Šta je novo?

Koji distro probati?

definitivno mi ne odgovara, uverio sam se dobro u sve :)
win mi isto ne uliva nikakvo poverenje ali sam na njemu svakako 3 puta brzi nego na bilo kom linuxu a na meku brzi i sigurniji nego na winu.
nisu meni problem resursi, neka trosi masinu koja i sklopljena za to ali neka radi a ne ovako da krpim i trazim razne probleme od samog starta nekog sistema... ja to ne vidim kao dobro resenje... ali to sam ja i ne bih da se istresam u temi... probao, ne ide, ne odgovara, vracam se na mek...
 
Meni se sve cini da ti sa kompom nesto nije u redu. Ja sam isto novi na linuxu ali mi on predstavlja preporod, pogotovo za starije masine. Sve radi kao podmazano od samog starta. Probao sam 10ak distribucija i sve su radile na svakoj od 4 masine na kojima sam probao (netbook sa jednim jezgrom, sa dva jezgra, laptop sa 4 jezgra i desktop sa 2 jezgra). Verovali ili ne, ono gomance od netbooka sa jednim jezgrom uspeva da pusti Kodi u 720p!!!! Ej bre :)
Na Windowsu ne moze ni da instalira Kodi, a ne da pusti nesto, makar i 360p. Toliko.
Desktop masina za net radi bar 3x bolje nego na Windowsu.

E da. Pre nedelju dana sam na buvljaku uzeo neki netbook na slepo za 1000 din. i ispostavilo se da su ga ganci raskomadavali :) ali nekako ploca ostade ziva. Skinem ja poppy (ili kako se vec zove) utaknem usb, kad ono radi. Sve hebano radi. Inace, na ploci je 512MB rama :D
 
Poslednja izmena:
ma jok bre brate, pazljivo sam birao svaki sraf, masina radi perfektno i nije sigurno do nje :)
igrao sam satima igre i testirao je kako treba... pre ce biti da linuxi ne vole nesto u njoj ili je problem do dualboota.
mozda ih kolje neka nova komponenta jer su mozda pravljeni za slabije masine ali ne znam sta, sve imam normalno u kompu, nista budzeno ili vanserijski.
radi meni linux brzo kad ga pokrenem ali mi se smucilo da za svaki jurim nesto. recimo mint mi je bio odlican ali zaboga ne voli nvidiu i drajvere...
 
Poslednja izmena:
Razumljivo krastavac, zato i jeste linuks na 2% , nije baš do te mere razradjen da samo pokreneš setup i sve će biti okej, treba u nekim situacijama malo i istraživati, isprobavati, ima posla krastavac.
Pogotovu ako se ima noviji hardver, treba ti najnoviji kernel za to a za graf. karte moraš da paziš i da vlasnički drajver radi samo na izvesnom kernelu, tako da ako ti recimo instaliraš nvidia vlasnički drajver i sve to radi pa onda uzmeš i staviš najnoviji kernel, onda ćeš sigurno imati crn ekran tokom boot-a, možda to kod tebe nije bio slučaj ali treba imati i odredjene informacije u vidu.
 
ja sam iskreno bio bas znatizeljan. spreman i mozda cak previse uporan da isprobam ozbiljnije linux. nadao sam se da cu od milijardu distribucija nabosti barem jednu koja ce normalno i stabilno da radi. sad mi je i lakse sto sam digao ruke jer sam probao gotovo sve. ne ide mi u glavu i dalje zasto ne zavrse makar jednu distribuciju da mogu normalno da minimizujem nesto, instaliram na normalan nacin, budem brzi nego na drugim sistemima. kao da ih zabole. sto kaze covek gore, 21. vek je i stvari treba da budu sve brze a ne ovo ovako... neka se odluce da li hoce dock ili neki taskbar, dashboard, neki meni ali da je tu i da bude funkcionalan a ne ovako da jurim svaku sitnicu. ni jedna sitnica ne moze da prodje da nesto ne kucam, raspakujem, skidam, ukucavam passworde za svaki korak... treba mi neki menadzer, terminal i kucanje sifre za gotovo sve... to nije sistem na kome mogu ista brzo i normalno da uradim... pritom ne znam ni kako mi rade komponente na linuxu i ko zna sta koristi od tih svojih kernela pa sam poceo da se plasim i da mi ne zezne nesto oko hardvera. u svakom slucaju sam ga drugacije zamisljao i nadao se da je do sada uznapredovao... UI je do nekle i ok ali je zato UX nula :)
 
