Šta je novo?

Koji distro probati?

Ko zna šta je u pitanju, srećom nije neki bug jer se ne dešava dok je PC idle ili dok radi bilo šta drugo osim pomenute Nemo + gedit + image viewer kombinacije.
Nisam ni istraživao da li još neko ima taj problem niti sam pokušavao da ga rešim, probaću nešto kasnije.
Inače tvoj problem se ne dešava na Gentoo , Cinnamon je takodje 2.8.6
 
Da, problem je zapravo vrlo čest i nije do mene samo, mene je zbunjivala plava pozadina, barem sam saznao u čemu je tu trik, naime kada se desi taj bug trenuntni wallpaper se onda zamenjuje sa default wallpaperom, a default wallapper je setovan u org.cinnamon.desktop.background , picture-uri je key a sadrži ovo : 'file:///usr/share/themes/Adwaita/backgrounds/adwaita-timed.xml'
Gentoo kada instalira Cinnamon ne preuzima ceo Gnome3 tako da u mom slučaju nisam imao uopšte backgrounds dir u Adwaita diru, samim tim ni taj fajl, pa se sistem dodatno zbunjivao i stavljao samo plavu boju kao wallpaper.
Problem sam rešio tako što sam promenio taj uri i unutra stavio path do jednog wallpapera u Pictures diru, pa kada se desi crash da barem prikaže taj wallpaper umesto plave boje.
I to radi, ali bug je i dalje tu, tražeći po netu video sam da je bug prisutan u dosta distroa, čak i u 17.3 Mintu :)
https://bugs.launchpad.net/linuxmint/+bug/1409419
 
Ali zasto se uvek zavrsi na prepucavanju koji je bolji distro i ciji je duzi....

Arch je idealan za definisanog linux korisnika,koji zna sta mu treba i zna kako... ne koristim ga niti cu,nisam jos toliki mazohista niti zagrizeni linuxas,ali nikad se ne zna...za ostalo su tu standardne distribucije...
Svaka ima nesto svoje i to je lepota linuxa... zato uvek podrzavam distro hopping,vidis,probas i ucis usput... od klik-klik polako dodjes do terminala,pa komande,pa skontas koliko je to mocna alatka... pa polako skontas da ti mozes upravljati sistemom a ne sistem sa tobom itd itd...
Problem je sto i statistika potvrdjuje (1% OS udela) je bas takav stav linuxasa,pravi se bauk i nauka sto tera obicne ljude...
Npr moja zena,kada sam krenuo sa objasnjenjima sta kako,nije se bas odusevila... onda sam joj stavio na komp dual boot Mint,pa onda malo Ubuntu,pa Fedora,pa Sparky,pa Lubuntu,te Kubuntu i sad je samo na LXLE jer joj to odgovara i super se snalazi i ne pomislja na vracanje na Win... a nije znala vise od par osnovnih klikova na Win-u...
 
SteamOS, Mint, Fedora, Debian i dosta njih pokazuju da opšti trend nije da se pravi nauka, nego da se privuče što veći broj korisnika - i ja nemam nikakav problem s tim. A što se tiče Archa - sve što mu se zamera izneto je unapred kao upozorenje na Wiki-ju. Dakle, RTFM.
 
Ја сам Cinnamon пробао кад се појавио, подешавања нису онолико мазохистичка као код гномета али ми је тада графика пуцала на некој старијој Ати која је иначе одлично радила са свим осталим. Једноставно нестану оквири прозора и мени па једва да нешто може да се уради. Можда је и неки додатак правио проблем (из основне инсталације) али ме нервирало па сам одустао од њега. Претпрошле године сам пробао Арчија са њим на интел интегруши, опет брљање али мислим нешто другачије па је цимет отпао.
КДЕ ми се свиђа због тога што много тога може да се подеси, много тога је и беспотребно али ... ако је мени потребно 50 подешавања, КДЕ понуди свих 50 плус хиљаду других а гноме 20 од ових и још 20 других, увек ћу да бирам КДЕ.

Иначе сам бар две године испробавао све линухе, било је и по 26 разних дистрибуција на компу и завршио са КДЕ, тј Арчи као стални и Кубунту као сигурна резерва уз још 3-4 које повремено погледам али не успевају да ме убеде. Арчи је прошао само због Хелмутове скрипте и ако не буде и даље нешто слично, нећу да се млатим са њим, једном бих и прошао кроз ручну инсталацију али на више компова па понекад и више пута ... најн.
 
