Šta je novo?

Koji distro probati?

Izdvoj mesto na hardu pa napravi dual boot. Ostace ti windows a imaces prostora da isprobavas linux.
 
Vec imam windows, nego me je malo smorio pa sam hteo da promenim. Al svako mi je najbitnije stabilna masina, posto ga koristim za posao.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Ako ti Windows radi kako treba, ne diraj ništa. GNU/Linux-om ćeš samo osakatiti mašinu, izgubićeš vreme, i na kraju ćeš se opet vratiti na Windows.
 
^
Tacno tako. Ne diraj nista. Ako si se smorio od windowsa igraj se na nekom drugom laptopu a ne na tom za posao. Quadro graf karte su prilagodjene za CAD softver a kako njega na linuxu skoro pa nema ne dobijas cak ni upotrebljivu biblioteku CAD softvera, tj nista sto zaista valja. Takve kartice se i kupuju za takve namene, linux instalirati na taj laptop je potpuno besmisleno sa svakog aspekta.
 
Poslednja izmena:
Mozes da probas MInt 19.3 ,vidim da kazu da radi HiDPI kao i fractional valjda,nego nemam tako nesto :D
 
Ili virtuelno... To ne može baš ništa da zezne a ako mu je preseo windoze, po potrebi preseče lindžom kad mora da dođe sebi.:d
 
18.04 LTS preload i Red Hat certified. Za HiDPI gnome bi trebalo da je sređeno, za KDE nisam siguran. Valjda otisak prsta ne radi.
 
Ima neko iskustva sa Vega grafikom, tj sa Ryzen procesorima sa integrisanom grafikom? Znam da je u početku bilo problema sa Linuxom, sa novim kernelima bi trebalo da je sve OK?
 
A koristim ga za programiranje, graficka mi ne treba. Steta sto ne stavljaju druge graficke unutra. Ali da, mogu probati live verziju.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
RAM usage:
Budgie vs Gnome VS KDE

Potpuno isti sistem.
Prva polovina slika je odmah posle podizanja sistema kao i malo posle.
Otuda 2 neofetch-a sa različitim retultatima.
 

Prilozi

  • budgie.png
    budgie.png
    367.7 KB · Pregleda: 106
  • gnome.png
    gnome.png
    384.8 KB · Pregleda: 99
  • kde2.png
    kde2.png
    438.4 KB · Pregleda: 92
RAM usage:
Budgie vs Gnome VS KDE

Potpuno isti sistem.
Prva polovina slika je odmah posle podizanja sistema kao i malo posle.
Otuda 2 neofetch-a sa različitim retultatima.

Ali ako pogledaš, najmanje procesa sa Plasmom. Deluje kao da ostala dva nisi ni pokušao da "dotegneš"? Kažem zato što mi je na Solusu (edit naravno sa Budgiem]: bilo ispod 500 i ne toliko procesa (nakon butovanja) i to još sa Nvidijinim drajverom za grafičku, koji je malo "teži" od slobodnog.
 
Poslednja izmena:
Evo meni Mate na Mintu podiže tušta i tma i još Nvidijin drajver pa manje procesa i nešto malo manje RAM-a. Slično je bilo i sa Budgijem.

Edit: tj. manje aktivnih threadova. 200MB gore dole, to više i ne znači toliko kad 10-tak tabova pri surfu, "pojede" više od GB.



Primetićeš još, da htop ne vidi razliku u konzumaciji RAMa između Budgieja i Plazme. U dlaku isto. E, sad, kome verovati, Neofetchu ili htopu, kad je taj podatak u pitanju? I dalje mi je referenca free -m.
 
Poslednja izmena:
Za istu kolicinu RAM (ako je tacno to merenje) KDE nudi daleko vise. E sad, browser sa par tabova otvorenih svakako pojede vise nego ceo operativni sistem..
 
Poslednja izmena:
Ima neko iskustva sa Vega grafikom, tj sa Ryzen procesorima sa integrisanom grafikom? Znam da je u početku bilo problema sa Linuxom, sa novim kernelima bi trebalo da je sve OK?
Koristi 5.3 ili 5.4 kernele i nema problema. Na poslu imamo 3400g i lepo radi, a ja kuci 2300u i isto ok radi.
 
SuperStarrovo merenje je ipak Ok. Upoređivao sam live sesije i Kubuntua, Solusa i Minta i ovaj prvi je ispao najmanje zahtevan a Budgie i na Solusu, sasvim blizu njegovog rezultata.

Kubuntu 19.10



Solus 4.0 Budgie



Mint 19.2 Cinnamon



Pozdrav
 
Poslednja izmena:
mem.png
 
^Ima toga, može da se vidi i dalje ali je daleko od komfora bez čitanja manuala i čačkanja po config fajlovima. Mada LxQt i Moksha su vrlo blizu.

Sad je možda poslednji trenutak da se neko od tih okruženja i WM malo duže isproba, dok nas đuture kao sa systemdom, ne poćeraju na Wayland edit: a tada će biti kasno...
 
Poslednja izmena:
Ako neko koristi darktable imam pitanje u vezi jednog baga, kada minimizujem DT on nestane,kao da je ugasen. Je l se desavalo jos nekome?
 
Meni se na Manjaro KDE ne dešava.

Inače probaj RawTherapy, meni je bolji od Darktable. Nekako mi vise prija.
 
sinoc malo cackao clear linux,zaista radi surealno brzo.necu preci jer ne podnosim gnome i generalno linux window managere ali kome to ne smeta ili ne provodi puno vremena na desktopu a ima intel hardver,ovo je daleko najbolja opcija po mom misljenju.
 
sinoc malo cackao clear linux,zaista radi surealno brzo.necu preci jer ne podnosim gnome i generalno linux window managere ali kome to ne smeta ili ne provodi puno vremena na desktopu a ima intel hardver,ovo je daleko najbolja opcija po mom misljenju.

A jesi malo probao nešto da instaliraš? Gledajući, ne kapiram kako se taj njihov bundles (Bundles contain everything needed to deliver a software capability. razlikuje od Flatpaka?
 
samo chromium,rucno,ostalo sve manje vise ima po stocku bar sto je meni trebalo.
 
Ok hvala, Nisam mogao da proniknem u te njihove "bundles"? Šta li im je to? Nešto kao Flatpak, Snap?
 
2020-01-29_14:06:50.png

Void + OpenBox , ugasio samo browser, imam docker i jos neke gluposti u pozadini
 
Koji youtube downloader koristiti na Linux Mint-u, proba neki youtube-dl preko software managera da instaliram i kad zavrsi posle nece da ga otvori, ne znam sta se koristi u Linux svetu od yt downloader-a
 
Koji youtube downloader koristiti na Linux Mint-u, proba neki youtube-dl preko software managera da instaliram i kad zavrsi posle nece da ga otvori, ne znam sta se koristi u Linux svetu od yt downloader-a

pokreni ga iz terminala, postoji dobra šansa da ćeš videti više informacija pomoću kojih možeš da rešiš problem.
 
Nazad
Vrh Dno