mišljenje o Jenkijima, moram reći da su jedina ozbiljna armija na svetu. Kad kažem ozbiljna mislim i u tehnološkom smislu kao i na samom pristupu problemu i ratu uopšte, kad naprave mess znaju i da priznaju, ili procede kroz zube ili otvoreno, ali ne videh nešto druge da isto rade.
Druga je stvar da li su uopšte tamo trebali biti (u neku ruku mislim da jesu), činjenica je da bez kontrole velikih igrača u svetu (bez Rusije, Kine, naravno), koliko god to nama malima izgledalo nepravedno, nema ni nekog bezbednog i normalnog života. Kukali su na njih, kako ebaše majku Avganistancima, ali Al Kaide više nema, narod je tamo ipak imao sigurnost sa američkom vojskom, evo došla lajt verzija talibana sada na vlast (mada isti klinac), neće se avganistanski narod leba najesti ni sa ovima.
Ko god voli dokumentarce sa ratnom tematikom i ko god nema problem sa tim da li ga je pravio Amer, Rus ili ne znam ti ko, treba pogledati.
 
Estonia - funnet som endrer alt (2020-2022)

Bunarim još ovo malo (do kraja gratis perioda), po HBO OD ladici i iskreno retko šta me tu zainteresuje, mada sam zapazio da se mogu ubosti
dobri dokumentarci ako ništa drugo.
I naravno naletim na ovaj dragulj. Čudim se čudu kako za ovo nisam čuo ranije, kapiram da sam te godine došao iz vojske i koga bilo briga za
dešavanja po Evropi i tamo nekoj Estoniji. Pitam juče matore, nemaju pojma o ovome. Čudno... Onda razmišljam, šta je čudno kada smo se zaigrali rata tih godina.
Priča je zasnovana na potonuću cruiseferry-a 1994 godine sa 852 ljudi i očekivao sam nešto tipa Costa Concordie (gledao takođe odličan doku, ali ne ovaj što ima
da se pogleda na hbo, jer je mršav skroz), u stilu nesreća na Nacionalnoj Geografiji, a celo vreme su se dešavali takvi twistovi da sam na kraju dobio
nesreću kao na Nac Geo
Dokumentarac je fantastičan a možete se uveriti i po rivjuima korisnika na imdb-u o kakvom se ostvarenju radi. Slučaj je i dalje otvoren, odnosno prošlog leta se istraživanje trebalo nastaviti tako da za sada imamo dostupne dve sezone na hbo-u od čega je druga obrađena samo sa dve ep, osalo je u toku valjda...
Toliko pitanja, toliko odgovora i opet, pitanja i pitanja... Preporuka!
 
banex hvala na preporuci za Estoniju..Znači vilica do poda .Gledam i ne verujem da je tako nesto moguće ,plus što se desilo u mom komšiluku a niko od švedjana nikad pomenuo nije ovaj događaj u mom okruženju.Ovo je za rubriku verovali ili ne 😀
 
A dangerous son , HBO odlican i tezak
Koma, isto HBO, sjajno uradjeno...preporuke (y)
Estonia - funnet som endrer alt (2020-2022)

Bunarim još ovo malo (do kraja gratis perioda), po HBO OD ladici i iskreno retko šta me tu zainteresuje, mada sam zapazio da se mogu ubosti
dobri dokumentarci ako ništa drugo.
I naravno naletim na ovaj dragulj. Čudim se čudu kako za ovo nisam čuo ranije, kapiram da sam te godine došao iz vojske i koga bilo briga za
dešavanja po Evropi i tamo nekoj Estoniji. Pitam juče matore, nemaju pojma o ovome. Čudno... Onda razmišljam, šta je čudno kada smo se zaigrali rata tih godina.
Priča je zasnovana na potonuću cruiseferry-a 1994 godine sa 852 ljudi i očekivao sam nešto tipa Costa Concordie (gledao takođe odličan doku, ali ne ovaj što ima
da se pogleda na hbo, jer je mršav skroz), u stilu nesreća na Nacionalnoj Geografiji, a celo vreme su se dešavali takvi twistovi da sam na kraju dobio
nesreću kao na Nac Geo
Dokumentarac je fantastičan a možete se uveriti i po rivjuima korisnika na imdb-u o kakvom se ostvarenju radi. Slučaj je i dalje otvoren, odnosno prošlog leta se istraživanje trebalo nastaviti tako da za sada imamo dostupne dve sezone na hbo-u od čega je druga obrađena samo sa dve ep, osalo je u toku valjda...
Toliko pitanja, toliko odgovora i opet, pitanja i pitanja... Preporuka!
zvuci odlicno, ima li gdje sa nasim titlovima, moze na pp
 

Ne znam ko je rekao ili napisao: Nemam problem sa Bogom ali imam sa njegovim glasnogovornicima ovde na Zemlji.

