Šta je novo?

Koji distro probati?

Nije logicno, ali moze. Ne znam za Mint KDE ali Mint Mate je bolji od Ubuntu Mate verzije.
Hmm... Krecu problemi... Nece da mi otvori recimo font viewer. Nije da mi nesto posebno treba ali eto to sam primetio. Ucitaca kao da pokrece i nista ne uradi. Nije tako vazno, ali sada u chromiumu kada sam hteo da podelim sliku svog novog sistema na forumu sa vama, odem da izaberem sliku i cim kliknem da izaberem sliku ugasi mi mi chromium totalno... Razocarao sam se prilicno. Da nije ovakvih sitnica vec na pocetku, skroz bi me volelo uvo sto mi sat u windowsu kasni dva sata a sve podeseno kako treba...

Sent from mTalk
Za font viewer i sat ti je odgovoreno a umesto Chromium-a probaj Chrome https://www.google.com/chrome/browser/desktop/index.html?platform=linux.
 
Ако је Минт КДЕ прављен од Убунту а Кубунту су правили аутори основне дистрибиције, једино што може да буде боље је нека ситница која је у старту убачена што може да значи неком почетнику који то не би умео да инсталира. Мате ме не занима, као ни било која гноме варијација. Сад видим да то ради Клем који прави и Минт па тек сад знам да нећу да га пробам ... мада није да нисам, пар пута по пар сати.
 
Problem sa satom sam kao resio... U terminalu sam uneo hwclock --set i sad je na windowsu vreme kako treba a na mintu kad se ukljuci komp zuri 2 sata da bi se onda posle nekog vremena vratilo i bilo kako treba samo od sebe. Tako treba, mora ili ne?
Inace, instalirao sam Chrome i kad sam krenuo da importujem bookmarks iz html fajla, ugasio se i chrome. Ima neki problem sa tim kad treba nesto da radis preko fajla. Par puta tako i onda je uspeo i to.

Rhytmbox sam podesio da u library ima muziku koja mi je na particiji koja je bila i u windowsu, sad svaki put kad ga ukljucim, ako pre toga nesto ne odem do ove particije da je ucita kao mounted volume, kao da nemam muziku uopste. Neko resenje za to?

PS. Mozda su sva ova moja pitanja offtopic, izvinjavam se ako je tako al bolju temu nemam, a da ne otvaram...
 
Poslednja izmena:
Imas program Disks, nađi ga u start meniju i iz njega ukljući automount za particiju na kojoj ti je muzika.

@calexx
Cinnamon, koji je meni u svakom pogledu najbolji GUI, je pravljen upravo za Mint i tu najbolje radi. Najstabilniji je zato što je svaki Mint LTS verzija, između LTS verzija Ubuntu-a oni samo dorađuju aktuelni LTS. Pride, od svih poznatijih distroa, a probao sam sve, jedino se Cinnamon na Mint-u nosio sa buđavim AMD drajverima za grafiku. Bukvalno, jedino s njim nisam imao česta pucanja prilikom upotrebe istih. Mint je ono što je Ubunutu trebao da bude. Rolling release distroi nisu u kategoriji stabilnih rešenje za mene.
 
Problem sa satom sam kao resio... U terminalu sam uneo hwclock --set i sad je na windowsu vreme kako treba a na mintu kad se ukljuci komp zuri 2 sata da bi se onda posle nekog vremena vratilo i bilo kako treba samo od sebe. Tako treba, mora ili ne?
Куцај у Минту
Kod:
timedatectl status
па да видимо како ти је подешено. После настављамо.
Rhytmbox sam podesio da u library ima muziku koja mi je na particiji koja je bila i u windowsu, sad svaki put kad ga ukljucim, ako pre toga nesto ne odem do ove particije da je ucita kao mounted volume, kao da nemam muziku uopste. Neko resenje za to?
Ја сам имао другачији проблем али се на исто своди, Крусејдер је био подешен на неке фолдере који су на ntfs партицији која није била монтирана па би сваки пут када га стартујем по подизању линуха морао да монтирам. Не сећам се како сам решавао, неки начин као овај предложени или сам додавао програме који то раде ... а онда сам прешао на КДЕ који у подешавањима има могућност да по жељи аутоматски монтира жељене партиције. Од тада сам и заборавио на овај проблем.
Cinnamon, koji je meni u svakom pogledu najbolji GUI, je pravljen upravo za Mint i tu najbolje radi. Najstabilniji je zato što je svaki Mint LTS verzija, između LTS verzija Ubuntu-a oni samo dorađuju aktuelni LTS.
Мени се у принципу свидео јер има више могућности од гномета али ме је стално пуцање графике одбило од њега, мада те његове могућности нису ни принете онима које има КДЕ. Свеједно, пошто сам убацио стари хард у комп, имам сада још слободних партиција па ћу можда опет да га инсталирам, колико да видим да ли сада ради боље.
Наравно да је прављен за Минт тј правио га је његов аутор али не би смео да буде ОК код њега а лош код других, опет знак да немају довољно ресурса да све пробају.
Минт је почео да прати LTS тек од верзије 17, пре тога је био класичан Убунту клон, како се појави било који нови Убунту, месец, два после излази и Минт. Мислим да је Pinguy први престао са тим и изабрао само LTS а онда је и Минт почео са таквом праксом. Никакав проблем у односу на *убунту пошто и они имају своје LTS серије па је 14.04 стигао до 14.04.4 док је 16.04 већ добио 16.04.1 верзију. Сада вероватно може да се очекује и Минт 18.1 мада касне са подверзијама, још раде на xfce па остаје и KDE и онда ће да крену са 18.1.
Pride, od svih poznatijih distroa, a probao sam sve, jedino se Cinnamon na Mint-u nosio sa buđavim AMD drajverima za grafiku. Bukvalno, jedino s njim nisam imao česta pucanja prilikom upotrebe istih.
Код мене је обрнуто, почео сам са старом Ati x1600pro уз неку крш nvidia графику, а сада користим интел интегрушу. Овде у лаптопу је нека Ati ... хм, могао би и овде један Цимет да падне да видим како ће да ради ... и увек ми је брљао. Ниједан други, мада сам одавно прилично смањио пробе не-KDE линуха, није правио никакав проблем.
Mint je ono što je Ubunutu trebao da bude. Rolling release distroi nisu u kategoriji stabilnih rešenje za mene.
Минт и јесте тако настао, неко је узео Убунту и сређивао га је како му се свиђа. Имаш гомилу сличних, у гноме варијанти ми је Pinguy копље изнад осталих али не волим гномета а немају KDE. Минт има KDE али не памтим верзију код које одмах у старту није било гомиле грешака и проблема па сам одустао и одавно га више не пробам.
Користим Арчија који је RR мада бих волео да није. Управо сада када се прелази са KDE4 на нову плазму ће да се јављају проблеми, још развлачим пар инсталација да не пређу на плазму али је питање када ће да откажу. Ипак, ту ми је Кубунту 14.04 као златна резерва, па ћу да пређем на њега ако се плазма баш не оправи да ми одговара.
 
Куцај у Минту
Kod:
timedatectl status
па да видимо како ти је подешено. После настављамо.

Sad dodjoh sa posla, nisam mogao ranije. Evo ga....

Local time: Sat 2016-07-30 01:31:24 CEST
Universal time: Fri 2016-07-29 23:31:24 UTC
RTC time: Fri 2016-07-29 23:31:23
Time zone: Europe/Belgrade (CEST, +0200)
Network time on: yes
NTP synchronized: no
RTC in local TZ: no

Mountovanje sam resio preko Disksa. Automount.
 
Овде пише да ти је сат на UTC па зато баш и није тачан. Сада одради
Kod:
timedatectl set-local-rtc 1
па опет пробај претходну команду.
 
timedatectl status
Local time: Fri 2016-07-29 23:59:04 CEST
Universal time: Fri 2016-07-29 21:59:04 UTC
RTC time: Fri 2016-07-29 23:59:04
Time zone: Europe/Belgrade (CEST, +0200)
Network time on: yes
NTP synchronized: yes
RTC in local TZ: yes

Warning: The system is configured to read the RTC time in the local time zone.
This mode can not be fully supported. It will create various problems
with time zone changes and daylight saving time adjustments. The RTC
time is never updated, it relies on external facilities to maintain it.
If at all possible, use RTC in UTC by calling
'timedatectl set-local-rtc 0'.
 
Radi sve sad. Hvala. Inace, posto koristim tv kao monitor i to sa solidne daljine, jako mi se svidja podesavanje fontova i scaling koji moze da se radi. Mnogo bolje moze da se podesi i lakse nego u windowsu.

Sent from mTalk
 
Kako se pokazao KDE Neon? Koliko znam, Netrunner Maui ga ima kao osnovu, ne znam da li još koji distro...
Kad smo kod KDE, kakve su zadnje verzije Plasme? Čuo sam da jedna od njih ima problema...
 
Poslednja izmena:
Ja vise nisam pametan. Od tamo neke 2004. koristim Linux, poceo od Suse-e, onda Mint od verzije 5/6, pa onda Ubuntu, Xubuntu...

Imam prilicno los PC, 2 GB RAM-a, neki Core2duo, i sve vise i vise imam problema u radu.

Posao kojim se bavim zahteva da bude otvoreno po nekoliko tabova u Chromiumu (Facebook, Twitter, Google+...), u Firefoxu takodje... Filezilla, Kompozer, Evolution (e-mail) su takodje pokrenuti.

Desi se da ne mogu nista da uradim, jednostavno kao da zamrzne, onda mu treba neko vreme da se kao povrati. Pretpostavljam da je do samo 2 GB RAM-a.

Pre je sve to nekako lakse radilo. Da li je moguce da su sve ove nove verzije Linux-a "teze", da vise opterecuju RAM, da ih nesto "gusi".

Tu su naravno i problemi kada nema nekog programa u software centru pa onda zajebavanje kako ga instalirati iz tar.gz fajlova (to nikad nisam savladao).

Sve vise razmisljam da se vratim na Windows, ili bar da slozim dual-boot, Neki Windows sa nekim Linux-om.

Na Windowsu je sve nekako radilo, instalacije isle bez problema... Od Windowsa sam odustao jer nisam zeleo da ga placam/kupujem a nisam hteo ni ilegalni softver da koristim (McAfee, Kaspersky, MS Office, itd, itd...).
 
Poslednja izmena:
Ja vise nisam pametan. Od tamo neke 2004. koristim Linux, poceo od Suse-e, onda Mint od verzije 5/6, pa onda Ubuntu, Xubuntu...

Imam prilicno los PC, 2 GB RAM-a, neki Core2duo, i sve vise i vise imam problema u radu.

Posao kojim se bavim zahteva da bude otvoreno po nekoliko tabova u Chromiumu (Facebook, Twitter, Google+...), u Firefoxu takodje... Filezilla, Kompozer, Evolution (e-mail) su takodje pokrenuti.

Desi se da ne mogu nista da uradim, jednostavno kao da zamrzne, onda mu treba neko vreme da se kao povrati. Pretpostavljam da je do samo 2 GB RAM-a.

Pre je sve to nekako lakse radilo. Da li je moguce da su sve ove nove verzije Linux-a "teze", da vise opterecuju RAM, da ih nesto "gusi".

Tu su naravno i problemi kada nema nekog programa u software centru pa onda zajebavanje kako ga instalirati iz tar.gz fajlova (to nikad nisam savladao).

Sve vise razmisljam da se vratim na Windows, ili bar da slozim dual-boot, Neki Windows sa nekim Linux-om.

Na Windowsu je sve nekako radilo, instalacije isle bez problema... Od Windowsa sam odustao jer nisam zeleo da ga placam/kupujem a nisam hteo ni ilegalni softver da koristim (McAfee, Kaspersky, MS Office, itd, itd...).

Nisi naveo u lom desktop okruženju radiš, novije verzije KDE, Gnome/Unity, Cinnamona su zahtevnije od nekadašnjih kao i od recimo XFCE i Mate-a...probaj neki distro sa jednim od potonja dva okruženja. Takođe, potraži neki od “laganijih“ distroa, namenjenih upravo starijim i slabijim mašinama (pročeš5aj po netu), današnji mainstream distroi logično bo5e rade na savremenijim kompjuterima. Zavisi i od toga koliko programa i zezancija dolazi upakovano u distro, ima onih koji po defaultu sadrže sve i svašta od programa i featuresa a ima i onih koji su ogo5eni pa ti sam onda dodaješ šta ti treba. Takvo nešto bi ti možda bilo zgodnije.

Naravno, uvek je moguće da je problem hardverske prirode, neoptimizovan kompjuter, neka zvrčka sa drajverima...
Ako si u stanju, ubaci mu još RAM-a, mnogo će značiti.

Moraćeš da se navikneš na kompajliranje programa i instalaciju preko terminala, to je “Linux way“. Nećeš često nailaziti na stvari koje se instaliraju prostim dvoklikom na .exe fajl kao na Windowsu. U međuvremenu, možeš probati dual boot, što da ne.
 
Poslednja izmena:
Већи проблем је отварање много табова, интернет сада једе много више па је ту проблем до меморије а и осталог. Ако већ служи за посао, отвори се за нешто боље.
 
Nisi naveo u lom desktop okruženju radiš, novije verzije KDE, Gnome/Unity, Cinnamona su zahtevnije od nekadašnjih kao i od recimo XFCE i Mate-a...probaj neki distro sa jednim od potonja dva okruženja. Takođe, potraži neki od “laganijih“ distroa, namenjenih upravo starijim i slabijim mašinama (pročeš5aj po netu), današnji mainstream distroi logično bo5e rade na savremenijim kompjuterima. Zavisi i od toga koliko programa i zezancija dolazi upakovano u distro, ima onih koji po defaultu sadrže sve i svašta od programa i featuresa a ima i onih koji su ogo5eni pa ti sam onda dodaješ šta ti treba. Takvo nešto bi ti možda bilo zgodnije.

Naravno, uvek je moguće da je problem hardverske prirode, neoptimizovan kompjuter, neka zvrčka sa drajverima...
Ako si u stanju, ubaci mu još RAM-a, mnogo će značiti.

Moraćeš da se navikneš na kompajliranje programa i instalaciju preko terminala, to je “Linux way“. Nećeš često nailaziti na stvari koje se instaliraju prostim dvoklikom na .exe fajl kao na Windowsu. U međuvremenu, možeš probati dual boot, što da ne.

Koristim trenutno Xubuntu 16.04. znaci Xfce, ali ipak tesko radi. Mislim da cu morati pojacati malo RAM ili gledati da kupim neku noviju masinu.

U svakom slucaju hvala na odgovoru.
 
Већи проблем је отварање много табова, интернет сада једе много више па је ту проблем до меморије а и осталог. Ако већ служи за посао, отвори се за нешто боље.

Da, da. I ja sam dosao do tog zakljucka. Tabovi ga ubise. Pokusao sam da iskljucim JavaScript i kao malo lakse radi, ali onda naravno neke stvari ne pokazuje na internetu.

Mislim da cu morati nesto novo da uzimam, neki i3 procesor i najmanje 4 GB RAM-a. Mislim da bi to bilo sasvim OK.

Hvala puno na odgovoru.
 
Meni je Mint Cinnamon 17.3 dugo bio default OS. Dolaskom 16.04 verzija ubuntua testirao sam sve i svasta i nije mi jasno kako mogu da puste onako nestabilne i nedoradjene verzije sistema. Volim KDE ali nisam imao prilike da nadjem stabilnu distribuciju, tako da je mozda i to sto sam dugo na Cinnamon-u. Sad se to promenilo jer sam probao, i jos uvek koristim, Maui 1 Aurora Linux. Konacno KDE sa stabilnoscu i brzinom Cinnamona. Jos tu nije sve kako treba, ali vidim da rade, evo pre par dana se izvrsio update na Plasmu 5.7.5, ne sumnjam da ce i 5.8 doci cim izadje iz bete.

Kakva su vasa iskustva sa Maui-jem?
 
Maui је досадашњи NetRunner из Кубунту серије? Пробао сам га али ми је тај хард испустио бели дим и због мањка простора више немам места да испробавам. Ако је тај, то је Кубунту клон са додатим ситницама, не би требало да се нешто битно разликује од оригинала па ни од КДЕ Минта. Ја у принципу волим оригинале јер копије могу да имају додатке али и проблеме.
 
Postoji bitna razlika - Netrunner nikad nije radio kako treba, zato sam ga i deinstalirao. Ovaj Maui je na bazi Neon-a (a Neon na bazi Kubuntu-a) da li to ima nekakve veze ili ne, ali sada radi bez greske, za razliku od Netrunner-a.
 
Нисам много пробао NetRunner, видео сам да је нашминкани Кубунту па ми није био превише занимљив, мада мислим да није брљао. Неон је ваљда bleeding edge верзија Кубунту плазме, што може да буде занимљиво за пробу а Мауи (мислим) NetRunner заснован на њему.
Сто пута сам писао да ме плазма нервира па користим и Арчија и Кубунту са КДЕ4 мада не знам докле ће то да ради. Плазму понекад проверим (Арчи је такође "брза" верзија и увек се све одмах појави) и надам се да ће да реше те глупости.
 
Ja sam Plasmom zadovoljan, moguce zato sto ja nisam bas zahtevan korisnik. Sta joj ti zameras, sem razlicitosti u odnosu na KDE4?
 
Ту има да се пише мало подугачко, мада се већина своди на употребљивост и разна подешавања која су укинута или осакаћена. Сад баш и немам времена па ћу да напишем за пар дана, покупићу све замерке које сам до сада негде описао и проверићу шта је оправљено а шта не. Тренутни крупан проблем ... kdesu је престао да функционише и не може да покрене неке програме (оно што сам пробао, можда нешто и може) а и када их покренем обилазним путем, не може да се едитује (са root привилегијама, наравно) под неким фолдерима па ни на ntfs партицији. Не знам да ли је сређено после ових апдејта па ћу да проверим вечерас.
 
Danas probam Mint 18 KDE i deinstaliram posle tri instalacije :) Negde na 90% instalacije zablokira mu se Screen Saver, napise da je krahirao i da uputstvo za oporavak (koje ne radi). Posto je prekinuta instalacija, ajde od nule, ali sa povremenim mrdanjem prozora, da se ne aktivira Screen Saver :) Na jedvite jade nekako izgurao, s tim sto je zablokirao prilikom napustanja instalacionog programa. Digao sistem, instalirao par programa i dosao do toga da Viber ne radi. Jos malo ceprkao i instalirao Maui 1, na kome sve radi.

Do sad nikad nikakav problem sa nekim Mint OS-om, ne znam sta im je sad.
 
Danas probam Mint 18 KDE i deinstaliram posle tri instalacije :) Negde na 90% instalacije zablokira mu se Screen Saver, napise da je krahirao i da uputstvo za oporavak (koje ne radi). Posto je prekinuta instalacija, ajde od nule, ali sa povremenim mrdanjem prozora, da se ne aktivira Screen Saver :) Na jedvite jade nekako izgurao, s tim sto je zablokirao prilikom napustanja instalacionog programa. Digao sistem, instalirao par programa i dosao do toga da Viber ne radi. Jos malo ceprkao i instalirao Maui 1, na kome sve radi.

Do sad nikad nikakav problem sa nekim Mint OS-om, ne znam sta im je sad.
To je glupost koja je setovana na 5 minuta, evo i sad ne mogu da se setim gde se gasi. Inace meni je Mint 18 KDE super.
 
Poslednja izmena od urednika:
Au, sad kad sam malo bolje pogledao pa to je kao u onoj prici o vadjenju repe; deda za repu, baba za dedu, unuk za babu, macak za unuka, povuci potegni...
Taj Maui 1 bazira se na Neon distrou a Neon osnova Ubuntu... Normalno da ti je taj Mjau stabilan kad je Neon na 5.8.1 plazmi a on sigurno na nekoj mnogo nizoj verziji
Netruner na Manjaru a Manjaro na Arch-u...
 
Maui 1 kod mene je na 5.8.1.
Ako je na 5.8.1 onda ne moze nikako biti stabilan, Neon je od juce ili prekjuce na 5.8.1 a kod gasenja ili restarta stalno javlja dve greske koje ne mogu da uhvatim jer se pojave 2s pre nestanka slike. Ne radi mi avatar na login stranici, to im se stalno desava pa onda srede, sad su bas brzo presli sa 5.8 na 5.8.1.
Ja cekam backport za Kubuntu 16.04 i Mint KDE 18, daju savete po internetu kako instalirati plazmu 5.7 a u backport repozitorijumu ni traga plazmi 5.7, ne znam kako uopste je legla 5.6.5 kad je ne prikazuje u backportu Launchpad. Evo izasao je Kubuntu 16.10, plasma je 5.7.5 a kernel 4.8
Manje vise cekam samo radi praznika koji nisu ubaceni u 5.6.5
 
Kao sto rekoh, nemam nikakav problem, ni kod paljenja ni kod gasenja. Sve radi kako mislim da treba da radi. Moguce da je kod tebe nesto vezano za tvoj hardver.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
 
Kao sto rekoh, nemam nikakav problem, ni kod paljenja ni kod gasenja. Sve radi kako mislim da treba da radi. Moguce da je kod tebe nesto vezano za tvoj hardver.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Moguce je sve, maticna je generaciski stara jedno 6 godina (medju prvima UEFI i VGA Bios, linux nije ni znao sta je to) a stvarno je nova i stavljena je pocetkom ove godine umesto identicne stare, napajanje mi je novo 800w modularno, CPU je star AMD FX-6100...
 
Koliko god ja voleo Linux, vrlo je hirovit. Maui mi se na racunaru na poslu ponasa nesto drugacije nego na kucnom racunaru. U stvari, sad kad premotam film, nisam vise siguran sta je do cega. Kad sam poslednji put probao Maui na poslu, nije radio Viber, kao i sad na istom racunaru sa Mintom 18 KDE. Mozda je problem u Viberu :)

Na Maui generalno ne mogu da podesim screen saver - ili se ne ukljucuje, ili ako se ukljuci, moram da unosim pass, sto ne volim. Ja zelim da se uklljuci i da se dodirom misa ili tastature iskljuci, odnosno da dobijem sliku bez da unosim pass.
 
Nazad
Vrh Dno