Šta je novo?

Koji distro probati?

U novembru Shyla Stylez, pre desetak dana August Ames, sada pacaur... Ima li kraja crnoj seriji?
 
win7 bio ovaj malisan ucitao na hdd kao lubuntu na ssd-u...

Mislis na boot time? Ko zna sta ne valja na tom Lubuntu, mozda se systemd nesto zbunio, hoce on. Recicu ti jednu tajnu ali nemoj nikom da kazes. Sve *ubuntu je dzank.

E sad, sto se baterije tice Linux bas i nije sampion ali opet zavisi i sta se radi i u kakvom okruzenju. Na laptopu je tastatura input prvog, drugog i sve do pedesetog reda, za laptop je tiling wm i stvoren.

Naravno da postoji mnogo velika razlika kada stavis neki nazovi lagan a u stvari bloated distro i kada radis od nule i vodis racuna sta stavljas. U sustini sve sa Freedesktop.org je masan bloat jer bas kopira Windows filozofiju razvoja softvera. Sve je uvezano, ima gomilu medjuzavisnosti, sporo radi na neadekvatnom hardveru. Ako mene pitas i Thunar je bloated jer vuce pola xfce4 za sobom, sta ce mi panel ako hocu file menadzer? Archlabs je popularan distro ali je realno bloated. Manjaro je svaki bloated i to jezivo. Fedora i Ubuntu isto. Kod Archa je bloated systemd jer ne mozes da ga izbegnes, ali ostalo se moze probrati. Hoces automount kako preporucuju? Pripremi se da preuzes pola Gnome i naravno one nebulozne seme koje javljaju da su deprecated lol. E to je Freedesktop.org dzank i to je ono sto svaki novi korisnik Linuxa ima prilike da proba. Kada pocnes koristiti Unix userland, onda stvari krecu na bolje ali to cesto znaci terminal sto vecina nece jer su rasli uz Windows.

Ja sam preso na bspwm, sxhkd, ranger, mpv, vim i skripte, mnogo skripti. Jedini GUI koji aktivno koristim je web browser jer moram (javascript i web 3.0 dzank). Ali ja uglavnom nesto skriptujem, programiram, igram se sa mikroservisima itd. Nekad sam i ja igrao igrice na kompu ali ne vise. Iskreno, ne vidim sta ce neko na Linuxu ako nije dev. To je najjaca strana citavog sistema.


Pre nego sto sam presao na void imao sam osecaj kako AUR truli iznutra, a ovo je jedan pokazatelj da je to stvarno tako. Gomila paketa, tacno je, ali i gomila zastarelih i paketa ostavljenih da budu obrisani uskoro. Ona mantra, ne treba ti helper i ne treba da ga koristis je tek glupost. Pa da hocu da radim make po ceo dan bio bi na Gentoo. Helper je cinio AUR koliko toliko kohezivnim delom sistema sto je cinilo Arch privlacnim jer to znaci ~60000 paketa. Bez AURa Arch ima oko 10000 paketa a to ima svaki distro. Void to ispravlja jer nema AUR vec jedan repo za sve i svako moze dodati paket, ako se pokaze dobrim ostaje i to je to. Nema politike, velikih oca i slicnih gluposti.

Solidna aternativa bese aura ali valja imati Haskell na sistemu sto ako ne programiras Haskell predstavlja ogroman bloat na hardu (nekih 600 mega).
 
Poslednja izmena:
I po tvojoj logici najbolje bi mu bilo da proba Linux from scratch jer sve što trenutno postoji, a da prosječan korisnik može da shvati je bloat? Elitizam.
 
Ma kakav LFS, kad postoji Void. Ima ncurses instaler ali ako neces grub onda je bolje ga instalirati kao Arch. Hteo sam ja tako da imam sve na sistemu, i Gnome, i KDE, i xfce4, i MATE i Deepin i Budgie ali, to nema apsolutno nikakvog smisla. Apsolutno redundantno. Stavis po jedan najbolji program za jednu namenu, koji najbolje pasuje masini i to je to, Dalje radis ono sto zelis da uradis na kompjuteru. Ako imas Ryzen, 32 GB RAM, RAID 0 NVMe SSDs slobodno pokreci po chromium instancu za svaki app (electron) i spaljulj resurse ako te to radi. Ali to ne moze na dual core i 4 gb ram. Da bi slab sistem radio dobro treba mu agilan softver (agilan kao brz, ne agile menadzerske sprint papazjanije startup naumitelja danasnjice). Biras module OS-a ovim redom:

1. kernel
2. extra drivers
3. display server
4. display manager or the lack of it
5. audio sistem
6. window manager + compositor
6. apps

Biras po jedan najbolji izbor i time eliminises kompleksnost. Mozes preskociti sve korake i kupiti BigMac, ustedeti vreme ali onda nema kukanja sto je ukus odvratan tj. u ovom slucaju sto je komp spor. Umire i moj komp na Fedori jbga ali radi ko zmaj u bspwm.

Prosecan korisnik slabo sta shvata da budemo iskreni.
 
Poslednja izmena:
Iskreno, ne vidim sta ce neko na Linuxu ako nije dev.

Ne razvijam ništa ali čak ni za lične potrebe se ne bih vraćao na prozore. Ne sviđa mi se nešto ili mi nedostaje? Uvek se dalo ispraviti/dodati uz nešto skriptovanja. Za sve drugo, mainstream distroi su postali takvi da na konzolu može da se zaboravi.

Edit: a na Windowsu(10)? Imam rođaka koji me u poslednje vreme stalno cimao jer mu wifi malo radi, malo ne radi, posle svakog drugog apdejta. Šta tu ko kako može da mu pomogne?
 
Poslednja izmena:
Ako se nesto drugo radi postoje ozbiljni limiti dostupnog softvera za Linux koji onemogucava da se isti koristi u profesionalne svrhe, osim ako ne zelis da se svesno gimpujes u odnosu na konkurenciju. Linux je sistem od hakera za hakere, uvek bio i ostalo. Svi ostali se pate, kako developeri softvera tako i korisnici. Nijednom ozbiljnijem projektu koji nema veze sa dev industrijom ne cvetaju ruze. GIMP, Krita, VLC, Blender, Libre Office, Inkscape... svima je preko potreban funding da bi se programi razvijali brzinom koja osigurava paritet sa komercijalnim softverom. GIMP je bas u problemu, razvoj gotovo da stagnira vec godinama.
 
Pa sad, ko je vezan za Photoshop i sl. on nema druge a meni su Gimp, LibreOffice i ini, takavi kakavi su, do sada lepo poslužili. Uvek sam nalazio upotrebljivu alternativu za ono što mi je trebalo.
 
@enterthevoid, razumijem ja sve to, ali zamisli koliko bi Linux imao korisnika (udio u odnosu na ostale), a da svi korisnici poznaju kako da sami podese kompletan sistem, od kernela, init sistema, displej servera pa sve do viših nivoa? Tu postaje problem jer se dio community-ja kreće ka tome da sve bude više user-friendly i da korisnik što manje brine o takvim stvarima upravo da bi se privuklo više korisnika, dok drugi dio istog community-ja želi da Linux ostane nešto što je bio do sad, a to je sistem koji korisnik poznaje u potpunosti, o kojem uči svaki dan i koji je sposoban prilagoditi od temelja do krova. Problem je što vremenom taj sistem postaje kompleksniji i kompleksniji i da bi poznavao čitav sistem treba ti sve više i više, čak i sad prevazilazi te granice. Poznato je da je bilo šta što je više user-friendly, ispod haube još više user-unfriendly.

Sad u nekim krajnjim granicama ovo se može povezati sa terminom koji je Dijkstra definisao: https://en.wikipedia.org/wiki/Software_crisis

The software crisis was due to the rapid increases in computer power and the complexity of the problems that could not be tackled. With the increase in the complexity of the software, many software problems arose because existing methods were insufficient.

Samo prenijeti ovo da se odnosi na Linux ekosistem i to je otprilike to.

Ja nisam zato da samo ljudi koji razvijaju softver treba da koriste Linux, može on da se koristi i za sve ostalo. Bar još pruža te mogućnosti, imaš slobodu da korisitš sistem kakav želiš. I kad uzmem sve to u obzir ne smatram da je Ubuntu bloated ili da je systemd bloated, jednostavno je drugačija filozofija koja stoji iza samog softvera. To što je nešto kompleksnije i veće ne znači da je bloat, nego upravo ovo iznad što sam napisao, vremenom softver mora da postaje komplikovaniji.
 
Poslednja izmena:
Ja nisam zato da samo ljudi koji razvijaju softver treba da koriste Linux, može on da se koristi i za sve ostalo. Bar još pruža te mogućnosti, imaš slobodu da korisitš sistem kakav želiš. I kad uzmem sve to u obzir ne smatram da je Ubuntu bloated ili da je systemd bloated, jednostavno je drugačija filozofija koja stoji iza samog softvera. To što je nešto kompleksnije i veće ne znači da je bloat, nego upravo ovo iznad što sam napisao, vremenom softver mora da postaje komplikovaniji.

Da je Linux "razvijen od hakera za hakere" je nešto što mu se primilo od Majkrosoftove anti-Linux kampanje, iz perioda kad još nisu bili platinum sponzori. A to ima smisla kao kad bi se reklo, automobili su samo za mehaničare.:d

Ne, Linux još evidentno nije za gamere zbog slabije softverske podrške i manjeg broja AAA naslova. A Photoshop, AutoCAD imaju malo ili nimalo alternativa čak i na Windowsu, da ne pominjemo da takav softver ima ozbiljan profesionalni user base u procentu koji je verovatno i manji od zastupljenost Linuxa na desktopu i prosečnom korisniku koji se ne interesuje puno da nešto nauči, i nije bitan.
 
Moj izbor je donedavno bio mint kde, ali kad sam cuo da prekidaju sa plasmom, probao sam par distribucija i odabrao kde neon. Dodao mu libre i jos par programa i drajvere i prezadovoljan sam. Ne znam sto bih birao kernel, pa ovo pa ono. Bas sve sto meni treba funkcionise besprekorno. Obzirom da je sve besplatno, bolje skoro da ne moze da bude :)

Послато са Nexus 7 уз помоћ Тапатока
 
KDE Neon je super. U suštini to je klot server Ubuntu 16.04. sa plasmom i tek par preinstaliranih aplikacija. To je Keep It (kol'ko-tol'ko) Simple Stupid.
 
Pokusavam da testiram vise razlicitih distribucija ali imam cudne probleme. Probao sam live mode, live mode sa cuvanjem podesavanja (persistent ili kako gde) i instaliranje na usb fles i neke rade brze neke sporije, neke blokiraju i u live a posebno u persistent, neke instalirane seckaju tokom rada. Da li je to do linux-a ili do mojih fleski? Imam neki Transcend, SanDisk, SP i neki noname, velicine su od 2-32GB, brzine od 12-20MB/s. Transcend malo baguje kad se linux instalira, inace je ok, a noname i tu briljira ali sta vredi kad je samo 2GB, ostali su mnogo gori. Komp nema usb3.
Gde gresim i sta preporucujete kao resenje, koji distro a koji fles?
 
Poslednja izmena:
Дистро који хоћеш али заборави на овакво тестирање, неће то да ради нормално на флешки, осим можда на некој јачој USB 3 али јој тако скраћујеш век трајања. Направи партицију/више партиција на харду па пробај до миле воље, то је реално окружење.
 
Slažem se. Pre par godina sam imao ideju da nemam hard, već samo usb stick sa instaliranim sistemom. Secka, koči, nema od tog ništa.
 
