Šta je novo?

Koji distro probati?

O ukusima ne vredi raspravljati. XFCE i Cinnamon su DE-ovi za produktivnost koji su funkcionalni out of the box. Gnome je meni neupotrebljiv bez tweakovanja i ekstenzija. A problem sa ekstenzijama je taj što pucaju kod sledećeg gnome update-a. Ko je dugo koristio Gnome, dobro je upoznat sa ovom cat & mouse problematikom.

Ubuntu barem pri apdejtu Gnoma isključi sve ektenzije koje nemaju verziju koja zvanično radi sa tom verzijom Gnoma, lepo što su to uradili. A može da bude i dobro tako probati nešto novo, jer ekstenzija na koju si navikao još nije dobila verziju za novi Gnome. Tako sam godinama ranije iz navike koristio dash to dock, dok iz nužde nisam prešao na dock to panel i kad sam se malo navikao, ukapirao da je zapravo bolje i korisnije u glavni panel smestiti dock sa aplikacijama, umesto sa strane.
 
Kao da se mora instalirati Mint da bi se koristio Cinnamon... Radio je on meni i na Debianu i sada na Ubuntu, a za instalaciju su potrebne dve najprostije komande u terminalu i pet minuta vremena.
Da je Cinnamon lep - jeste. Osecas se skoro kao da si u Windowsu.:)
Ne mora Mint, ali je najlakše, a možda i najlepše ;) Nije ni loše izabrati neki distro baziran na stabilnom sistemu (debian/ubuntu) sa sopstvenim podešavanjima okruženja i softvera. Npr. opensuse nudi sve žive opcije, i ništa u njemu ne izgleda lepo, osim Plazme :d
Ja kad sam video Zorin screenshot na drugoj temi, tek na drugi pogled sam skontao da je GNOME u pitanju. Još nude predefinisane opcije, pa lako možeš da menjaš layout. Ja imam Linux lite u jednoj VM, i to mi je najbolji XFCE distro out-of-box. Jedina mana je što je Chrome podrazumevani browser, ali to se (lako) može promeniti. Verovatno je lakše ubaciti chrome, nego se baktati sa canonical snap verzijom, blokiranjem i dodavanjem posebnog repoa
 
Zorin izgleda prelepo ali je baziran na matoroj verziji Ubuntua a i nešto nisu ažurni sa novim verzijama, trebala im je večnost da izbace poslednju verziju...
 
To je zato što imaju paid varijantu koja dobija redovan updates.
 
Ta Zorin paid verzija je široko rasprostranjena na Linux trackerima. Skine se i instalira kao i svaki drugi distro. Ja imam instaliran Zorin OS 16.2 Pro, i evo baš sad podstaknut vašim postovima odem na Zorin sajt i vidim da je upravo danas pušten upgrade sa 16 na 17, bukvalno današnja vest.
 
Nažalost, prilikom upgrade sa Zorin 16 na Zorin 17 traži potvrdu o kupovini, tako da mora clean install nove verzije. Ništa, šta je, tu je.
 
Toliko cimanja za Ubuntu derivat sa teško modifikovanim Gnome okruženjem...
 
Ljudima koji tek prelaze sa Windowsa i ne poznaju Linux te njihove modifikacije i layouti znače...
 
To im je glavna stvar koju guraju od početka - OS koji liči na windows, a jeftiniji je/besplatan, tj. preporuka ljudima i firmama da pređu na drugi sistem. Razlika između besplatne i plaćene verzije je u nekoliko layout-a, instaliranim programima i podršci (ovo može biti jedino bitno). Vidim da planiraju neki softer za updavljanje sistemom računara, što može biti korisno (manjim) firmama https://zorin.com/grid/

Tačno je da dosta kasnije prelaze na novu LTS bazu (tek u decembru 2023. na ubuntu 22.04), ali trebalo bi da guraju novije verzije kernela. Problem sa svim takvim distribucijama je što ljudi očekuju da kad vide da je neki program dostupan za npr. ubunut 22.04, očekuju da će isti bez problema raditi i na derivatima, a to često nije slučaj. Ok, zavisi dosta od potreba, sa standardnim programima nema problema. Ali ko želi bilo šta više od standardne home/office kante, onda su (sa debian grane) po pravilu Ubuntu i Debian najbolji izbor. Za sve ostalo treba očekivati neko petljanje pre ili kasnije
 
Taj grid je barem 3-4 godine u razvoju,nisam video da su ga pustili jos u produkciju.
Ali da,jako malo ubuntu derivata ima neku profi podrsku,sto potencijalno moze da bude problem u enterprise svetu. Ja dosta koristim profi Mint,ali recimo da ti neko trazi 5-7-10 godina podrsku,nemas druge osim da ih preusmeris na vanila ubuntu za sada. Eventualno vanila debian sa ELTS repo-om.
 
Jedina olakšavajuća stvar, pogotovo ako si lenj, su preinstalirani paketi iz Debian testing branch-a. To donekle može pomoći apsolutnim početnicima koji bi da probaju Debian na najnovijem hardware-u. Sve to se može odraditi na običnom Debian-u tako da ne vidim razlog postojanja ovakvog distroa.
 
