Šta je novo?

Koji distro probati?

Po svemu sudeći - najbolja verzija u poslenjih nekoliko godina.
Nekoliko razloga od kojih npr:
  • "non-free" sadržaj je sada integrisan u standardnu instalaciju
  • Desktop rešenja su toliko napredovala da više nije penal ako neki distro forsira starije verzije plus ponuđene su popričično "up-to-date" kao Plazma (pa i Gnome)
  • ...
Odličan video na tu temu:


P.S. Ja sam taman adaptirao Arch (Arco) na sve moje mašine, malo mi mrsko da probam sad ovaj Debian na nekom "bare-metal"-u mada je primamljivo. :D
 
Debian je uvek bio stabilan.
 
Ja se vratio na Gentoo pre 3 meseca, isti setup kao i ranije (Sway) , Jack server za Audio, jedina promena je profile, sada sam na hardened + no-multilib.
Odustao sam od PC Gaminga tako da je Steam sada prošlost, samim tim i multilib.
 
ok radi za sada Proxmox 8 + Debian 12, nisam video nekih vecih problema, videcemo kad dignemo i CEPH klastere.
Skoro probao i suse 15 i opensuse, zanimljiv je,dosta ga svabe podrzavaju, bukvalno jedino pored Wina u Enteprise resenjima.
 
Baš me zanima da li će MX Linux da pređe na novi Debian...verovatno hoće, ali kada...

Ok ,sad sam bacio pogled, MX-23 je u beti i baziran je na Debian 12...znači, uskoro.
 
Sad sam video Nikovu recenziju za Tuxedo OS 2. Zanimljiv pristup - stable *buntu distro, ali sa novijim verzijama kernela, drajvera i okruženja. Možda baš ono što većini treba ;)
Probao sam ranije v1, ali sam kao VM. Ne znam koliko će njihov control panel biti upotrebljiv na drugom hardveru, ali možda konačno bude nešto upotrebljivo i za raju sa neTuxedo hardverom
 
Chris Titus ima zanimljiv klip o svrsi postojanja različitih distribucija. I dodaje da bi skoro sve izostavljene upale u pointless kategoriju :d



Supreme
Debian
Arch

Amazing for New Users
Kubuntu
Linux Mint
Zorin
Nobara

Best for Business
Alma/Rocky/Oracle
Alpine Linux
NixOS
SUSE and OpenSUSE

Creative and Unique
Artix
Clear Linux
Gentoo
Slackware
Solus
Tails and Qubes
Void Linux

Devil
RHEL
Centos
Fedora
Ubuntu

Lightweight
AntiX
Lubuntu
Peppermint
Puppy Linux
TinyCore

Pointless
Arco Linux
Manjaro
Deepin
KDE Neon
Elementary OS
Endeavor
Garuda
Feren OS
Kali Linux
Parrot
MX Linux
PCLinuxOS
PopOS
 
Prema Statcounteru, Linux je u junu ove godine prvi put dostigao 3,07% tržišnog udela globalno (u isto vreme u USA pada ispod 2%). Dobar deo tih korisnika su studenti tehničkih i srodnih fakulteta koji ga koriste zato što moraju. Primera radi, na FTN u Novom Sadu se ovog momenta instalira i koristi isključivo Ubuntu 18.04. Možda uskoro pređu na 20.04.
Jedina prava šansa za Linux jesta da ga se uhvati neka ozbiljna korporacija i napravi nešto ozbiljno. Na primer, ako je ChromeOS Linux, on sada ima 4.12% tržišnog udela, više nego sve ostale distribucije zajedno. Dakle, samo Google ili Microsoft mogu spasiti Linux, ali avaj, onda sve pada u vodu Tin Foil Hat ekipi.
 
Prema Statcounteru, Linux je u junu ove godine prvi put dostigao 3,07% tržišnog udela globalno (u isto vreme u USA pada ispod 2%). Dobar deo tih korisnika su studenti tehničkih i srodnih fakulteta koji ga koriste zato što moraju. Primera radi, na FTN u Novom Sadu se ovog momenta instalira i koristi isključivo Ubuntu 18.04. Možda uskoro pređu na 20.04.
Jedina prava šansa za Linux jesta da ga se uhvati neka ozbiljna korporacija i napravi nešto ozbiljno. Na primer, ako je ChromeOS Linux, on sada ima 4.12% tržišnog udela, više nego sve ostale distribucije zajedno. Dakle, samo Google ili Microsoft mogu spasiti Linux, ali avaj, onda sve pada u vodu Tin Foil Hat ekipi.
Delom bi se složio, delom ne bi.
Ne bi zato što si propustio ovo:

Tako da bi mogli da očekujemo značajan i konstantan rast Linux desktop-a u neko naredno vreme od par godina. I to je samo jedan primer.

Supreme
Debian
Arch

Amazing for New Users
Kubuntu
Linux Mint
Zorin
Nobara

Best for Business
Alma/Rocky/Oracle
Alpine Linux
NixOS
SUSE and OpenSUSE

Creative and Unique
Artix
Clear Linux
Gentoo
Slackware
Solus
Tails and Qubes
Void Linux

Devil
RHEL
Centos
Fedora
Ubuntu

Lightweight
AntiX
Lubuntu
Peppermint
Puppy Linux
TinyCore

Pointless
Arco Linux
Manjaro
Deepin
KDE Neon
Elementary OS
Endeavor
Garuda
Feren OS
Kali Linux
Parrot
MX Linux
PCLinuxOS
PopOS
[/SPOILER]

Da nije Arco-a ja se verovatno nikada ne bi snašao na Arch-u a samim tim ni na Linux-u.
Meni je Arch odnosno Arco bio idealan most između Windows-a (kao poweruser / admin) na Linux. Endeavor je takođe zanimljiv dok je Garuda npr čist bloat. PopOS ima značajan prjekat u vidu njihovog viđenja Gnome forka kao desktop rešenja i to bi moglo da dobije na popularnosti sa vremenom, naročito ako budu konzistentni i istrajni u tome što rade. (btw uopšte nisam fan tog projekta ali primećujem značajan trud)
ElementaryOS je definitivno ubijen sa LGBTQ+ trovanjem i kako stvari stoje ostao je samo tim od jednog buzdovana koji je sve to uništio.
Fedora bi mogla da bude "lider" u immutable desktop rešenjima i ako se (naj)kasnije uključila: https://linuxiac.com/fedora-onyx-an-immutable-os-with-budgie-desktop/

Ali verovatno najznačajnija omaška Titus-u je SUSE-ova odluka da forkuje RHEL sa u startu 10 puta većim budžetom nego AlmaLinux npr. To bi mogao da bude "boom" i u open source svetu ali i na enterprize nivou na šta, verujem da u SUSE-u i ciljaju (da pokupe RHEL klijente).
 
Tužno je to što ta priča o nekom boom-u ili procvatu traje već 30 godina. Svake godine imamo neki boom koji će drastično podići user base i tako nešto se nikada ne dogodi.

Zašto je Windows kao masovno rasprostranjeni OS bolji po tom pitanju?
  • Lak za korišćenje.
  • Zatvoren sistem.
  • Igre i zabava.
  • HW Kompatibilnost.
  • Business OS.
Bukvalno su najgore osobine Windows OS-a, od kojih se ljudi u ovoj temi gade, zapravo njegove najveće prednosti i glavni razlog popularnosti. Alternativa Windowsu može biti samo MacOS i ništa više. A ovi što se raduju "korporalizaciji" pojma nemaju o čemu pričaju. User base će u najboljem slučaju dostići dvocifren broj i to je to. You can polish a turd, but its still a piece of shit.
 
