Šta je novo?

Koji distro probati?

Distroe kao sto je taj Apricity ne bih nikad trosio. Zna se sta je distro a sta sam mogu da skuvam za pola sata, zapakujem i nazovem distro. Promenili temu i ikone na Gnome i to je kao distro, ma vazi...
 
Znaci u prevodu treba koristiti samo Debian, Arch...itd, jer su oni pravi, a ostali nisu....... :trust:
 
Мислиш да су оне криве? Ако је толико, размисли да можда ти не грешиш негде системски. ;)
ma jok, siguran sam. ne bi onda ni jedna radila a ja sam uspeo cak tri da pokrenem :)
rekoh vec elementary je previse oguljen, deepin nema servere/net, mint cinnamon nikako nije hteo da se nakaci na wifi a ubuntu mi se zakljucao...
 
Znaci u prevodu treba koristiti samo Debian, Arch...itd, jer su oni pravi, a ostali nisu....... :trust:

Naravno. Treba koristiti distroe koji imaju programere koji nesto kreiraju i vracaju zajednici. Elementary mi nije omiljeni distro ali je uvreda za njih porediti ih sa Apricity. Jer je Pantheon ipak zaseban DE koji oni razvijaju, aplikacije koje stizu sa sistemom su njihovih ruku delo. Preuzeli su i time oziveli Geary mail klijent. Moze neko da ih mrzi ali oni nesto korisno rade. Kao sto radi Canonical, kao sto radi Red Hat, kao sto radi SUSE, kao sto radi Arch zajednica, kao sto radi Gentoo, Debian fondacija itd.

@ericm: Ajde ako te mrzi da okacis link ka bar jednoj temi na internetu gde se pominje taj password bug na Ubuntu-u sa kojim si se ti sreo posto prvi put cujem za tako nesto. Argument koji kaze, pa pun gugl problema sa Ubuntuom. Naravno da jeste, jer je Ubuntu najpopularniji distro a novajlije ne poznaju rad u Linuxu i stalno nesto pitaju. Ja licno za takav bag nisam cuo i poprilicno sam siguran da si zabrljao kada si birao password i zato nisi uspeo da ga ukucas kako treba posle restarta jer si jednostavno zaboravio sta si zapravo ukucao prvi put. Meni se to takodje desavalo. To nije bag vec nesmotrenost korisnika koji vrsi instalaciju sistema.

Sto se te skole koju polazes tice, zavrsi te ispite koje imas, napravi stabilnu masinu za development (zavisno sta radis Mac mozda nece biti najstabilnije resenje). Preporuka je da zaboravis PHP i krenes da ucis ono sto svi rade a to je java script. XAMPP (L/WAMP) danas retko ko koristi za razvoj. Ta varijanta Apache servera, mysql baze, html i php je istorija. Danas svi po Srbiji rade MEAN ili MEEN (zavisno da li koristis Angular ili Ember). Ukoliko ne radis to onda Python (Django ukljucuje PostgreSQL bazu) ili Ruby on Rails. To je webdev danas. Samo da znas da se to uvek menja. Sutra ce da zavrse Rust, neko ce napraviti network stack koristeci Rust kao bazu, bice bolja baza, bolji sistem rada, radice brze itd. To se stalno desava.
 
Poslednja izmena:
^
evo na brzaka, ima ih jos ali nemam trenutno vremena jos da kopam:
http://askubuntu.com/questions/486909/ubuntu-14-04-login-screen-password-always-incorrect
http://askubuntu.com/questions/509834/lock-screen-does-not-unlock-with-correct-password-gnome-and-ubuntu-14-04
http://askubuntu.com/questions/128785/lock-screen-password-incorrect

nisam pogresio pasvord, u to sam siguran milion posto i tvrdim da je bug. ne bih sigurno ni lagao, rekao bih sta sam zabrljao. isto tako ne pljujem po linuxu jer planiram da ga svakako instaliram... samo nije nikako islo ovog puta a potrosio sam grdne sate na to...
resenje vidim u posebnom ssd-u na kome ce biti samo on pa verujem da nece biti nekih konflikata.
sto se skole tice, tek sam poceo, takve predmete imam i moram ovo da ucim i zavrsim. imacu i javascript predmet. znam da se sve brzo menja pa cu tako i ja morati da ucim jos dosta posle ove skole...
hvala za preporuku MEAN-a i MEEN-a, trebace jos vremena da dotle dodjem.
sto se stabilne masine tice, kupio sam hardver i uvek cu odvojiti za to ali sta vredi kad sisteme pisu nogama...
 