E tako se i ja osećam posle gledanja ovog dokumentarca.

Jako težak za gledanje na momente kao i činjenica da da niko nije osuđen, kažnjen, da je sve zataškano i da se zataškava i dan danas.
I da se iste stvari dešavaju i danas, ne samo u Americi nego svuda gde Crkva igra određenu ulogu u društvu
 

Ne znam ko je rekao ili napisao: Nemam problem sa Bogom ali imam sa njegovim glasnogovornicima ovde na Zemlji.

E tako se i ja osećam posle gledanja ovog dokumentarca.

Jako težak za gledanje na momente kao i činjenica da da niko nije osuđen, kažnjen, da je sve zataškano i da se zataškava i dan danas.
I da se iste stvari dešavaju i danas, ne samo u Americi nego svuda gde Crkva igra određenu ulogu u društvu
gledaammmm...hvala
 
A dangerous son , HBO odlican i tezak
Koma, isto HBO, sjajno uradjeno...preporuke (y)

zvuci odlicno, ima li gdje sa nasim titlovima, moze na pp
Imaš na opensubtitles na engleskom. Ako ti engleski ne odgovara, mogu da ti provučem kroz neki sub translator sa zadovoljavajućim prevodom.
Pitanje je kada će i da li će ga neko odraditi profi.

@NightCrawler

Uh, odli;an je Keepers... Pominjao sam ga ovde i znam samo da mi se puno pitanja i dalje vrzmalo u glavi nakon gledanja! Mogao bih ga i ponoviti.
 
Baš sam bio pod utiskom nakon gledanja, čim sam uzeo posle toga da i dalje bunarim po netu o Katarini Cesnik...
E moram ovaj Spotlight da pogledam!
 
Estonia - funnet som endrer alt (2020-2022)

Bunarim još ovo malo (do kraja gratis perioda), po HBO OD ladici i iskreno retko šta me tu zainteresuje, mada sam zapazio da se mogu ubosti
dobri dokumentarci ako ništa drugo.
I naravno naletim na ovaj dragulj. Čudim se čudu kako za ovo nisam čuo ranije, kapiram da sam te godine došao iz vojske i koga bilo briga za
dešavanja po Evropi i tamo nekoj Estoniji. Pitam juče matore, nemaju pojma o ovome. Čudno... Onda razmišljam, šta je čudno kada smo se zaigrali rata tih godina.
Priča je zasnovana na potonuću cruiseferry-a 1994 godine sa 852 ljudi i očekivao sam nešto tipa Costa Concordie (gledao takođe odličan doku, ali ne ovaj što ima
da se pogleda na hbo, jer je mršav skroz), u stilu nesreća na Nacionalnoj Geografiji, a celo vreme su se dešavali takvi twistovi da sam na kraju dobio
nesreću kao na Nac Geo
Dokumentarac je fantastičan a možete se uveriti i po rivjuima korisnika na imdb-u o kakvom se ostvarenju radi. Slučaj je i dalje otvoren, odnosno prošlog leta se istraživanje trebalo nastaviti tako da za sada imamo dostupne dve sezone na hbo-u od čega je druga obrađena samo sa dve ep, osalo je u toku valjda...
Toliko pitanja, toliko odgovora i opet, pitanja i pitanja... Preporuka!
Hvala na preporuci.
Odgedao, međutim moj utisak je da je ovde u pitanju prilično površno odrađeno dokumentovanje jednog događaja, bez pravog i validnog zaključka kao krune istraživačkog posla. Mislim da je u tome mnogo doprineo i pritisak švedske i estonske vlasti sa kojim se kreatori dokumentarca nisu dobro nosili, tačnije evidentno su mu podlegli, potpuno napustivši jedan vrlo ralan ali i najintrigantniji trag ka razrešenju zagonetke.
Moje mišljenje je da je trajekt potonuo usled eksplozije SSSR naouružanja u tovarnom delu plovila gde su prevožena vozila puna oružja koje su švedska estonska vojska krijumčarila za MI6. Da je bilo išta drugo, tipa potonuće usled dejstva ruske podmornice, jedva bi dočekali da to objave...
 