Prema Statcounteru, Linux je u junu ove godine prvi put dostigao 3,07% tržišnog udela globalno (u isto vreme u USA pada ispod 2%). Dobar deo tih korisnika su studenti tehničkih i srodnih fakulteta koji ga koriste zato što moraju. Primera radi, na FTN u Novom Sadu se ovog momenta instalira i koristi isključivo Ubuntu 18.04. Možda uskoro pređu na 20.04.
Jedina prava šansa za Linux jesta da ga se uhvati neka ozbiljna korporacija i napravi nešto ozbiljno. Na primer, ako je ChromeOS Linux, on sada ima 4.12% tržišnog udela, više nego sve ostale distribucije zajedno. Dakle, samo Google ili Microsoft mogu spasiti Linux, ali avaj, onda sve pada u vodu Tin Foil Hat ekipi.
Cini mi se da je ChromeOs radjen na bazi Gentoo-a. Davno sam nesto citao. Da li koriste portage i jos neke stvari od gentoo-a.
A isto cini mi se da je od playstation-a os baziran na FreeBSD-u.
Fan fekts.
Pre par godina kada sam isao kod lekara u dom zdravlja, menjali su im kompjutere pa je doktorka ucila kako se koristi.
Reko' pomocicu vam ja, sta je problem?
Pogledam monitor kad ono ubuntu.
Bukvalno su najgore osobine Windows OS-a, od kojih se ljudi u ovoj temi gade, zapravo njegove najveće prednosti i glavni razlog popularnosti.
Telemetrija, keylogger u okviru os-a, pretvaranje korisnika u proizvod, 3 pomesana UI-a, dodavanje tabova u file manageru 15 godina nakon drugih operativnih sistema, lakse je coveku da se otarasi klamidije nego edge-a, instaliran bloatware, reklame u okviru os-a, forsiranje nepotrebnog hardvera, parazitsko trosenje baterije kada se zaklopi laptop, slabija kompatibilnost sa stampacima nego foss operativni sistemi (pogotovu starijih generacija).
Upravu si, starno su prednosti.
 
Telemetrija, keylogger u okviru os-a, pretvaranje korisnika u proizvod, 3 pomesana UI-a, dodavanje tabova u file manageru 15 godina nakon drugih operativnih sistema, lakse je coveku da se otarasi klamidije nego edge-a, instaliran bloatware, reklame u okviru os-a, forsiranje nepotrebnog hardvera, parazitsko trosenje baterije kada se zaklopi laptop, slabija kompatibilnost sa stampacima nego foss operativni sistemi (pogotovu starijih generacija).
Upravu si, starno su prednosti.
Sve ovo što si napisao je tačno i to niko ne osporava. Problem je što ti nisi ni blizu da razumeš ono što ja pokušavam da kažem. Jer ti, kao i većina učesnika u ovoj temi, se ponašaš jako pristrasno i ne vidiš dalje od sebe i svog sveta. Vi se vodite logikom "Linux good, Windows bad." Da li si se ikada zapitao zašto je Windows takav kakav jeste? Pa takav je, jer se Microsoftu može. A jel znaš zašto im se može? Zato što nema alternative. GNU/Linux je alternativa ljudima koji procentualno čine <ubaci bilo koji jednocifreni broj ovde> % tržišta. Let that sink in.
 
Sve ovo što si napisao je tačno i to niko ne osporava. Problem je što ti nisi ni blizu da razumeš ono što ja pokušavam da kažem. Jer ti, kao i većina učesnika u ovoj temi, se ponašaš jako pristrasno i ne vidiš dalje od sebe i svog sveta.
Daleko od toga. Ne osecam niti trazim bilo kakvu emociju vezanu za operativni sistem osim komfora. To je alat.
Koristim ih za ono za sta su korisni i bitno mi je da mi je sto vise "udoban".
Ako ne razumem ono sto pokusavas da kazes tu postoje tri mogucnosti.
Prva je da ne vidim dalje od svoje sfere interesovanja/znanja/cega god i ne razumem ono sto si elokventno objasnio.
Druga je da pises neodredjeno i da to onda moze da se tumaci kao Nostradamusovo prorocanstvo na 15 razlicith nacina.
Trece je da je kombinacija jednog i drugog u razlicitim procentima prema jednoj ili drugoj strani.

