Šta je novo?

Quantum Break - Remedy

Nisam siguran da je danas moguće odigrati QB na način kako je to bilo zamišljeno u startu, jer mi se čini da filmovi koji su išli između nivoa više nisu dostupni. Vidim da se ovde vodila ljuta polemika oko toga da li je akcenat na priči više bio u QB-ku ili u Control, pa s tim u vezi evo ostaviću ovde svoj komentar. U principu mislim da su neke stvari tu više nego očigledne, no kako god, evo mojeg zapažanja...

Prva stvar koja odmah upada u oči kada pogledamo QB su likovi. Za QB su uzeti holivudski glumci, a između deonica su išli filmovi u trajanju od nekih otprilike 20tak minuta ili tako nešto ako sam to dobro zapamtio. Prema tome jasno je da akcenat na priči daleko više bio u QB-ku, koji je u suštini bio zamišljen kao jedno kompleksno sinematičko iskustvo, s obzirom da je pokušao da kombinuje film sa gejming deonicama na jedan reklo bi se potpuno drugačiji način od onoga kako se to inače radi u 99,9% igara. Sa ove distance gledano, ovo je verovatno najambiciozniji projekat koji je Remedy imao do sada i reklo bi se izuzetno hrabar pokušaj da iznesu nešto zaista novo u svakom smislu. Međutim ispostavilo se da je to ujedno bila i jedna od najvećih mana, što je rekao bih i dovelo do toga da Remedy u Control igri postavi stvari ipak malo drugačije.

Dakle poučeni iskustvom iz QB-ka, ljudi koji su radili na igri su se odlučili da promene koncepciju donekle što je po meni odličan potez. Sinematičke deonice su svedenije, nema holivudskih faca što svakako pojeftinjuje projekat, a akcenat je više stavljen na dinamičke elemente koji su glavna karakteristika. To u prvom redu podrazumeva dosta fizike, s obzirom da su tokom godina razvijali namenski endžin upravo za to. Sve ono što je valjalo su zadržali. Dakle velika detaljnost na nivou modela i tekstura, a takođe i taj pripovedački sinematički šmek vođenja priče koji neguju praktično još od Max Payne-a, pa naovamo. Praktično jedino što bih mogao da izdvojim kao uslovno rečeno neku manu u Control video igri jesu par sitnica. U prvom redu to je kamera koja mi nekako deluje pomalo nesrećno postavljena s obzirom da kida model od gležnjeva naniže. Svako ko se razume bar malo u kompoziciju na nivou fotografije, zna da se ovakve stvari tretiraju kao čist promašaj. Druga stvar su određeni zvučni efekti. Konkretno mislim na recimo onaj tzv. Iron-man zvuk prilikom uzletanja, koji mi apsolutno odudara od koncepcije. I eventualno bih toj listi mogao da pridodam previše fajlova za čitanje. Da se razumemo nemam ništa protiv čitanja u igrama - naprotiv, ali ovde se radi o tome da su svi fajlovi koje pronalazimo u manjoj ili većoj meri cenzurisani, što u principu dodatno zamara, a pri tom ih ima zaista previše. :trust:

S druge strane QB je kompaktniji po ovom pitanju i praktično jedina zbilja validna zamerka tamo je bila nedovoljno dobra optimizovanost igre, što nije mala stvar da se razumemo. Sećam se da sam je odigrao u prozoru jer nisam želeo da koristim opciju za skaliranje rezolucije koja je činila da igra izgleda bledo i mutnjikavo. Takođe je tu većina gejmera okarakterisala kao nekakav potencijalni problem sinematičke momente, odnosno filimiće između nivoa u kojima sam ja opet da budem iskren zaista uživao s obzirom da su bili prvoklasno urađeni. Da budem iskren meni lično to apsolutno nije nikakva zamerka... ali opet to sam ja, a za većinu gejmera ovakvi iskoraci u stranu su ipak predstavljali potencijalni problem. Kažem namerno potencijalni jer su se filmići mogli preskočiti i ko nije hteo da gubi vreme nije morao da ih gleda. Međutim svako ko bi se odlučio za tu opciju ostao bi uskraćen za dalji tok radnje unutar same igre, što naravno nije beznačajna stvar i ovo naravno ostavlja pomalo gorak ukus na kraju... ,)

Sve u svemu i jedna i druga igra su vrhunske i svakako bih preporučio svima da odigraju obe... ;)
 
Moze QB bez problema da se odigra danas, igrao sam Steam verziju pre 2 meseca.
 
Kao što videste, ja sam je odigrao malopre i to sa tim filmićima.
 
Nazad
Vrh Dno