Poslednja izmena:
Nešto ima u tvom hardveru što se ne svidja kernelu, nije baš čest slučaj ali dešava se, pritom najverovatnije nije uopšte do kernela nego do grafičkog drajvera, jesi stavljao vlasnički drajver ili si koristio slobodan (u linux mint-u) ?
 
koristio sam vlasnicki, poslednji koji je izasao official... nista nisam budzio, namestio sam samo refresh rate na 144Hz jer sam navikao. sve je normalno radilo par dana i dobijem crni ekran i onu gresku, uslikao sam i kacio u prethodnim postovima. trebao je da se zameni preko terminala x server config novim ali meni tada terminal nije prihvatao pass. pre toga je prestao da mi mauntuje particiju na kojoj je win uz neku gresku a pre toga je normalno radilo... nista nisam menjao i dirao, zato i pi*zdim. ovo sve nije do mog hw-a sigurno nego ko zna kakve brljotine sa kernelom i samim linuxom... logicno je da greska ili problem budu odmah nakon neke promene ili instaliranja necega a ne ovako posle par dana iz cista mira... zato sam i izgubio poverenje u mint i u linux uopste...
 
Jalove rasprave na koje nema odgovora. Evo Fedora 25, on je instalirao ja se ubi prodje instalcija ali ne radi, live radi, 100 programa za pravljenje live USB, ova varijanta, ona varijanta, sve radi kao live a kad spustim na disk ner radi.Ovo je mozda krupno receno ali da li treba da probam svaki moguci program koji ce mi napraviti USB koji moze da spusti instalaciju na disk, suludo. Da li se Fedora ne podnosi sa drugim distroima, gde je setovanje u instaleru da li hocu grub ili uopste necu. Kad pogledam relano mene koji je radio u ovoj struci bilo bi sramota da objavim distro gde na internetu pise na stotine nalsova "cant boot Fedora". Probao sam i rufus, koje suludo tracenje vremena, digni win, napravi USB, restart, digni live USB, instaliraj, restart, update glavnog gruba, restart...suludo, mazohisticki. Nisam jos samo probao Rufus da pravi varijantu kao dd ali vise me zabole za Fedoru i wayland i 10 programa na live USBod kojih video player ne radi, nema kodeke... Ove linuxe o kojima sam dosad pisao barm sam mogao da instaliram i da podignem al ovo je suludo da meni Fedora ispise da nema /dev/sdc13, jadno i suludo a na tom sdc13 je instalirana i svi ostali linuxi vide da je tamo ali ona ne vidi sebe. Na netu kao imaju resenja, gde ja to da kucam kad meni masina zabode i ni makac. Samo tako napred i nece biti ni tih 2%
 
Poslednja izmena od urednika:
@lega99
nece brate to tako, linux izgleda sam sebe ne podnosi. meni nije uspela fedora na ovom PC-ju gde sam do sada isprobavao jer je uzaludno trosenje vremena. video si moje dosadasnje greske, probleme, bagove i skrinsotove... instalirao sam je na intel nuc masinici na kojoj je sve integrisano i tu je prosla ali je svakako ****** od sistema gde opet treba da jurim banalne stvari i gubim vreme.
inace, meni najbolje i najkompletnije rufus pravi instalacije i za sve ga koristim bez problema tako da sigurno nije do njega.
 
Poslednja izmena:
@ericm, do hw-a je jer bi u suprotnom i drugi imali taj problem, da nadješ jednu-dve distribucije da ne rade pa ajde nekako, ali SVE, nemoguće a da nije do hw-a.
Probaj za par meseci ponovo, kad izadje sledeći ubuntu 17.04 ili mint, ovo drugo ni ne pokušavaj.
 
hm, za svaku distribuciju postoji neki problem, kao i za svaki os ali ja vise verujem u to da problem pravi dualboot i zbog njega mnoge distribucije ne prodju kako treba... ovo na mintu takodje, nemoguce je da tek tako prestane da mi mauntuje particiju uz neku gresku. pucanje drajvera je takodje problem do softvera... kakav god bio win 10 on prihvata sve i odlicno radi i imam gotov sistem kad ga instaliram, samo dodam programe i drajvere...
sa linuxom previse kasne i koriste se zastarelim metodama, ili to jednostavno ne moze drugacije i na jednostavniji nacin koliko sam do sad video...
 
Znam da nije do njega ali sam samo naveo primer kolio vrsta programa sam upotrebio da bi napravio live USB i sad treba da isprobavam jos i varijante koje postoje u rufusu, ne mogu, pucaju ledja, boli glava od piljenja u ekran i nagadjanja zasto bas kod mene live USB Fedora i super mocni wayland sa crnim rubovima kad sirim Firefox po ekranu, radi a kad spustim na disk nece, krene malo sa podizanjem i zakuca, sve sto ispise da kucam, da vidim log mogu da ga duvam jer masina zakuca a instalacija prosla...Kad radim instalaciju Fedoru pise da je to particija sdb13 kad instaliram i ovako svi ostali linuxi vide da je sdc13. U fstabu se poziva na UUUID a Fedora ni to nije u stanju da izgura na osnovu fstaba, bas iz tih zezancija sto jedan vidi ovako drugi onako fstab i blkid su merodavni jer daju UUID.
 
Pa sam kažeš da si instalirao fedoru na nuc-u i da tamo radi, ne znam kako ne vidiš da je do hw-a :)
Nije dual-boot 100%, nema to veze.
A pazi mislim kapiram te ja 100%, i ja da imam te probleme verovatno bih se isto ponašao, možda bih malo više kopao mada to su sada sve špekulacije.
Ja koristim linuks (on and off) od 1996-te :) a isključivo samo linuks zadnjih nekoliko godina, mislim da sada kako stvari stoje ne postoji ni teoretska šansa da ga ikada zabatalim i vratim se na win (mac ne dolazi u obzir) , osim možda u situaciji da sam prinudjen, a to podrazumeva da sastavim recimo neku mašinu i da nikako ne uspeva da stavim linuks na nju, kopao bih koliko je ljudski moguće da nadjem šta je problem i da ga eventualno rešim i ako je van mojih mogućnosti a ne odvaja mi se od te mašine, onda da, šta drugo.
 
ja i dalje verujem da je do dualboota :)
kopao sam ja ali nemam bas toliko vremena da se posvecujem svakom problemu jer ih je mnogo i nepredvidivi su izgleda... mozda nekad nekom drugom prilikom probam opet neki linux ako budu nesto znacajnije promenili i unapredili, ovako vise nista ne diram... razumem i tebe, navikao si na linux, ali eto, meni je mint odlicno legao i taman sam se navikao a on se raspade...
sve je stvar navike i licnog izbora, nisam fanboy i nista ne hvalim ali opet da ponovim da mi je mac najpouzdanija i najprakticnija platforma za rad/ucenje... linux mi na kraju nije ni za sta praktican, cak i te probleme ne mogu lako i konkretno da resim.
 
@sammy,
napisao si ovo:
Ja koristim linuks (on and off) od 1996-te
Sta si to radio u linuxu kad on nije imao nikavo graficko okruzenje. Meni je lik iz firme gde sam kupovao profi Epson stampace za firmu (tezina ima je bilo oko 25-30kg) pokazao 2092 linux a to je bilo kao dos okruzenje, startovao ga je ili instalirao sa disketa a osim komadi ja nisam video ni G od nekog grafickog okruzenja. Ja sam 2002 opsluzivao masine koje su radile ili na w2k ili XP i jedan mainframe.
 
Poslednja izmena od urednika:
ajd da se javim dok nisam prognan iz teme, mene je posle gledanja Stallmana i isprobavanja silnih distroa sve ovo podsetilo na ovaj klip, ne nadjoh nikako bolji snimak ali to je to:

[YOUTUBE]lLuzq1GKuao[/YOUTUBE]
 
@sammy,
napisao si ovo:
Sta si to radio u linuxu kad on nije imao nikavo graficko okruzenje. Meni je lik iz firme gde sam kupovao profi Epson stampace za firmu (tezina ima je bilo oko 25-30kg) pokazao 2092 linux a to je bilo kao dos okruzenje, startovao ga je ili instalirao sa disketa a osim komadi ja nisam video ni G od nekog grafickog okruzenja. Ja sam 2002 opsluzivao masine koje su radile ili na w2k ili XP i jedan mainframe.

