Šta je novo?

Koji distro probati?

Nisam to koristio,nije mi doduse ni palo na pamet u proxmoxu. Pretpostavljam posto se virtualizuje pfsense/opnsense.
 
Planiram da na laptop mašini lenovo Yoga i3 8GB RAM SSD 256GB instaliram linux SUSE T. Naravno, planiram da brišem WIN 10 i da idem na duže staze, ne da se igram. Nisam početnik, pa me sada buni okruženje prilikom instalacije. Bitno mi je da sve radi fluidno, a nije bitna šminka. Da li je dobar izbor XFCE? Najviše mi se sviđa stari RED HAT 9 što se tiče ikonica i tema, pa da li je to izvodljivo kasnije na XFCE da se budži ili ne? Ako ta okruženja toliko ne utiču na resurse, onda svakako KDE ili se varam?
 
Da imaš 1 ili 2 GB rama pa da se premišljaš. Sa 8 GB svako desktop okruženje će raditi dobro. U suštini, stvar ukusa šta ti se više sviđa.
 
Najviše mi se sviđa stari RED HAT 9 što se tiče ikonica i tema, pa da li je to izvodljivo kasnije na XFCE da se budži ili ne?
Verovatno si mislio na stari RedHat 6 (obrnuo si na 9), koji je imao staro Gnome okruzenje. Slazem se, i meni je bilo lepse nego ovo sada. Ali tu je Gnome mate, a i XFCE je skroz dobar, jos i bolji i ne brlja.
Mozda ti ovo bude korisno: https://mike632t.wordpress.com/2022/06/20/installing-mate-on-suse-leap-15-4/
i
 
Planiram da na laptop mašini lenovo Yoga i3 8GB RAM SSD 256GB instaliram linux SUSE T. Naravno, planiram da brišem WIN 10 i da idem na duže staze, ne da se igram. Nisam početnik, pa me sada buni okruženje prilikom instalacije. Bitno mi je da sve radi fluidno, a nije bitna šminka. Da li je dobar izbor XFCE? Najviše mi se sviđa stari RED HAT 9 što se tiče ikonica i tema, pa da li je to izvodljivo kasnije na XFCE da se budži ili ne? Ako ta okruženja toliko ne utiču na resurse, onda svakako KDE ili se varam?

Izaberi desktop po želji i Static (Leap) verziju.
Uživaj u miru i dobrom OS-u.

Gecko je OpenSuse sa par dodatih alata, poput YaST-a.
Nešto kao ArcoLinux za ArchLinux. :p

EDIT: npr. Gnome je trenutno na 41.9 verziji, nema šta ne radi sa GnomeLook-a, možeš da ga podesiš kako hoćeš...
 
Gldeam Gecko forum (GH) i naletim na informaciju o "gašenju" Static (Leap) verzije. Tj. o planu openSUSE-a da pređe na ALP, iako ni sami ne znaju kako će to na kraju izgledati. A ja taman planirao da se vratim sa TW-a na Leap, pošto me nerviraju svakodnena ažuriranja rolling distribucija :d

Koliko sam pohvatao, hoće da naprave neki hibrid MicroOS-a i Leap-a. Prvo sam razmišljao da pređem na SLED, iako se plaća. Ali em što KDE nije zvanično podržan, em što i oni prelaze na ALP. Bar da znam kako će tačno izgledati, hoće li i dalje biti podrške za standardne .rpm programe i postojeće repo-e, upgrade sa 15.5 na novu verziju i slično. Sad nemam pojma da li da ostanem na TW ili pređem na 15.4, pa ako za 2 godine ne bude kako treba, da idem dalje (Kubuntu)
 
@imarkovic
da, da, na verziju 6 sam mislio. moja greška. Dosta češljam u zadnje vreme i dešava se da pobrljavim. Ma, svakako bih podesio sličan interfejs kao taj stari... :)
Hvala ti za ovaj link. To je to, kao nekada. :D Da imam osećaj da sam za računalom što bi se reklo. Ahahaha, svakako mi je trebao info da li je to moguće da se menjaju ikonice i teme na bilo kom okruženju, jer svakako gnome i kde otpadaju u startu.
 
Stalno zaboravljam da pitam...
Kako stoje stvari sa high refresh gamingom i AMD/NVidia na Linuxu? Ima li zvrčki?
Pretpostavljam da je više na relaciji Xorg/Wayland...
 
Da, plus okruženje plus proizvođač grafičke plus broj monitora. Tj. može da radi, samo treba da vidiš čime raspolažeš :D

Evo jedne liste sa preporukama, i rekao bih da je na mestu

Što se tiče mog kopanja o budućnosti Leap-a, naleteo sam na informaciju/raspravu da razmišljaju da u budućim verzijama (16+) ukinu X, i da ostane samo Wayland kao mogućnost. Cenim da će do tada i KDE raditi lepo na Waylandu, ali neka okruženja verovatno neće (Cinnamon). Takođe, pitanje je i da li će sam Wayland biti dovoljno kompletan za (ne)standardan rad (remote pristup, stari programi, itd.)
 
koji rdp klijent koristite na ubuntu? ova remmina brljavi sa rezolucijom, a ovi ostali krdc, rdesktop, freerdp i ostali su jos veci krsevi

microsoftova rdp app za android radi perfektno sa druge strane
 
ja sam koristio remminu nešto malo i radilo je ok. Mada sam prestao da koristim RDP skror, Anydesk radi bolji posao. Čak i na poslu, u mreži, kada se konektujem preko RDP-a, posle mi pobljavi skror, jer se mi je na mojoj strani jedan 4K ekran, a na drugoj 2xFHD
 
Da, plus okruženje plus proizvođač grafičke plus broj monitora. Tj. može da radi, samo treba da vidiš čime raspolažeš :D

Evo jedne liste sa preporukama, i rekao bih da je na mestu
Pa, bio bi jedan monitor, najverovatnije KDE i najverovatnije Fedora (još nisam odlučio), eventualno OpenSUSE ili MX (KDE) ili Pop (Gnome).
Što se proizvođača grafike tiče, ni to nisam načisto. Naginjem ka AMD-u zbog bolje podrške ali nije isključeno ni da bude NV.

Kako stoje stvari sa video obradom? Da li i ovde NVidia ima prednost kao na Windowsu?
 
Ne, oni koriste svoj protokol, mora njihov klijent na obe strane.

Pa, bio bi jedan monitor, najverovatnije KDE i najverovatnije Fedora (još nisam odlučio), eventualno OpenSUSE ili MX (KDE) ili Pop (Gnome).
Što se proizvođača grafike tiče, ni to nisam načisto. Naginjem ka AMD-u zbog bolje podrške ali nije isključeno ni da bude NV.

Kako stoje stvari sa video obradom? Da li i ovde NVidia ima prednost kao na Windowsu?
Za gpu compute moraju vlasnički drajveri, i tu je nVidia verovatno bolji izbor. Onda u tom slučaju je i Fedora ili neka *buntu varijanta najbolja opcija, u tvom slučaju Pop. I sa NV grafikom je verovatno bolji X umesto Waylanda, ali mora neko drugi da potvrdi kakvo je trenutno stanje
 
Da, sa NVidijom definitivno manje zezancija sa Xorg...srećom, na Fedori se prelazak na X svodi na klik-dva.
Jedino ne znam kako se Xorg i Wayland snalaze sa gejmingom na 144+ fps...
 
imam disk sa dual boot sa dva ubuntua 22.04, i jednu particiju sa podacima, u koji format da stavim tu particiju, jel exfat? kopiracu sa nje i na linux i na windows
 
Da dodam pitanje (nemoj ga shvatiti kao odgovor) - zašto ne formatirati u NTFS?
 
Mislim da je exfat deo kernela, pa je u (skoro) svakoj distribuciji, a za ntfs treba instalirati dodatne drajvere. Iz mog iskustva obe opcije su dobre, nisam primetio razliku u korišćenju
 
Čovek je rekao da koristi Ubuntu. Gvfs i ntfs-3g paketi su instalirani po defaultu tako da je u njegovom slučaju NTFS bolji izbor od exfat.
 
Sinoć sam odgledao dobar video:
 
Mislim da je exfat deo kernela, pa je u (skoro) svakoj distribuciji, a za ntfs treba instalirati dodatne drajvere. Iz mog iskustva obe opcije su dobre, nisam primetio razliku u korišćenju
Primetio sam ja jedan problem kad se koristi dual boot windows i linux, sa ntfs particijom, pa da ga podelim, možda će nekom značiti u budućnosti, mada će teško naći to zatureno ovde na ovom topicu, kako god, elem, nisam bio koristio windows pa sigurno nekih 7-8 godina, možda i 10, prestao sam da brojim haha, tako da sam bio zardjao po tom pitanju i van tokova, prošle godine rešio da stavim i vidim kako radi, radi sasvim ok i vremenom sam bivao sve duže i duže u njemu da bih sada već prešao skroz na windows zapravo, imam i dalje linux instaliran ali udjem u njega možda jednom mesečno na pola sata max.
Šta je bio problem u tom tranzicionom periodu (dual boot) koji me izludjivao, jer nisam mogao da dokučim u čemu je fora nikako, trebala mi je jedna particija gde bih lako šerovao fajlove na oba sistema, problem je bio read only ntfs, bio je read-only ne samo u Gentoo koji inače koristim, nego i u raznim drugim linux distroima koje sam butovao sa fleš diska da bih probao iz njih da mountujem ext4 i ntfs i odradim potrebno kopiranje, medjutim i tamo je bio isti problem.
Ispostavilo se da ima jedna opcija u windowsu "fast startup", i ako je ona uključena (a po defaultu jeste) onda će ntfs u linuxu biti read-only, vrlo zanimljivo.
Potrebno je samo ugasiti tu opciju i onda je sve ok, opcija je u Power options (choose what power buttons do)
 
koji program na ubuntu je dobar za hvatanje skrinshotova i video skrinshotova? flameshot brljavi sa 125% scaling
 
Jel još neko na Waylandu ima problem sa share screen?
 
Nazad
Vrh Dno