За лозинке не знам јер увек подесим аутоматско логовање. За "оригинале" и "клонове" се углавном слажем уз понеку солидну копију. Увек понављам питање ... како ће Клем да направи Минт КДЕ од Убунту боље него што ће сами аутори поменутог Убунту линуха да направе Кубунту? Ок за неку ситницу која се дода типа пар програма који су скоро па обавезни а нема их у оригиналу али је то корисно за оне који иначе не би умели да их касније инсталирају. Већина тих клонова се и састоји од неких мало другачијих подешавања, промени се тип десктопа, тип менија, дода неколико тема и ето новог дистроа. Сада ми се опет свиђа Манџаро јер поред лагане инсталације (овим забијам прст у око тврдим Арчијевцима) ;) има и неколико финих додатака типа инсталација и мењање кернела, лакше бирање мирора, још нека додатна подешавања ... али и даље нема неког разлога да се форсира уместо Арчија, осим лакше инсталације.
 
evo da javim da sam uspeo da instaliram mint 18 cinnamon jer jedino on nije zezao oko dual boota a i na kraju mi se najvise i svideo.
nije mi jasno samo kako nisu ubacili neki generic drajver za wifi nego ga tek apsejtom sistema instalira. jedino resenje je nakaci lan kabl pa skini wifi drajver :)
pa sta ako nemam ili ne mogu :)
uglavnom, setio sam se bekako da mogu da nakacim android fon koji ce biti modem pa sam apdejtovao sve i evo ga fercera kao sat...
 
ljudi, kako da namestim da mi bude sacuvano podesavanje refresh rate-a, svaki put se samo resetuje prilikom butovanja i smanji na 60Hz.
isao sam u Nvidia X Server Settings-u na Save X Configuration file. postoji li neko jednostavno resenje da to sredim?
probao sam i compizconfig ali nisam uspeo ni preko njega da sredim.

nadjoh napokon normalno resenje pa evo ako nekome zatreba:
1. Set refresh rate in AMD/Nvidia control panel.
2. Apply the settings and close AMD/Nvidia control panel.
3. Open the Linux Mint Display settings.
4. Hit Apply.
 
Poslednja izmena:
ljudi, kako da namestim da mi bude sacuvano podesavanje refresh rate-a, svaki put se samo resetuje prilikom butovanja i smanji na 60Hz.
isao sam u Nvidia X Server Settings-u na Save X Configuration file. postoji li neko jednostavno resenje da to sredim?
probao sam i compizconfig ali nisam uspeo ni preko njega da sredim.

nadjoh napokon normalno resenje pa evo ako nekome zatreba:
1. Set refresh rate in AMD/Nvidia control panel.
2. Apply the settings and close AMD/Nvidia control panel.
3. Open the Linux Mint Display settings.
4. Hit Apply.

Vidim da si nasao resenje, ali cisto da pitam. Da li si pokrenuo nvidia panel sa admin dozvolama?
 
@ericm,
Procitao sam ovu stranicu, vidim to oko passworda imao sam 14.04 i jos uvek imam Mint KDE 14.04 i nikad u zivotu mi se nije desilo to sto si ti postavio linkove. Vidim da si jedva uspeo samo Cimet 18 da instaliras, kakvu ti to masinu imas? Ja ima 5 linuxa, jedini je Manjaro zahebavo jer trazi da on bude glavni tj. njegov grub. Ovo oko osvezavanja koliko znam LCD monitori svi su bili 60HZ pa i moj je iako je HD, mozda se sad nesto promenilo. Kad vec dajes opise odluci se koja masina, ja koliko vidim u opisu to su 2 masine, naredjo si sve najnajnovije, sve izaslo ispod cekica a pitanje je i kako se win bori sa tim.
 
Poslednja izmena od urednika:
@ajvn
nisam, nije mi ni palo napamet. pokretao sam normalno ali ne nadjoh nikakvo konkretno resenje a samo je trebalo ovo sto sam napisao da se uradi. sad znam za ubuduce...

@lega99
e ne znam druze, zakljucao se sam, nije moja greska bila sigurno. nema veze, bilo pa proslo.
sto se tice problema sa instalacijama koje sam imao 100% je do toga sto imam dual boot pa se neki ne slazu sa uefi-jem, mbr particijom, ne trpe sto je win vec tu i ko zna sta jos. verujem da bi prosao svaki distro da je on kao prvi i glavni instaliran.
nisam ranije koristio nikad linux u kontinuitetu, vise sam cisto probao na nekoj trecoj masini. ovo mi je prvi put da sam bukvalno skroz presao na linux. udjem u win samo cisto da nesto proverim na kratko.

ne znam kako je ranije bilo osvezavanje, videh na netu da dosta pitaju oko toga. mozda su skoro nesto poboljsali. bitno je da sam namestio i sad je zakucan na 144Hz.

imam ovu konfu iz potpisa, i7-6700, 16gb rama, gtx970 g1 i ssd. ma ne trazi ni jedan linux jak hw, nesto drugo ga je zezalo.

nisam te razumeo za masinu i opise kad si editovao post :). jedna (prva) masina je iMac i na njemu je samo macOS a druga je pc na kome je win i linux, razdvojene su // znakom :)
inace, odlican je mint, bas mi je legao, podesio sam sve sto mi treba i malo ga kastomizovao i prava je milina od sistema :)
 
Poslednja izmena:
@ericm,
Oko opisa masine video sam da su dve masine jer ne moze na jednoj masini RAM da bude i DDR3 I DDR4. Sto se tice instalacije ne moze linux prvi pa windows jer windows ne tretira nista i pregazi but sa svojim butom. Mora prvo win pa onda linux, sad kakva je particija od windowsa tu su te zezancije kako treba linux instalirati. Za rezolucije ne znam, moj je i sa VGA kablom i sa HDMI uvek radio na 60, nove tehnologije 2HD,4HD ne znam. Vidis ti si imao problema a zamisli mene koji kad sam kupio masinu to je bila jedna od prvih sa UEFI, cupao sam kosu, linux je tek nesto cuo za UEFI, na kraju sam ugasio UEFI u BIOS-u i do danasnjeg dana ga nisam upalio. Na Cimetu sam bio kad su poceli, cimao se, sad samo KDE ali i oni krenuli ponovo da prave svet od pocetka kao sto je uradjeno sa gnome, gnome i dan danas ne moze da se sastavi sa dodacima kao i nova plazma, sad dodaci jad i beda i jos moras da pazis da li je za plasmu 5 a i to ti ne garantuje da ce raditi kako valja.
 
Poslednja izmena od urednika:
@ericm,
Sto se tice instalacije ne moze linux prvi pa windows jer windows ne tretira nista i pregazi but sa svojim butom.
Mora prvo win pa onda linux, sad kakva je particija od windowsa tu su te zezancije kako treba linux instalirati.
Moze, samo treba da se osposobi grub posle, vrlo lako preko live usba.
 
Moze, samo treba da se osposobi grub posle, vrlo lako preko live usba.
Znam, napisao sam da imam 5 linuxa, ja nekad iz zeza promenim grub iz linuxa u kome radim, sve kucas isto kao i kad si na live USB. Meni grub nema veze sa windowsom stavio sam ga na drugi disk SSD i sa njega dizem masinu.
 
Znam, napisao sam da imam 5 linuxa, ja nekad iz zeza promenim grub iz linuxa u kome radim, sve kucas isto kao i kad si na live USB. Meni grub nema veze sa windowsom stavio sam ga na drugi disk SSD i sa njega dizem masinu.

Moram da priznam da nista nisam razumeo :D
 
ne moze da se sastavi sa dodacima kao i nova plazma, sad dodaci jad i beda i jos moras da pazis da li je za plasmu 5 a i to ti ne garantuje da ce raditi kako valja.

ja bas razmisljam da probam tu plazmu :)
javljam sutra kako sam prosao :)

verujem ti, ima sigurno zezancije oko uefi/efija, konflikta izmedju particija, win vs. linux...
monitor mi je povezan DP sa grafikom i sad odlicno sve radi posle one intervencije sa refresh rate-om.

instalirao poslednju plazmu i dobio skroz razmucen ekran sa jedva vidljivim slovima. obrisao ga i vratio sve u normalu tako da ne diram vise nista :)
 
Poslednja izmena:
@ericm,
Kako i to stavio novu plazmu? Sta si instalirao koji linux? Najnovija plasma je u Neon linuxu 5.8.3 i kod mene to radi na AMD kartici.
 
Poslednja izmena od urednika:
odavde:
http://www.tecmint.com/install-kde-plasma-5-in-linux/

linux mint cinnamon 18, on je bas i naveden u naslovu...
e sad ne znam da li smeta recimo conky gotham widzet, plank desk, numix circle ikonice i neka tema, ne znam tacno koja...

na kraju me nije pitalo da potvrdim i odaberem lightdm opciju a vidim da ima jos takvih slucajeva...
mozda nisam trebao ovu verziju da instaliram... u svakom slucaju ne bih nista vise dirao jer mi je odlican setup za sada...
 
