Šta je novo?

Koji distro probati?

Ups nisam video scroll na code na telefonu :S
Ajde probacu sada, pa javim.


Edit: Ista verzija drajvera instalirana i nikakvih promena nema, radi isto :(
 
Poslednja izmena:
Aktiviram ovo https://github.com/y4my4my4m/kde-shader-wallpaper i svi problemi nestanu u waylandu :S
KDE je problem nasao sam onaj bug tracker sinoc i bas dosta njih prijavljivalo isti problem, nece biti fix-a u v5.x ali napisali da je reseno u plasmi v6, tako da pakujem da probam v6 i bar vidim na sta lici.
 
Imam u prvom NVMe slotu W10 disk. Pazario sam disk za drugi slot, za Ubuntu 22.04. Znam da bi bilo najbolje izvaditi W10 disk, instalirati linux, pa vratiti W10 disk.
S obzirom na prostor, neminovno bi se morala vaditi i vraćati grafička (2x), ali i menjati folija od hladanjaka od ploče (zalepljena za W10 disk). Nije ogroman posao, ali ako nije neophodan...
Hteo sam da pitam da li ima ikakvih šansi da se "ošteti" W10 boot, ako bih instalirao linux bez diranja w10 diska? W10 treba non-stop, pa greška nije poželjna...:)
NVMe disk ne može da se disable-je u BIOS-u?
 
Većina distroa ne dira sekundarni disk na kojem imaš OS. Ubuntu će prilikom instalacije pronaći Windows 10 disk i pitaće te da li želiš da dodaš Windows 10 opciju u bootloader. Na taj način prilikom bootovanja imaš ponuđeno Windows 10 i Ubuntu.
 
Onda moraš da izvadiš Windows 10 disk.
 
Ako u boot meniju staviš da ti je win nvme prvi drajv, svakako ćeš u linux moći samo sa F11 :) Ali da, njegov bootloader će imati i windows kao opciju.
Nema smisla da se cimaš i vadiš drajv, neće windowsu biti ništa
 
Prešao sam sa EndeavourOS na Linux Mint Debian Edition. Jako interesantan sistem, feels like home.
 
Prešao sam sa EndeavourOS na Linux Mint Debian Edition. Jako interesantan sistem, feels like home.
Baci pogled in na MX Linux, takođe Debian distro...
Linux Mint Debian Edition (LMDE) je razvijan kao sekundarno, backup rešenje za slučaj da Canonical debelo zabrlja Ubuntu, nije primarni fokus Mint developera. Što ne znači da je LMDE loš ili ograničen, daleko od toga, ali možda je bolje ići na distro kome je Debian jedina baza i fokus...
Bar ja tako rezonujem...
 
@alex303 Meni je EndeavourOS jako zanimljiv, sviđa mi se package manager, volim da uvek imam najnovije verzije programa i sistema, XFCE i KDEsam najviše koristio, nego je počeo da mi pravi problem oko par igara/programa pa sam malo skakao sa distroa na distro. Na laptopu za posao mi je Fedora 39 trenutno, gnome 45 je ok, ali nisam oduševljen jer mi nekako ne leži dizajn i neka rešenja oko interfejsa, doduše Fedoru sam zadnji put koristio još 2010. pa je dosta drugačije sve. @jurodivi napraviću neki VM da isprobam MX, deluje mi ok.
 
@alex303 ...nego je počeo da mi pravi problem oko par igara/programa pa sam malo skakao sa distroa na distro.
To nije razlog za promenu distroa. Ja sam rekao da je to dobar potez iz nekog sasvim drugog razloga. Šta je konkretno bio problem sa igrama i programima ?
Na laptopu za posao mi je Fedora 39 trenutno, gnome 45 je ok, ali nisam oduševljen jer mi nekako ne leži dizajn i neka rešenja oko interfejsa, doduše Fedoru sam zadnji put koristio još 2010. pa je dosta drugačije sve. @jurodivi napraviću neki VM da isprobam MX, deluje mi ok.
MX Linux je radikalno drugačiji od ostalih jer koristi sysVinit umesto SystemD. Ima dosta slučajeva da nešto na MX Linux-u ne radi jer je sysVinit sintaksa drugačija od one na SystemD. Inače MX je baziran na antiX-u koji je baziran na Debian-u.
 
To nije razlog za promenu distroa. Ja sam rekao da je to dobar potez iz nekog sasvim drugog razloga. Šta je konkretno bio problem sa igrama i programima ?

MX Linux je radikalno drugačiji od ostalih jer koristi sysVinit umesto SystemD. Ima dosta slučajeva da nešto na MX Linux-u ne radi jer je sysVinit sintaksa drugačija od one na SystemD. Inače MX je baziran na antiX-u koji je baziran na Debian-u.
Razumem na šta si mislio, svakako je bolje kad nije rolling za svaki dan. Ja sam menjao iskreno i jer mi dosadi isti sistem posle nekog vremena, a od programa najviše me muči Viber u zadnje vreme, i to je više do njega, naime ili nije hteo da se pokrene nakon što se instalira iz aur (i to ne u svakom DE, KDE radi, XFCE ne na primer). Flatpak na primer radi uvek, nebitno koji je DE. Takođe u zadnje vreme redovno krešuje kad isključim kameru - i to da napomenem kad izvučem kameru iz USB-a, što mi je jako čudno. U LMDE mi na primer pravi problem kad kopiram fajlove, drag and drop ne radi iz nekog razloga, a u Fedori i u EndeavourOS uvek radi.

A drugo što me je mučilo je bio Steam i Proton, tj. na primer u Fallout 4 sam isprobavao redom mnoge verzije Protona dok nije proradio, pa je bilo dosta krešovanja same igre (u EndeavourOS, svi DE koje sam probao). E sad u LMDE je iz prvog sve proradilo i nema krešovanja.
 
gnome 45 je ok, ali nisam oduševljen jer mi nekako ne leži dizajn i neka rešenja oko interfejsa
Sad vidim da su uklonili i reč "Activities" i stavili neku liniju i tačku. Njima je baš dosadno u životu. Nisam još gledao koliko se može doterati ekstenzijama, mada nemam ni želju ni potrebu da to pratim više. Plasma 6 ide u dobrom smeru, ili bar najmanje lošem u poređenju sa svim ostalim okruženjima.

Od novina, nakon Minta i Cimeta, i Lubuntu i LXQt će dodati wayland podršku. Opciono u 24.04, podrazumevano od 24.10 verzije. This time next year we'll be millionaires using Wayland :D
 
Ja vrtim plazmu 6 u vm-u, izgleda lepo, na prvi pogled isto kao i v5, što je dobro. Verovatno ću primetiti neke razlike kad pređem skroz, ali sad je sve bitno na mestu. Pitanje je koji će distro šta postaviti za podrazumevana podešavanja, ali i dalje se može podesiti po svačijem ukusu. Activities i dalje postoji, iako je bilo priče da će ukloniti tu opciju (malo ljudi koristi, a nije lako za implementaciju i održavanje).
Koliko sam ispratio, Kubuntu 24.04 LTS ostaje na 5.27, ali Fedora 40 bi trebalo da dođe sa verzijom 6. Ovi "moji" kažu da će preći na v6 nakon dovoljno testiranja.
 
a slučaj da Canonical debelo zabrlja Ubuntu
Slušam ovu priču već skoro 20 godina i čak i kada su tvrdili da je tako, to nije bilo tačno (za vreme Unity DE).
Nažalost ili na sreću ja više ne probavam distroe a probao sam mnogo toga. Izbor je Ubuntu, bilo desktop bilo server bilo privatno bilo poslovno.

Eto otišao sam na distrowatch prvi put za 5 godina, naravno da i dalje nemaju veze sa realnošću :D
Some things never change.
 
Poslednja izmena:
Ja rešio malo da se zabavljam pa sam skinuo gomilu Linuxa da probam ali mi je ovaj ZorinOS PRO najinteresantniji posle njega OpenSuse. Kali mi je za "hakovanje" ali Zora je najinteresantnije. Ništa ostalo od Ubuntu derivata mi ne paše.
2024-01-26 13_00_51-.png
 
Ja vrtim plazmu 6 u vm-u, izgleda lepo, na prvi pogled isto kao i v5, što je dobro. Verovatno ću primetiti neke razlike kad pređem skroz, ali sad je sve bitno na mestu. Pitanje je koji će distro šta postaviti za podrazumevana podešavanja, ali i dalje se može podesiti po svačijem ukusu. Activities i dalje postoji, iako je bilo priče da će ukloniti tu opciju (malo ljudi koristi, a nije lako za implementaciju i održavanje).
Koliko sam ispratio, Kubuntu 24.04 LTS ostaje na 5.27, ali Fedora 40 bi trebalo da dođe sa verzijom 6. Ovi "moji" kažu da će preći na v6 nakon dovoljno testiranja.
Mene zanima long term usage. Nekoliko puta sam Plasmi davao šansu i uvek je radila fenomenalno prvih par meseci. Čim se odradi neka kustomizacija i čim prođe nekoliko update-a, sve krene da se raspada do momenta kada me prilikom podizanja dočeka čuvena poruka Plasma has crashed i crn ekran. Nadam se da to više nije slučaj sa vezijom 6.