Debian testing služi za testiranje Debiana za stable edicije, za Debian entuzijaste samo. Za sve ostale tu je Ubuntu, jelte Debian testing koji je već pretestiran od strane zaposlenih privatne kompanije :) Nije više ni Debian stable problematičan za workstation, ionako se moraju dodavati third party repoi za neke specifične programe a i slabo se šta menja i unapređuje u Linux svetu poslednjih godina, osim ako igrice nisu namena ali za to bolje Windows i dalje.

Kada vidim kako najnoviji Gnome i Ubuntu rade na N100 procesoru, zapitam se čemu mnogi distroi danas... nekad je i imalo smisla, sada svaki Linux distro radi savršeno na minimumu resursa.
Osim ako se ne pokreće na nekoj šklopociji staroj 10 godina, što samo po sebi je trošenje para jer troši struju a radi kao moderan komp od 100 evra...
 
Opet si zalutao...
 
Radi se o balansu. Jesam lenj ali ne bih da nastavljam sa Mintom ili nekim drugim Ubuntu derivatom već sa nečim što je napucano ali radi brže. A Debian mi je uvek delovao življe od svojih derivata bez obzira na okruženje. Valjda su prepunjeni svim i svačim i oseti se.
 
Valjda znaš da postoji Linux Mint Debian Edition? A imaš i MX Linux koji je još življi jer ne koristi SystemD.

Ako hoćeš performanse i minimalizam, onda ti je bolje da pređeš na neki rolling tipa Arch ili Arco. Arch sada dolazi sa instalacionom skriptom, tako da svaka šuša može da ga instalira i da kaže "i use Arch btw".
 
Valjda znaš da postoji Linux Mint Debian Edition? A imaš i MX Linux koji je još življi jer ne koristi SystemD.

Ako hoćeš performanse i minimalizam, onda ti je bolje da pređeš na neki rolling tipa Arch ili Arco. Arch sada dolazi sa instalacionom skriptom, tako da svaka šuša može da ga instalira i da kaže "i use Arch btw".
Ne bih dalje od Debiana, što zbog starih navika, što zbog proste činjenice da sam ispao iz štosa pa mi je on sad avangarda. A što se MX-a tiče, svakako je zanimljiv samo ne bih da baš zbog odsustva systemd-a dođem u situaciju da probiram aplikacije ili se oslanjam na glomazni flatpack. Tako da tražim nešto što je manji bloat od Minta a opet pruža turnkey komfor uz bolje performanse.
 
Onda je najbolje da instaliraš čist Debian.
 
Nije, zato što sam lenj i van forme a mnoge stvari su se izmenile od kad sam imao potrebu za instalacijom i upotrebom Linux distroa. Pa sad vidim ni Apt nije kakvog ga pamtim. Spiral deluje primamljivom jedino, vidim koristi btrfs koji nikad nisam imao za fajl sistem i ne znam koliko je pouzdan.
 
Nije, zato što sam lenj i van forme a mnoge stvari su se izmenile od kad sam imao potrebu za instalacijom i upotrebom Linux distroa. Pa sad vidim ni Apt nije kakvog ga pamtim. Spiral deluje primamljivom jedino, vidim koristi btrfs koji nikad nisam imao za fajl sistem i ne znam koliko je pouzdan.

Mislim da je btrfs dovoljno pouzdan ako ga openSUSE, a verovatno i SLE, koriste po defaultu.
 
Ne bih dalje od Debiana, što zbog starih navika, što zbog proste činjenice da sam ispao iz štosa pa mi je on sad avangarda. A što se MX-a tiče, svakako je zanimljiv samo ne bih da baš zbog odsustva systemd-a dođem u situaciju da probiram aplikacije ili se oslanjam na glomazni flatpack. Tako da tražim nešto što je manji bloat od Minta a opet pruža turnkey komfor uz bolje performanse.

Pročitaj ovaj tekst. Veoma lako ćeš uključiti systemd u MX Linuxu. On je već tu, samo nije aktivan. Takođe, lako ćeš ukloniti sysVinit, ako hoćeš.
 
Mislim da je btrfs dovoljno pouzdan ako ga openSUSE, a verovatno i SLE, koriste po defaultu.
Ako je tako, onda mora da je solidan. Hvala, instaliraću verziju sa lxqt, pa kako mi bude.
Pročitaj ovaj tekst. Veoma lako ćeš uključiti systemd u MX Linuxu. On je već tu, samo nije aktivan. Takođe, lako ćeš ukloniti sysVinit, ako hoćeš.
Ne bih, u tekstu stoji napomena...
The only disadvantage to a systemd-only setup is that the MX live system doesn’t work 100% with it (snapshot and the live usb persistence features).
...pa ako se misli na sistemske snapšotove onda je osetan hendikep.
 
Poslednja izmena:
BTRFS na Arch-u (ArcoLinux), više od godinu dana svakodnevnog korišćenja = 0 problema sa fajl sistemom.
Eto, iz prve ruke.
 
Mint vozim vec duze vreme, naravno u cimetu, radi to sve, ali ima tako nekad nekih sitnih bagova da ti pokidaju zivce.
Kad me smori, idem na Nobaru, da vidim kako je to Glorious Eggroll Fedoru prilagodio obicnom korisniku, jer ako je za gejmere, to mu dodje samo plus za obicne korisnike, znaci sve je vec tu, pa filmovi, browsing i ostalo treba da lepo sljaka, sve je spremno samo klik, plus sad su samo na Plazmi i to bi trebalo da je lepo udeseno
 
Sta te najvise nervira kod Cinnamona?
 
Nazad
Vrh Dno