Dugo koristim Mint Cinnamon i osim što mi Cinnamon najviše odgovara vizuelno, to je i jedina kombinacija sa kojom mi HD7850 radi stabilno uz vlasničke AMD drajvere. Unity, Gnome 3 i KDE su mi prečesto pucali, pritom mislim na potpuno pucanje grafičkog okruženja kada pomaže jedino brisanje vlasničkog drajvera i vraćanje slobodnog. Sada je malo bolja situacija sa AMD drajverima, ali nemam baš nikakvu potrebu da menjam Mint, radi odlično, a Cinnamon mi je i dalje najprihvatljivije okruženje.

Različita iskustva. ( :
 
Poslednja izmena:
Више пута сам помињао да ми се чини да је Минт, а уз њега и Цимет, полутестирано решење, негде ће да ради без грешке, негде ће да брља. Код мене је углавном брљало па мислим да Клем и ја имамо различит хардверски укус.
 
Nema tu mnogo šta da se testira, Mint je danas zasnovan samo na LTS verziji Ubuntu-a, koja je opet zasnovana na već dobro isprobanom Debian-u. Jedina realna razlika između LTS Ubuntu-a i Mint-a je interfejs.
 
Писао сам о неколико година праћења Минта а и даље имају међуверзије које тестирају и прате LTS подиздања. Иначе се интерфејс битно тазликује између чисте Убунту верзије и Цимет Минта али ако поредиш Мате или КДЕ, ту је разлика у ситницама.
 
Ubuntu tera, meni ružan i nepraktičan, Unity, Mint, pre svega, Cinnamon, tu je ona najveća razlika, ostalo je manje-više isto. Realno, ima veće razlike između npr. Ubuntu-a i Lubuntu-a, nego između Mint Cinnamon-a i Ubunutu-a. Premda se svi ti debianoliki distroi razlikuju prevashodno samo u GUI-u i izboru preinstaliranih aplikacija.

Mint sada zvanično izbacuje samo LTS verzije, ovo na godišnjem nivou je samo update-ovana LTS verzija, svi 17.x Mint-ovi važe do 2019. Verovatno nešto testiraju za ubuduće, ali toga nema na zvaničnom sajtu.
 
Sta instalirati od linuxa za pocetnika, ubuntu, mint ili nesto trece :) ?

Po meni najbolja opcija Linux MInt

Ima nekoliko razloga

1. zasnovan na Ubuntu,
2. lici na Widows, lako prilagodjavanje
3. razvijena podrska

Moji utisci vise nego povoljni. Uvek imas virtual box, probaj mislim da se neces pokajati
 
Meni se apsolutno svaki distro ponašao čudno. Ali to je zbog mog specifičnog hardware-a. Uglavnom sam imao probleme sa zvukom i sa grafikom. Mint sam koristio 2 meseca radio je savršeno i onda je samo prestao da radi zvuk. Ništa nije instalirano, ništa deinstalirano, update isključen. Reinstalacija ALSA i Pulseaudio nije pomogla. Alsamixer uredno prikazuje karticu, svi kanali unmutovani ali zvuka jednostavno nema. Brisao conf fajlove, stavljao default sa druge distribucije... ništa nije pomoglo. Debian. Problemi sa drajverima za grafičku i steam-om. Steam traži 32bit Nv libraries da bi radio. Da bi to instalirao mora da se prekompajlira kernel. Nakon uspešnog kompajliranja sistem nije hteo da butuje. Kad sam osposobio boot, steam i dalje nije hteo da radi problem sa mesa. OpenSUSE nema zvuka. Ista situacija kao i sa Mintom stim da zvuk nije radio od samog početka + standardni problemi sa NV grafičkom i steam-om. Ubuntu, ista priča sa grafičkom i steam-om + nisam mogao da instaliram drajvere za Roccat Kova [+] tako da sam imao ludački sensitivity čak i kada u podešavanjima stavim osetljivost na minimum. Ne krivim ni jednu od ovih distribucija za sve ove probleme, jednostavno imam redak hardware koji nije baš idealan u Linuxu. I onda je došao red na Arch. Korak po korak sve je proradilo iz prve. Alsa system proradio iz prve bez greške. Podešavanja snimljena i više nikada nisam čačkao alsamixer i dan danas sve radi bez greške. Nvidia propertary drajveri instalirani kao i sva 32bit neophodna sranja za isti + steam i sve radi bez greške. Drajveri i software za miša instalirani i rade savršeno. Čak i detekcija i promena profila kod pokretanja igre. Jedini problem je full system upgrade. Svaki put kad se nadogradi kernel X video server prestaje sa radom pa je potrebno instalirati drajvere za grafičku opet kako bi povukli source za novi kernel. Jedini razlog zbog kojeg još uvek držim windows je muzička produkcija koja mi 99% zavisi od windows-a.
 
Ali zasto se uvek zavrsi na prepucavanju koji je bolji distro i ciji je duzi....

Arch je idealan za definisanog linux korisnika,koji zna sta mu treba i zna kako... ne koristim ga niti cu,nisam jos toliki mazohista niti zagrizeni linuxas,ali nikad se ne zna...za ostalo su tu standardne distribucije...
Svaka ima nesto svoje i to je lepota linuxa... zato uvek podrzavam distro hopping,vidis,probas i ucis usput... od klik-klik polako dodjes do terminala,pa komande,pa skontas koliko je to mocna alatka... pa polako skontas da ti mozes upravljati sistemom a ne sistem sa tobom itd itd...
Problem je sto i statistika potvrdjuje (1% OS udela) je bas takav stav linuxasa,pravi se bauk i nauka sto tera obicne ljude...
Npr moja zena,kada sam krenuo sa objasnjenjima sta kako,nije se bas odusevila... onda sam joj stavio na komp dual boot Mint,pa onda malo Ubuntu,pa Fedora,pa Sparky,pa Lubuntu,te Kubuntu i sad je samo na LXLE jer joj to odgovara i super se snalazi i ne pomislja na vracanje na Win... a nije znala vise od par osnovnih klikova na Win-u...

ja sam tastu stavio prvi put pre tri godine,kad je kupio prvi komp(neki polovni)PearOS 5...i sve to radilo...onda kupi pre dve godine neki najeftini DualCore novi,i ja mu skoro ubacio Chromixium(od skoro CubLinux)on i dalje nema pojma da ima Linux....samo trazi da mu stoji Firefox ikonica na desktopu...:)..i cesto kaze,kako super radi....
 
Meni se apsolutno svaki distro ponašao čudno. Ali to je zbog mog specifičnog hardware-a. Uglavnom sam imao probleme sa zvukom i sa grafikom. Mint sam koristio 2 meseca radio je savršeno i onda je samo prestao da radi zvuk. Ništa nije instalirano, ništa deinstalirano, update isključen. Reinstalacija ALSA i Pulseaudio nije pomogla. Alsamixer uredno prikazuje karticu, svi kanali unmutovani ali zvuka jednostavno nema. Brisao conf fajlove, stavljao default sa druge distribucije... ništa nije pomoglo. Debian. Problemi sa drajverima za grafičku i steam-om. Steam traži 32bit Nv libraries da bi radio. Da bi to instalirao mora da se prekompajlira kernel. Nakon uspešnog kompajliranja sistem nije hteo da butuje. Kad sam osposobio boot, steam i dalje nije hteo da radi problem sa mesa. OpenSUSE nema zvuka. Ista situacija kao i sa Mintom stim da zvuk nije radio od samog početka + standardni problemi sa NV grafičkom i steam-om. Ubuntu, ista priča sa grafičkom i steam-om + nisam mogao da instaliram drajvere za Roccat Kova [+] tako da sam imao ludački sensitivity čak i kada u podešavanjima stavim osetljivost na minimum. Ne krivim ni jednu od ovih distribucija za sve ove probleme, jednostavno imam redak hardware koji nije baš idealan u Linuxu. I onda je došao red na Arch. Korak po korak sve je proradilo iz prve. Alsa system proradio iz prve bez greške. Podešavanja snimljena i više nikada nisam čačkao alsamixer i dan danas sve radi bez greške. Nvidia propertary drajveri instalirani kao i sva 32bit neophodna sranja za isti + steam i sve radi bez greške. Drajveri i software za miša instalirani i rade savršeno. Čak i detekcija i promena profila kod pokretanja igre. Jedini problem je full system upgrade. Svaki put kad se nadogradi kernel X video server prestaje sa radom pa je potrebno instalirati drajvere za grafičku opet kako bi povukli source za novi kernel. Jedini razlog zbog kojeg još uvek držim windows je muzička produkcija koja mi 99% zavisi od windows-a.
Tvoj hardware redak? Po čemu? Imaš Intel čipset + NVidia GPU, to je potpuna suprotnost retkom hardveru. Nadogradnja kernela je jedino što zahteva restart - ali sa nadogradnjom kernela dolaze i novi drajveri za GPU, ako pogledaš paket za drajver (poslednji je 361.28-1) videćeš da je kernel direktna zavisnost, i to bi trebalo da ide bez tvoje intervencije.
 
Lepo je napisao da radi sa zvukom i da mu je to pravilo problem a i ne moze se bas reci da mu je zvucna oprema bas svakidasnja...

GALPon MiniNo - Debian based extremno light distro ako hoces da ozivis stariji komp,sa svim preistaliranim svakodnevnim app... odlican rad PicarOS tima...
 
Da, prevideo sam zvučnu kartu u moja mašina...
 
Meни ако не забагује због хардвера,забагује софтвер... Тако да увек нешто забагује. У Mintu Firefox има скроловање као нестабилни Debian деривати.
O баговању Arch derivata да и не говорим.
 
Poslednja izmena:
Instalirao sam Ubuntu 16.04 pored Windowsa 7. Odvojio sam od D particije prostor za Ubuntu pre instalacije i to 20 GB za sistem, 2 gb za swap, 150 mb koje sam stavio za boot i ostatak od 50 gb koiko sam odvojio za home. Instalirao sve uspesno, startovao sistem, sve radi sve ok... Prvi put se druzim sa linuxom i cackao sam svasta nesto, podesavao, isprobavao cairo dock itd itd i nekako nisam zadovoljan Ubuntuom. Launcher mi jako smeta, ne svidja mi se prosto... Probao bih cinnamon mint 18, po onome sto sam video na YTu to je nesto sto mi se mnogo vise svidja i sa cim bih mogao da budem bas bas zadovoljan i da eventualno nekad definitivno predjem sa Wina potpuno na isti. U poslednjih par godina upotreba kompjutera mi se svodi na internet, muziku, film i zaista mislim da ima smisla da krenem ovim putem. Pitanja... :D

1. Da li je za G1820 i iGPU, 4gb rama ovo dobar odabir sistema? Da li je inace odabir dobar obzirom da zelim stabilan i "dugovecan" sistem sa redovnim updateom koji nece da me izda (nisam od onih koji cesto rade reinstall i dovoljno sam pismen da mi sistem godinama ostaje zdrav i svez :D ) ? Cub Linux deluje simpaticno takodje...

2. Da li sam dobro postupio sto se tice particija? Pratio sam neka uputstva po netu a ovih 150 mb za boot koji imas da izaberes u instalaciji sam ja skapirao da ne bi bilo lose izdvojiti... sta kazete?

3. Posle instalacije Linuxa imao sam problem sa "ak...acijom" wina i morao sam opet da sredjujem to... A onda posle toga nisam vise mogao da ukljucim linux. Kad odaberem da ukljuci ubuntu izbaci gresku... Koristio sam Easy bcd za kreiranje boot menija inace. Sta se desilo? Da li ce mozda opet sve isto kad instaliram novi linux? Kako da izbegnem? :D

Unapred hvala svima na pomoci...
 
Mint 18 je odličan izbor. Mint se bazira na LTS verzijama Ubuntu-a, odnosno svaki je stabilno izdanje, sam ga koristim godinama. Radi će dobro na toj mašini. Cinnamon će ti više odgovarati jer je u startu dosta sličan Windowes-om GUI-u, ali sa dosta više mogućnosti za štelovanje. Što se tiče particionisanja, ja pravim samo jednu particiju za Linux, root. Swap odavno ne koristim, a Grub smestim na root particiju. Podatke držim na Windows-ovoj ntfs particiji pa mi posebni Home nije potreban. S druge strane, nisi ništa pogrešio tvojim particionisanjem. Zašto ti je zeznuo aktivaciju već ne znam, nikada s tim nisam imao probleme, a takođe koristim EasyBCD i Windows boot loader kao primiarni boot manager uz Win7. To ne bi trebalo da se opet desi, ali i da se desi... ( :
 
Који год да узмеш, то остаје linux и није windows. Увек ће нешто да ти фали и мораш чврсто да решиш а онда ће да буде скоро свеједно који је и сваки ће да ти одговара. Ја сам после неколико месеци експериментисања изабрао KDE и стигао до Арчија, мада ми ни Кубунту није далеко, увек има нека инсталација на харду за сваки случај.
Немам искуство са тим проблемима, одавно користим искључиво linux grub који ради без грешке.
 
Instalirano i sve sljaka besprekorno. Idem da stavim windows 10 temu i da krenem da cackam :p Mnogo se prijatnije osecam nego sa ubuntuom.

Sto se tice toga sta bi mi falilo, jedino mi u startu pada na pamet kompatibilnost vec postojecih fajlova pravljenih u ms office-u i nepostojanje alternative za skajp.
 
Poslednja izmena:
Instalirano i sve sljaka besprekorno. Idem da stavim windows 10 temu i da krenem da cackam :p Mnogo se prijatnije osecam nego sa ubuntuom.
Немој да стављаш ту тему, зашто би да те подсећа на неки други ОС? ;) Убунту тј Unity има нека интересантна решења али сам увек имао осећај да морам да кликнем бар једном више него што би требало ... а и то је гноме па је онако сиромашан у подешавањима и одустао сам од њега.
Sto se tice toga sta bi mi falilo, jedino mi u startu pada na pamet kompatibilnost vec postojecih fajlova pravljenih u ms office-u i nepostojanje alternative za skajp.
Пробај више Офис пакета па изабери онај који се покаже најбоље. Не верујем да постоји неки који је апсолутно компатибилан и који ће баш сваки документ да покаже баш онако како је тамо. Што се програма тиче, није све у менаџеру, постоје и програми који се на други начин инсталирају.
 
U Software manager-u nađi Skype, Libre Office ti je već instaliran. Za ovaj WPS kažu da bolje prikazuje Word dokumente, pre svega mislim na formatiranja iz Word-a koja znaju da zezaju.
 
Hmm... Krecu problemi... Nece da mi otvori recimo font viewer. Nije da mi nesto posebno treba ali eto to sam primetio. Ucitaca kao da pokrece i nista ne uradi. Nije tako vazno, ali sada u chromiumu kada sam hteo da podelim sliku svog novog sistema na forumu sa vama, odem da izaberem sliku i cim kliknem da izaberem sliku ugasi mi mi chromium totalno... Razocarao sam se prilicno. Da nije ovakvih sitnica vec na pocetku, skroz bi me volelo uvo sto mi sat u windowsu kasni dva sata a sve podeseno kako treba...

Sent from mTalk
 
Одавно не користим Минт јер ми делује превише баговито. Пар њих раде на њему и тешко да могу да тестирају сваки хардвер, зато ми је често пуцало око графичке а и програми су знали да оману. Такав је и Цимет па сам и од њега одустао, пуцао је чак и на Арчију.

Што се сата тиче, неко време се у старту подешава да је хардверски сат по UTC и онда се у ОС подеси зона, што доводи до тога да неки други ОС уме да забрља ако није тако подешено. Зато ја увек по инсталацији (или у току ње ако пита) подесим да је хардверски сат (тј онај у биосу) по локалном времену и нема проблема са та два сата.
 
Problem je do verzije Mint-a, odnosno Ubuntu-a 16.04. U novom kernelu je izbačena podrška za hrpu programa, mahom te programe ne možeš ni da instaliraš, ali neki se i instaliraju. Pokreni ga iz terminala da vidiš šta će da ti prijavi, ali je najverovatnije ovo. Chromium ne koristim, imaš Firefox koji je po meni mnogo bolji.

Inače daleko bilo da je bagovit, jedan od najstabilnijih distroa sigurno. Nova je verzija i treba će mu malo dok se sve ne ispegla.
 
Poslednja izmena:
Нисам га скоро пробао, када је Убунту прешао на Unity који ми се није баш свидео, пробао сам Цимет који се управо појавио и неко време се мучио да га средим. Није успевало, пробао сам после још пар верзија и на крају одустао. Шта он може да буде стабилнији од осталих када је то чист Убунту (са разним ДЕ) коме је убачено пар додатних програма? Како би рецимо Минт КДЕ могао да буде бољи и стабилнији од Кубунту-а??
 
Nazad
Vrh Dno