Šta je novo?

Koji distro probati?

Drugari,dugo godina koristim linux distre,jedno vreme i kao jedini os ali u poslednje vreme dual boot. Sada imam problem,uzeo sam novi hard na kome je bio samo win 10. Hocu dual boot. Lepo podelim particije kao milion puta do sada,instaliram distru i ne dobijem grub na kraju da biram os. Opet zabutujem distru,instaliram grub,apdejtujem ga i opet ništa. Ima li neko ideju sta da radim?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Mint,probao nakon toga i Elementaru pa Debian 9 i uvek isto.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Pokrenes Mint sa live CD-a.

Otvoris Terminal i pokrenes sudo fdisk -l komandu da vidis na kojoj particiji je Mint instaliran, na primer:

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 2048 30273535 15135744 83 Linux
/dev/sda2 30275582 32741375 1232897 5 Extended
/dev/sda5 30275584 32741375 1232896 82 Linux swap / Solaris

Kao sto vidis iz primera, u pitanju je /dev/sda1 particija jer ima * ispod Boot.

Zatim montiras particiju: sudo mount /dev/sda1 /mnt

I instaliras grub: sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda

Kao sto vidis, grub instaliras u MBR hard diska sda a ne na particiju sda1, inace nece da startuje.


Restartuj racunar i startuj Mint, zatim pokreni sudo update-grub da dodas Windows u grub.
 
Probam kasnije kad dodjem sa posla. Hvala!

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Да ли си на почетку инсталације изабрао где да иде груб? Да ли је диск MBR или GPT и да ли си инсталирао одговарајући линух ... мада се он ту сналази?
 
Ja imam win10 i imam jednu extended particiju sa arch i debian + zajednicki /home i sve radi (sve to na istom hardu). Napisi nam particije na sta lice. Nemoguce da ti buntu derivati 'zaborave' grub
 
Konstantno dobijam ovu gresku,sta god uradio
c241eec37cd0343c1e7089c29cff1e6b.jpg


Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ниси одговорио на моје питање, да ли је диск форматиран као GPT и да ли су инсталације EFI? Где уопште хоћеш да набациш grub?

Ја имам један MBR и један GPT хард, на првом је седмица и "обични" линухи, на другом EFI десетка и EFI линухи. Требало ми је мало времена да укапирам како да их комбинујем и сада све ради.
 
Gpt i instalacije su Efi. Grub sam do sada uvek instalirao na Sda,nikada na sda1/2/3 ili gde god mi je / particija

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ja opšte nisam ni koristio grub, šta će mi kad imam EFI loader i iz njega biram koji ću sistem. Doduše dva sistema su u pitanju, ako ih je više onda valja imati neki dobar loader, ali nisam se petljao sa tim.
 
Да не рестартујем комп, мислим да је потребно да прво идеш на избор ОС из биоса, ту изабереш линух и онда ће он да стартује свој груб. Опет, ако већ покренеш тај избор, ту су и сви ОС па нема потребе за грубом.
 
Да не рестартујем комп, мислим да је потребно да прво идеш на избор ОС из биоса, ту изабереш линух и онда ће он да стартује свој груб. Опет, ако већ покренеш тај избор, ту су и сви ОС па нема потребе за грубом.

Tako je. Kod mene je bilo iz UEFI boot loadera biram da li ći boot particiju na kojoj mi je grub sa linux-om, ako se ne varam tu sam imao Fedoru i Mint (svega par dana tu kombinaciju) i pored toga je bila opcija Windows Boot (ili slično, davno sam ga obrisao).
 
Koristim vec dve godine Ubuntu 14.04 lts pa od prosle 16.04 lts, u medjuvremenu sam probavao, ubuntu gnome, mint cinamon i mate, kubuntu, elementary, openSUSE na kratko itd. Nekako sam se bas vezao za Ubuntu, jer sam poceo sa njim. Koristim inace i odskoro i win10 na dualboot zbog adobe paketa. Hteo bih da probam nesto novo, tipa Manjaro, Antergos ili Fedora cak. Inace sam probao Arch preko virutelne masine, ali bih sacekao jos sa njim :) Inace, preko rufusa sam prebacio na usb manjaro i na sestrinom lap topu bez problema ga pokrenem, dok na mom kompu zakuca, nece ni da mrdne.
 
Ako ti Ubuntu LTS ogvoara, drži se njega. Što se Adobe paketa tiče, ako/kad imaš vremena pogledaj šta se sve može uraditi sa open-source alatima kada je fotografija u pitanju
https://pixls.us
 
Poslednja izmena:
Debian 9 + Gnome (Wayland) doslovno leti, ne sjećam se da je Manjaro radio ovako poslije instalacije, čak ni blizu. Sutra ću probati igrati malo pa da vidim i tu iskustva, instalirao sam open source driver, prije me je dobro služio.
 
01.10. izlazi ArchMerge, xfce, i3 i openbox u jednom distrou. Vredi probati, makar iz radoznalosti, pogotovo što iza svega stoji Archlabs čovek/tim.
 
Obrisao je juce. Korora radi nesto malo brze od Fedore iako je na njoj bazirana.

Slaba masina - Cinnamon
Jaca masina - Gnome

Da li si imao neke graficke gliceve?
Kod mene ih je bilo gomila na cinamonu i gnomeu.
Da li si mozda koristio 2 displeja, posto nikako nisam uspevao da ugasim jedan?
Morao sam da obrisem instalaciju, nije ok.
 
Poslednje sto sam probao je mx linux.
Za sada nema boljke koje su imali korora, deepin, solus, manjaro...
Medjutim, toliko se mucim oko necega sto treba da je trivijalno.
Ne uspevam da promenim jezik sistema!?
Iz nekog razloga je pola na srpskom i izgleda ocajno
 
Ponovo testiram KDE Neon u VM-u. Ako ikad budem morao da menjam openSUSE, mislim da ću na ovaj distro preći. U suštini nema ništa, i baš zato je dobar :) Stabilan Ubuntu LTS sa novom ali stabilnom KDE verzijom. Naravno, Eric IDE ne radi, ali možda u narednoj verziji (Ubuntu 18.04) i to isprave
 
Ponovo testiram KDE Neon u VM-u. Ako ikad budem morao da menjam openSUSE, mislim da ću na ovaj distro preći. U suštini nema ništa, i baš zato je dobar :) Stabilan Ubuntu LTS sa novom ali stabilnom KDE verzijom. Naravno, Eric IDE ne radi, ali možda u narednoj verziji (Ubuntu 18.04) i to isprave
Stavis Manjaro KDE, prebacis ga ne testnu granu i imas sve najnovije kao u Arch-u, Eric IDE imas nov u Manjaru, u Neonu je stara verzija. Neon ti je isto RR distro osim ako ne koristis Neon sa plasmom 5.8.7 on je kao LTS i u ovom LTS i u onom sa plasmom 5.10.x Eric je zastarela verzija.
 
Neću rolling, hoću stable, Ubuntu-based KDE distro. A Neon mi se čini kao bolji izbor od Kubuntu LTS ili Mint KDE varijante. Ovi prvi verovatno manje vode računa o LTS verziji, pošto moraju da prave non-LTS svakih 6 meseci, a Mint timu je Cinnamon na prvom mestu.

A koliko znam, svaki Neon je u suštini Ubuntu LTS, samo se KDE verzije razlikuju (LTS, stable, developer)
 
I dalje ne planiram. Leap 42.3 radi k'o sat. Ali ako budem morao na vlasničke (amdgpu-pro) drajvere, a isti ne budu dostupni i za openSUSE, onda neću imati mnogo izbora. Vidim da će kernel 4.15 rešiti (skoro) sve probleme sa Polaris i Vega kartama, ali ko zna koji će i kakav kernel biti u Leap 15. Ostaje opcija da koristim Leap + novi(ji) kernel. Videću. Za sada samo gledam šta se nudi, za slučaj da zatreba :D
 
Neću rolling, hoću stable, Ubuntu-based KDE distro. A Neon mi se čini kao bolji izbor od Kubuntu LTS ili Mint KDE varijante. Ovi prvi verovatno manje vode računa o LTS verziji, pošto moraju da prave non-LTS svakih 6 meseci, a Mint timu je Cinnamon na prvom mestu.

A koliko znam, svaki Neon je u suštini Ubuntu LTS, samo se KDE verzije razlikuju (LTS, stable, developer)

Jesu oni bazirani na LTS ali ko je mama i tata LTS? Ubuntu...Znaci uvek zavisis od Ubuntu a zna se kako to oce nekad da te zavrne kad imas mesanu salatu i kad oni pinuju pa paketi dodju u kolizijiju. Neon mora da ceka da Ubuntu izbaci LTS da bi se na to nadogradio, mozda imaju dil pa ide uporedo ali posto je KDE sponzor Neonu i Kubuntu a Canonicak je sutnuo Kubuntu ekipu nisu bas cista posla. Pogledaj pakete u Neonu, neku su bas prekompajlirani i nose u svom imenu Neon ili Neon i Ubutu. Ja sam drzao i developer granu Neona ali sam odustao.
Iz mog iskustva jedino se Neon sa plasmom 5.8.7 moze nazvati LTS ostalo ne jer kad ti stigne svakih par dana od 100-300 fajlova za azuriranje to ne moze biti LTS nego RR. Suse me je razocarao sa multimedijom, gledanje u pasulj dal ce odjednom da mi ne radi player a ja hocu da gledam film ili update koji pocne danima da javlja da mu se ne dopada kljuc-kontrolna suma i sad ja treba stalno da odlucujem da li da brisem taj repozitorijum ili ne. Suse je za kancelariju, radna stanica malo programa i ne pipaj nista a pogotovo multimediju.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja sam ogroman distro hoper i probao sam sve i svašta i uvek se vratim na Arch...Instalacija pre ove mi je trajala nekih 3 god bez da sam se cimao nešto...pa sam malo reko ajd zeze radi sa ortakom, uz pivo, instalirao sve od nule...a na laptopu probavam gluposti... Čekam Ubuntu Gnome da probam, mada sam ja KDE user...
 
Nazad
Vrh Dno