Šta je novo?

Koji distro probati?

Ako je unprivileged nikako, a ako je privileged onda imas checkbox bese nfs/samba pa mozes da dozvolis samba mount
 

^ Možda ima smisla probati ovaj, sada već zreo projekat, pogotovo na novijim laptopovima sa nV grafikama.
 
koji container template da izaberem za lxc container u proxmox-u za najobicniji ubuntu server 22.04?
 
Pa obican ubuntu 22, mislim da i nema drugi.
 
Ubuntu standard.
 
kako na ubuntu da instaliram drajver za rtl8188gu usb wifi? stavio sam neki sa githuba sa make ali ne radi... nisam znao da neki wifi nemaju dobre drajvere za linux
 
kako na ubuntu da instaliram drajver za rtl8188gu usb wifi? stavio sam neki sa githuba sa make ali ne radi... nisam znao da neki wifi nemaju dobre drajvere za linux
modprobe ili insmod komande, ako nije u onom diru odakle vuce kernel, zaboravio sam koji… onda stavis negde rucno da se ucita prilikom boota...
 
Trebalo bi u /etc/modules zar ne? ili u /etc/modprobe.d/panesto
 
kakav je NixOS i zasto je on popularan?
Popularan nije. Zanimljiv jeste. Nije baziran ni na jednom drugom distrou i ima package manager koji sve pakete drži i store folderu. Oni to nazivaju package isolation ali je to više gimmick nego nešto što ima neku realnu primenu.
 
Nema to smisla u eri kontejnera ali neki su se opredelili za to rešenje umesto mnogo prihvaćeniji i podržanijih. Zašto? Valjda da bi se razlikovali od drugih… nekima je to selling point, posebno blockchain projektima koji su inače svi isti a imaju kao neviđen pitch i prodaju sebe kao različite u odnosu na druge. Mada je njima sad došao kraj zbog ekonomske situacije.
 
Ponovo sam probao openSUSE MicroOS (VM), da vidim na šta liči i šta je budućnost Leap-a. Iskreno, ne vidim da prosečan korisnik dobija nešto specijalno, osim što možda ima manje šanse da zezne nešto. Ali nisam siguran ni da je ovakav način pravljenja OS najbolje rešenje za to. Jasno mi je zašto su specijalizovane distribucije (npr. SteamOS) takve, ali nema mnogo smisla za PC široke namene. Mada moguće je da je ovo bolje rešenje i za poslovne korisnike, a SUSE-u je to ciljna grupa.

Ako je korinsik primoran da aplikativni softver instalira isključivo iz univerzalnih paketa (flatpak, appimage...), ne vidim šta ga sprečava da tako koristi i npr. Leap ovakav kakav je (15.5 trenutno i poslednji). Jeste da ga ništa ne tera na to, ali ako vidi da na taj način lakše može dobiti nove verzije programa, jasno je šta će izbarati i šta je jednostavnije rešenje (u odnosu na dodavanje 3rd party repoa).

Elem, vidim da je druga preporuka za aplikativni softver instalacija preko distrobox-a. I tu sam počeo više da se interesujem za projekat. Ovo je zapravo odličan način da se koriste manje popularne distribucije, da se koriste starije verzije programa u rolling distribucijama, da se koriste novije verzije programa u LTS verzijama, itd. Evo dobre prezentacije autora, za zainteresovane



A i jedan kraći snimak kako izgleda na deck-u, tj. koliko je jednostavno.

Neko reče da je ovo LSL (Linux Subsystem for Linux) :d Nevorvatno je koliko se Linux (deskop) razlikuje danas u odnosu na period od pre 10-15 godina. Stvari koje su tada bile podrazumevane i smernice koje su bile osnova razvoja, danas se zanemaruju i pravi se skroz drugačiji OS/distro. Ne znam da li je to bolje ili lošije rešenje, ali na kraju, običan korisnik će dobiti dobar OS za svoj PC i aplikativni softver pomoću kog će odraditi posao koji treba
 
U GNU/Linux svetu odavno nije napravljen ni jedan ozbiljan pomak vredan pažnje. I dalje smo svi osuđeni na X display server jer alternativa i dalje ne postoji. Intel Alder Lake platforma se pojavila 2021 godine a podrška u kernel modulu za indirect branch tracking je završena 23 Marta ove godine. Sramota. Vreme i resursi se troše na razvoj kojekakvih rust i go programskih jezika, instalacione skripte i appimage/flatpak gluposti.
 