Obožavam razbijanje hipija :)
 
Hvala na preporuci.
Odgedao, međutim moj utisak je da je ovde u pitanju prilično površno odrađeno dokumentovanje jednog događaja, bez pravog i validnog zaključka kao krune istraživačkog posla. Mislim da je u tome mnogo doprineo i pritisak švedske i estonske vlasti sa kojim se kreatori dokumentarca nisu dobro nosili, tačnije evidentno su mu podlegli, potpuno napustivši jedan vrlo ralan ali i najintrigantniji trag ka razrešenju zagonetke.
Moje mišljenje je da je trajekt potonuo usled eksplozije SSSR naouružanja u tovarnom delu plovila gde su prevožena vozila puna oružja koje su švedska estonska vojska krijumčarila za MI6. Da je bilo išta drugo, tipa potonuće usled dejstva ruske podmornice, jedva bi dočekali da to objave...

Slažem se. Čak mi Estonija, kao država (ili nije u toj meri prikazano u dokumentarcu), slabo bila angažovana kako od stručne tako i ostale javnosti na razotkrivanju misterije i delovali su mi kao da se ne radi o njihovom brodu i posadi, nebitno što je bilo najviše Šveđana od putnika. Ali možda upravo u tom grmu leži zec, da je ključ zagonetke u Estoniji. Dok mi je Švedska delovala kao neko u ulozi vođe i glavnog baje u obmanjivanju svoje javnosti, sa stvarima koje nisu bile direktno u korelaciji sa potonućem ali svakako bi poslužile kao koristan trag na uzročno-posledičnu vezu potonuća i vezu između dve zemlje. Sovjeti su se vojno povukli samo mesec dana pre isplovljavanja ferija i nikako ih ne bih mogao isključiti iz priče, možda jedino kroz neku sabotažu, jer Rusija 1991 (SSSR u duši, da se ne lažemo) nikako nije bila stabilna država, a ni te 1993 nije bila sjajna situacija. Jeljcin je imao vojsku, i koji je bio miljenik zapda, ali pitanje koliko je tu bilo ruskih "crvenih beretki" koji se nisu slagali sa raspadom SSSR-a i kojima bi potonuće jednog ferija punog Šveda išlo u korist. Mislim, lupam, ali one rupe u trupu načinjene sa spoljne strane.... Uglavnom kod velikih misterija, otkrića ako do njih dođe, budu jednostavna i logična bez svih ovih teorija.
 
Sjajan trodjelni Netflix dokumentarac Juznjacki skandal, od mene cista 10 ka
E pogledah ovo čudo sinoć... Možda, jedan od retkih dokumentaraca gde sam pri gledanju osetio dozu apatije prema određenim učesnicima. Mislim na ovu mlađariju svedoke, te suzice i strepnje da se ne razmaže šminka, tipična white flundrica (valjda nisam ništa pogrešio u izrazu) u celoj priči, ova druga daje intervju u kolima i pridržava volan kolenom, a ruke eto, višak krastavac, ono pravo milenijalsko izdr....nje, prosto da ne žališ takve idiote kada se podvuku pod šleper.

Što se dokumentarca tiče, čini mi se da je požureno sa realizacijom bez nekog kraja priče iz očiglednih razloga, a to je da im neko ne uzme priču, jer sve ovo prikazano deluje neverovatno, mada u svakom malom mestu čuči neki Murdaugh, ne samo ovakovg kalibra.

Mišljenja sam da će ovde biti još materijala jer je u pitanju jedna krajnje speci familija i ono što mi nikako ne izlazi iz glave su njihove oči, da li fotošopirane na najavi radi efekta,
ali istinsko zlo (cele familije) što bi rekao Donald Plezens za Myersa.
Svakako pogledati. 7/10.​
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno