Šta je novo?

Koji distro probati?

Evo instalirao sam sve, dosta je jednostavno, samo me zanima sledece

1. Dok sam dizao sistem i vrsio instalaciju Linux Mint-a nije mi izaslo nista u vezi drajvera, kako da znam da su svi instalirani i da je sve ok ?
2. Pise mi da imam zvuk a kad pustim nesto za YT ne cuje se nista, moguce zato sto su mi zvucnici od napred na kucistu a ne od nazad, pa treba naci tu opciju u podesavanjima da pusta zvuk sa prednje strane ?
3. Kakva podesavanja su potrebna posle instalacije, na primer sta vi odma podesite, evo meni sad izasla neka dva updejta ne znam dal da ih radim, i kako podesiti da sistem vrsi samo stabilne updajtove a ne neke beta i to ? Screenshot from 2019-03-11 14-37-51.png
 
Staviš na ona koja ti preporučuju i odabereš najbži mirror za update.
 
Evo instalirao sam sve, dosta je jednostavno, samo me zanima sledece

1. Dok sam dizao sistem i vrsio instalaciju Linux Mint-a nije mi izaslo nista u vezi drajvera, kako da znam da su svi instalirani i da je sve ok ?
2. Pise mi da imam zvuk a kad pustim nesto za YT ne cuje se nista, moguce zato sto su mi zvucnici od napred na kucistu a ne od nazad, pa treba naci tu opciju u podesavanjima da pusta zvuk sa prednje strane ?
3. Kakva podesavanja su potrebna posle instalacije, na primer sta vi odma podesite, evo meni sad izasla neka dva updejta ne znam dal da ih radim, i kako podesiti da sistem vrsi samo stabilne updajtove a ne neke beta i to ? Pogledajte prilog 266958

1. Drajveri se instaliraju sa sistemom. Ništa ne bi trebao dodatno da instaliraš osim ako nešto baš ne radi ili ako ti treba vlasnički drajver za Nvidiju i eventualno neke kodeke.

2. Desni klik na ikonu za zvuk na panelu pa Sound Preferences > Output > Connector da odabereš zvučnike.

3. Apdejt menadžer bi mogao da podesiš da skida samo one koji su level 2 što se svodi na security i nešto malo sistemskih. Mint će ti biti vrlo stabilan ali za svaki slučaj kad instaliraš sve što ti treba, napravi jedan snapshot sistema da imaš da ga oporaviš čak i da se desi da nešto pukne. Aktiviraj i firewall a mogao bi podesiti odmah i fontove za Qt5 u Sistem Settings jer je podrazumevana veličina 9 pa bi tekst u predloženom qbittorrentu i drugim Qt aplikacijama mogao biti nečitljiv. Ostalo po želji i potrebama...:wave:
 
Jel osim ukljucenog Firewall-a za zastiti vise nista nije potrebno ?
Firewall je ukljucen
Incoming - deny
Outgoing - allow

Jel tako treba ? I jos me zanima da li one teme sto isprobavate i stalno menjate dodatno opterecuju sistem ? Ako je isto mozda bih nesto isprobao ovaj taskbar i start mi malo vizuelno nije nesto, ali ako ce dodatno opteretiti sistem onda ne bih nista dirao
 
Firewall ti je u redu, to je to. AV ti nije potreban ako sve što instaliraš dolazi iz zvaničnih repoa. Samo redovno ažuriraj sistem.

Teme ne opterećuju sistem dodatno pa menjaj sve po želji. Jedino, što se sistemskog opterećenja tiče a instalirao si Cinnamon verziju, izbegavaj muzički login skin i screen saver neka je na off. Baš umeju da zakucaju CPU.
 
Neki dan stisten Windows dugme + P i izadje mi mutna slika, (ostala navika od Windowsa, kad prebacujem na tv), stisnem opet to slika se unormali.
Posle toga nisam to ni stiskao nikako, i danas 3-4 dana od toga na primer, upalim komp ono mi izadje mutna slika, i reko znam sta je stisnem Windows dugme + P i ona se vrati.

Sta se to desilo i zbog cega mi se muti ta slika iako sam to samo jednom stisnuo i posle vratio na staro i posle 3 dana upalim i zamuti mi se slika ? Kako resiti, da mi se prilikom svakog palenja kompa to ne desava?
 
opet se isto desava, danas palim komp ono sve mutno posle opet moram win + p da vratim u normalu, kako da podesim da me to ne zeza ??
 
Nemam zakačen monitor i tv na komp pa nisam baš siguran šta i kako win+p radi na Cinnamonu, ali uđi u "Displays" i vidi da li je TV postao primarni izlaz, možda je to u pitanju? Onda podesi da bude monitor.
 
ROSA Desktop Fresh r11 u XFCE varijanti. Odlican XFCE distro. Nisam primetio ni jedan jedini bag. Brz, lepo izgleda, pouzdan, ekstremno stabilan distro.
 
Pitanje za iskusnije sa linux okruzenjem, koji distro probati Manjaro Budgie, Solus Budgie ili Linux Mint Cinnamon, koristim AMD grafu i cpu(ryzen 1 gen), ako je od pomoci. :}
 
Poslednja izmena:
Pitanje za iskusnije sa linux okruzenjem, koji distro probati Manjaro Budgie, Solus Budgie ili Linux Mint Cinnamon, koristim AMD grafu i cpu(ryzen 1 gen), ako je od pomoci. :}

Ako bi da isprobavaš Budgie, bolje Solus mada ti se može desiti da moraš da koristiš flatpak i appimage aplikacije ili sam bilduješ češće nego što bi na Manjaru. Još uvek se bore da održe distro ali dokle će izdržati, videćemo.... Kubure sa parama, ranije im je infrastruktura bila slabija tačka, možda je i sad.

Edit: da li Budgie ili Cinnamon, zavisi od potreba. Budgie je po filozofiji mnogo bliži GNOME desktopu što praktično znači, recimo, da su neke GNOME teme blacklistovali (Adwaita itd) mada ovo i ne mora da bude nedostatak ako ne želiš da trošiš vreme na personalizaciju jer i po difoltu ne izgleda loše.
:wave:
 
Poslednja izmena:
Grafa je RX 560, Budgie mi mnogo dobro izgleda, GNOME ne podnosim, koji ima dobru podrsku za Proton (sem Ubunta, ne podnosim taj distro xD)
 
Ako GNOME ne podnosiš, pitanje koliko bi ti i Budgie mogao biti simpatičan. Suštinski se razlikuje samo Raven-om, inače je DE sa više limita od GNOME-a.
 
Ako preferiraš Arch nemaš razloga da razmišljaš o Manjaru. Em kaskaju što se apdejta tiče em proturaju neko svoje viđenje kako to sve treba da bude uklopljeno. Nije to kao odnos Debiana i Ubuntua gde potonji čini prethodni bar malo boljim (noviji paketi, ppa i drugo).

Manjaro je samo Arch za početnike.:wave:
 
Da, zato pitam, Manjaro bi mi mozda vise odgovarao dok ne savladam Arch. :}
 
Шта има да се савладава Arch, инсталираш читајући упутство са сајта и користиш. Или идеш лакшим путем као ја, узмеш хелмутову скрипту, не мораш ништа да знаш па га инсталираш. То што добијеш је комплет инсталација.
Е да, Манџаро каска за апдејте на стабилној грани али има и нестабилну која је ту негде са Арчијем. Имају и пар занимљивих додатака па није уопште лош за употребу.
А за ово око дебиана и убутну ћеш да чујеш коментаре, само да дебијанци прочитају. ;)
 
А за ово око дебиана и убутну ћеш да чујеш коментаре, само да дебијанци прочитају. ;)

Možda i neću... najvažniju stvar nisam pomenuo - kompletniji BLOB. Zato hardver uglavnom radi malo bolje OOTB na Ubuntu. Dakle, Ubuntu ipak pravi neki pomak u odnosu na roditeljski distro.

Mandžaro pak, osim što pokušava da bude kao Ubuntu, turn-key, je samim tim loš distro da se nešto nauči i osim lakoće upotrebe, kao derivat, ne nudi ništa više..
 
Што би неко хтео да учи, мени и вероватно већини ОС служи да на њему ради нешто, шта год. Зато и нисам хтео да инсталирам Арчија на редован него на лак начин. По завршетку инсталације имам готов линух, као што је 90% било ког линуха, са употребљивим програмима. Манџаро је направио графичку инсталацију као и скоро сви остали, нема ту шта да нуди. Његов MSM као и још пар ситница могу да буду некоме добар повод да га користи.
Иначе и мени се *убунту више свиђа него дебијан али његови корисници су тврди за коментаре, или дебијан или ништа.

MSM ми је занимљив због лаког играња са кернелима али и лакшег подешавања локализације. Онда pacman-mirrors који ми је пар пута олакшао апдејт или неку инсталацију, мирор који је био активан је почео да брља, овако сам га лако променио у најбржи и наставио. Ипак није исто да довлачи брзином 1MBps или 25MBps. Има и Арчи нешто за мироре али мало компликованије.

А и шта би требало неки клон линуха да нуди да би био прихваћен? Ја их не волим превише, зато и не трошим Манџара а нарочито не трошим Минта који је незаслужено најизвиканији линух.
 
^Pa, ne znamo punu priču što mu treba "da nauči Arch"... Ako je profesionalno vezan, onda Arch, Gentoo i tako neki distroi nude najviše mogućnosti za praktično učenje jer na svakom koraku teraju na angažman i razmišljanje šta i kako će nešto uraditi.

Nama ostalima, za po kući je dovoljna i dembelija zvana Mint.;):wave:
 
Gentoo ne bih koristio opet ni u ludilu. Jedino ako da se zaje*avam sa kompajlom, flags i ostalim *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*stinama da bih prilagodio OS hardware u. Ne kazem da u nekim specificnim situacijama gentoo/arch i sl nisu bolji ali za generalnu upotrebu ti je bitan neki masovno prihvacen distro into je sve. Arch nije ni pretezak niti moras da imas nekl wow ynanje samo treba da se klonis cackanja mecke ako neces da se udubis u sam OS. Ubuntu, arch/manjaro i debian su po meni sigurice. Zavisi ko kakvu ideologiju preferira...
 
Све то је оправдано ако неко хоће да научи баш баш све о томе, неки додају да би као хтели да имају пуну контролу над оним што је инсталирано па да ОС не инсталира нешто што они неће ... огромна већина оперативних система има од свега по мало (неки едитор, разне плејере, програме за интернет) и ништа не спречава било кога да то замени другим.

Никад не бих користио Арчија ако бих морао да га инсталирам по званичном упутству, релативно често га инсталирам и пробам и само би ми требало да губим дане да све одрадим. Користим скрипту, инсталација изгледа скоро као и свака друга, осим што није GUI али ми то не смета. После тога, за мање од сат времена имам фул инсталиран систем коме додам пар програма и то је све.

Од како сам укапирао шта и како ради сам линух, решио сам да не компајлирам и не радим пешака ништа. Добро, ту и тамо мало експериментишем али сам употребу довео на клик.клик и мени је доста. Оперативни систем ми служи да на њему нешто радим а не да њега радим.
 
A ako Xorlath pita samo vezano za igre i podršku za Ryzen u njima, onda je SteamOS, bez obzira što je Debianov derivat, najbolji izbor.

Nisam probao ali obzirom da se ulaže ozbiljan novac u razvoj, ne sumnjam da se developeri svojski trude da to bude najbolje moguće iskustvo koje Linux trenutno može da pruži.:wave:
 
Nazad
Vrh Dno