  • Like
Reagovanja: uji
Pa linux je free platforma,sto znaci da svaki pajser moze da radi sta hoce,pa smo i zato tu gde smo. U praksi, linux je strasno napredovao od recimo 2012 godine,barem za ovo za sta ga ja implementiram.GUI radi dobro, stare gospodje koje rade na njima nemaju zamerke,i tako.
Sto se tice neke podrske za novije stvari,tu povremeno nesto stucne(x0vncserver),ali se lako ispegla uglavnom novijim kernelima 6.1 i 6.2. Tako da sto se mene tice, bolje ne moze.
 
Sto se tice neke podrske za novije stvari,tu povremeno nesto stucne(x0vncserver),ali se lako ispegla uglavnom novijim kernelima 6.1 i 6.2. Tako da sto se mene tice, bolje ne moze.
Baš obrnuto. Rešenje je bilo downgrade sa 6.x kernela nazad na 5.18 što ima velki performance hit, ili korišćenje ibt=off kernel parametra što opet ima performance hit. Tako da tvoja izjava nije tačna. Šta god da je bio problem, dve godine da se reši takva glupost je jako dug period.

Jedna reč savršeno opisuje GNU/Linux svet. Haos.
 
Ne znam sta znaci nije tacna, 5600g ne radi vncserver na 5.15-5.19. Na 6.1 i 6.2 radi. Nema dalje
 
Jedna reč savršeno opisuje GNU/Linux svet. Haos.
Fiksd :d

U GNU/Linux svetu odavno nije napravljen ni jedan ozbiljan pomak vredan pažnje. I dalje smo svi osuđeni na X display server jer alternativa i dalje ne postoji. Intel Alder Lake platforma se pojavila 2021 godine a podrška u kernel modulu za indirect branch tracking je završena 23 Marta ove godine. Sramota. Vreme i resursi se troše na razvoj kojekakvih rust i go programskih jezika, instalacione skripte i appimage/flatpak gluposti.
Što se softvera/OS-a tiče, nigde nije napravljen pomak vredan pažnje. Možda jedino Rosetta2, i eventualno WSL2 (mada to je samo optimizovana i lepo upakovana VM, ali radi dobro). Tj. slično kao i linux novotarije, ili uglavnom gore.

Ali zabluda je da bi ljudi koji izmišljaju toplu vodu uradili bolji posao na postojećim projektima. Mnogi hoće da naprave program/distro samo tako kako oni žele i nikako drugačije. Zato i jesu u FOSS/GNU/linux svetu, a ne u ozbiljnoj firmi :d Mada s druge strane, napravi se tako dosta dobrih i korisnih projekata. Skoro uvek će za neki problem postojati rešenje u vidu browser opcije (SaaS), desktop program u electron verziji, najnoviji minimalistički GUI u GTK4+++/QT6+++, CLI varijanta i opet to isto samo u pisano u rust-u ili go-u. Pa zapravo izbor i ne bude loš, može se probrati i uvek naći nešto da odgovara zahtevima.

Ja sam distrobox primetio pre par meseci, ali kad vidim kontejner i gedit u jednoj rečenici, nije mi dobro. Međutim, ispada da je projekat sasvim na mestu, i da zapravo ima više razloga za upotrebu, a korišćenje programa koji nisu dostupni za host distro je samo jedan od njih. Dobar je primer dat za Clear Linux, koji uglavnom ima najbolje perofrmanse, ali i dalje nije među prvim opcijama za PC. Na kraju, ispada da je potpuno svejedno koji distro probati/koristiti, pošto se uz manju (ili veću) gimnastiku na svakom može instalirati i koristiti sve.

Vidim da ljudi sve više hvale Fedoru (stabilan OS, upgrade na nove verzije prolazi bez problema :d ), ali meni iz nekog razloga to nikada nije bila primamljiva opcija. Možda bi trebalo da testiram malo više, pošto nisam siguran da ću ostati na openSUSE-u ako Leap16 bude samo stable verzija microOS-a, tj. kao Fedora Silverblue/Kinoite. A nemam potrebu za rolling distribucijama, iako je Tumbleweed zaista odličan. Tako da ide sad F38 KDE u VM, pa da vidim na šta liči
 