Poslednja izmena:
@ericm
Ljudi ne radite to, pisao sam vec o tome, to je KDE backport PPA koji je totalno u zaostatku sa plazmom. Tu je plazma 5.6.5 a stavili su je skoro a Ubuntu i Mint su plazmu dovukli iz svog repozitorijuma kad su izbacili Kubuntu 16.04 i Mint 18. Najnovija plazma je u Neon linuxu to je cedo KDE.org 5.8.3. Cimet i Plazma ne idu jedno sa drugim, Cimet je gnome a ovo je plasma i to u razvoju.
 
ebes sistem ako ga na kraju ne pokvaris :)
jos sam ja ipak noob, ova plazma je prva stvar koju sam instalirao bez razmisljanja... mislim da sam sve pobrisao preko terminala i vratio u normalu ali mi je nekako ostao samo kursor da odaberem iz plazme...
 
ebes sistem ako ga na kraju ne pokvaris :)
jos sam ja ipak noob, ova plazma je prva stvar koju sam instalirao bez razmisljanja... mislim da sam sve pobrisao preko terminala i vratio u normalu ali mi je nekako ostao samo kursor da odaberem iz plazme...
Kako preko terminala? Ja to volim preko programa Y PPA Manager, instaliram ga sa PPA i onda ako brisem nesto tako dodato startujem taj prog izaberem taj PPA i odaberem purge opciju.
Mnogo sam mator proslo me to sa probanjem, sad namestim i ne diram, mrzi me a i nervira...
 
pa zavisi sta instaliram i gde sta pronadjem. uglavnom pejstujem u terminal ili preko archive managera instaliram/brisem kad skinem .deb
instalirao sam sad i ovaj y ppa da probam i njega.

ma i ja volim da sve lepo namestim i ne diram ali me nekad tako povuce da nesto probam.
linux mi nije jedini sistem i vise je za istrazivanje i isprobavanje raznih stvarcica pa i ako se nekad nesto zezne, odradicu ga opet...
u svakom slucaju ostaje umesto wina, nekako je elegantan i mac-oliki i kapiram da mogu da radim sta hocu na njemu...
 
ljudi, ima li neko jednostavno softversko resenje za kontrolu ventova, tj. hteo bih malo da ih usporim?

primecujem da se na mintu vise cuju ali i sami ubrzavaju kad je potrebno. samo im je neka default vrednost malo visa pa se uvek brze vrte. na winu imam drajver za plocu i opciju sillent ali ovde nemam tako nesto...
nije nista toliko strasno ali mi se kuciste nalazi blizu levog uveta pa pocinje polako da smeta...
 
ljudi, ima li neko jednostavno softversko resenje za kontrolu ventova, tj. hteo bih malo da ih usporim?

primecujem da se na mintu vise cuju ali i sami ubrzavaju kad je potrebno. samo im je neka default vrednost malo visa pa se uvek brze vrte. na winu imam drajver za plocu i opciju sillent ali ovde nemam tako nesto...
nije nista toliko strasno ali mi se kuciste nalazi blizu levog uveta pa pocinje polako da smeta...

Mozes da probas CPUFreq, da probas razlicite profile i vidis da li pomaze ili Fancontrol.
 
sinoc sam probao fancontrol i lm-sensors ali nesto nisam uspeo da ih pokrenem...
ovaj cpufreq koliko vidim je samo za obaranje takta procesora, nije za kontrolu ventova?

malo se i zentam da nesto manuelno konfigurisem pa da zeznem recimo automatsku kontrolu ventova pa da se kasnije ne ubrzaju sami kad zatreba...
trebalo bi mi nesto kao speedfan...
probao sam jos par nekih tulova ali ni jedan nece da radi. namestim min i max rpm ali se nista ne desava.
svi ventovi su povezani na ploci i radi kontrola obrtaja na winu ali ovde nikako da namestim...
 
Poslednja izmena:
sinoc sam probao fancontrol i lm-sensors ali nesto nisam uspeo da ih pokrenem...
ovaj cpufreq koliko vidim je samo za obaranje takta procesora, nije za kontrolu ventova?

malo se i zentam da nesto manuelno konfigurisem pa da zeznem recimo automatsku kontrolu ventova pa da se kasnije ne ubrzaju sami kad zatreba...
trebalo bi mi nesto kao speedfan...
probao sam jos par nekih tulova ali ni jedan nece da radi. namestim min i max rpm ali se nista ne desava.
svi ventovi su povezani na ploci i radi kontrola obrtaja na winu ali ovde nikako da namestim...

Ajde da probamo da resimo problem sa fancontrolom, sta kaze error?
 
fancontrol nisam uspeo da pokrenem. instaliran je ali ne umem da ga nateram da radi ili da se ista otvori...

gledao sam podesavanja za lm-sensors ali ne bih ono da radim i postoji citava procedura kojom ko zna sta bih zeznuo...
treba mi neki mali softver kojim mogu normalno da ih smanjim, tj. odredim na koliko ce da se vrte...

ne radim nista zahtevno na linuxu i nema potrebe da se vrte ovoliko...
 
Poslednja izmena:
A što ne bi smanjivao takt procesora ? Samim tim bi smanjio i ventilatore.
Ako staviš cpufreq na "On demand" pojačaće se i smanjivati po potrebi.
 
Nazad
Vrh Dno