Šta je novo?

Koji distro probati?

Koliko god ja voleo Linux, vrlo je hirovit. Maui mi se na racunaru na poslu ponasa nesto drugacije nego na kucnom racunaru. U stvari, sad kad premotam film, nisam vise siguran sta je do cega. Kad sam poslednji put probao Maui na poslu, nije radio Viber, kao i sad na istom racunaru sa Mintom 18 KDE. Mozda je problem u Viberu :)

Na Maui generalno ne mogu da podesim screen saver - ili se ne ukljucuje, ili ako se ukljuci, moram da unosim pass, sto ne volim. Ja zelim da se uklljuci i da se dodirom misa ili tastature iskljuci, odnosno da dobijem sliku bez da unosim pass.

Viber nije izvorno linux aplikacija tako da je njegovo ponasanje hirovito, bilo je pre neki dodatni paket sa ppa da bi radio dobro. Ja sam ga sad stavio ali nisam probao.
To ti je kao i google-earth, lik stavi najnoviju verziju i kaze da je instalirao sa dpkg, kako ne znam jer uvek fali hiljadu zavisnosti, ja ima neki instaliran sa hiljadu muljacina,
radi ali panorama za koju lik tvrdi da radi kod mene ne radi ali u BG radi iz street view sto jeste panorama, klasicna panorama klk na sliku pa onda panorama ne radi.
Od screen savera sam odustao, jedini koji je dobro radio na proslom KDE bio je xscreensaver ali treba podesavati i sad me sve to mrzi. Plus stavim screensaver onda pustim film
pa treba iskljucivati, bio je pre neki plazmoid koji je to na klik resavao, sad ga nema u novoj plazmi.
Sad sam ubacio plazmu 5.7.5 u Mint 18 dodavanjem dva ppa stage repozitorijuma, to sto sam probao radi ali synaptic mnogo ruzan ne uklapa se, probao nesto ali ostade ruzan uzas,
pise da lokalizacije nece bas dobro raditi ali ja teram lokalizovane verzije pa kako mu ga bude. Jedino Manjaro ne smem da lokalizujem jer onda paket manager ne zna sta je D/N a ne zna ni sta je Y/n.
Kako se ova plazma razvija to svaka verzija ima neku svoju temu koja joj lezi, meni one ogoljene teme i ikone dizu pritisak pa sve to nekako menjam koliko mogu.
Ima jos da se rvemo sa plazmom ali cini mi se da su napisali da ce plazma 5.8 biti LTS sto ja shvatam da ce tu stati sa experimentima i ispeglace 5.8 :)
 
koji biste mi distro preporucili? sa skoro svakim imam nekih problema.
probao sam elementary os koji je skroz klot, potrosio sam 2-3 sata dok ga nisam kompletirao za koriscenje.
probao deepin koji mi je bas kul ali su glavni serveri u kini i toliko su prespori da ne moze apsolutno nista da se skine pa sam odustao.
sledeci je bio mint cinnamon kome nikako nisam mogao da osposobim wifi. sve zivo sam probao.
razmisljam da probam arch i solus sutra.

da li je imao jos neko problem sa wifi-jem na mintu i kako je resio? ili dajte neki linux koji radi da ga instaliram umesto ove gubave win 10-ke...
 
ajd njega cu sutra prvog.
ima li neka posebna verzija koja je dobra ili da skidam poslednju?
nisam pratio pa moram da ispitam...
 
zahvaljujem, valjda ce ovaj da radi da napokon zavrsim sa instaliranjem sistema.
 
evo ustao sam da ga probam, nisam mogao da spavam jer sam se iznervirao :)
vise od 5 sati sam potrosio na uzaludno instaliranje linuxa...
krecem sa instalacijom i ovaj mi je prepoznao wifi.
hvala, javljam sutra, sad pisem sa pola mozga :)

znas li kako da obrisem nazive prethodnih linuxa iz boot menija u biosu jer su i dalje tu iako sam pravio novu particiju posle toga i formatirao je?
 
Poslednja izmena:
Jel jos uvek imas Windows, tj. jel pravis dualboot ili samo linux koristis?
 
imam 10-ku jos uvek za svaki slucaj zbog nekih alata. pravim dual boot. instalirao sam manjaro ali nikako nisam uspeo da ga butujem sledeci put iako je na posebnoj particiji.
svaki linux mi je prilikom pokretanja instalacije prijavljivao neke greske u gornjem levom uglu, nesto ne moze da ucita, pronadje i slicno ali se svaki instalirao...
ne znam vise sta da radim, izludeh sa ovim. mislio sam da cu bilo koji linux lako da podignem...
 
Mozes iz Windowsa sa EasyBCD da obrises iz boot-a sta ti ne treba.

Za greske u gornjem levom uglu, to je tako svuda, ako si mislio cim butujes sa flesha onaj crni ekran sto izadje, pa izadje nesto u uglu pre nego sto pocne da ucitava sistem.

P.S. Mislim da sam i ja imao problem sa Manjarom, vezano za dualboot. Bez Windowsa radi sve kako treba.
 
Poslednja izmena:
nadjoh sad i ja taj EasyBCD pa cu sutra da obrisem.
da, na te greske mislim. na netu kazu da nisu ni bitne ali opet ne bih da me nesto kasnije zeza dok radim.
ne verujem da sam pola dana izgubio na linuxe i da ni jedan nije normalno radio. imam spisak svih diatroa u boot meniju :)
poigracu se sutra jos pa ako ne ide svakako mi je tu mek u kog se najvise i uzdam a ovaj win neka mi sluzi samo za igre dok se ne pokvari...
 
Postoji razlog zašto je Ubuntu praktično podrazumevana distribucija za početnika. Ako nemate iskustva, nemojte se baktati sa nekom egzotikom, velike su šanse da potrošite vreme i živce i posle pljujete Linux kako ništa ne valja.
 
nisam ni rekao da je linux los, vidis koliko sam uporan da ga instaliram :)
nisam ni neki smotanko da ne umem barem osnovne stvari da podesim.
deepin definitivno ima problem sa serverima, dodavao sam rucno ali bez ikakvog uspeha. elementary os na svakoj masini moram dugo da podesavam jer za pocetak nema ni desni klik niti desktop ikone. sitnica ali mora da se namesti. na njemu sam sve instalirao i testirao lamp i xamp.
mint cinnamon nikako nece da mi prepozna wifi kao sto sam i pisao, uopste je ne vidi. sva moguca resenja sa neta sam probao ali uzalud... na test masinici (intel nuc) je radio normalno dok na ovoj masini iz potpisa nikako da se nakaci na net.
na kraju mi nije ni bitna distribucija jer hocu samo da je instaliram, podesim sta mi treba i gotovo...
probacu posle manjaro kde i mint mate, mozda proradi...
 
Nebitno je da li biras Manjaro xfce ili kde, ako nece sa prvim da ti butuje sistem iz dualboot-a, onda nece ni sa drugim. Takodje vazi i za mint mate sto se tice wifi-a.
 
nesto zeza sa dual bootom, pominje se gasenje secure boota i raznih zavrzlama pa sam ipak odustao za sada i radicu na meku.
 
Elementary OS je radjeno po Apple sistemu, mi pravimo kako mi volimo a vama ce to da se svidi :)

Zbog toga njihovo okruzenje Pantheon (radjeno na gnome bazi) ne podrzava desktop ikone ili bilo kakvu ocekivanu interakciju sa desktopom. Jer Daniel Fore (vodja projekta) kaze da je desktop tu da na njemu stoji lepa slika a navigaciju kroz operativni vrsis na relaciji App launcher, notification tray i dock. Drugacije ne moze jer on tako kaze (dok ne "hakujes" okruzenje kroz dconf). Kao sto su iz Canonicala rekli da dock-launcher treba da stoji u gornjem levom cosku (sa time se slazem ali to nije poenta ovde), da dash treba da sadrzi nesto sto nikome ne treba i da je podrazumevano da close, minimize i maximize dugmici stoje levo.

Ako hoces da podesavas tu su druga okruzenja, ponajvise KDE (koji je u verziji 5 jos uvek nezavrsen i bagovit) ili Gnome koji se podesava kroz ekstenzije ali je default postavka sa tacke upotrebljivosti jedna velika nula. Tu je i Bodhi ali to je vec egzotika.

Generalno za rad koristi Ubuntu (ne flavore nego Unity). Ima bagova, gluposti ali je generalno brz ukoliko graficki podsistem radi kako treba. Zaboravis na Dash (zna biti koristan za pretragu aplikacija po imenu i to je sve), fokusiras se na launcher i global menu (mozes podesiti i da bude local app menu), instaliras sta ti treba i bacis se na rad. Alati su sigurno najbolje podrzani na Ubuntu posto je to go-to distribucija vecine korisnika. Mint je ipak mala prica, mala zajednica, jedan vodja projekta i odredjeni broj kontributora. Tu ce uvek biti bagova jer nisu placeni niti ih ima dovoljno.

RR distroi ce ti samo stvarati glavobolje i ometati te u radu.
 
odavno kod mene nema ni jedne desktop ikonice ali mi sada treba lep ali pre svega funkcionalan i stabilan sistem na kome cu da radim pa bih imao sigurno barem jedan serverski folder i jos neke cesto koriscene stvari kako ih ne bih jurio po launcherima.
znam za elementary os, njega sam najvise i razmatrao pre instalacije. uspeo sam sve lepo da podesim uz dconf ali svaki put trazi neke gimnastike.
fazon je sto mi je mint cinnamon, ubuntu i elementary odlicno radio na ovoj test masinici dok na glavnom pc-ju samo zadaju glavobolje.
sto se mene tice, koristio bih bez problema deepin, najbolje zaokruzen sistem za ono sto meni treba ali sta cu kad je na njemu net prespor do neupotrebljivosti...

ubuntu mi pravi problem sa crnim ekranom odmah prilikom butovanja koji nikako nisam uspeo da resim a i plasio sam se da ne zeznem i win ili me doceka jos i bsod...

nema veze, probao sam, utrosio sigurno 5-6 sati na instalacije ali ne ide.
 