Na BSD-u i OpenSUSE Leap nema ovih problema jer tamo nema toliko update-a. Ali na rolling release distroima, Plasma je od uvek bila katastrofa. Da li je to problem do same Plasme, package maintainera ili Plasma update-a, stvano ne znam.
 
Iz mog iskustva od kako su izbacili Plasma tj. prešli sa KDE 4 na KDE 5 to nikad nije bilo stabilno, više ni ne probavam KDE okruženje.
Bio je i Gnome Shell opasno smeće sve dok iz Canonicala nisu odlučili da odbace Unity i pređu na Gnome 3, tada je prvi put zarpljen memory leak bag koji se do tada godinama provlačio kroz razne Red Hat newlettere i bugzille i svako malo bi ga kao neko "rešio" i svaka nova verzija posle par sati korišćenja gnome-shell potroši svu memoriju... i tako do prve ili druge verzije Ubuntua koji je baziran na gnome-shell. Sada više nema tih problema.

Mislim da ima najviše veze sa kvalitetom C++ programera koji razvijaju Plasma okruženje. Mnogo je C++ programera a malo kvalitetnih, zato se igrice raspadaju decenijama unazad jer programiraju C++ ljudi koji ne znaju šta rade. Kod gnome je problem u ranom shellu pravio uglavnom javascript u kojem su pisane ekstenzije.

Uglavnom su 3rd party ekstenzije te koje ruše stabilnost nekog okruženja. Čak i završeni openbox, će ispasti kupus ako nakalemiš sve i svašta na osnovu.
 
Jeste problem i što je ogroman projekat, sa svim svojim programima i vidžetima (mada to nije obavezno) i što je kvalitet koda upitan (mada se to dosta pegla i popravlja) i što ima možda previše opcija, ali koliko pratim, poslednjih par godina sve ide na bolje. Ja pamtim KDE4 kao najnestabilnije okruženje (iako je bilo možda više korisnih opcija), ali možda je to samo moje sećanje i nepoznavanje linuxa u pitanju

Koristio sam Tumbleweed+KDE5 par godina i zadovoljan sam bio. Sada sa Kubuntu (Tuxedo) i Leap distribucijama mi je isto, ne primećujem razliku kada je reč o bagovima i stabilnosti. Desi se ponekad neko zamrzavanje ili pucanje, ali ne češće nego na Windowsu ili Cinnamonu (Mint). U svakom slučaju ništa što bi me oteralo na drugo okruženje, jer prednosti koje ima mi znače više.

Neće KDE6 biti stabilnije okruženje od 5.27 LTS neko vreme sigurno. Možda će samo Wayland podrška biti bolja, ako to nekome znači.
 
Iz mog iskustva od kako su izbacili Plasma tj. prešli sa KDE 4 na KDE 5 to nikad nije bilo stabilno, više ni ne probavam KDE okruženje.

Plasma je desktop okruženje, a KDE ga razvija, šta znači da su "izbacili Plasma"? Još uvek se tako zove.

Koristim Plasmu na openSUSE Tumbleweed-u, instalacija je od sredine 2020. dodine, skoro 4 godine. Redovni update-i OS-a i svih paketa, trenutno Plasma 5.27.10.

Koristim računar sa dva monitora, sve radi perfektno, za skoro 4 godine ne pamtim da se par puta nešto loše desilo sa desktop okruženjem. Jedini "problem" koji imam je što Weather Widget ne zna da se snađe sa dva monitora, pa deli prikaz kad gledam nedeljnu prognozu. :)
 
Za Nobaru je sad KDE Official, evo sta kaze
GloriousEggroll:
Nobara Official has now be rebased on KDE instead of GNOME for several reasons:
———–
(1) VRR (Variable Refresh Rate/Freesync) functionality. Gnome currently still requires patched-in VRR functionality. The pending MR has been waiting 3 years, and even doing so still breaks the system tray.