Verujem da ljudi nisu pristrasni u vezi operativnog sistema, malo sto sam ti pogledao istoriju vidim da ljudi ponekad burno reaguju na tvoje postove. Deluje mi verovatnije da postanu pristrasni bas zbog tog neodredjenog nacina na koji nesto kazes, a nista ne objasnis.

Vi se vodite logikom "Linux good, Windows bad."
Ko smo to "mi"?
Jel mi persiras ili mnozina? Ne kapiram.
Ali generalno filozofija linuksa je dobra, jer je slobodna i otvorena i svima dostupna, a filozofija "prozora" nije ni blizu dobre, cak moze da se tumaci i kao zla, jer vrednuje sebe protiv tebe.
Kao gotov proizvod oba imaju prednosti i mane, ali ako gledamo rezultat trzista tj. broj korisnika onda je "prozor" bolji za vecinu korisnika.
Da li si se ikada zapitao zašto je Windows takav kakav jeste? Pa takav je, jer se Microsoftu može. A jel znaš zašto im se može? Zato što nema alternative.
Moze im se iz brdo razloga.
Jer imaju istoriju od 3.5 decenije i ulozenih milijarda i milijarda dolara u proizvod.
Moze im se jer je takva zapadna kultura poslovanja gde nije bitan samo rast, vec i odrzavanje vrednosti proizvoda.
Moze im se jer se podrazumevaju.
Moze im se jer su se ljudi navikli. A navika je najmocnija ljudska osobina.
Moze im se jer je tajna koliko nasi podaci vrede.
Moze im se zato sto ljudi veruju da je po principu "sedi i vozi", a linux veruju da je po principu "budi mehanicar i onda mozes da vozis".
Itd. itd. itd.
Ali da nema alternative se ne slazem. Jer da nema alternative, ova tema ne bi postojala.
"Neki kul anglicizam za kraj"
;)
 
Fedora bi mogla da bude "lider" u immutable desktop rešenjima i ako se (naj)kasnije uključila: https://linuxiac.com/fedora-onyx-an-immutable-os-with-budgie-desktop/
Zašto Fedora pravi zaseban immutable spin za svaki DE umesto da prosto dozvoli da sam izabereš DE kad instaliraš distro? Da li bi to na neki način narušilo "immutabilnost" sistema? Nije jedini immutable distro ali, koliko znam, kod drugih možeš normalno da šaltaš DE na tom jednom distrou. Da li im je lakše da ih održavaju ako imaju fokus na samo jedan DE (a verovatno imaju i dovoljno ljudi za sve te spinove), šta li...
 
Daleko od toga. Ne osecam niti trazim bilo kakvu emociju vezanu za operativni sistem osim komfora. To je alat.
Koristim ih za ono za sta su korisni i bitno mi je da mi je sto vise "udoban".
Ako ne razumem ono sto pokusavas da kazes tu postoje tri mogucnosti.
Prva je da ne vidim dalje od svoje sfere interesovanja/znanja/cega god i ne razumem ono sto si elokventno objasnio.
Druga je da pises neodredjeno i da to onda moze da se tumaci kao Nostradamusovo prorocanstvo na 15 razlicith nacina.
Trece je da je kombinacija jednog i drugog u razlicitim procentima prema jednoj ili drugoj strani.

Verujem da ljudi nisu pristrasni u vezi operativnog sistema, malo sto sam ti pogledao istoriju vidim da ljudi ponekad burno reaguju na tvoje postove. Deluje mi verovatnije da postanu pristrasni bas zbog tog neodredjenog nacina na koji nesto kazes, a nista ne objasnis.