Kad vec volis KDE i navikao si se na to okruzenje, sto ne probas MX Linux KDE ? Dedoimedo ga nahvali bas a i on je kde fan, po njemu ispada kde na mx-u bolji od xfce, iako je xfce prioritet ovima iz mx-a, koliko bih rekao 😁
A imas jos i Alt Linux KDE i Rosa Linux KDE, Alt bi trebao da je jaci igrac od Rose, pa vidi bas sta ti prija
 
U GNU/Linux svetu odavno nije napravljen ni jedan ozbiljan pomak vredan pažnje. I dalje smo svi osuđeni na X display server jer alternativa i dalje ne postoji. Intel Alder Lake platforma se pojavila 2021 godine a podrška u kernel modulu za indirect branch tracking je završena 23 Marta ove godine. Sramota. Vreme i resursi se troše na razvoj kojekakvih rust i go programskih jezika, instalacione skripte i appimage/flatpak gluposti.
Wayland se razvija u poslednje vreme kao blesav.
Fale mu neke stvari koje se kod X-a podrazumevaju (tipa drag and drop), tako da ima malo vise veselja sa terminalom u odredjenim slucajevima (npr. ucitati titlove u mpv kada se gleda neki film).
I najavljuju toboze HDR u neko dogledno vreme, sto ce biti prvi slucaj na linksu.
Koristim vec jedno 3-4 meseca hyprland i sljaka ok + animacije na waylandu bez gubljenja frejmova su milina.
Vidim da ljudi hvale i sway mada nisam ga licno koristio.
Svim novim korisniima koji su zainteresovani da nauce linux bih uvek preporucio Arcolinux i da se prepisu na YT kanal Erik Dubois.
Malo je "bloat", ali imaju lep program sa kojim mogu da instaliraju i probaju sve moguce DE i WM-e koje nude (cini mi se da imaju oko 20-ak opcija, vrlo moguce i vise).
 
Wayland se razvija u poslednje vreme kao blesav.
Wayland se razvija od 2007 godine i još uvek nije spreman za prime time. A iza njega stoji RedHat. Let that sink in.
Fale mu neke stvari koje se kod X-a podrazumevaju (tipa drag and drop), tako da ima malo vise veselja sa terminalom u odredjenim slucajevima (npr. ucitati titlove u mpv kada se gleda neki film).
Lista onoga šta Waylandu fali nebi stala u ovaj post. A glavni problemi nisu tehničke prirode. Neki od tih problema nikada neće biti rešeni jer za razliku od ostalih normalnih operativnih sistema, u GNU/Linux svetu ne postoji standardizacija i zajednički cilj cele, ako se tako može nazvati, GNU/Linux zajednice. Svako fura svoju priču i to je to. Ako Wayland "tim" ostane na svom putu, opet će nastati podela. Wayland nikada neće biti opcija koja će u potpunosti zameniti X, već samo alternativno rešenje gde njegovim korišćenjem negde praviš kompromis.
I najavljuju toboze HDR u neko dogledno vreme, sto ce biti prvi slucaj na linksu.
Nabrajaš tehničke stvari koje su apsolutno nebitne svakome ko GNU/Linux iole ozbiljno koristi. Implementacija HDR-a i ostalih "latest and greatest" video i gejming tehnologija neće umanjiti činjenicu da je GNU/Linux u globalu gledano najobičnije smeće. Zanemari sve te tehničke gluposti na trenutak i razmisli o tome kako je GNU/Linux koncipiran i zamišljen i doći ćeš do same srži problema. Ukratko, you can polish the crap, but its still a piece of shit.
Koristim vec jedno 3-4 meseca hyprland i sljaka ok + animacije na waylandu bez gubljenja frejmova su milina.
Čitajući ove postove ne znam da li sam na bech forumu ili u komentarima mainstream youtube linuksaša. Odjednom svi furaju hyperland i wayland a glavni argument je da su animacije super glatke. Wow.
Svim novim korisniima koji su zainteresovani da nauce linux bih uvek preporucio Arcolinux i da se prepisu na YT kanal Erik Dubois.
A ja bi im preporučio da ostanu na Windowsu.
Malo je "bloat", ali imaju lep program sa kojim mogu da instaliraju i probaju sve moguce DE i WM-e koje nude (cini mi se da imaju oko 20-ak opcija, vrlo moguce i vise).
Ko hoće da nauči neke osnove GNU/Linux-a neka prođe Arch manual install. Ko baš hoće da nauči GNU/Linux, neka prođe LFS/BLFS i neka nabavi neke knjige. Učenje GNU/Linux-a preko youtube-a je kao C++ tutorial od od 30minuta.
 