Bio je to opensuse, ne mogu baš da se setim koje grafičko okruženje je bilo, kde ako se ne varam, možda je bila 1997 a ne 1996-ta, nešto od te dve godine, išlo na nekih minimum 10 disketa koliko se sećam, možda i više, krastavac omatorilo se davno to beše, sećam se kod drugara smo to instalirali nekoliko sati jer se neka disketa na pola syebala pa ponovo itd. Od tada sam linuks malo malo pa opet proveravao. Naravno, windows je bio tata. Sećam se 2000-te recimo i opet openuse ovoga puta box izdanje na nekoliko cd-ova , sve sa nekom debelom knjigom, i to dok sam živeo na karibima, čak sam se i tamo zezao sa linuksom :d
 
Zaboravio sam da ti kazem da Fedora koristi drugi menadzer paketa (sistem distribucije softvera). Paketi su rpm ne deb. Alat za rad sa tim paketima je dnf ne apt. Arch/Manjaro koriste treci paket menadzer, pacman. Gentoo ima sasvim drugi sistem koji je kao FreeBSD.

Zasto svi ne koriste isto? Zato sto je svako slobodan da radi sto mu je volja :)

Tako ti je i u poslu. Mozes raditi ono sto ti drugi kazu ili nesto svoje. Alata koliko hoces, niko te ne tera da koristis VisualStudio, Xcode, ObjectiveC ili C#. To je korporacijski nacin. Ovde toga nema, ukoliko izuzmemo RedHat hahaha
 
Bio je to opensuse, ne mogu baš da se setim koje grafičko okruženje je bilo, kde ako se ne varam, možda je bila 1997 a ne 1996-ta, nešto od te dve godine, išlo na nekih minimum 10 disketa koliko se sećam, možda i više, krastavac omatorilo se davno to beše, sećam se kod drugara smo to instalirali nekoliko sati jer se neka disketa na pola syebala pa ponovo itd. Od tada sam linuks malo malo pa opet proveravao. Naravno, windows je bio tata. Sećam se 2000-te recimo i opet openuse ovoga puta box izdanje na nekoliko cd-ova , sve sa nekom debelom knjigom, i to dok sam živeo na karibima, čak sam se i tamo zezao sa linuksom :d
Ja sam poceo sa open susue prvo izdanje na CD ali nije to bilo bas tako davno, okruzenje zna se gnome i kDE, i tad se vodi rat u timovima da li samo gnome ili samo KDE, tako je kod njih uvek bilo i biras kod instalacije:d

Ovako Bachi sa ES vidi linux
 
Poslednja izmena od urednika:
Za ovo drugo sa CD varijantom znam sigurno da je bila tačno 2000-ta godina, instaler je bio grafički što je to tada bilo WOW, moglo je da se skine sa neta ali je i moglo da se kupi to izdanje sa cd diskovima i knjigom, gde nisi plaćao zapravo softver nego diskove i knjigu.
 
Za ovo drugo sa CD varijantom znam sigurno da je bila tačno 2000-ta godina, instaler je bio grafički što je to tada bilo WOW, moglo je da se skine sa neta ali je i moglo da se kupi to izdanje sa cd diskovima i knjigom, gde nisi plaćao zapravo softver nego diskove i knjigu.

Ja se secam da sam sam narezivao vise CD-ova i da sam tad imao kolor stampac i stamapao korice za kutije sa kameleonom, prosle godine radio sam spremanje tako da sam bacio jedno 3 ogromne kutije CD-ova. Imao sam 2 rezaca to se rezalo non-stop kao i stampa ceo kraj i cerkin razred dolazio da im se nesto nareze. Pa jos mini CD kad sam narezo cerki da otkljuca nastavnici server (bila je glavna faca u razredu) jer su klinci iz zezancije promenili sve paswworde na PC-ovima.
Umalo da zaboravim celu noc sam pusti destruktivni test particije gde sam stavljao Fedoru, particija je ok, sad sam je podelio i stavio OpenSuse_42; prvi put da vidm da nesto leti po disku i ucitava se ocas, normalno KDE plasma 5.8.3
 
Nije loš opensuse, bio sam neko vreme na njemu, sa njega sam otišao na arch a sa archa na gentoo, na kome sam se konačno skrasio :)
 
Kad je već tema sta probati, i ja sam u nedoumici. Laptop, konfiguracija: i3/ 240gb ssd/ 8gb rama/ Nvidia 940m.


Takodje potrebno mi je i par saveta vezanih za instalaciju:

- MBR ili UEFI sa secure boot?
- particionisanje SSD u oba scenarija? Koliko sam čitao na netu swap mi ne treba?
- naknadna instalacija drajvera, prvenstveno Intel integruša/Nvidia 940m.

