Šta je novo?

Koji distro probati?

Nemam ništa protiv, samo kažem, uostalom to i oni sami kažu :
https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Manjaro:_A_Different_Kind_of_Beast
"Although Manjaro is Arch-based and Arch compatible, it is not Arch."

To je kao recimo Ubuntu i Debian, niko ne kaže ko koristi Ubuntu da koristi Debian, a zapravo je Ubuntu baziran na Debian-u, kao što je Manjaro baziran na Arch-u.

Zato sam i predložio Antergos, jer nakon instalacije to je u potpunosti Arch, jedina razlika je u tome što Antergos nudi laku instalaciju i što na desktop koji se odabere dodaje svoju temu i ikone.
 
Arch nije namenjen probavanju, ili distro hoppingu. Moraš poznavati sistem dovoljno da ga sam podesiš onako kako ti treba ili kako to želiš. Mislim da nedostatak klasičnog installera i jedna potpuno nekomercijalna orijentacija, a s druge strane veliki broj korisnika, veliki broj distribucija baziranih na Archu i visoko mesto na listi najkorišćenijih distribucija jasno pokazuju da distribucija ima kvalitet i ispravan, iako jedinstven, put. Dakle, nemojte se žaliti zbog nedostatka installera - ako vam ne odgovara ili ne znate dovoljno, nemojte ga probavati, odnosno koristiti.
 
Poslednja izmena:
Klasična Arch filozofija: ,,Ako ti se ne sviđa Arch, znači nemaš pojma!" ( :
Takođe, volim i onu: ,,Kad se malo privikneš sa početničkim (u sebi misli: noob) distribucijama, poput Ubuntu-a, na Linux, pređeš na pravu stvar - Arch." ( :
 
Nije poenta da li si noob ili ne, već da li želiš da naučiš osnove sistema ili ne. Jednostavno. Dobijaš distribuciju po svojim potrebama, ili željama, koju ne moraš upgradeovati svakih šest meseci, i skoro vanilla upstream pakete. Ne vidim zašto se žale na nedostatak installera, odnosno na filozofiju - ovo je jednostavno pragmatizam od strane ljudi koji prave distribuciju za sebe. Jednostavnost - bez nepotrebnih dodataka ili izmena.
 
Зашто бих ја желео да научим основе система? Хоћу дистро који добро ради, инсталација је једнократна (ако је стварно ОК па ће да ради стабилно) и не занима ме да се оптерећујем тиме. Наравно, за оне који планирају да им то буде позив и хоће да уче је у реду али би онда требало да постоји линух типа ... школски практични систем за учење.

Као када бих рекао да хоћу добар ауто а неко ми понуди џак разних делова и каже да сам склопим и тако могу да имам најбоље а и да знам шта сам урадио. А то ме као неког будућег корисника уопште не занима.

Арчи је прошао уз Хелмутову скрипту. Ако стварно закаже а не нађем пристојну алтернативу, не занима ме више. Нека га носе у школе.
 
Stvar je u tome da tebe niko ni na šta ne tera, imaš i previše opcija na izboru.
Arch I Gentoo nikada neće imati instaler tako da ti i drugi koji hoće da ga vide treba da se pomire sa time.
Za Arch još i možeš nekako da se snadješ, u svakom slučaju imaš i druge distribucije na raspolaganju koje rade po sistemu Next->Next.
 
Зашто бих ја желео да научим основе система? Хоћу дистро који добро ради, инсталација је једнократна (ако је стварно ОК па ће да ради стабилно) и не занима ме да се оптерећујем тиме. Наравно, за оне који планирају да им то буде позив и хоће да уче је у реду али би онда требало да постоји линух типа ... школски практични систем за учење.

Као када бих рекао да хоћу добар ауто а неко ми понуди џак разних делова и каже да сам склопим и тако могу да имам најбоље а и да знам шта сам урадио. А то ме као неког будућег корисника уопште не занима.