Meni godinama radi bez ikakvih problema na microSD kartici, live+persistence. Moze da bude i do distroa ali tu je 99% problem do flash-a.
 
Fedora 27 je odlican OS! Odlicna implementacija GNOME 3, uz dve ekstenzije (Dash to Dock i TopIconsPlus) je milina koristiti ovaj OS. NVIDIA drajveri se prilicno lako instaliraju koriscenjem negativo17 repozitorijuma. Igre prosto lete, probao sam Serious Sam 3: BFE i Left 4 Dead2. Isprobacu i Bordeldands 2, imam ga na Steam nalogu.

Sto se tice Fedore 27 i AMD grafickih kartica, ne znam kako stoje stvari sa drajverima. Na GTX 1050 mi radi savrseno Wayland sa najnovijim drajverima iz negativo17 repozitorijuma.

Nisam primetio nijedan GUI bug za sad. Sve u svemu, odlican OS.

Nadam se da ce Ubuntu u verziji 18.04 bolje implementirati GNOME 3...
 
Fedora jeste najbolja implementacija GNOME 3 ali dzabe kada samo okruzenje ne valja. Tebi verovatno radi okej ali nisi svestan koliko resursa bacas na gnome-shell. GNOME 3 je okruzenje koje jos nije napravljeno kako treba a nastalo je jer su tableti poceli dobro da se prodaju i citavo jedno okruzenje su odbacili (koje je radilo odlicno) da bi napravili novo prvenstveno namenjeno da se koristi na tabletima. U medjuvremenu su tableti prestali da se prodaju a oni jos uvek nemaju gotov proizvod. Toliko je spor razvoj tog okruzenja da je jedan trend uspeo da se uzdigne i ugasi dok su oni razvijali softver. Sada postojanje GNOME 3 takvog kakvo je nema nikakvog smisla jer hardver za koji je dizajnirano je izasao iz upotrebe. Pritom je svega nekoliko hiljada ljudi odlucilo da Android okruzenje zameni sa Linux+GNOME 3 a od tog broja jos manje ljudi je takvu budzevinu koristilo neki duzi period. GNOME 3 je kolosalno promasen dizajn i investicija, potpuni fijasko kao i Unity 8 i Ubuntu for Phones. Da nije Red Hat finansijske zaledjine, GNOME 3 bi bio poslednji GNOME.

Razlog zasto nemas tearing (ako nemas tearing) je vsync koji verovatno forsiraju proprietary nVidia drajveri jer znaju da su ovi sto razvijaju Gnome apsolutno nesposobni da rese problem tearinga. Na AMD/ATI imas tearinga koliko hoces i Mutter ne ume da se izbori sa istim, tj. graficka gnome biblioteka zvana Clutter. KDE ekvivalent je toliko ispred da su upravo zbog toga najavili GNOME 4. Mada sve zavisi od grafickih drajvera, KDE implemetacija hardverske akceleracije je jako osetljiva na kvalitet drajvera. Zapravo KDE je super, kada radi a mnogima ne radi jer je generalno u perpetualno nestabilnom stanju. Ako sve kod tebe radi, smatraj se srecnim jer to na osnovu iskustava korisnika nije slucaj. Kdenlive je slika i prilika citavog KDE sistema, gomila opcija ali malo, malo neki crash se desi.

Edit: Ja sam govorio za X server. Na Waylandu generalno nema tearinga ali ima druge probleme. Ali ako ti je dobar GNOME 3 dobar je Wayland tj. nezahtevan si korisnik. Meni trebaju X utilities kojih nema za Wayland u ovom momentu.
 
Poslednja izmena:
Sto se tice alata koje koristim, u pitanju su Android Studio i Eclipse i isti rade neuporedivo brze nego na Windows-u, narocito Android Studio. :) Ovo je prva distribucija sa kojom nemam apsolutno nijedan problem, najbrze i najstabilnije radi od svih koje sam probao, a narocito od Ubuntu 17.10 koji je raspad. Probao sam Linux Mint Cinnamon, ali on je imao GUI bug-ove, bar kod mene.

Mozda nije user-friendly kao Ubuntu based distribucije... Npr. morao sam da ugasim tmpfs koji po default-u koristi Android Studio i stalno mi je prijavljivao kako nemam dovoljno prostora na disku, a imam slobodnih 80+ GB na SSD-u pa sam resio to, zatim ekstenzije za Gnome... :)
 
Mali osvrt na moj prastari laptop, vratio sam win7 na kraju.
Ali probao sam pre toga par podešavanja koja se vrte na netu za tearing ali nije ništa vredelo, takođe ni compton nije dao nikakvu razliku.
Rosa linux nisam uspeo ni da pokrenem, neće, neke distribucije mi rade samo preko jednog flesa na primer, preko drugog nece, pa vrtim na oba dok ne prođe, ali rosa neće ni sa jednim.

Toliko od mene sa pokušajima da makar na laptopu pređem na linux, samo da napomenem da sam probao i KDE Neon, i estetski je do sada najbolji, baš lepo izgleda, ali na žalost i sa njim problem što nema drajvera za grafičku.
 
Mali osvrt na moj prastari laptop, vratio sam win7 na kraju.
Ali probao sam pre toga par podešavanja koja se vrte na netu za tearing ali nije ništa vredelo, takođe ni compton nije dao nikakvu razliku.
Rosa linux nisam uspeo ni da pokrenem, neće, neke distribucije mi rade samo preko jednog flesa na primer, preko drugog nece, pa vrtim na oba dok ne prođe, ali rosa neće ni sa jednim.

Toliko od mene sa pokušajima da makar na laptopu pređem na linux, samo da napomenem da sam probao i KDE Neon, i estetski je do sada najbolji, baš lepo izgleda, ali na žalost i sa njim problem što nema drajvera za grafičku.

Drzi se Windows-a, i sve ce biti u redu.
 
Mali osvrt na moj prastari laptop, vratio sam win7 na kraju.
Ali probao sam pre toga par podešavanja koja se vrte na netu za tearing ali nije ništa vredelo, takođe ni compton nije dao nikakvu razliku.
Rosa linux nisam uspeo ni da pokrenem, neće, neke distribucije mi rade samo preko jednog flesa na primer, preko drugog nece, pa vrtim na oba dok ne prođe, ali rosa neće ni sa jednim.

Toliko od mene sa pokušajima da makar na laptopu pređem na linux, samo da napomenem da sam probao i KDE Neon, i estetski je do sada najbolji, baš lepo izgleda, ali na žalost i sa njim problem što nema drajvera za grafičku.

Previse ocekivanja, a malo strpljenja...
Resenje = Windows + Linux(virtuelna masina), pa posle jedno godinu dana intenzivnog koriscenja/ucenja, ako uopste dodjes dotle, mozda budes na svome sta u stvari hoces. Moje licno misljenje je i cinjenica, da Linux jednostavno ne moze da u potpunosti zameni Windows, s napomenom, kada je u prici kucnoj varijanti (igrice, napredni programi na koje smo navikli i koji se optimizuju za Windows), pokriva vrlo mali deo i taj deo je prepun zackoljica i rupa. Ok je Qemu i Wine, ali to po meni nije resenje, kada nesto radi, onda treba da radi kako treba, a ne da taljiga.

Ne treba uopste praviti Windows u Linuxu, besmisleno je.
 
Pa ne znam sta da ti kazem al ja Windows ne koristim vec bar jedno 5god, presao sam bukvalno bez problema ni ne koristim Wine , tako sto se mene tice moze u potpunosti da zemeni Windows + jos dobijes bolji system
 
Pa ne znam sta da ti kazem al ja Windows ne koristim vec bar jedno 5god, presao sam bukvalno bez problema ni ne koristim Wine , tako sto se mene tice moze u potpunosti da zemeni Windows + jos dobijes bolji system

Naravno, u potpunosti se slazem, ja sam takodje ljubitelj Linuxa, ako si pazljivo procitao sta sam napisao, hteo sam da kazem da je ovo apsolutno subjektivna stvar (konkretno ovo "u potpunosti").
 