Učenje GNU/Linux-a preko youtube-a je kao C++ tutorial od od 30minuta.
Ovo mogu da potvrdim.
Posle >2 godine igranja sa Linux-om i nekih 2 godine praćenja Erikovog kanala, totalnog prelaska na Arco(LinuxD - tako da bude što bliži Arch-u), i dalje se glavim na nekim bazičnim stvarima.
Ovo jeste da na Erikovog YT kanalu može da se nađe rešenje za gotovo sve ali baš zbog toga kakav je Arch sam po sebi i kako su razne promene česte - desi se po nekada da rešenje za obrađeni problem više ne važi.
Tu je onda potrebno razumeti u potpunosti i ArchWiki a to nije moguće bez nekog prethodnog (naprednog) Linux iskustva.
Sve u svemu, i ja sve više gledam na Linux zajednicu iz Alex-ove perspektive (koliko je to moguće, limitiran svojom neznanjem) i i dalje tvrdim da je Linux bolje rešenje od Windows-a na koliko i on sam bio nedovršen / neusklađen.
Ja bi najviše voleo da se oko neke distribucije zabije biznis (kao npr RedHat) i da imaju ponuđeno besplatno rešenje (kao npr Suse samo da su daleko više sposobniji u razvoju Linux-a za narodne mase) ali i da iza toga ima neka konstanta u vremenu.
Videćemo šta će Suse-u doneti ove promene ali se bojim da će i u nekom narednom dugoročnom periodu Debian i Arch ostati no1 izbori za prosečnog korisnika kompjutera.
 
Slazem se da gledanje Erika nije stvar zbog koje linuks ce da se savlada, ali ga demistifikuje pa ga zbog toga preporucujem za pocetnike.
Od ideje da je neshto strashno i nesavladivo objashnjava osnovne sisteme kako stvari na linuksu funkcionishu i onda nema vise toliko straha od nepoznatog.
Prepisivanje na njegov YT kanal je isto dobra stvar, jer u slucaju da neki apdejt nesto pokvari (vrlo cesto bas zbog te GNU/Linux filozofije), vrlo brzo izbaci video kako moze to da se sredi.

Da bi se bilo sta stvarno savladalo treba ili potreba ili interesovanje. Najbolje oba. Nece YT kanal da nas nauci, ali je dobra odskocna daska.
 
Poslednja izmena:
Kakva je situacija što se GPU akceleracije u obradi videa tiče...?
Kdenlive je kao dobio neku akceleraciju, koliko sam čuo, koliko je to funkcionalno u praxi?
Kako se snalaze Shoctut i Lightworks? Je li Resolve na Linuxu uporediv sa Windows verzijom?

Pitam iz par razloga...
Prvo, već neko vreme planiram da se ponovo bacim na Linux i počnem da ga koristim svakodnevno, uz WIndows za stvari (igre) koje neće raditi epo na Linuxu.
Drugo, nešto mi je dunuo da se naučim nekoj osnovnoj video obradi, amaterski, ništa specijalno, pa me zaniima kakva je situacija na Linuxu što se toga tiče i koliko je funkcionalna GPU akceleracija.

Što me dovodi do trećeg...pošto padaju cene pollovnih AMD 6000 i RTX 3000 kartica, možda uzmem neku. A iz gore navedenih razloga, moram da uzmem i inux u obzir. Već mi je poznato generalno AMD vs. NVidia stanje kad su igre i svakodnevna upotreba u pitanju (kako me nervira što ne može da se undervoltuje na NVidiji!) ali nemam pojma kako je kad je video obrada u pitanju.
Naleteh na RX 6800 i RTX 3070Ti kartice sa garancijom, koštaju otprilike isto na KP, i sad ne znam koju bih uzeo...da li da idem na NVidiju i progutam ograničene mogućnosti na Linuxu zarad boljih rezultata pri obradi videa u Windowsu ili da imam manje zezancija na Linuxu i pomirim se sa slabijom podrškom za video...
 