See:

(2) DRM Leasing functionality. This is a requirement for VR (Virtual Reality) in wayland. This is another pain point that has had constant back and forth on the gnome side, but is implemented already in KDE.

See:

(3) Fractional scaling functionality. This is what allows the desktop to be rescaled in fractions rather than whole percentages. This is still marked as experimental in GNOME even though it was merged in 2019, 5 years ago, while being implemented already in KDE.

(4) Drag and drop from Archive manager functionality. As stupid as this is, GNOME file-roller STILL cannot drag+drop files into nautilus folders, while KDE’s Ark can. Again, another bug opened 5 years ago.

See:

(5) Better integration with Steam. By default the Steam Deck uses KDE as the desktop mode. This inherently means it receives updates from Valve in terms of desktop related fixes, and they are actively working with KDE developers to bring updates to KDE ()
 
Koristim računar sa dva monitora, sve radi perfektno, za skoro 4 godine ne pamtim da se par puta nešto loše desilo sa desktop okruženjem. Jedini "problem" koji imam je što Weather Widget ne zna da se snađe sa dva monitora, pa deli prikaz kad gledam nedeljnu prognozu. :)
To je to. Ne čačkaš default :)
A i kad ne čačkaš default zna da zeza, ali ako kreneš da kastomizuješ, na šta Plasma realno mami svakog korisnika, ima da pukne negde i od tada kreću problemi.

Što se SUSE tiče, to koristim silom prilika i na poslu i meni je to anti linux tj. anti KISS filozofija skroz. Koliko god yast bio zahvalan alat toliko mi je i gadan, kako TUI i tako i verzija za DE.
Ima svašta da se podesi ali logika i raspored opcija je neki suseovski da tako kažem. Pored toga što ima svašta da se podesi opet nema sve pa su ipak conf fajlovi mama na kraju dana.

Takođe forsiraju btfs i tu sam se opasno opekao, baš zbog takve odluke. Iskreno ne volim ni kad vidim xfs kod Red Hat ekipe, ja sam jednostavan tip, držim se onoga što radi dobro a to su ext4 i zfs zavisno od namene. Btrfs zna da otkaže i da mu realno ne možeš ništa, samo sistem ode u propast, nikad oni to neće napraviti da je stabilno. Meni je na Leap 15.3 čini mi se, otkazao fajl sistem iz čista mira. To se na zfs ili ext4 neće dogoditi nikad.

Inače poslednju deceniju Linux koristim kao Windows, samo default i samo kao podlogu za rad jelte, kako privatno tako i profesionalno. Prošlo vreme distro hoppinga i kastomizacije, mator sam za to. Sada uglavnom vrtim servise, dokere, programiram, tu i tamo se poigram, internet, muzika, filmovi i tako...
 
Kao da se mora instalirati Mint da bi se koristio Cinnamon... Radio je on meni i na Debianu i sada na Ubuntu, a za instalaciju su potrebne dve najprostije komande u terminalu i pet minuta vremena.
Da je Cinnamon lep - jeste. Osecas se skoro kao da si u Windowsu.:)
 
Da je Cinnamon lep - jeste. Osecas se skoro kao da si u Windowsu.:)

Ne znam što te nešto Windows lepota oduševljava. Ja više cenim neku originalnost, pod uslovom da je funkcionalna, ne samo originalnost da bi se bilo drugačije.

Kako god obrneš, i bez i najmanje želje da potcenjujem druge projekte, Gnome je najbolje desktop okuženje. Možda malo blentavo po default-u, ali puno ekstenzija da možeš da ga skockaš kako god ti se svidi. A ekstenzije sve više donose i stari neprevaziđeni Compiz izgled i efekte, falilo mi je to godinama.
 
O ukusima ne vredi raspravljati. XFCE i Cinnamon su DE-ovi za produktivnost koji su funkcionalni out of the box. Gnome je meni neupotrebljiv bez tweakovanja i ekstenzija. A problem sa ekstenzijama je taj što pucaju kod sledećeg gnome update-a. Ko je dugo koristio Gnome, dobro je upoznat sa ovom cat & mouse problematikom.

Ko provodi mnogo vremena ispred računara i u terminalu, treba da koristi neki TWM kako bi izbegao korišćenje miša i potencijalni RSI. Ovo je realan problem čije će se posledice osetiti u starosti. Ask me how i know. Ne postoji definitivan odgovor na pitanje "Šta je najbolje". Nađite DE ili WM koji VAMA odgovara i uživajte.
 
Nazad
Vrh Dno