Poslednja izmena:
Za "prastari laptop" (citiram SomiKnighta) bolje staviti neku stariju verziju Windowsa, naći će se drajveri i bolje to radi. Linux možda može biti podjednako nezahtevan ali drajveri za stariji hardver se vremenom izbacuju, teško ih je naći pa još ako sami kompjalirate kernel je cimanje za koje treba imati iskustva i vremena. Preferiram Linux desktop ali nekad se ne isplati ni pokušavati.
 
Za "prastari laptop" (citiram SomiKnighta) bolje staviti neku stariju verziju Windowsa, naći će se drajveri i bolje to radi. Linux možda može biti podjednako nezahtevan ali drajveri za stariji hardver se vremenom izbacuju, teško ih je naći pa još ako sami kompjalirate kernel je cimanje za koje treba imati iskustva i vremena. Preferiram Linux desktop ali nekad se ne isplati ni pokušavati.

Ne bih se slozio, bas u zadnje vreme stalno nesto cackam oko starog hw-a, prvo sam instalirao Debian 9, zatim Slackware 14.2 najnovije verzije, oba su se snalazili oko 478, 775, AM2 platformi. Najstarija je 478. Ne da su se snalazili, nego svi drajveri su tu. Jedina stvar za koju mi sam nije pronasao drajver je bila Matrox PCIe graficka kartica. Stariji laptop neki kineski, svi drajveri tu na Slackware-u, zajedno sa WiFi karticom koja je radila odlicno na XFCE. Da podignes neki live na nekoj starudiji, ima da nadje sve drajvere.
A kompajliranje kernela, pa i nije to tako tesko, uglavnom retko na kojoj distribuciji se uopste to i trazi od tebe.. Arch, Gentoo, za druge i ne znam. Opet, nema puno koraka, ali ne moze ni da se ocekuje da neko to odmah zna u startu.
 
Poslednja izmena:
Jedina stvar za koju mi sam nije pronasao drajver je bila Matrox PCIe graficka kartica.

Mislio sam na ovakve detalje a ovaj je vrlo bitan, ako više nema drajvera za tu kartu, šta onda? Radije bih se vratio Windowsu nego gledao u VGA rezoluciju. U svakom slučaju, nije za početnike.
 
Probas , vidis sta radi bolje i ostavis ... jasno kao dan, ne moze niko da te ubedjuje.
 
Mislio sam na ovakve detalje a ovaj je vrlo bitan, ako više nema drajvera za tu kartu, šta onda? Radije bih se vratio Windowsu nego gledao u VGA rezoluciju. U svakom slučaju, nije za početnike.

Pa ko kaze da je za pocetnike? Nije, niti ce ikad biti, to je i poenta, tako je napravljen i to je to. A sto se tice ove kartice, to sto on sam nije nasao u svojoj bazi, ne znaci da ne postoji drajver koji moze rucno da se skine sa neta i instalira. Upravo sam proverio na Matrox sajtu, postoji naravno drajver za linux i486, x64, treba samo da se instalira :).
 
Problem su drajveri za starije kartice jer nemaš HW akceleraciju pa ako je i procesor slabiji ne možeš da pustiš nikakav video. Taj drajver koji si našao na Matrox sajtu gotovo sigurno ne bi mogao da instaliraš jer je pravljen za stariju verziju kernela i stari X. Još ako imaš AMD kartu... pa meni ne radi kako treba ni sa RX470, kakve starije karte. ( :
Za matore mašine za koje nema VGA drajvera (osim generičkog) je ipak i dalje najbolje rešenje WinXP, bar radi kako-tako.
 
Nazad
Vrh Dno