Šta je novo?

Koji distro probati?

Koja je ovo fora sa loginom kada se RDP konektuje na Ubuntu 22.04? Sa Remmina se konektujem uspesno, medjutim kada krenem da prebacim samo na samo jedan ekran u Displays konekcija pukne i na serveru me odvede na login screen. Ovde kaze da instaliram ovu Gnome extenziju i da se izlogujem iz Ubuntu (server masina) i onda da se kacim iz Remine, medjutim tad uopste nece da se konektuje na izlogovani Ubuntu. Kako se ovo resava?

Ako koristish X mozhesh anydesk ili Steam Link da koristish, Gnome RDP je halfbaked implementacija, ali radi pod Waylandom, no nema zvuka...
 
Pokrenuta puna instalacija na vec pripremljenom disku, odradjeno sve po, malte ne, automatizmu, instaliran LiLo na kraju i cvrc, nece da butuje (missing boot device)
Izem ti CLI instalaciju u 21 veku. Mistifikacija instalacije kao Arch? Kontam da ne treba diploma da bi se instalirao distro. Kako priustiti korisniku da sa osnovnim i naj prostijim znanjem instalira zeljeni distro?!
Bye, bye Salix
Једноставније се инсталира од Arch-a... Најпростије знање је субјективно, али не треба одустајати :)
 
Једноставније се инсталира од Arch-a... Најпростије знање је субјективно, али не треба одустајати :)
Hello.
Probah juce, ponovo instalaciju, i sve prodje besprekorno. Radi Salix ko' saliven (prvi put se srecem sa nekim Slackware derivatom)!
THX
 
Poslednja izmena:
Merkam nesto ovaj Pepermint OS pa me interesuje razlika u Debian i Devuan bazi ako neko moze ovo da mi pojasni?!
Hvala unapred.
 
kojim programom mogu da pravim video snimak ekrana u Ubuntu? neki manji program, OBS mi je overkill za ovo
 
kojim programom mogu da pravim video snimak ekrana u Ubuntu? neki manji program, OBS mi je overkill za ovo
Zar u Ubuntu nema ovaj unapređeni gnome program za snimanje? Pokreće se komandom Ctrl+Shift+Alt+R? Ako iz nekih razloga ga nema instaliraj simplescreenrecorder programčić.
Kod:
sudo apt install simplescreenrecorder
 

evo male zanimljivosti kad birate distro birajte one koji dizu prasinu i koji se masovno koriste, a ne neke sklopocije 😎
manite se distrowatcha i ono udjem na sajt neke distribucije a sajt uradjen kao da je iz 1998 godine
 
Poslednja izmena:
Tome je najviše doprinela skripta za automatsku instalaciju. Sada i prosečan Pera Perić može da kaže "i use Arch btw". Arch je na distrowatch-u na 60om mestu. Odakle toliko odstupanje?

I dalje tvrdim da je za običnog korisnika najbolji MX Linux i da obični korisnici treba da se drže što dalje od rolling distroa.
 
Koja je sledeća vest? Arch je najpopularniji među korisnicima Arch-a :d Šta kaže stackoverflow anketa?

Što se rolling distribucija tiče, najveća "patnja" su svakodnevna ažuriranja. Može se smanjiti proj paketa ako se koristi aplikativni softver iz drugih izvora, ali onda rolling distro malo gubi smisao.

Mada mi se čini da je budućnost u immutable sistemima, tj. ceo ACID paket. Sad početnici neće morati da brinu da li će nešto zeznuti i da li će se posle ažuriranja upaliti računar. Već samo kako da otvore ili sačuvaju fajl na lokaciji na kojoj žele, ili da daju VoIP programu pristup mikrofonu i kameri :D

Ne znam je l' bilo priče, ali od skoro imamo i Ubuntu varijantu takvog sistema, VanillaOS Pa ako je neko isprobao, neka javi utiske
 
Koja je sledeća vest? Arch je najpopularniji među korisnicima Arch-a :d Šta kaže stackoverflow anketa?

Što se rolling distribucija tiče, najveća "patnja" su svakodnevna ažuriranja. Može se smanjiti proj paketa ako se koristi aplikativni softver iz drugih izvora, ali onda rolling distro malo gubi smisao.

Mada mi se čini da je budućnost u immutable sistemima, tj. ceo ACID paket. Sad početnici neće morati da brinu da li će nešto zeznuti i da li će se posle ažuriranja upaliti računar. Već samo kako da otvore ili sačuvaju fajl na lokaciji na kojoj žele, ili da daju VoIP programu pristup mikrofonu i kameri :D

Ne znam je l' bilo priče, ali od skoro imamo i Ubuntu varijantu takvog sistema, VanillaOS Pa ako je neko isprobao, neka javi utiske
Ima neko selo kod Niša gde mi je rodbina ostavila kuću. Još uvek sam u nedoumici šta ću da čuvam. Krave, ovce, ili koze?
 
MX linux ne zna sajt napraviti da izgleda normalno u 2023god, to sutra moze da nestane, cela ta prica.
Pop!_OS i Linux Mint su daleko bolji izbor, pa onda Fedora i Manjaro, na primer.

Realno sa ovog spiska prvih 13 valjaju i nek izabere ko sta zeli i sta odgovara prema potrebama kome.
Ovo ostalo Pera Peric napravio svoj projekat i sad jel i on ima svoju pricu i on misli da je neki dr mr😅
 

Jedan zanimljiv linux
 
Što se rolling distribucija tiče, najveća "patnja" su svakodnevna ažuriranja. Može se smanjiti proj paketa ako se koristi aplikativni softver iz drugih izvora, ali onda rolling distro malo gubi smisao.
Na Manjaru su jednom mesecno u stable, na 3-7 dana u testing, jedino unstable ide kako stizhu novi paketi...
 
Redosled je nasumican:
MX Linux, Manjaro i Mint rules (stvar "ukusa", ponavljam)!
 
Ne znam je l' bilo priče, ali od skoro imamo i Ubuntu varijantu takvog sistema, VanillaOS Pa ako je neko isprobao, neka javi utiske
Da, samo je spomenuto. Iskreno ne sviđa mi se apx implementacija sa kontejnerima. Silverblue je po mom mišljenju bolji immutable distro.
 
e moj mrale, nista ti ne znas, pa to ti je najpopularnija linux distribucija na svetu, tako kae distrowatch :ROFLMAO:
 
kako se zove default tool za screenshot na ubuntu 22.04? deinstalirao sam flameshot jer brljavi na scale 125% i sad mi ne radi onaj default tool

kako se zove i koja mu je staza da ga vratim na printscr key shortcut binding?
 
Posle ovih desavanja, u Ruske linux distribucije se sliva velika kolicina novca, mnoge kompanije prelaze na linux poput gazproma i sberbank i tako dalje
Alt Linux i Rosa Linux su glavni tu, ipak mislim da je Alt jaci igrac, ko ima volje moze malo iprobati, jer gde ima para ima i kvaliteta 😂
Sta li je sad kad je ovako bilo pre 1.5 god
 
Poslednja izmena:
Alt i Rosa su već neko vreme zvanične preporuke KDE-a

Dobri su ovakvi projekti, imaju ih i Kina (naravno), Brazil, Turska... Problem je što su zaboravili da OS sam po sebi ne služi ničemu, pa sav (bitan) aplikativni softver i dalje prave samo za prozore
 
ne razumem ovaj drugi deo sta si mislio tacno ?
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno