Šta je novo?

Koji distro probati?

Au koje si ti qurate srece, noviji hardwer a nece da radi. Mislim da te keca grafa, Nvidia sad isto zeza, nabolje sa linuxovim drajverima, sa njihovim treba da ubodes koji rade. Znam da je covek stavio Suse i nij htelo zezala Nvidia,
onda je stavio stariju verziju i slobodne drajvere i uradi upgrade na novu verziju. Kod tebe su valjda dve graficke jedna integrisna i jedna extra, linux tu bas nije nesto vican, citam nesto kukakju ne znam ni da napisem nesto bublebin i to
niko neuspeva da namesti. To ti je ko i gledanje filmova, u win stavim CCCP kodek i njihov plejer radi, svaki prevod cita, cirilica i latinica zajedno cita; linux pustim kroz Bomi MPV, prvi puta da mi slika ne trza ali prevod nece smeta mu to malo cirilice. Prosto e mogu da poverujem I7, DDR4 memorja SSD disk to bi trebalo da leti, jedino sto mi pada na pamet je da porbas cim stavis neki distro na bazi Ubuntu stavi mu mailnlime kernel zadnji je 4.8.11.
 
Moze na Arch ili Manjaro da se namontira Wayland ali to je avantura.
Kakva avantura?
Sa update-om na Gnome 3.22 Arch\Antergos takodje switchuje default na wayland. Ako imas nv sa blob-om onda ide fall back na xorg.
Kada sam na poslu update-ovao na 3.22 (ati vga - mesa) nisam ni primetio odmah da sam na Wayland-u.
Za Manjaro ne znam jer ne koristim.
 
Poslednja izmena:
Kuci imam Antergos+nVidia blob i mislim da je automatski ostavio xorg (stvarno ne mogu da se setim da li sam ja prebacio na xorg ili je ostao nakon update-a).
U svakom slucaju razlika je u jednom kliku na login screen-u gdm-a. :)
Poenta mog posta je da ako na Archu (ili Antergosu) update-ujes na ili instaliras Gnome 3.22 od nule pokupice sve potrebne pakete da wayland sesija radi.
 
Ma okej sve to, nego mi je ovo privuklo paznju, ako ga stvarno automatski konfigurise u odnosu na to sta imas, to je stvarno super.
 
Kakva avantura?
Sa update-om na Gnome 3.22 Arch\Antergos takodje switchuje default na wayland. Ako imas nv sa blob-om onda ide fall back na xorg.
Kada sam na poslu update-ovao na 3.22 (ati vga - mesa) nisam ni primetio odmah da sam na Wayland-u.
Za Manjaro ne znam jer ne koristim.

Covek ima probleme sa svim distroima koje je probao, koji su user friendly. Za njega je instalacija Arch Linux avantura.
 
Covek ima probleme sa svim distroima koje je probao, koji su user friendly. Za njega je instalacija Arch Linux avantura.

Mislim da bi Arch bilo i najlakse instalirati, s obzirom na to koliko je minimalna instalacija, a i ako nesto podje po zlu, znas tacno sta je to izazvalo.
 
Covek ima probleme sa svim distroima koje je probao, koji su user friendly. Za njega je instalacija Arch Linux avantura.

Slazem se ako posmatramo u njegovom kontekstu (mada je instalacija Antergosa ista kao i bilo koje druge user friendly distribucije).
Moj post je bio usmeren na to da ako neko instalira (ili update-uje) arch sa Gnom-om dobice i waylan instaliran kao dependencies.
As simple as that. ;)
 
Slazem se ako posmatramo u njegovom kontekstu (mada je instalacija Antergosa ista kao i bilo koje druge user friendly distribucije).
Moj post je bio usmeren na to da ako neko instalira (ili update-uje) arch sa Gnom-om dobice i waylan instaliran kao dependencies.
As simple as that. ;)
Meni nije jasno u kojoj je fazi wayland da ga hvalite i preporucujete kao maltene gotov proizvod. Pitao sam coveka iz USA koji ima dosta godina i tester je waylanda u Neonu.
Probao sam wayladn i dobio crni ekran, konsultovao sam coveka i napisoa mi je da je to jos uvek u razvoju i da nije za upotrebu nego samo za testiranje.
 
Covek ima probleme sa svim distroima koje je probao, koji su user friendly. Za njega je instalacija Arch Linux avantura.

ma jok, kakva avantura, pa do sad sam instalirao svaki linux :D

@lega99

pa bem im takav sistem kome problem pravi graficka kartica, nek isprobaju neku nvidiu pre nego sto ga puste... ne treba mi sistem koji moram da dovrsavam i podesavam razne gluposti i opet da ne budem siguran dokle ce da radi... ajde da imam neki sli ili raid i ko zna sta jos nego imam novu obicnu masinu na kojoj bi moralo sve da radi ali eto... ma posle onog kresovanja app centra na elementaryos-u na kraju sam poceo da se smejem naglas od besa...

nema veze, necu spamovati temu, bataljujem linuxe do daljnjeg a sad jurim neki mis i prelazim kompletno na mek sto se tice ucenja i vezbanja a ovaj pc ostaje samo za igre sto mu i jeste bila jedina namena...
 
@ericm
Uvek mozes da probas virtuelnu masinu, ako vec imas problema nativno. Ono sto pokusavam da kazem je iako su sve ovo samo alati da odradimo neki posao, Linux je izuzetno mocan alat i mislim da ne bi trebalo sebi da priustis da se ne upoznas sa njim, pogotovo ne u ovom vremenu.
 
Poslednja izmena:
joj, ne volim virtualne masine, ne znam zasto :). zato i imam 3 masine u kuci, svaka za poseban sistem :)

imam neki mali intel nuc i na njemu mi je i dalje mint ali me smara da svaki put kacim tastaturu i mis na njega pa sam hteo da napravim jedan dualboot na ovom pc-ju da radi kako treba ali sta cu kad me nece ni posle 100 pokusaja...

nema veze, bitno je da imam na cemu da radim i trenutno skupljam novac za novog misonju za mek i to ce biti dobitna kombinacija.

hvala svima na pomoci i savetima ali jednostavno to kod mene ne radi... kuckamo se sledecom prilikom kad izadje neki noviji i kompletniji distro... (sad sam vas ujeo za srce :D)
 
@lega99

pa bem im takav sistem kome problem pravi graficka kartica, nek isprobaju neku nvidiu pre nego sto ga puste... ne treba mi sistem koji moram da dovrsavam i podesavam razne gluposti i opet da ne budem siguran dokle ce da radi... ajde da imam neki sli ili raid i ko zna sta jos nego imam novu obicnu masinu na kojoj bi moralo sve da radi ali eto... ma posle onog kresovanja app centra na elementaryos-u na kraju sam poceo da se smejem naglas od besa...
nema veze, necu spamovati temu, bataljujem linuxe do daljnjeg a sad jurim neki mis i prelazim kompletno na mek sto se tice ucenja i vezbanja a ovaj pc ostaje samo za igre sto mu i jeste bila jedina namena...

Mozes ti da se ljutis i psujes ali tako ti je. Sta mislis kako smo se mi vlasnici AMD (bivsi ATI i jos citas kako je to za sirotinju a relano i jeste) osecali kad je kod Nvidie sve stimalo a mi se patili i cekali vlasnicke drajver i uvek porcedure na wiki kako instalirati, oce nece. AMD sad ima neke beta, pise da je moja kartica podrzana ja probao kako pise na AMD sajtu e klinac ne radi, deinstalirao i radim sa linux drajverima, ne ulazim koliko to moze da izvuce sve kao vlasnicki drajveri, jednostavno dizem ruke, dosta mi je svega, plasme5, waylanda, novih kernela, pun mi qurac, jurim nocu vestice za obicne gluposti, koji ce to klinac meni koji sam jednom nogom u grobu, samo pogorsavam svoje zdravstveno stanje. Windowsu ne smeta nista kako izadje koja verzija drajvere on ih prima, povremeno sa ddu ocistim sve jer se mnogo nakoti tih drajvera.:)
 
Poslednja izmena od urednika:
Meni nije jasno u kojoj je fazi wayland da ga hvalite i preporucujete kao maltene gotov proizvod. Pitao sam coveka iz USA koji ima dosta godina i tester je waylanda u Neonu.
Probao sam wayladn i dobio crni ekran, konsultovao sam coveka i napisoa mi je da je to jos uvek u razvoju i da nije za upotrebu nego samo za testiranje.

Wayland za KDE je jos u beta fazi, za Gnome je spreman za upotrebu.
 
@lega99
ma polako, ne pljujem nista i verujem da ni jedan sistem nije savrsen, zato i imam sva tri :)
krastavac, nije islo sada pa mozda nekad nakrpe linux koji normalno radi. trenutno nemam vremena nista da krpi i teram da radi pa to ostavljam za neki drugi put. koliko god ne gotivim novi win on ipak radi, uz neke svoje povremene gremline ali nikad se ovako ne spuca i izbacuje razne greske tako da ostavljam samo njega na pc-ju.
sinoc sam odrafio cistu instalaciju, pobrisao sav haos od bootloadera i particija koje su linuxi pravili i evo ga radi kao sat...
 
Meni nije jasno u kojoj je fazi wayland da ga hvalite i preporucujete kao maltene gotov proizvod. Pitao sam coveka iz USA koji ima dosta godina i tester je waylanda u Neonu.
Probao sam wayladn i dobio crni ekran, konsultovao sam coveka i napisoa mi je da je to jos uvek u razvoju i da nije za upotrebu nego samo za testiranje.

Nemoj da mešaš wayland kao protokol koji je odavno stable sa kompozitorima koji nisu još završeni. Svako grafičko okruzenje (gnome shell, kde plasma...) ima svoj window manager (gnome shell - mutter, plasma - kwin) koji predstavlja zasebni kompozitor i koji treba da koristi wayland protokol. Među prvim grafickim okruzenjima koji su radili na waylandu su jolla sailfish os i Tizen sto se tiče telefona a na desktopu je najviše odmakao Gnome (i sa svojim shell-om a i sa samim core aplikacijama), toliko da ga danas i Fedora i Arch po default-u "guraju" na waylanad a ne na xorg. Još uvek postoje određeni gličevi ali vremenom će se to popraviti samo da kritična masa počne da koristi i time natera developere da prebace aplikacije da native koriste wayland.
Neon koji si probao je KDE ako se ne varam, pa nije ni čudo što ti ne radi jer kwin je još u fazi tranzicije.
Intresantno je recimo da se i xfce i mate prebacuju na gtk3 baš iz razloga prelaska na wayland.
Trenutno je veliki problem nVidia i njihova implementacija wayland-a preko egl stream-a dok mesa implementira podršku kroz gbm, a postojeci kompozitori su napisani da rade sa mesa-om, pa tako ne rade sa nv blobom.
Svašta ja ovde nalupetah (ispravite me ako sam negde pogrešio) tako da se nadam da vam je slika nešto jasnija. :)
Generalno tema je jako opširna i zahteva puno pisanja pogotovo eglstream vs gbm gde nikako da se dogovore nvidia i mesa developeri a to je u ovom trenutku glavna kočnica prihvatanja wayland-a na desktopu.
 
Jel probao neko Gecko Rolling? Prvenstveno me zanimaju Budgie i LXQT varijante. Jel Gecko Rolling nestabilniji ili u bilo cemu losije resenje od openSUSE Thumbleweed na kojem je baziran?
 
@ Preacher,
Hvala na objasnjenjima ali to je za mene mnogo zamorno jer svako ima svoje vidjenje i tunacenje. Toliko je tu opsenarskih poteza kao npr. start meni koji samo izokrenu kao u Alisi u zemlji cuda pa ono sto je svuda levo sad je desno ili jos providniji trik Yes ili Cancel okrece kako ko hoce. Sve mocnije masine a sve nesto ne stima, sve treba vise resursa a GUI katastrofa, na ES lepo neko napisa da neke stvari prave kao da nemaju gram mozga u glavi. Samo ono sto sam napiso oko login managera i nedoslednosti u avataru pokazuje koliko je tu nebriga za korisnika, jedna te isti avatar mora za login scren da pude png a za lock screen i logout screen zguta sve jpg, jpeg a verue da bi zgutao i gif i ko zna sta. Jedna slicica za sve a svako radi kako mu volja i na kraju posvadjana braca.
 
@lega99
ma polako, ne pljujem nista i verujem da ni jedan sistem nije savrsen, zato i imam sva tri :)
krastavac, nije islo sada pa mozda nekad nakrpe linux koji normalno radi. trenutno nemam vremena nista da krpi i teram da radi pa to ostavljam za neki drugi put. koliko god ne gotivim novi win on ipak radi, uz neke svoje povremene gremline ali nikad se ovako ne spuca i izbacuje razne greske tako da ostavljam samo njega na pc-ju.
sinoc sam odrafio cistu instalaciju, pobrisao sav haos od bootloadera i particija koje su linuxi pravili i evo ga radi kao sat...
Imas pogresno vidjenje, ja ako nesto grdim to je za vas sve pljuvanje, navikli ljudi da se samo hvali, covek sracuna 2+2 i svi moraju da klicu i pljescu.
Ja tebe vise ne kontam pises "pobrisao sam haos od boot loadera i particija koj su linuxi pravili", nema brdo bootloadera koliko ja znam a postoji jedan grub koji sa sudo update-grub
sve pregleda i postavi samo aktivne linuxe. Sad kako si ti uspeo da imas tolike linuxe za mene je enigma.:)
 
nisam najbolje objasnio jer sam kucao sa fona... mislio sam na one silne boot menije od raznih linuxa u biosu koje nisam uspeo da sklonim preko command prompta a nervirale su me sto su tu pa sam ocistio ceo hard i napravio novu jednu particiju gde je sada win.
naravno, za svaki linux sam shrinkovao particiju bez formatiranja i u toku instalacije pravio sistemsku efi4 i jednu swap od par gb...

sad ne kontam ja tebe, ko je rekao da bilo sta pljujes :). ja ti se divim kako imas toliko zivaca sa silnim linuxima :)
 
@ Preacher,
Ima samo jos jedno pitanje, koji su to opipljivi parametri po kojima ja mogu da tvrdim da je taj wayland i mir nesto najbolje. da li su parametri da cu morati da kupim jos jacu graficku ili ce kroz 2 godine neko reci ma ovo nista ne valja. Ukinuli su gnome 2, pucali su sami sebi u nogu, meni gnome 3, gnome shell, Unity su ubi boze. Evo sad i plasma 5, sta sam ja tu sad u dobitku, sta to meni bolje radi, ja kao obicni korisnik ne vidim nista. Mslim da je to samo masinerija za izvlacenje para da bi se kupovao novi hardwer. Veovao ti ili ne mainrafe Fujicu gde sam ja vodio obradu sa 256KB memorije drzao je on-line ekspoziture sa 6 transakcija u sekundi. Kasnije mnogo mocniji Bull-9000 imao je slicne performasne. Na ovom terenu ATI 9250 ili ATI 9600 terala je Compiz sa svim mogucim i nemogucim efektima, ajd sad pokazimi mi gde ima takav Compiz i da moze da radi na tako bednom hardweru. Ima staru masinu sa Barton procesorom, na njoj sam terao taj Compiz, imao win2k server, sad kad sam je jednom upalio ne moze ni FF da tera kako valja. Vidis na Fujicu programi su se pisali a na Bull postojao je generator programa, 1000 i 1000 linija nepotrebnog koda tako je i novoj plasmi (a veruje i drugde), systen seting panel za plasmu 4 i plasmu 5, normalno ovaj za plasmu 4 je visak nema svrhu...
 
Ima film koji objasnjava nastanak Linuxa i citavu filozofiju iza open source pokreta. Zapravo to je pokusaj da se odrzi pocetno stanje, kakvo je bilo na fakultetima u USA 70-tih godina. Imas to sve u filmu Revolution OS, Stallman je to sve fino objasnio.

Ljudi poput Stallmana koji su radili na fakultetima kao sto je MIT, Stanford i studenti tih fakulteta su imali potrebu da imaju kuci istu onu platformu na kojoj su radili na fakultetu, sto je sasvim normalna zelja svakog ko je ikada radio na kompjuteru (tudjem). Tako se rodila ideja da se taj skupi Unix koji je pokretao te velike masine, zameni sa necim drugim, pristupacnim. A opet trebalo je da podseca na taj Unix jer je to dobar OS. Posto su oni radili zajedno i delili kod, nisu uopste imali taj komercijalni momenat u glavi. Taj komercijalni momenat je stvorio lik po imenu Bil Gejts. Imas ovde link ka njegovom cuvenom pismu, gde kritikuje slobodno deljenje softverskog koda i softvera uopste.

Zato je Stallman u slobodno vreme na osnovu ideje o slobodnom deljenju softvera, nesto na sta je on navikao na fakultetu, stvorio GNU projekat i napisao mnoge alate koji se i danas koriste. Ali nije imao kernel zbog odluke da predju na tada novi, moderniji dizajn mikrokernela. Pisanje mikrokernela je djavolja rabota jer za razliku od monolitnog gde je sve zajedno spakovano, kod mikrokernela razliciti moduli kernela medjusobono moraju da komuniciraju putem nekog protokola, sto otvara sansu za mnoge probleme koji se jako tesko resavaju. Sihronizacija komunikacije izmedju modula je pakleni posao. Zato oni nisu dugo zavrsili taj kernel (tek skoro je valjda dobio prvi stabilnu verziju).

U medjuvremenu je student Helsinskog univerziteta, godine 1991, po imenu Linus Torvalds dosao na ideju da pokrene hobi projekat pisanja kernela slicnom Unixovom kernelu (njegova konkretna inspiracija je bio kernel Minix, jedna od varijanti Unix kernela koju je napisao njegov profesor). Objavio je to javno, pod uslovima koje su Stallman i njegov FSF pravno definisali (copyleft, licenca GPL) i tako je poceo open source razvoj Linux kernela koji traje nesmanjenom zestinom i dan danas.

E sad, kakve sve ovo ima veze sa Wayland, Mir i X.Org Server?

X.Org Server je fork projekta XFree86, do toga je doslo jer je grupa koja je rukovodila razvojem Xfree86 promenila licencu koja nije bila kompatibilna sa GPL licencom. Kod je forkovan i rodio se X.Org (slicno je forkovan i Libre Office od OpenOffice.org). Sam XFree86 je slobodna implementacija X386 X servera i potice iz 1992. godine. X386 je prva implementacija X Windows Servera sa Unix-a na IBM kompatibilne PC racunare (Intel 386). X Windows Server iliti X11 inace vuce korene iz 1984. godine sa MIT univerziteta i predstavlja sistem za iscrtavanje prozora i grafike na Unix sistemima. X Windows Server nije obican windows system vec je pitanju jako kompleksan mrezni protokol koji je omogucavao prikaz grafike na terminalima i komunikaciju terminala i mainframe racunara.

X Windows Server nikada nije bio namenjen prikazivanju grafike na Linux operativnom sistemu na personalnom racunaru. Vec je prepravljen tako da to radi. U pitanju je jedna budzevina stara preko 30 godina. Totalni kupus koji je postalo jako tesko odrzavati i koji ne moze da se iskoristi na mobilnim racunarima (smartfoni, tableti).

Zato su nastali Wayland i Mir protokoli koji su dizajnirani bas za prikaz grafike na Linuxu, bez suvisnih opcija koje vise nikom ne trebaju.
 
Poslednja izmena:
Ima film koji objasnjava nastanak Linuxa i citavu filozofiju iza open source pokreta. Zapravo to je pokusaj da se odrzi pocetno stanje, kakvo je bilo na fakultetima u USA 70-tih godina. Imas to sve u filmu Revolution OS, Stallman je to sve fino objasnio.
Taj film sam licno prevodio za sebe i na cirilicu i na latinicu utf-8, pogledao sam to odavno. Pazi mene vise ne zanima filosoifja nego konkretna stvarnost, radi ili ne radi. Stallmanovi stavovi su odavno zaobidjeni a nesto je totalno neodrzivo i utopija, primer Canonical, najsvezije KDE, gde to ima da se podrska za linux daje preko facebooka spijuncine najgore vrste. Evi pisem iz Fedore 25 live, brza jeste ali cim sam poceo da sirim Firefox po ekranu na pravougaonik ono se pojavljuje crna ivica tu gde vucem sa misem, to sigurno nije ok. Plus sve to kad je live radi brzo ali kad se spust na disk pa dodas sve sta koristis odjednom dobijem hromog Dabu iz crtanih romana. :)
 
Evi digao sam Fedoru live 25, impresivno i porazavajuce, firefok razvlacim ono cra ivica iskace. Ugasim firefox ono kad hocu ponovo kaze upaljen je anigde ga nema ni na top komandu. Sadrzaj programa na live DVD jad i beda, hteo da pistim film e ne moze, prvo kodeci a onda jos neke bas glupe poruke zasto ne moze. U svakom live distro moglo je da se isproba makar to, dovuce se privremno sta treba i probas, e ovde to sto su ti dali to imas i mozes da se slikas....Necu vise hvala im na ovakvom live USB...
 
@ericm,
Nije ni cudo sto nisi nista uspeo da instaliras, evo napravih na jedvice jade mesta za Fedoru 25. Majko mila pa toje uzas od instalacije, nik kraca instalacija nit veci uzas, nisam uspeo da prokuzim da standardno kako ja radim napravim / i /home. Odradio sam instalaciju, nigde ne pita gde hocu i sta hocu sa grubom, gde ga je stavio pojma nemam. Sreca ostade meni moj grub citav, UF...:mad: Nekako sam prosao celu instalaciju ali sve je isli na / i onda finale, Fedora ne moze da se pridigne,
zaglavi kod USB da bi na kraju ispisala da ne postoji /dev/dbc13 a to je njen / i postoji i svi linuxi vide da je tu Fedora. Onda se ja prisetim da sam tako jedne davne godine pokusao da stavim Fedoru i da je isto bio problem oko gruba, znaci momcima to nije strano da zafrljace. Od Fedre video sam ono malo sa live USB i wayand koji pravi crne delove kad razvlacim prozor. Nocas sam malo pokusao da citam wayland/Mir pa ko ce da to podrzi kad ne mogu da se sloze, Mir ako Canonical zalegne podrzace AMD a sa Wayland i Nvidu ne znam u kojoj su ljubavnoj shemi. Ja sam instalaciju radio bez Uefi, to je kod mene ugaseno u biosu odavno.
 
ja sam jutros probao fedoru na intel nuc masini jer na njoj sve prolazi posto je cist hdd.
ja ne znam zasto se vise ne odluce za neku stvar, makar neka iskopiraju neki sistem ali da bude funkcionalan i pouzdan. na mozili nemam dugme da je minimizujem, samo X, 15 minuta sam pokusavao da instaliram operu jer ova ne cita normalno ni deb ni tgz format. na kraju sam uspeo da instaliram samo neku prastaru operu preko ****m li ga cega. linux kao da tera nekome inat. jbt spakujte i odradite normalno te banalne stvari, posebno u novim distroima.
sto se mene tice sa linuxima sam zavrsio i definitivno mi ne treba ova gimnastika oko ******stina. najjednostavniji i najelegantniji nacin instaliranja aplikacija koji sam do sad video je na macOS-u, skines, otvoris i prevuces u folder i to je sve. verujem da to nikad nece raditi na linuxu i uvek ce imati nekih problema sam sa sobom...
za 4 godine mi mek nije stucnuo niti ispisao jednu jedinu greskicu sta god da sam radio...
 
Poslednja izmena:
@ericm
Tako je default u Gnomeu, skini Gnome Tweak Tool ako ga vec nema instaliranog, idi na Windows tab i izaberi On za Minimize/Maximize. Ako ti treba bilo kakva druga, detaljnija pomoc oko instalacije, deinstalacije ili cega vec, samo mi posalji privatnu poruku i sredicemo.

Sto se tice .deb paketa, to je za sisteme zasnovane na Debianu, Fedora koristi .rpm .

Takodje, ako hoces da prosiris funkcionalnost Gnomea, idi ovde https://extensions.gnome.org preko Firefoxa, prvo instaliraj addon, i posle toga samo biras izmedju On/Off za ekstenzije koje te zanimaju.
 
Poslednja izmena:
@ericm,
Najgore je sto si ti kao korisnik uvek proglasen za krivca, uvek je korisnik kriv sto nije procitao 100x stranica raznih kecanja, kriv si stosi navikao da klices i lako odradjus. Priznaje se samo kv,znoj i suze. Ikao sad da ih proizvodjaci podrze kad nemohu postenu instalaciju da skrpe i neka pravila, njiva vazno da skrpe distro i da napisu da sa ponosm nam predstavljaju njihovo cedo. Covek me upucuje na fil i filosofiju linxa i Stallmana. Ja to odgledao i preveo davno, Stallman je teski utopista, to ti je kao ono hipi pokrt i svi smo dobri i fini, po njemu ni passwordi ne trebaju. On polazi od toga da su sviljudi dori i fini i da je sve elpoi fino a realnost je surova bora za opstanak. On ne koristi 90% programa jer nisu ponjegovim standardima, nec passworde a zadnje sto sam procitao ukrali mu laptop sa njegovim projektima. To oko Fedore mi je neshvatljvo da ne mogu da bitram da li uopste ocu grub i gde hocu, ne mogu da biram gde hocu /home ili je zakukluljeno pa ne kapiram. Live USB nije relan slika a ni virtueln masina nekog linuxa. Sreca sto mi nije shebao grub od Manjara jer to cudo trazi da bude glavno ili nece da radi. Vise ne pipam nijedan linux pogotovo kad sam danas prelistao gogole pa to samo isti naslovi "cant boot Fedora". Zivimo u 21 veku i umesto da sve bude lako i jednostavno ono sve neke nebuloze, treba da ides na kurs da bi instalirao neki linux. Sad cu da batalim ove sve diskusije i da se odmaram bas mi se sve zgadilo a pogotovo kad ti drugar napise ma ti si nesto gurao u plasmu 5 a ono plasma 5 i plasma 4 su smesane jos uvek, neke stavri ne moguda se izbace trebaju ali neke totalno nepotrebne i samo zbunjuju.
 
hvala ti druze, ako budem nekad bas resio javicu se ali sam se definitivno povukao iz svega ovoga jer nema poente za mene i previse je to cimanja oko svega.
na rpm sam mislio a napisao deb u brzini, skontao sam to.
i dalje mi samo nije jasna tako necija filozofija da recimo ostavi samo X dugme i pd samog starta moram da gubim vreme na to. i zasto recimo u sebi ne sadrzi taj neki rpm menadzer koji ce normalno da instalira to sto skinem a ne ovako... uzas...
@lega99
u pravu si, i meni se sve ovo bukvalno zgadilo posle par uzaludno protracenih dana. odgledao sam i ja dokumentarac i sve je to kul i hipsterski ali danas se tako ne zivi... treba mi gotov stabilan sistem na kome cu nesto brze i jednostavnije da odradim nego na nekom drugom OS-u a to definitivno nije ni jedan linux niti moze biti. probao sam juce mis koji sam porucio za mek i dobio ubrzanje 300% nego sa magic mouse govnetom tako da imam workstation i ne zanosim se vise raznim sklepanim distroima...
iskuliraj i ti, probaj neki hackintosh da sastavis...
 
Poslednja izmena:
hvala ti druze, ako budem nekad bas resio javicu se ali sam se definitivno povukao iz svega ovoga jer nema poente za mene i previse je to cimanja oko svega.
na rpm sam mislio a napisao deb u brzini, skontao sam to.
i dalje mi samo nije jasna tako necija filozofija da recimo ostavi samo X dugme i pd samog starta moram da gubim vreme na to. i zasto recimo u sebi ne sadrzi taj neki rpm menadzer koji ce normalno da instalira to sto skinem a ne ovako... uzas...

Ne znam sta da ti kazem,ili ti odgovara ili ne. Ako ti Windows radi posao i radi ga dobro, nema razloga da ga menjas. Kod mene je npr druga prica, ja mnogo brze radim u cli-u, mnogo mi vise smisla ima Linux sistem, toliko toga moze da se uradi sa malo resursa da je to neverovatno. Ali ako to nije ono sto trazis i nesto drugo radi bas po tvom ukusu ko sam ja da ti kazem da je to pogresno :)
 
Nazad
Vrh Dno