Kakva je situacija što se GPU akceleracije u obradi videa tiče...?
Odlična na Nvidia karticama sa proprietary drajverom.
Kdenlive je kao dobio neku akceleraciju, koliko sam čuo, koliko je to funkcionalno u praxi?
Radi na rolling distroima sa systemd. Na ostalim distroima možeš imati problema sa stabilnošću. Na distroima koji furaju Wayland ne radi uopšte.
Kako se snalaze Shoctut i Lightworks? Je li Resolve na Linuxu uporediv sa Windows verzijom?
Sve što je na Windowsu radi brže, bolje i stabilnije.
Pitam iz par razloga...
Prvo, već neko vreme planiram da se ponovo bacim na Linux i počnem da ga koristim svakodnevno, uz WIndows za stvari (igre) koje neće raditi epo na Linuxu.
Drugo, nešto mi je dunuo da se naučim nekoj osnovnoj video obradi, amaterski, ništa specijalno, pa me zaniima kakva je situacija na Linuxu što se toga tiče i koliko je funkcionalna GPU akceleracija.
Ako nemaš neke realne potrebe, ostani na Windowsu.
Što me dovodi do trećeg...pošto padaju cene pollovnih AMD 6000 i RTX 3000 kartica, možda uzmem neku. A iz gore navedenih razloga, moram da uzmem i inux u obzir. Već mi je poznato generalno AMD vs. NVidia stanje kad su igre i svakodnevna upotreba u pitanju (kako me nervira što ne može da se undervoltuje na NVidiji!) ali nemam pojma kako je kad je video obrada u pitanju. Naleteh na RX 6800 i RTX 3070Ti kartice sa garancijom, koštaju otprilike isto na KP, i sad ne znam koju bih uzeo...da li da idem na NVidiju i progutam ograničene mogućnosti na Linuxu zarad boljih rezultata pri obradi videa u Windowsu ili da imam manje zezancija na Linuxu i pomirim se sa slabijom podrškom za video...
3070ti.
 
Samo čekam da se pojave preporuke za AMD kartice uz Mesa drajver i Wayland (je budućnost) distro... ( :
 
@jurodivi čisto da vidiš i sam koliko se AMD sprda sa GPGPU drajverima, proveri ove linkove:
https://github.com/RadeonOpenCompute/ROCm/issues/1547 (ni dan danas nije podržan Navi10)
(Radi poređenja nVidia je imala podršku za CUDA stack već od prvog dana)

Bonus kerefeke sa X.org-om: https://gitlab.freedesktop.org/xorg/xserver/-/issues/1028 -> https://gitlab.freedesktop.org/xorg/xserver/-/issues/1311 -> https://gitlab.freedesktop.org/xorg/driver/xf86-video-amdgpu/-/issues/37 -> https://gitlab.freedesktop.org/xorg/driver/xf86-video-amdgpu/-/issues/59

(btw. čak je i Intel jedno 50 svetlosnih godina ispred AMD-a po pitanju grafike, bar na consumer karticama)
 
Wayland mi nije naročito bitan, znam da je još nedopečen. AMD mi je privlačan zbog generalno više featuresa u Linuxu...iz'em ti Džensena kad ne mogu ni da undervoltujem karticu...ne znam koliko GWE popravlja stvari, makar da mogu da podesim fan krivu.
Nemam neku posebnu potrebu da buden na Linuxu, samo mi je muka od "corporate surveilance" atmosfere i nepostojanja privatnosti u Windows sferi (plus, ič mi ne sviđa šta Miscoroft radi u zanje vreme) i hteo bih da se udaljim od toga...haos na Linux sceni mi je manje zlo od toga.
I obrada videa mi je za sada samo ideja, čisto da naučim nešto korisno kad već provodim toliko vremena za kompom, pa ispipavam teren...

U svakom slučaju bih imao dual boot na 2 SSD-a, pa to editovanje mogu da radim i u Windowsu...

@golosdobra
To što si mi pokazao su mi španska sela, heh. Merkam RX 6000 karte i bitno mi je da imam osnovne funkcionalnosti koje imam u Windowsu, poput tweakovanja kartice i ventova...koliko videh, NVidia je veoma ograničena po tom pitanju u Linuxu.
 
Poslednja izmena:
Corporate surveilance se reši bilo kakvim iole normalnim firewall-om kao što je OPNSense, pfSense, pa čak i PiHole.
 
PiHole je samo zakrpa za problem koji bih radije da izbegnem koliko je moguće...
 
Problem zbog kojeg si ti zabrinut se ne rešava na nivou OS-a jer ni GNU/Linux nije pošteđen telemetrije i špijuniranja. Rešenje na nivou mreže je future proof jer može da zaustavi QUIC i DoH. Za sve ostalo tu je network DPI.
 
Nazad
Vrh Dno