Ko smo to "mi"?
Jel mi persiras ili mnozina? Ne kapiram.
Ali generalno filozofija linuksa je dobra, jer je slobodna i otvorena i svima dostupna, a filozofija "prozora" nije ni blizu dobre, cak moze da se tumaci i kao zla, jer vrednuje sebe protiv tebe.
Kao gotov proizvod oba imaju prednosti i mane, ali ako gledamo rezultat trzista tj. broj korisnika onda je "prozor" bolji za vecinu korisnika.

Moze im se iz brdo razloga.
Jer imaju istoriju od 3.5 decenije i ulozenih milijarda i milijarda dolara u proizvod.
Moze im se jer je takva zapadna kultura poslovanja gde nije bitan samo rast, vec i odrzavanje vrednosti proizvoda.
Moze im se jer se podrazumevaju.
Moze im se jer su se ljudi navikli. A navika je najmocnija ljudska osobina.
Moze im se jer je tajna koliko nasi podaci vrede.
Moze im se zato sto ljudi veruju da je po principu "sedi i vozi", a linux veruju da je po principu "budi mehanicar i onda mozes da vozis".
Itd. itd. itd.
Ali da nema alternative se ne slazem. Jer da nema alternative, ova tema ne bi postojala.
"Neki kul anglicizam za kraj"
;)
Nemam nameru da objašnjavam neke stvari kao što sam to pre radio. Tada nije vredelo, neće ni sada. Moj postovi su otvoreni za različite interpretacije i neka tako i ostane.
 
Zašto Fedora pravi zaseban immutable spin za svaki DE umesto da prosto dozvoli da sam izabereš DE kad instaliraš distro? Da li bi to na neki način narušilo "immutabilnost" sistema? Nije jedini immutable distro ali, koliko znam, kod drugih možeš normalno da šaltaš DE na tom jednom distrou. Da li im je lakše da ih održavaju ako imaju fokus na samo jedan DE (a verovatno imaju i dovoljno ljudi za sve te spinove), šta li...
Ovo je ključno u tekstu za koji sam ostavio link:
Joshua Strobl, the lead developer of the desktop environment, also known to many from the Solus project, is one of the main driving forces behind the Fedora Budgie spin.
Izgleda da će Solus da rikne ali će Fedora dobiti DE na izvolte pa će verovatno imati i interes da njega promoviše.
Budgie npr najlepše izgleda pod Ubuntu verzijom - baš su se potrudili oko njega ali džaba kad je "backend" takav kakav jeste.
 
Tako da bi mogli da očekujemo značajan i konstantan rast Linux desktop-a u neko naredno vreme od par godina. I to je samo jedan primer.
На жалост, од Убунтуа и 2003 и оног слања CD-ova поштом се прича да ће негде у будућности бити раст корисника Линукса. Али чињенице говоре да то није тако.
Да ли су људи збуњени мноштвом дистроа, или шта већ, али број корисника стагнира већ дуже време.
Zašto Fedora pravi zaseban immutable spin za svaki DE umesto da prosto dozvoli da sam izabereš DE kad instaliraš distro? Da li bi to na neki način narušilo "immutabilnost" sistema? Nije jedini immutable distro ali, koliko znam, kod drugih možeš normalno da šaltaš DE na tom jednom distrou. Da li im je lakše da ih održavaju ako imaju fokus na samo jedan DE (a verovatno imaju i dovoljno ljudi za sve te spinove), šta li...
Федора је увек била неки testbed за све и свашта. Од две "стабилне" дистрибуције годишње до једне стабилне, али EOL дође брзо и не знам ко то реално користи уопште.
 
Да ли су људи збуњени мноштвом дистроа, или шта већ, али број корисника стагнира већ дуже време.
Ne znam šta nije jasno? Windows je dominantan iz 4 jednostavna razloga.

1. Gaming. DirectX je standard i sve igre i gaming SDK/Engine-i rade brže i bolje na Windowsu.
2. Business. Kada je sigurnost u pitanju, Windows nema alternativu.
3. Software. Svi programi se pišu primarno za Windows.
4. Hardware Support. Ovo nema potrebe objašnjavati.