Igrao sam se pre na starom laptopu sa više distro-a, ali su mi nekako najlakši za korišćenje bili Ubuntu/Mint. Mada otvoren sam i za druge predloge. Hvala unapred.
 
Bilo koji distro ce raditi na toj konfiguraciji bez problema, sto se tice zahtevnosti. Ubuntu je sasvim okej.

- Ako je Ubuntu jedini OS onda nema razlike
- Ako planiras da koristis hibernaciju, trebace ti swap, ako ne, mozes da prodjes bez njega. Ukoliko bude problema posle, mozes da kreiras i mountujes swap file. Ne bih isao ispod 25 gb za /, ostalo na /home.
- Verujem da najnoviji Intelovi drajveri dolaze po defaultu na Ubuntuu, tako da njih neces morati da instaliras. Njih ce i koristiti po defaultu. Trebaces da instaliras proprietary drajvere za nvidiu, to mozes uraditi preko terminala ili GUIa, koji god metod preferiras. Posle toga mozes da biras koje zelis da koristis iz nvidia panela.
 
Poslednja izmena:
Nece nijedan raditi bez problema zbog Optimus tehnologije.
 
Hvala na brzim odgovorima. Isprobavao sam nedavno Elementary OS Loki, interesentan distro, samo što je stalno zezao wireless ( stalno se gubila konekcija ). Čim uhvatim vremena, na meniju mi je Ubuntu i Manjaro.
 
Imam problem sa mojim kompjuterom - ne mogu da pokrenem Manjaro ni pod razno, ni sa "živog" DVD-a ni USB flasha. Učita ekran, krene sa učitavanjem
kernela i ostalog i onda se pojavi crni ekran i stoji _ i ne dešava se ništa :wall:.
Planiram uskoro kupiti dodatni hard disk i razmišljam da instaliram neku linux distribuciju (na laptopu imam Xubuntu) i jedino mi Manjaro pravi problem,
a baš bih hteo da instaliram rolujuću distribuciju zbog Radeon grafičke i Steama. Jeste, ima PPA za Ubuntu, al' ga ne želim.

Hvala na brzim odgovorima. Isprobavao sam nedavno Elementary OS Loki, interesentan distro, samo što je stalno zezao wireless ( stalno se gubila konekcija ). Čim uhvatim vremena, na meniju mi je Ubuntu i Manjaro.
Elementary OS je baziran na Ubuntu. Zato te i zezala bežična konekcija :d. To je poznati bag.
Ja imam problem u Xubuntu, mada su možda ispravili u 16.10. U 16.04 LTS je ludilo :crash:!
Videću da instaliram neku drugu distribuciju ako bag nije rešen.
 
Imam problem sa mojim kompjuterom - ne mogu da pokrenem Manjaro ni pod razno, ni sa "živog" DVD-a ni USB flasha. Učita ekran, krene sa učitavanjem
kernela i ostalog i onda se pojavi crni ekran i stoji _ i ne dešava se ništa :wall:.

Probaj da disablujes integrisanu grafiku.
 
Pa znao sam da je to poznati bug, ali sam mislio da su ga ispravili. Ali zeznuo sam se.:D

Što se tiče tvoje muke, to je baš čudan problem. Imao sam tu situaciju samo dva puta, i to zbog loše odrađenog flash-a (Rufus nema tih muka) i kad sam pokušavao da stavim moderniji distro na neku antičku mašinu.

Trenutno kad imam slobodnog vremena uhvatim da probam neki distro kojeg hvale, čisto da vidim kako šljaka na mom laptopu. Loki se bazira na ubuntu 16.04, ali probaću još 14.04.5 možda je situacija drugačija.
 
@ajvn

Kako misliš da je isključim kad mi je isključena od prvog dana u BIOS-u? I samo mi Manjaro ima taj problem.
Izgleda da ću na kraju instalirati Ubuntu MATE kako je krenulo.

@ Bash1711
Otkucao sam - neće ni sa fleša, ni sa DVD+RW-a. Ni jedan drugi distro koji sam isprobao nema tih problema,
a zezao sam se sa Ubuntu MATE, Xubuntu, Linux Mint MATE, openSUSE i PCLinuxOS.
Čak mi je letos i Manjaro radio na Acer laptopu koji je iz 2008. al' sam ipak instalirao Xubuntu (greška!).
Desktop, jok. Garant neki hardver.
 
Nazad
Vrh Dno