Šta je novo?

Dokumentarci

Ne znam da li se ubija igde humanije. Trebalo bi da postoji zakon koji to garantuje. Neka oni zaposljavaju psihopate koje uzivaju da ubijaju ali neka im ne dozvole da se izivljavaju nad tim zivotinjama. Malo je falilo da izvrnem zeludac od onoga sto sam video u trejleru a nije bilo nekakvih krvavih scena, makar ne do trenutka do koga sam gledao.

Mi moramo da jedemo da bi preziveli a to podrazumeva da neka zivotinja i biljka moraju zbog toga umreti. Ne slazem se sa ljudima koji ne jedu meso iz principa, zato sto jedu biljke a smatram da biljke kao ziva bica imaju, po meni, ista prava kao zivotinje. Mozda nemaju te velike oci i ne ispustaju zvukove i nemaju pokrete a i deluju bezlicnije od zivotinja ali su podjednako zive kao i zivotinje.

Uglavnom, ubijati se mora a ljudi smo, mozemo valjda to raditi na humaniji nacin majku mu. Ovo cak ni sa industrijskog aspekta nije efikasno pa da se pravda time, ovo je cisto izivljavanje. Da li je moguce da sem tih psihopata nema ko drugi da im radi se onda sve to dozvoljava ili se ni ne zeli znati sta se i na koji nacin odigrava sve dok se kvota ispunjava.

Gledao sam film o autisticnoj likusi iz Teksasa, valjda, koja je izmislila kako taj put od pasnjaka do pogubilista za krave treba izlgedati tako da krava na kraju nije uznemirena a niti ni ne zna da ce biti ubijena.

Sa druge strane, mozda taj humaniji pristup svemu kosta vise a u globalnoj kapitalisticnoj trci da cene svega budu sto nize za humanost po vecoj ceni onda i nema mesta...
 
Taj humaniji pristup košta puno, puno više i zbog toga dolazi do ovoga što je u Dominionu i prikazano, ali i pored te njihove muke na način života u tih tri, četiri nedelje, zavisi kako koja životinja, čekati na kraju ovakve egzekutore je van svake pameti. Ako postoji Ratni zločin, treba uvesti i industrijsko-prehrambeni zločin, a ovo jeste zločin.
 
Indirektno da, ali u tu grupu spadaju i vegeterijanci jer i to jaje što pojede mora da snese baš ova koka iz priče koja će proći isti tretman. Vegani su neka druga priča, ali krucijalno pitanje bi bilo kada bi većina populacije bila vegani ili šta god, šta bi bilo sa tolikim domaćim životinjama kada više ne bi bilo čoveka u vrhu lanca ishrane? Mislim, cela ta priča je u domenu naučne fantastike, ali da može da se poradi na humanijem tretmanu - može.

Da, jaja, kao i mleko, su takođe užas, često i "gori" od mesa, jer te životinje duže održavaju u životu i jezivim uslovima. Doduše, ne bih baš rekao da su vegetarijanci u istoj grupi sa mesojedima, jer se tada opet svodi na stari dobri "ako ne možeš učiniti puno, ne čini ništa" princip. Objektivno možda nisu mnogo bolji, ali toj životinji koja se neće roditi i umreti na takav način jer taj vegetarijanac neće gladovati za njom i to malo verujem da je sasvim dovoljno.

Isto to bi bilo i sa svim tim domaćim životinjama u većinski vegan svetu - prosto se ne bi rađale, jer ne bi bilo potražnje za njima. Ostala bi pokoja životinja po domačinstvima isto kao i sada (i sam imam kokoške :) ), živela koliko toliko normalan život, bila pojedena ako su joj gazde tako namerile i to je to. A ove milijarde po industrijskim farmama (tj. mučilištima) bi bile porokane kao i sada, samo što bi na njihovo mesto (zbog osnovnih zakona tržišta) dolazilo sve manje i manje novih, sve dok ne bi postalo neisplativo, pa bi sledio katanac (i psihopate bi morale da traže novi posao).

Mi moramo da jedemo da bi preziveli a to podrazumeva da neka zivotinja i biljka moraju zbog toga umreti. Ne slazem se sa ljudima koji ne jedu meso iz principa, zato sto jedu biljke a smatram da biljke kao ziva bica imaju, po meni, ista prava kao zivotinje. Mozda nemaju te velike oci i ne ispustaju zvukove i nemaju pokrete a i deluju bezlicnije od zivotinja ali su podjednako zive kao i zivotinje.