I molim vas zaobiđite me glupostima tipa SteamOS, Steam Deck, Proton, Lutris...i ostale krpačine.
 
Nije, ali u poredjenju sa telefonima, televizorima, IoT-om, serverima i HTPC masinama malo je. Cak sta vise Windows nigde drugde nije ni zastupljen. Telefoni vrte Linux, televizori vrte Linux, HTPC masine vrte Linux (LibreELEC/OpenELEC), kucni media serveri vrte Linux, ruteri vrte Linux, virtuelne masine na AWS-u vrte Linux, AWS infrastruktura vrti Linux, Cloud i Storage serveri vrte Linux.

Microsoft je od pljuvanja Linuxa i nazivanja istog kancerom dosao do toga da danas svoj prozore isporucuje sa Linux subsistemom.
 
Ovo što si napisao nema veze sa realnošću. Android je Linux onoliko koliko je MacOS FreeBSD. Dakle veze nema jedno sa drugim. Android i sve ostalo što si naveo je bazirano na Linux kernelu i tu se od prilike sva dalja sličnost završava.
Microsoft je od pljuvanja Linuxa i nazivanja istog kancerom dosao do toga da danas svoj prozore isporucuje sa Linux subsistemom.
Ovo je sjajno. Bukvalno mi prepričavaš lično moje postove.
 
Ovo što si napisao nema veze sa realnošću.
Obicno sto ljudi ovde napisu tebi nema veze sa realnoscu.
Android je Linux onoliko koliko je MacOS FreeBSD. Dakle veze nema jedno sa drugim. Android i sve ostalo što si naveo je bazirano na Linux kernelu i tu se od prilike sva dalja sličnost završava.
Zasto onda nije bazirano na svemocnom i veoma sigurnom Windowsu? To i dalje ne manje cinjenicu da se na njima vrti linux kernel.

BTW, LibreELEC jeste osakaceni Linux namenjen pokretanju Kodija.
Ovo je sjajno. Bukvalno mi prepričavaš lično moje postove.
Slabo ih citam u poslednje vreme. U pocetku sam ih citao, a posle sam svako malo citao "Mani se corava posla, nije Linux za tebe, drzi se Windowsa i uzivaj". Pa me smorilo..
 
Obicno sto ljudi ovde napisu tebi nema veze sa realnoscu.
Ti si živ dokaz za to.
Zasto onda nije bazirano na svemocnom i veoma sigurnom Windowsu?
Zato što je Windows proprietary closed source OS. Svaka upotreba bilo kog dela Windows OS-a bez pisane dozvole Microsofta predstavlja kršenje zakona. Tužno je da ovako nešto mora da ti se objašnjava. Bolje instaliraj Windows i mani se ovog dela foruma.
To i dalje ne manje cinjenicu da se na njima vrti linux kernel.
Vodeći se tvojom logikom, Fedora, Android, MikroTik, OpenWRT i LG WebOS su svi međusobno kompatibilni jer svi ispod haube imaju Linux kernel? Ne postoji nikakva prepreka da nativno instaliram aplikacije sa mog Android telefona na Fedoru i obrnuto. Jel tako ? Predpostavljam da isto tako možemo nativno da igramo PlayStation 5 igre na PC-u koji ima instaliran FreeBSD jer PlayStation OS koristi FreeBSD kernel?
BTW, LibreELEC jeste osakaceni Linux namenjen pokretanju Kodija.
Kakve veze LibreELEC ili Kodi imaju sa bilo čim?
Slabo ih citam u poslednje vreme. U pocetku sam ih citao, a posle sam svako malo citao "Mani se corava posla, nije Linux za tebe, drzi se Windowsa i uzivaj". Pa me smorilo..
Slabo i pišem u ovom delu foruma. Ali hvala ti što si me citirao.
 
Linux dekstop je kao nuklearna fuzija (energija budućnosti i zauvek će to i biti). Ne postoji razlog zbog kog bi običan korisnik prešao na Linux (tj. na bilo šta drugo sa Windowsa), mislim da smo to prešli odavno.

Ne znam šta nije jasno? Windows je dominantan iz 4 jednostavna razloga.

1. Gaming. DirectX je standard i sve igre i gaming SDK/Engine-i rade brže i bolje na Windowsu.
2. Business. Kada je sigurnost u pitanju, Windows nema alternativu.
3. Software. Svi programi se pišu primarno za Windows.
4. Hardware Support. Ovo nema potrebe objašnjavati.

I molim vas zaobiđite me glupostima tipa SteamOS, Steam Deck, Proton, Lutris...i ostale krpačine.
S druge strane MacOS i ChromeOS su u istom ili lošijem položaju od destop linuxa po skoro svim navedenim tačkama, pa su opet ispred (mac) ili isti (chromeos) po broju korisnika. Znači ima još problema. Nick (the linux experiment) ima novi klip o stvarima koje ne voli na linuxu, pa bih rekao da je nešto od toga razlog i za manju popularnost. U suštini ono što mi pričali ranije - može sve, ali ništa nije izgurano do kraja (npr. HDR, VRR, GPU akceleracija) ili jeste pod taćno određenim uslovima (hardver, distro, DE...), pa se onda gubi ili smanjuje mogućnost izbora. A onda možeš i Mac da kupiš ako baš nećeš Windows.

Što se CTT-a klipa tiče, naravno da custom distribucije imaju smisla, i to pre svega za početnike. Ili da se na brzinu vidi kako neki distro izgleda. Uostalom, naziv teme je "koji distro probati", a ne "koji distro koristiti" :D Takođe, ako se neko već malo (ili mnogo) pomučio da napravi distro po svom ukusu i podelio to sa drugima, zašto bi neko opet trošio resurse da od originalne distribucije napravi isto. Ali tačno je da ko zna i želi, može od osnovnih / jedinstvenih / originalnih distribucija da napravi šta mu treba.

Odgledao sam i nekoliko prezentacija sa opensuse konferencije - Oni i dalje ne znaju kako će Leap 16 izgledati, ali garantuju da će omogućiti tranziciju sa 15.6. Trenutna immutable ponuda (Aeon, Kalpa) je tu da ostane kao zasebna opcija, tj. desktop varijanta microOS-a. Ne znam, nakon skoro godinu dana korišćenja i isprobavanja raznih varijanti, moram reći da nisam ljubitelj. Ali Richard Brown je u svojoj prezentaciji govorio kako je nekad poterbno napraviti izbor umesto korisnika, jer će često uraditi nešto što ne treba i posle prijavljivati besmislene bagove, a developeri trošiti vreme na stvari na koje ne bi trebalo. I baš je čvrsto rešio da ne podrži AppImage. Možda bude ok za početnike i đake, tj. konkurent ChromeOS-u
Trenutno je velika zbrka, čekaju da vide šta će SUSE uraditi, ne bi da idu ispred njih i izgube kompatibilnost. Ali kažu da će situacija (njihove ponude) biti jasnija dogodine. Sve u svemu, Leap 15.5 mi izgleda bolje od Kubuntu-a 22.04, i mislim da će ići na novi (stari) laptop, ako sav hardver bude radio kako treba
 
Ne postoji razlog zbog kog bi običan korisnik prešao na Linux (tj. na bilo šta drugo sa Windowsa), mislim da smo to prešli odavno.
Zapravo postoji i sve je veći.
MS je od Win10 počeo da se fokusira na spyware.
Paralelno sa time imamo pojavu sve više "gotovih" distribucija koje približavaju Linux desktop rešenja dosadašnjim korisnicima Windowsa.
Bilo koja Plasma KDE distribucija je dobar primer.
 
Mali problem je što 97% PC korisnika smatra spyware prihvatljivim, ili bar manje bitnim od svih korisnih stvari koje ostali sistemi nude
 
Nazad
Vrh Dno