Арчи је прошао уз Хелмутову скрипту. Ако стварно закаже а не нађем пристојну алтернативу, не занима ме више. Нека га носе у школе.
Ne razumem zašto misliš da bi neko trebalo tebi da prilagođava distro? Distribucija nema komercijalne ciljeve, i sve se zasniva na zajednici korisnika koja se slaže oko osnovnih principa. Ciljevi distribucije su jednostavni, ali nisu prilagođeni onima koji žele sve na klik. I ne vidim zašto to ne bi bilo ok, iako su danas svi navikli da im se podilazi na svaki mogući način da bi bili korisnici. Ovde toga nema... A ako te ne zanima učenje, onda ćeš morati da se pomiriš sa distribucijom gde je neko već sve složio za tebe, a i to je ok. Bilo bi dobro da ga odnesu u škole, nažalost, mislim da tamo većina ima još manje želje za učenjem...
 
Nije poenta u tome sto ja ili neko drugi hoce sve na next -> next, dovoljno sam koristio linux da bi znao da instaliram jedan arch iz komandne linije.
Stvar je u tome sto moram da se cimam previse oko obicne instalacije. Dakle, moram da odem na net, da pogledam kako/sta/zasto itd, pa onda treba da vucem sa neta sve prilikom instalacije(koristim wifi antenu da uhvatim wifi, kako da namestim drajver za nju iz komandne linije prilikom instalacije?)
Slozices se, nije neka filozofija napraviti GUI za instalaciju. Mislim da bi onda imali jos vise korisnika.
Pa pogledaj samo na yt sta ti izadje kad kucas arch linux - prvi video je arch linux installation sa preko 100k pregleda..
 
Možeš da instaliraš Arch iz neke druge distribucije sa chroot, tom metodom bi imao net sa distribucije koju koristiš a i imao browser u pozadini da čitaš uputstvo / gledaš yt kako da instaliraš.
 
A zašto bi se onda cimao? Ako nekom ne odgovara način distribucije, ili bilo šta drugo - znači da nije za tebe. I sve ok. To što je yt prvi video pokazuje da je neophodan određen nivo znanja za instalaciju, ništa više. Zašto bi to bilo nešto loše? Očigledno da developerima nije previše stalo do brojnosti korisnika - što je izgleda neverovatno u današnjem okruženju - ali jasno navode da su ciljevi distribucije na mestu ispred korisnika. Tako da ako nećeš da se cimaš, ti nemoj. Instalera nema baš zato što bi morao ili da ograniči korisnika ili da bude nenormalno kompleksan da bi obuhvatio većinu mogućnosti. A što se tiče WiFi-a, ako nemaš drajver u kernelu - svejedno ćeš imati problem u određenom trenutku. Instalacija se vuče s neta zbog prirode rolling release distribucije - mislim da ne bi bilo smisla pakovati nešto što uskoro neće biti aktuelno. Ne postoji zamrznut deo u vremenu koji je proglašen 1.0 releaseom. Ako ne možeš da povučeš pakete jednom nedeljno - ne vidim zašto bi instalirao rolling release? Jednostavno, situacija je takva kakva jeste i ne vidim zašto bilo ko ima problem s tim - niko nije nateran, i ako ti ne odgovara, izbor nije ograničen. Arch je uvek prozivan zbog elitističkih stavova - i mislim da ovde ide opet ista priča. To nije nikakav elitizam - u pitanju je čista pragmatičnost.
 
Poslednja izmena:
Više je problem sa stavom ljudi koji koriste Arch. U realnosti, nakon završene instalacije (koja i ne zahteva neko napredno znanje, pre će biti da samo nepotrebno smara) većina daljeg korišćenja može na klik. S druge strane, daleko od toga da Arch može da se pohvali stabilnošću gotovo bilo kog debianolikog distroa, a u svakom od njih (bukvalno u svakoj distribuciji) možeš da radiš preko konzole ako ti je stalo da učiš konzolne komade i ,,osnove sistema". Rolling release je zanimljiv način razvoja sistema, ali smo daleko od vremena kada će RR biti standard, a verovatno hoće... jednom. S druge strane, grafički installer se ne menja tako često i može se slobodno priključiti instalaciji bez ikakvih problema, ali se onda opet vraćamo na stav ljudi koji koriste i/ili razvijaju Arch.
 
Ljudi koji razvijaju Arch nemaju problem sa tvojim stavom. Ne vidim zašto ti imaš problem s njihovim. Ako ti misliš da je to smaranje, izaberi nešto drugo što te neće smarati. Očigledno da postoji zajednica ljudi koja ne misli tako, i ne vidim kako su svojim stavovima uvredili bilo koga. A ako ne želiš da se smaraš kucanjem komandi ili učenjem ili bilo čim drugim, a opet ti se ne sviđa ono što oni rade, ja vidim problem samo na tvojoj strani.
 
Rekao sam ,,ljudi koji koriste i/ili razvijaju Arch", iliti ne diskriminišem korisnike, oni u stvari uglavnom i nose zastavicu. ( : Imaju problem sa mojim stavom jer moraju da iskometarišu svaku izjavu da je Debian (i derivati) dobar sistem izjavom kako je Arch bolji, a ovaj je samo za početnike i one koji ne žele da uče i kucaju komande. To je taj stav koji izaziva potrebu za sprdnjom sa istima. Naravno da ne koristim Arch, isprobao sam ga čisto da ne bi ispalo da pričam napamet.

Mislim, pored tvoje poslednje poruke, pročitaj opet i ovu prvu:
Arch nije namenjen probavanju, ili distro hoppingu. Moraš poznavati sistem dovoljno da ga sam podesiš onako kako ti treba ili kako to želiš. Mislim da nedostatak klasičnog installera i jedna potpuno nekomercijalna orijentacija, a s druge strane veliki broj korisnika, veliki broj distribucija baziranih na Archu i visoko mesto na listi najkorišćenijih distribucija jasno pokazuju da distribucija ima kvalitet i ispravan, iako jedinstven, put. Dakle, nemojte se žaliti zbog nedostatka installera - ako vam ne odgovara ili ne znate dovoljno, nemojte ga probavati, odnosno koristiti.
Znači da si rekao samo da korisnici i developeri žele takvu filozofiju niko ne bi reagovao, ali ne, mora da se navede da Arch nije za probu, da je kvalitetan i ispravan, da se ne žalimo na nedostatak installer-a i naravno da ne znamo dovoljno.
 
Rekao sam ,,ljudi koji koriste i/ili razvijaju Arch", iliti ne diskriminišem korisnike, oni u stvari uglavnom i nose zastavicu. ( : Imaju problem sa mojim stavom jer moraju da iskometarišu svaku izjavu da je Debian (i derivati) dobar sistem izjavom kako je Arch bolji, a ovaj je samo za početnike i one koji ne žele da uče i kucaju komande. To je taj stav koji izaziva potrebu za sprdnjom sa istima. Naravno da ne koristim Arch, isprobao sam ga čisto da ne bi ispalo da pričam napamet.

Mislim, pored tvoje poslednje poruke, pročitaj opet i ovu prvu:

Znači da si rekao samo da korisnici i developeri žele takvu filozofiju niko ne bi reagovao, ali ne, mora da se navede da Arch nije za probu, da je kvalitetan i ispravan, da se ne žalimo na nedostatak installer-a i naravno da ne znamo dovoljno.
Nigde nisam naveo da je Arch bolji ili lošiji od nečega. Distribucija poseduje svoj kvalitet, ali nije za svakoga - baš zato što zahteva određen nivo znanja za instalaciju, što je nažalost nešto loše ili smarajuće za neke ovde, ali dobro i to je ok. Naravno, uvek se nađe neko ko to izjednačava sa potcenjivanjem drugih, ali to uopšte nije slučaj. Distribucija je onakva kakva jeste i nije laka za probu zbog svojih razloga, ali ako odlučiš da uradiš instalaciju i podesiš sve, naučićeš dosta o sistemu i dobiti prilično stabilan rolling release. Rekao sam da nije za probu u smislu da staviš disk i klikneš nekoliko puta, i ne vidim šta je problem s tim. Ako tražiš nešto sa korisničke strane što će ti maksimalno olakšati probavanje - Arch nije za tebe. Ne bih se ni javio da nisam video izjave tipa "Glup sistem mnogo. Instalacija 700 Mb. I sve vuče sa interneta?". Da li to govori puno o sistemu, ili o korisniku? Ili ". U realnosti, nakon završene instalacije (koja i ne zahteva neko napredno znanje, pre će biti da samo nepotrebno smara) većina daljeg korišćenja može na klik.". Ja recimo mislim da pre neće biti tako, smaranje nije nepotrebno, a za napredno znanje se u potpunosti slažem - dosta je desetak komandi, ali očigledno da je i to problem. Moja prva preporuka je Mint, indirektni derivat Debiana, koji koristim na serverima, za ljude koji ne žele da se upuštaju previše u sistem i žele nešto što če da koriste. I od njih bi možda mogao shvatiti takve izjave, da su se odlučili da probaju Arch. Ali od nekog ko dolazi na IT forum, i to na deo posvećen slobodnom softveru, koji je i ovde daleka manjina - to mi je već teže da razumem. Ali, šta da radiš - valjda je i to ok.
 
Poslednja izmena:
Nikakvo znanje ti ne treba za instalaciju, ne zaludjuj se.
Otvoris wiki i pratis instrukcije samo.
Poenta je da nepotrebno smara, i ima mnogo vise prostora za neku gresku nego kod GUI instalacija.
I nemoj tu pricu - Arch nije za tebe..
 
Očigledno da nije za tebe, ako te smara. Ako ne zahteva nikakvo znanje, zašto je onda smaranje? Zašto probavaš sistem koji ti je glup? Tvoje izjave pokazuju da nisi ni pogledao principe i ciljeve na kojima se distro bazira,ali to ti ne smeta da iznosiš svoje stavove, koji po meni pokazuju samo neupućenost.
Daj mi konkretan argument, nemoj mi govoriti da se zaluđujem. Ja vidim samo problem sa tvojim stavom.
 
Ne mora da bude teško da bi bilo dosadno. Ne probam sistem koji je glup, već probam da bi video kakav je. Zaključak dolazi kasnije. Nisam ni rekao da je glup sistem, već da mi smetaju korisnici i developeri koji sebe smatraju nekakvom elitom. Arch se samo po tome i nepostojanju installer-a razlikuje od ostalih distribucija.
 
Ја сам такође хтео да напишем да код инсталације Арчија знање није никакав предуслов или потреба. Једноставно се отвори упутство и куца по њему. Коме је потребно знање ако има рецимо ово пред собом?

Све је ОК ако си мислио на некога ко ће да склопи комп и без гледања у упутство одради све по реду, он је ипак само запамтио, осим малог броја који то раде зато што знају. И све то је бзвз јер то што ја знам како се партиционише хард, како се монтирају партиције, инсталира boot loader нема везе са инсталацијом, тамо се само ради по списку који се углавном чита.

Каква је предност гледања у упутство и куцања свега у односу на Хелмутову скрипту која то исто ради на мало лакши начин? Да ли сам у некој предности ако умем да користим
Kod:
# hwclock --systohc --utc
у односу на то када ме скрипта пита да ли хоћу хардверски сат да подесим по UTC или по локалу? Шта губим ако ме скрипта пита који програм за партиционисање хоћу и она га покрене па направим / и swap партицију у односу на то да сам све пешака откуцам?

Арчи је имао инсталер па су га избацили. Како год, једино решење које ће сигурно да се појави је да понуде оба па ко како хоће. Као да и други линухи не могу да се овако инсталирају.


Да поновим стару причу, хтео сам да инсталирам линух пре петнаестак година и обично запињао негде. После свих покушаја питам по интернету и добијем 99% одговор ... шта, ми смо се мучили да научимо и сада теби да помогнемо? Тражи по интернету, читај ман, учи све па ћеш да знаш. Наравно, пошто сам већ све пробао, обично сам одустајао. Ваљда је у питању оно ... ако поделим знање, остали ће да науче па не могу да будем толико важан а успут и зарадим.

Нека хвала, Арчија ћу и даље да инсталирам помоћу Хелмутове скрипте или на неки сличан начин док не промене поглед на све то, а хоће сигурно. Као што је пре неколико година све морало да се куца, а сада је скоро све на клик, тако ће и Арчи морати.

Хм, зашто не понуде инсталације свих програма на овај начин? Чему pacman који разбија или неки други (рецимо yaourt) који инсталира тотално аутоматски све из AUR? Све нека иде пешака, сви нека куцају команде и уче их, само коришћење оперативног система је небитно у причи.
 
@toxicm: Citat za glup sistem je od drugog korisnika. Ja lično ne smatram sebe nikakvom elitom, igrom slučaja radim već dugo sa Unix/Linux sistemima i Arch mi odgovara zbog nekih stvari, ali mi ne smetaju ni Gentoo ni Debian ni Ubuntu korisnici ni Mint. Ti se uglavnom smaraš i iznosiš svoje stavove, koji su tvoje viđenje situacije i nemaju baš puno veze sa realnim stanjem stvari. Na primer, da se Arch razlikuje od ostalih samo po nadmenosti korisnika/developera i nepostojanju instalera. Isto tako, možeš reći da je Gentoo isto što i Arch, samo kompajliraš svaki paket iz source koda. Onda, zašto se mučiti? Ionako je sve to isto...
@calexx: To je Beginners guide. U prednosti si ako znaš zašto kucaš to što kucaš. Priča o lokalnom odnosno UTC vremenu je bitna zbog dual boota sa Windows-om. Ako te interesuju motivi distribucije, slobodno uzmi vremena da pročitaš razloge zašto je izbačen CLI installer, i zašto je prvobitna instalacija sistema takva kakva jeste. Distribucija je među prvih deset Linux distro-a, i sigurno neće morati da rade ono što ne žele da rade, odnosno da prave installer, ukoliko im se motivi drastično ne promene. Uostalom, u linku koji si naveo, lepo stoji FAQ - većina stvari je objašnjena tamo.
Naprimer...
Why would I not want to use Arch?

You may not want to use Arch, if:

after reading The Arch Way, you disagree with the philosophy.
you do not have the ability/time/desire for a 'do-it-yourself' GNU/Linux distribution.
you require support for an architecture other than x86_64 or i686.
you take a strong stand on using a distribution which only provides free software as defined by GNU.
you believe an operating system should configure itself, run out of the box, and include a complete default set of software and desktop environment on the installation media.
you do not want a bleeding edge, rolling release GNU/Linux distribution.
you are happy with your current OS.
you want an OS that targets a different userbase.
 
Poslednja izmena:
Arch ima jedan od najboljih wikia i jedini problem može biti instalacija koju je najbolje prvo probati jednom u vm pa onda na hard. Napravite skriptu kao što sam ja uradio za sebe, ima na linux veda, swaphili ili tako nešto se zove čovek koji detaljno prolazi kroz svaki deo instalacije, osnovni koraci do instalacije grafičkog okruženja su skoro za sve isti. Odaberite posle grafičko okruženje i pacman gui i što se tiče terminala, skoro da je to kraj, ostalo sve na klik i enter. I nemoj te se prepirati oko distribucija, svaka ima bazu korisnika i svoju namenu, tačno je to da arch nije najstabilniji, to bi se moglo postići odlaganje updatea, ako ima nekih problema obično ima u komentarima, ako ne pustite update. Ono zbog čega sam ja zavoleo arch je to što više ne jurim programe na netu, sve ima na jednom mestu, što u zvaničnoj riznici, što u korisničkoj. Kde4 je izbačen, ostala je plasma 5 samo, inače koristim cinnamon mintov, koji je bagovit ali vrši posao. Ja sam uvek imao više problema za desktop okruženje umesto izbora distribucije, ali ostaću na archu dugo na laptopu.
 
@calexx: To je Beginners guide. U prednosti si ako znaš zašto kucaš to što kucaš. Priča o lokalnom odnosno UTC vremenu je bitna zbog dual boota sa Windows-om.
Distribucija je među prvih deset Linux distro-a, i sigurno neće morati da rade ono što ne žele da rade,
Знам да је почетнички, само сам навео линк на коме пише све и неко ко никада није откуцао једну команду али има логику у глави ће да прође целу инсталацију. Локално време сам поменуо онако успут, небитно, само да поменем да могу да куцам једну команду а могу то да изаберем из понуђеног менија. Иначе не користим UTC за локални сат али је то из друге приче.

То што је међу првих десет није предност јер је иначе Минт углавном на првом месту а ја њега више никако не бих користио. Ручни рад пар људи који има више промашаја него XP Gold.

Иначе бих прихватио причу да не постоји упутство па Арчија инсталира само онај ко зна а то може да научи.

Мени смета то што је RR јер рецимо сада одлази КДЕ4 што мени не одговара. А један од најважнијих разлога је баш поменут, постоје програми који нису у свачијој ризници па сам за остале морао да јурим разне начине у чему нисам баш увек успевао. Арчи има AUR који је конза, да нема тога, одавно бих одустао. Све остало је мање више исто као код осталих.
 
Btw, to sto sam rekao da je 'glup sistem' se nije odnosilo na sam operativni sistem. Nijedan linux operativni sistem se ne moze nazvati glupim, i ko to uradi samo bi dokazao da je i sam glup. Ja verujem da je i arch odlican generalno.

Pod 'glup sistem' sam mislio na sam sistem instalacije, koji ocigledno ne odgovara ni ostalim korisnicima odavde.
Moje misljenje, nekome je mozda kul da se maje svaki put sa instalacijom i gledanjem u uputstvo kako se ne bi(ne daj boze) nesto propustilo, jer, ode mast u propast onda.

@calexx, +1 za sve.
 
Kad nekoliko puta sam uradiš instalaciju, odnosno znaš šta treba uraditi da bi dobio funkcionalan sistem, shvatiš da je to nekoliko logičnih koraka. Izbor fajl sistema, particionisanje, mount, chroot, pacstrap, podešavanje lokalizacije i fstab, minimalno podešavanje mreže i izbor boot loadera ili instalacija bez boot loadera, recimo. Posle restarta dobija se bare-bone sistem koji se dalje podesi prema potrebama i/ili željama, i to je ono što je mene zadržalo, pored toga što dobijaš uvek svež softver, minimalno patchovan. Želiš sudo - instaliraj ga. Ili radi preko su. XOrg ili Wayland, desktop okruženje - instaliraš ga preko pacman-a. Ogromna fleksibilnost koja bi bila jako teško ostvariva na drugi način.
KDE4 nije izbačen, samo više nema updateova, i podržana je samo petica. Ako ga instaliraš, neće biti automatskog upgrade-a, i može da se desi da desktop prestane da radi. To je priroda rolling release distribucije, i kome to ne odgovara, ne treba da je koristi. A što se tiče Mint-a, nisam ga dugo koristio - ali vidim da mu popularnost samo raste, i sviđa mi se pravac u kome idu sa Cinnamonom i Mateom. Da ima više problema nego XP, sumnjam da bi mu korisnička baza bila tolika - jednostavno, nekom ne odgovara ili nešto ne radi. Ali zato postoji vrlo širok izbor.
 
Мора много да се памти, рецимо будеш у ситуацији да пред собом имаш нов комп и немаш интернет. Ко да памти редослед и све детаље, није проблем у томе да знам команде него ред. Овако за помињану скрипту морам да запамтим две команде и онда све ради уместо мене. Таман помоћу ње инсталирам и десетине програма (бирам од понуђених) које бих ионако после морао да набацим. Једним ударцем две муве.

Знам добро где је КДЕ4, већ ми га на апдејту обележавају као сироче али ми се Плазма не свиђа, што је за другу тему. Зато остаје да сачекам да га убију и онда опет проверим да ли је Плазма решила бубице са почетка тј до скоро јер га пар месеци скоро и не пробам. Имам алтернативу по имену Кубунту 14.04.3 па ако не успем са Плазмом, нема неких проблема. Остаћу без AUR блага а остало ми у 95% ради слично. Чак ... Арчи има доста бубица које стално решавам, нарочито везано за wine емулацију или ALSA звук па ћу да смањим проблеме. Штета, AUR ми је конза.

Минт ми је неко време био почетна варијанта али је често пуцао, што се повећало са појавом Цимета који ми је само тако неозбиљан. Овде мислим на то да све то ради Клем, евентуално још пар њих проба па ми делује да су испробали на пар хардвера и то што пуца на неким другим им не смета. Успут, пратим развој нових верзија и много пута сам приметио да крену у тестирање и онда избаце неку RC верзију и поред тога што неколико детаља није прошло тест. Једном су чак неку верзију прогласили лошом, одбацили је ... а истог дана се појавила као званична верзија.

Нисам мислио да поредим са XP-ом него са оним дивча верзијама које неко одради, убаци пар корисних алата, избаци драјвере који њему нису потребни и добије неки комплет алата који није баш сигуран код других. Код Минта ме баш заболе што је у основну инсталацију убацио десетак или више програма који се ионако инсталирају једним потезом, ОК за праве почетнике којима се свиди то што имају свашта већ набачено али је то па тотално супротно Арчи филозофији.

Конкретно, којом логиком да помислим да ће Клем од Убунтуа да направи Минт КДЕ који ће да буде бољи од Кубунтуа који праве аутори основне верзије?
 
Ne koristim WINE, nisam imao problema sa zvukom, ali koristim primarno PulseAudio. Plazma je za mene bila jedno vreme na granici upotrebljivosti, toliko da sam odustao od Plazme 5 na neko vreme, mislim da sam napustio brod kod 5.2 ili 5.3. A kod Cinnamona, koji koristim trenutno sam naišao na jedan problem - a to je da ukoliko dođe do upgradea nekog od programa koji se nalazi u launcheru ili meniju, ikonica nestane i nije je moguće pokrenuti. Nije neki veliki problem i lako je rešiv.
 
Kod mene ne nestaje ikonica ni na launcheru ni na meniju (a ni na panelu) nakon upgrade-a nekog programa , koji distro je u pitanju ?
 
Hm, nemam pojma, izgleda da Cinnamon drugačije radi na raznim distroima, možda je problem gtk / gnome verzija, developeri rade na prililčno matorim verzijama.
Ja imam neki drugi problem, nestane wallpaper i umesto njega pozadina bude skroz plava, obično se to dešava kada u Nemo kliknem na neki fajl da bi ga otvorio sa gedit, jednom u deset slučajeva se to desi.
Pritom nije gedit problem već se desi i kada kliknem na neku sliku pa se otvori image viewer (eog) , isto jednom u 10 otvaranja.
Mislim da odlepi ako je aplikacija gtk3, na 3.18 sam verziji, zato i mislim je moguć problem taj što je Cinnamon pravljen za 3.10 , mada ko zna.
Nije neki problem, drugi DE mi ne odgovaraju, XFCE i MATE mi nekako izgledaju matoro, kao da sam u devedesetim, KDE4 je bio ok, Plasma mi nije nešto, možda bih i mogao da budem na Plasmi ali nije to još spremno.
Eventualno bi Gnome još jedino mogao da koristim, mada me nervira.

Cinnamon je ipak odličan :)
 
Slažem se potpuno. Meni najmanje smeta od modernih desktop okruženja.
 
Hm, nemam pojma, izgleda da Cinnamon drugačije radi na raznim distroima, možda je problem gtk / gnome verzija, developeri rade na prililčno matorim verzijama.
Ja imam neki drugi problem, nestane wallpaper i umesto njega pozadina bude skroz plava, obično se to dešava kada u Nemo kliknem na neki fajl da bi ga otvorio sa gedit, jednom u deset slučajeva se to desi.
Pritom nije gedit problem već se desi i kada kliknem na neku sliku pa se otvori image viewer (eog) , isto jednom u 10 otvaranja.
Mislim da odlepi ako je aplikacija gtk3, na 3.18 sam verziji, zato i mislim je moguć problem taj što je Cinnamon pravljen za 3.10 , mada ko zna.
Nije neki problem, drugi DE mi ne odgovaraju, XFCE i MATE mi nekako izgledaju matoro, kao da sam u devedesetim, KDE4 je bio ok, Plasma mi nije nešto, možda bih i mogao da budem na Plasmi ali nije to još spremno.
Eventualno bi Gnome još jedino mogao da koristim, mada me nervira.

Cinnamon je ipak odličan :)
Testirao - na Archu nema problema sa nestajanjem Wallpapera.
 
Nazad
Vrh Dno