Distrowatch belezi samo one koje posecuju taj sajt. Ja nisam bio vise od godinu dana. Imas likova kojima je zivotna misija da odrzavaju prisustvo svog omiljenog distroa na DW-u, bez zezanja.

Edit: To je sica, Canonical krvari na desetine miliona dolara godisnje jer nisu u stanju da naprave profit.
 
samo da javim da sam napokon uspeo da instaliram ubuntu 16.04 lts. sve radi bez problema... zasto su prethodni distroi kao i ubuntu 16.10 pravili problema pojma nemam.
eto, na kraju se sve lepo zavrsilo :)
posle restarta mi trazi password i nikako nece da ga prihvati... ja stvarno vise ne znam sta da radim, ovo je prosto nemoguce...
 
Poslednja izmena:
Distrowatch belezi samo one koje posecuju taj sajt. Ja nisam bio vise od godinu dana. Imas likova kojima je zivotna misija da odrzavaju prisustvo svog omiljenog distroa na DW-u, bez zezanja.
Da li znas neki drugi sajt, tj. bolji i tacniji?

@ericm

To je nemoguce, probaj ponovo da ubacis taj 16.04, ali malo vise obrati paznju na password ovaj put :D
 
Poslednja izmena:
moguce je sve kod mene :). neki bag u linuxu, pun je net sa istim problemom. postoji opcija da se udje iz recovery moda pa se resetuje pass iz terminala...
pazim na passworde, nisam uneo pogresan sigurno...

svakako sam definitivno digao ruke od svega ovoga. bio sam i vise nego uporan...
 
uff, lep je ovaj... nisam ga video do sad... samo da skupim zivaca i hrabrosti da probam kasnije jos njega i time zavrsavam... restartovao sam komp hiljadu puta od sinoc, na kraju cu nesto da pokvarim...

javljam svakako kako je proslo... valjda ce ovaj da radi...
 
Хм, Apricity OS је прављен на Арчију па може да буде мало проблема за коришћење, ту мора да се мало више запне. Ако већ хоћеш из те феле, мени је Манџаро КДЕ опет постао занимљив, пре пар година ми је деловао мало својеглаво и наметљиво, сада су мало олабили и на компу ми је један од коришћенијих линуха.

Како год, прелазак на линух није баш тако једноставан и најгоре је да се одустане јер се мало мање пази док се куцка. Ја сам потрошио бар годину дана док сам укапирао који је који, који шта и како ради и како се решавају битне ситуације па ми сада windows служи ... да повремено проверим да ли има неки апдејт. ;)
 
probao sam sinoc apricity i antergos ali opet problemi. sve zivo sam pokusao i definitivno odustao od pravljenja dual boota. planiram da kupim jedan mali ssd samo za linux i da ga drzim odvojenog.
ubile su me silne distribucije jer je sve jako konfuzno, ima ih milion i koliko sam primetio svaka je troma i to na ssd-u (barem ove koje su radile).

imacu uskoro apache predmet pa sam hteo zbog servera da imam i neki linux kako bih vezbao i koristio terminal. postoji i onaj money_format u php-u koji radi samo na linuxu :)
sinoc sam uspeo da butujem jedan od ova dva pomenuta, ne secam se vise koji bese i nikako nisam mogao da prodjem korak kad se pravi/bira particija za linux...
sve moguce sam probao sto sam nasao po netu, gasio secure boot, fast boot, formatirao u svim mogucim formatima particiju i flesku i definitivno nije htelo da radi.
ubuntu sigurno vise necu probati posle onog problema sa pasvordom... dovoljno mi je i sta sve vidim kad ukucam ubuntu error :)

javim se kad dokupim ssd jer se stvarno nadam da ce tada nesto od ovoga uspeti.
 
Никад никаквих проблема са бутовањем, једино што не користим UEFI нити GPT партиционисање а делује ми да је твој проблем ту негде.
 
imam uefi bios ali pise da se tada gasi secure i fast boot ali nije pomoglo.
uzecu svakako neki mali poseban ssd samo za linux jer ovako definitivno ne ide.
umem da instaliram svaki sistem tako da sigurno nije do toga nego verujem da postoji neki konflikt. cudno mi je samo da od 19 razlicitih distribucija ni jednu nisam uspeo da instaliram kako treba tako da sam definitivno digao ruke :)
 
Мислиш да су оне криве? Ако је толико, размисли да можда ти не грешиш негде системски. ;)
 
Nazad
Vrh Dno