Slično sam i sam razmišljao kao klinac, ali sad vidim da prosto nije tako. Za životinje sasvim pouzdano znamo da osećaju strah, bol, stres, i sav taj užas kroz koji prolaze, sasvim jednako kao i mi. Biljke su nešto drugo, vrlo je mogguće da osećaju sve to na neki svoj način, ali nisu svesne na način na koji smo mi, životinje.

Uostalom, sve je ovo nebitno, jer, ako je cilj da što manje zla uradiš. sigurno ga činiš manje mučeći samo jedan tip organizama (biljke), a ne dva kao svaštojed. Na stranu što zbog jednog mesojeda nastrada neuporedvo veći broj biljaka nego zbog jednog vegana, jer i to "meso" mora nešto da jede (i to podosta, a i da pije takođe, što će uskoro postati sve više bitno, al to je već druga tema).

Naravno, svestan sam da i vegani koriste masu proizvoda pravljenih od i na grbaći životinja, ali to je neizbežno u današnjem društvu. Uglavnom je tako je mesna industrija ima ogromne viškove, pa gledaju da ih iskoriste kako znaju i umeju - ovo bi, u većinski veganskom svetu, brzo prestalo da bude problem.

Sve u svemu, posle 10ak godina pokušaja da razumem ljude, mogu reći da je jedini odogvor koji sad poštujem - nije me briga. To je ok, i to razumem, sve ostalo je...
 
10% ljudi su psihopate, tu nema pomoći dok ne prekrše zakon i ne budu uhvaćeni. Dok su u granicama onda su dobri u nekim profesijama kao CEO, hirurzi pa i ovakvi koljači... uvek je u selu bio neki koji " kolje po kućama" umesto drugih. Surovo znam ali imam nameru da jedem meso ceo život tako da je bolje da ne razmišljam o temi.

Nego, simpatična lista,
B92: Lista uznemirujućih dokumentaraca koji dokazuju da je istina nekad strašnija od horora http://www.b92.net/kultura/vesti.php?nav_category=268&yyyy=2020&mm=10&dd=16&nav_id=1746822
 
Poslednja izmena:
Manje više, svaki je takav :)
Sa liste sam pogledao Three identical strangers... Neverovatna priča! Sa ostalima ću da se pozabavim malo.
 
Gledao Last Breath, lik je 30 min bio mrtav 100m na dnu mora, nasli ga oziveli i bez ikakvih posledica 3 nedelje kasnije nastavio da roni.
Inace od tih istinitih devastirajucih Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father pa 1000 mesta prazno.
 
Gledao Last Breath, lik je 30 min bio mrtav 100m na dnu mora, nasli ga oziveli i bez ikakvih posledica 3 nedelje kasnije nastavio da roni.
Inace od tih istinitih devastirajucih Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father pa 1000 mesta prazno.

Veoma tezak dokumentarac....

Inmate #1: The Rise of Danny Trejo (2019)
https://www.imdb.com/title/tt6399296/?ref_=nv_sr_srsg_0

Sasvim Ok. i interesantan ali ne bas deeply going o zivotnom putu doticne osobe. Stice se zakljucak da i nije bas za Close Encouner.
Ima nesto u njegovim Ocima...nije se za zaj*****ti.

6.5/10

Kill Chain The Cyber War on Americas Elections (2020)

Koji je ovo shou?!!!!!!

Stvarno.....svakom ko voli politiku sa cybernautikom ovo preporucujem.
Sa druge strane, pitam se....kako li je tek u EU po pitanju ovoga.

A vi na balkanu, bolje ostanite na papiru...

9/10


The Social Dilemma (2020)
https://www.imdb.com/title/tt11464826/

Jos jedan vanserijski doku film o cudovistu koje se razvilo iz dobre namjere!!!
Mislim da su i naciste u nekim granama prevazisli.
10/10
 
Poslednja izmena od urednika:
Samo da skrenem paznju, cisto kako bi tema iole ostala u koloseku - bez linkova ka materijalu koji siri teorije zavere (da se pogoditi koja tematika je trenutno moneygrab).

Btw naredjalo se odlicnih preporuka na poslednjih par strana.

Od mene

The Swamp

Odlican uvid kako USA kongres "funkcionise".
 
Poslednja izmena:
After Truth Disinformation and the Cost of Fake News (2020)

Poprilicno dobar doku film kako se laz i dezinformacija koristi kao oruzje u zlatnoj nam americi.

9/10


Class Action Park (2020)

Nesto kao "preteca" Jack Ass-a.
U kome je genijalnost pomjesana sa bez skurpula.
Sve sa posledicama opasnih po zivot.

9/10



Machete Maidens Unleashed (2010)

Da ne spojlujem nepotrebno...

Ovo preporucujem svim zivim bichima koji su barem jednom u zivotu drzali daljnski upravljac od televizije ili od media plejera.
Naravno i svim ostalim filmofilima kao i ljubiteljima dokumentarnih filmova.
Interesantan je i podatak u vezi Edia Rommera i svih kasnijih poznatih rezisera i glumaca.

Odlicna komedija za ova crna vremena.
Ali i podatak da smo neke stvari propustili...

1.000.000/10
 
Poslednja izmena od urednika:


Odlican dokumentarac...nazalost neki od moje rodbine kao i prijatelji-zemljaci koje sam upoznao ovdje u NL su takodjer imali ovakve i slicne zivotne prepreke.
Jednom momku,rodjak od susjeda, sirijac, citav put ga je kostao od kuce do NL 10.000€.

Tako, da je sve ovdje realno prikazano.
 


Odlican sagovornik i tema.
 
Dugo putovanje u rat, veoma interesantan dokumentarac. Jesam većinu stvari znao ali nisu nas učili u školi ili ovako objašnjavali na TV-u. Nema umotavanja u oblandu, samo čist algoritam.
Šteta što nije mnogo detaljniji, toga serijal od 10 sati.
 
Ubistvo u ulici Midl Bic, HBO dokumentarac,.jako dobar iz 3 dela

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 
U stvari 4 dela, jos jedan ostao da postave na HBO GO

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk
 
Seća li se neko dokumentarca o ratu u Čečeniji devedesetih? Mislim da je bio prikazan na TV Politici.

Zna li neko kako se zvao?
 



Odlican i uzasan.
 
Ukucaj u imbd Murder on Middle Beach.. ne mogu kopirati link nesto

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
1996 EVEREST DISASTER
 
Ubistvo u ulici Midl Bic, HBO dokumentarac,.jako dobar iz 3 dela

Sent from my M2007J20CG using Tapatalk

Dobar i jako intrigantan. Posebne pohvale Medison Hamburgu za režiju i uopšte za snagu da napravi nešto ovako. Po naslovima sa gugla vidim da je misterija rešena ali nisam hteo ništa čitati dok ne izbace i ako izbace drugu sezonu. Preoporuka.
 
Odgledao Night stalker o Ričardu Ramirezu serijskom ubici koji je terorisao LA 80tih...

U suštini praznjikavo, bez neke ideje, bez glave i repa, jedino što ima dosta autentičnih video snimaka i fotografija, izjava Ramireza i td...

P.S. dva glavna pandura zadužena za istragu, koji su bili kerm-de-la-krem LAPD tih godina, su toliko nesposobni, i toliko su brljali da mi je prosto neverovatno da ih rodbina žrtava nije tužila zbog traljavo obavljnog posl, jer da su bolje radili ne bi im trebalo 130 dana da ga uhapse, a vala ne bi ni pobio desetine ljudi u međuperiodu..

Tipa, skontaju da Ramirez ima zakazano kod zubara, znaju i kod kog i u koje vreme... Organizuju da se doktoru instalira alarm (panic taster) koji ovaj treba da pritisne kada Ramirez dođe (naravno što je sama po sebi ideja i d i o t s k a)... Naravno uspeju da pogrešno instaliraju panik taster, i posle ih zove zubar u fazonu "Gde ste, j e b o Vas pas, bio je ovde, zvonio sam sto puta... Na stranu to što su imali desetine i desetine svedoka (preživelih žrtvi ili onih koji su se oduprli napadaču), a na osnovu toga su uspeli da sastave samo dva fotorobota tj. crteža, koja izgledaju kao da ih je dete od tri godine crtalo, a na njima se nalazi slika dva čoveka potpuno drugačije fizionomije i crta lica... :) Bukvalno, kao ona scena iz Mućki, kada opisuju da ih je napao albino crnac, od dva metra, koji je istovremeno i kepec, tamno crne kose sa riđim pramenovima...

Ako ništa pogledati dokumentarac ako se zanimate za ovu tematiku i da se uverite da vicevi o policiji nisu džabe globalno prisutni i prepričavani...
 
Poslednja izmena:
Dobar i jako intrigantan. Posebne pohvale Medison Hamburgu za režiju i uopšte za snagu da napravi nešto ovako. Po naslovima sa gugla vidim da je misterija rešena ali nisam hteo ništa čitati dok ne izbace i ako izbace drugu sezonu. Preoporuka.
Drago mi je da je ubica otkriven,jedva cekam nastavak, sjajan je momak ,odakle snaga da sve snimi?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno