Šta je novo?

Koji distro probati?

Ja ne vidim poentu BSD distribucija. Tj. ne vidim njihovu prednost u odnosu na linux kada je PC u pitanju, Probao sam jednom PC-BSD i video da ne nudi ništa više, zapravo čak i manje od linuxa
 
Ja se nisam zadržao predugo na Solusu:) Isprva na prvi pogled sve ok ali jednostavno na trenutke dosta čudno ponašanje, imam integrisanu intel grafiku i to bi trebalo da šljaka, bar je na svakom drugom sljakalo ali ne i ovde. Konstantno mi se pojavljivalo "cepanje" ekrana u firefoxu i chromu. Rešio sam da probam ponovo elementary 0.4 zadnji put kad sam probao 0.2 dosta je bio nestabilan, sada za divno čudo radi dobro. Prelep i radi posao. Uočio sam dva problema, ponekad neće da promeni wallpaper i onaj njihov Appstore ili kako se zove baguje i neće da instalira aplikacije i update mada to mi nije problem. Valjda neću menjati za sada. Isprobao sam za ovih par dana Ubuntu Gnome, Mint Cinnamon, Mx Linux, Solus Budgie I izgleda ostajem na Elementary.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk

Ako koristis AMD graficku sa Open Source drajverom (AMDGPU), probaj da ukljucis "TearFree" opciju u amdgpu.conf fajlu, meni je to resilo problem sa cepanjem ekrana. https://wiki.archlinux.org/index.php/AMDGPU#Driver_options
 
Poslednja izmena:
AppCenter su sredili , pronašao na g+ , sada radi normalno.

Wallpaper posle restarta proradio ,ostalo je još dve sitnice :D Namešteno mi je Sleep when inactive for 1 hour ali izgleda ne uzima u obzir vlc, gledao sam sinoć film i izašla mi notifikacija da će se ubrzo ugasiti. Jedino da probam sa nekom skriptom ili caffeine , mada on nešto neće da šljaka . Druga stvar je da sat malo kasni posle vraćanja iz suspenda ali se posle 30 sekundi vrati u normalu. Doduše ovo je sve minorno, za sada ostajem na elementary. Prijatan za oko i nema većih problema , ovo su ipak sitnice neke koje ću srediti.

@marezz Grafičku sam izvadio i dao bratu, koristim samo integrisanu grafiku Hd2500 ili koja je već na g1610 intel.
 
Poslednja izmena:
Hvala na sugestiji. Upravo sam to uradio pre neki minut. Da li imas neke informacije kada ce da se predje na Qt? I jos jedno pitanje. Kada se prebacujem sa programa na program (Alt-TAB), ne prikazuje se nikakav prevew. Da li to OK ili je neki bug kod mene?

EDIT: Bas je uporan. Probao sam da iskljucim samo Notification Popups i dalje iskace. Zatim sam probao da iskljucim skroz Notifications (Network -> Notifications) ali i to nije pomoglo. I na kraju sam ukinuo sve (Notifications -> Notification Popups). I to nije pomoglo.

EDIT(EDIT): Reseno dconf editorom (org.gnome.nm-applet -> Disable connected notifications -> True).
Super pa si resio to sa notifikacijama preko dconf-a. Sto se tice QT-a, on dolazi sa Budgie 11 . Sto se tice alt-tab-a to je reseno i uskoro izlazi update. Nije bug, jednostavno nije implementirano kako valja, ovo je pre neki dan upravo resenoi update ce izaci za alt-tab zajedno sa 10.3.
C9gFrxWXYAAMwR0.jpg
 
Ja ne vidim poentu BSD distribucija. Tj. ne vidim njihovu prednost u odnosu na linux kada je PC u pitanju, Probao sam jednom PC-BSD i video da ne nudi ništa više, zapravo čak i manje od linuxa

Mala zajednica jbga. Ali osnove su bolje od Linuxa, koji kako vreme prolazi prelazi iz free open source OS u neki hibrid. Ali to tako mora biti ako Linux želi da napreduje u ovako postavljenom svetu patenata i kapitalizma.

ZFS je bolji nego bilo koji Linux native fajlsistem. Na osnovu Portsa je nastao Gentoo, najbolji sistem distribucije paketa. Jails je bolji od svih ovih kontejner formata. Jednostavno rečeno, tamo rade ljudi hladne glave i planiraju pažljivo svaki korak dok u Linux svetu postoji nekoliko struja od kojih svaka se trudi da onoj drugoj napravi haos.

Zašto ljudi iz Linux sveta ne vole BSD? Zato što ga nije osveštao FSF tj. RMS tj. ziloti. Licenca pod kojom se distribuira softver je permissive a ne GPL. U poslednje vreme trend licenciranja je takav da ljudi izbegavaju GPL i varijante.
 
Super pa si resio to sa notifikacijama preko dconf-a. Sto se tice QT-a, on dolazi sa Budgie 11 . Sto se tice alt-tab-a to je reseno i uskoro izlazi update. Nije bug, jednostavno nije implementirano kako valja, ovo je pre neki dan upravo resenoi update ce izaci za alt-tab zajedno sa 10.3.
Pogledajte prilog 227039

Grozan dizajn alt+tab funkcionalnosti. Kod Gnome Shell bar mogu da instaliram ekstenziju koja menja taj takozvani "per app" u "per window". Na stranu što to sa aspekta grafičkog dizajna ne izgleda dobro. Ovde pričam o funkcionalnosti kada imaš više otvorenih prozora fajl menadžera a alt+tab prikaže samo jedan.

Tako to biva kada se pravi klon Chrome OS ali krajnji rezultat ne bude jednako lep. Nigde labela, sve neke ikonice koje mi ništa ne govore na prvu loptu. Valjda neće Budgie da se raspadne kada pređe na QT kao što se raspada Plasma.
 
Grozan dizajn alt+tab funkcionalnosti. Kod Gnome Shell bar mogu da instaliram ekstenziju koja menja taj takozvani "per app" u "per window". Na stranu što to sa aspekta grafičkog dizajna ne izgleda dobro. Ovde pričam o funkcionalnosti kada imaš više otvorenih prozora fajl menadžera a alt+tab prikaže samo jedan.

Tako to biva kada se pravi klon Chrome OS ali krajnji rezultat ne bude jednako lep. Nigde labela, sve neke ikonice koje mi ništa ne govore na prvu loptu. Valjda neće Budgie da se raspadne kada pređe na QT kao što se raspada Plasma.
Generalno je jos u developmentu tako da sve zaivisi od Ikey-a. Doduse koliko mi se cini ide se na neku verziju Windows alt-tab-a.
 
Koja je uopšte filozofija iza BudgieQT? Da ostane ChromeOS look-a-like DE ili će se ići na modernu varijantu XFCE okruženja, po defaultu minimal sa opcijom da se nadogradi kako korisnik želi?

Ja se nadam da je razlog bagova u Plasma 5 QML kod a ne bagovi u C++ bibliotekama na koje se naslanja QT i QML, jer ako je ovo drugo onda će i BudgieQT imati iste problem. Evo baš sad gledam QML i pokušavam da provalim kako uraditi kombinovani menubar/toolbar kao u Gnome 3 Shell. Trebalo bi da može. Dobra stvar je što je QML ovako na prvu loptu prost ko pasulj, postavljanje interfejsa je poput igranja sa JSON fajlovima. Mada me užasava pomisao da bi za programiranje morao koristiti C++.

Edit: Eto meni odgovora: https://github.com/budgie-desktop/budgie-desktop/issues/763

Još jedna "vizija", nažalost. Izbaci ovo, menjaj ovo, ubaci ovo umesto ovako je po default a ti korisniče raspoređuj, biraj labels only, icons only or labels+icons, cards view, bar view, menu view itd. Ipak ništa od kastomizacije kako dolikuje.

ikeydoherty je napisao(la):
We're also not phasing out icons. Symbolic icons make sense in place of text. Icons and text is a dated concept. When you don't use monochrome icons it also looks tacky.

Definitivno smo na različitim talasnim dužinama. Ja mrzim mobajl look sa ikonicama svuda. Sve bi to zamenio sa tekstualnim ikonicama jednostavnog ali efektnog dizajna. Ali nisam Hitler pa bi ostavio opcije ko kako voli. Lik je u stanju samo da kopira sadašnjost (iOS, Android, ChromeOS) ne i da gleda u budućnost.
 
Poslednja izmena:
Mala zajednica jbga. Ali osnove su bolje od Linuxa, koji kako vreme prolazi prelazi iz free open source OS u neki hibrid. Ali to tako mora biti ako Linux želi da napreduje u ovako postavljenom svetu patenata i kapitalizma.

ZFS je bolji nego bilo koji Linux native fajlsistem. Na osnovu Portsa je nastao Gentoo, najbolji sistem distribucije paketa. Jails je bolji od svih ovih kontejner formata. Jednostavno rečeno, tamo rade ljudi hladne glave i planiraju pažljivo svaki korak dok u Linux svetu postoji nekoliko struja od kojih svaka se trudi da onoj drugoj napravi haos.

Zašto ljudi iz Linux sveta ne vole BSD? Zato što ga nije osveštao FSF tj. RMS tj. ziloti. Licenca pod kojom se distribuira softver je permissive a ne GPL. U poslednje vreme trend licenciranja je takav da ljudi izbegavaju GPL i varijante.
Znači veći linux od linuxa :D Problem je što običnog korisnika ne zanima pod kojom licencom dolazi OS/software jer se neće baviti izmenama koda. Niti kakav je fajl sistem, sve dok čita i piše, i radi lepo sa novim diskovima (SSD). Ne vidim ni problem oko distrobucije paketa ili formata, pošto to lepo funkcioniše i kod drugih. Meni lično najviše odgovara openSUSE po tom pitanju.

Ne kažem ja da se OS sam po sebi loš, već samo da je količina i kvalitet dostupnog softvera lošiji u odnosu na linux (o winu da i ne govorimo) kao i da je podrška za hardver lošija. I još neke sitnice, ali to neka bude subjektivno mišljenje. Meni OS treba da bih koristio druge programe, a ne sam OS :)
 
Poslednja izmena:
Ukoliko tih programa nema na Linuxu onda je bolje koristiti Windows. Ja sam sebe pronasao u programiranju a za to mi Windows ne treba jer ne radim u Microsoft ekosistemu.

Podrska za hardver je pipava tema i bice sve gore po BSD jer je Android unistio ideju o slobodnom hardveru.
 
Moram da priznam da prvi put čujem za ovakvo nešto, znači sve isto (isti distro recimo), jedina razlika je 32bit vs 64bit i potrošnja RAMa će biti duplo manja ako se koristi 32bit ?
Wow!!
Morao bih da vidim neki video koji to demonstrira ili sam da se uverim u to da bih poverovao, mada moram da priznam da ne zvuči logično niti mogu da vidim kako bi takvo nešto uopšte bilo moguće.
Jel' imaš neki link ka nekom članku o tome ili sve to baziraš na tvom iskustvu ?

Ta priča sa "ogromnom" potrošnjom memorije u slučaju 64-bitnog sistema je prenaduvana. Da, ako prevedeš isti kôd u 32-bitni i 64-bitni program, svaka promenljiva koja je pokazivač (adresa) će automatski duplirati zauzeće memorije (tj. zauzimaće osam bajtova umesto četiri), ali je, zbog backward kompatibilnosti i sprečavanja skrivenih bagova, veličina int-a u C/C++ na Linuxu ostavljena na 32 bita čak i u slučaju 64-bitnih kompajlera (na Windowsu su int i long 32-bitni bez obzira na kompajler). Dakle ako imaš niz od hiljadu int-ova, on će zauzimati 4.000 bajtova u RAM-u u oba slučaja. Neki specifični tipovi (npr. size_t, off_t) su typedef-ovani kao 64-bitni unsigned int čak i na 32-bitnim kompajlerima, tako da se ni tu ne menja zauzeće. Jedino neki jako specifični kôd može da ima drastično drugačije zauzeće zavisno od arhitekture (npr. da bi optimalno iskoristio širinu procesorskih registara tokom obrade).
 
Ta priča sa "ogromnom" potrošnjom memorije u slučaju 64-bitnog sistema je prenaduvana. Da, ako prevedeš isti kôd u 32-bitni i 64-bitni program, svaka promenljiva koja je pokazivač (adresa) će automatski duplirati zauzeće memorije (tj. zauzimaće osam bajtova umesto četiri), ali je, zbog backward kompatibilnosti i sprečavanja skrivenih bagova, veličina int-a u C/C++ na Linuxu ostavljena na 32 bita čak i u slučaju 64-bitnih kompajlera (na Windowsu su int i long 32-bitni bez obzira na kompajler). Dakle ako imaš niz od hiljadu int-ova, on će zauzimati 4.000 bajtova u RAM-u u oba slučaja. Neki specifični tipovi (npr. size_t, off_t) su typedef-ovani kao 64-bitni unsigned int čak i na 32-bitnim kompajlerima, tako da se ni tu ne menja zauzeće. Jedino neki jako specifični kôd može da ima drastično drugačije zauzeće zavisno od arhitekture (npr. da bi optimalno iskoristio širinu procesorskih registara tokom obrade).
Nije bas prenaduvana i nije to "ogromno" trosenje memorije vec prosto znatno vise. Probaj bilo koji OS u 32bitnoj i 64bitnoj varijanti pa ces videti razliku - skoro duplo vise memorije zauzme 64bitna verzija. Vazi i za windows i za, u samo nesto malo manjoj meri, i linux. Ne idem tako daleko da proveravam deklaracije varijabli, kompajlere itd jer od programiranja ne zivim niti me ti detalji interesuju. Preporucio sam coveku sa 2 GB RAM 32bitni OS jer mu je prosto RAM usko grlo i ako moze da koristi 32bitni sistem bez vidljivog smanjenja performansi (ako ga uopste i ima) zasto ga pa ne bi koristio? Istina, podrska za 32bit na linuxu opada ali situacija nije jos dramaticna a nece ni biti u sledecih par godina.
 
Poslednja izmena:
Nedostajace mi ovaj Ubuntu kada ugase Unity, pošto planiram da pređem na rolling. Sestri sam osvežio laptop sa 14.04 LTS na 16.04.2 LTS bez ijednog problema. Zapravo problema je bilo, jer sam ugasio apdejt na silu prvi put pa nije mogao da se butuje sutradan. Ništa što recovery mod i popravka paketa nije rešila, kasnije lepo prošao apdejt. Žilav mali, nema šta.
 
Vidiš, tog se nikad nisam setio - da prebacim ubuntu na rolling. Probaću sutra u Vboxu.
 
...
ZFS je bolji nego bilo koji Linux native fajlsistem.
...

ZFS je nativno Solaris, FreeBSD ga je samo portovao. Imas jos HAMMER sa DragonFlyBSD kao odlican fajlsistem (ali ne i volume manager kao ZFS. OpenIndiana kao fork OpenSolarisa ima ZFS sa najvise features od operativnih sistema slobodnog softvera.

...

Ne kažem ja da se OS sam po sebi loš, već samo da je količina i kvalitet dostupnog softvera lošiji u odnosu na linux (o winu da i ne govorimo)..

Drz' se ti linuksa i vindoza...
 
Vidiš, tog se nikad nisam setio - da prebacim ubuntu na rolling. Probaću sutra u Vboxu.

Nisam mislio na Ubuntu jer nema rolling izdanje koliko znam, nego na neku Archlinux varijantu. Ubuntu bi trebao preci na rolling jer snapshot izdanja na svakih sest meseci sa podrskom od devet meseci nemaju puno smisla. To neka prebace na rolling i zadrze LTS, idealna kombinacija. Mada mi vise odgovara pacman nego apt tj. dpkg, kao i Pamac nego li Synaptic.

Pored svih rizika koje nosi sa sobom jednostavnija je instalacija iz AUR-a nego potraga za ppa i kucanje tri smaracke komande od cega apdejt paketa uvek traje duze nego sto bi trebalo.

Posto ce novi Ubuntu biti vanilla Gnome izdanje sa Ubuntu grafikom, onda nema smisla da ga cekam jer to isto mogu i sam dobiti sa Archom, Fedorom, openSUSEom, ma bilo cim sto ima Gnome varijantu. Eventualno da se ceka LTS ako bude Gnome default u 18.04 i ne bude se raspadao kao sva tranziciona LTS izdanja.
 
Vidim da izlazi uskoro Debian 9 pa ću verovatno njega instalirati da probam čisti gnome . Probao sam Fedoru i OpenSUse ranije ali mi jednostavno više leži Debian fazon. Opensuse ima odličan yast alat i preko njega je lakše sve odraditi ali suviše sam se navikao na ubuntu,odnosno debian komande . Ovaj Debian 8.7 zadnji stabilni ipak ima i previše star Gnome zbog toga sam preskočio . Baš me zanima kako sve to izgleda što se tiče stabilnosti na Debianu.
Ono što sam primetio kada sam isprobao openSUSE:Tumbleweed je da sve radi baš brzo .
 
Poslednja izmena:
Kako bre Fedora nije cist Gnome, nisam primetio ekstenzije a tema je bila Adwaita poslednji put kada sam probao Fedoru? Debian nije cist Gnome, stize sa ekstenzijama.
 
Ono što sam primetio kada sam isprobao openSUSE:Tumbleweed je da sve radi baš brzo .
Radi brzo ali ne sve, multimedija neki programi moraju bas iz pacman repoa inace ne rade, najveca baza progarama je ipak u Debian-Ubuntu repozitorijumima.
Kos Suse TW nisam uspeo da skapiram kako mogu da stanem na odredjenom kernelu ili da se vratim na odredjeni kernel, u Manjaru izaberem kroz GUI a u Debian-Ubuntu
stavis kernel koji hoces. Svi distroi imaju svoje prednosti i mane, meni syu bitni programi.
Vise volim synaptic nego bilo sta, znam sta istaliram i vidim makar malo kako GUI program izgleda, kod Octopi sve ide u paketu ili prepisuje pa kucaj pacman,
malo malo stuc muc update pukne fali nesti ili nesto smeta a krene brdo programa da se instalira i onda ajd sve ponovo. Arch i klonovi su brzi, imam Manjaro
i stvarno je brz.
 
Arch repos + AUR imaju maltene sve sto postoji od softvera. Kvalitet pakovanja je upitan ali je gora situacija sa ppa od kojih su mnogi zaostali a niko ne cita jel njihov distro na spisku. Bomi na primer imas u AUR i sve se uredno instalira poslednja verzija dok ppa za Ubuntu ne vidi 16.04 i novije nego mora da ga editujes.

Ako pukne Ubuntu a oseca se da je pred pucanjem, puca i Debian za desktop. Nece se ljudi cimati ni oko ppa ni oko deb-ova jer su ih ostali stigli i prestigli. Bice sve vise Fedora i Arch paketa.
 
Poslednja izmena:
Kako bre Fedora nije cist Gnome, nisam primetio ekstenzije a tema je bila Adwaita poslednji put kada sam probao Fedoru? Debian nije cist Gnome, stize sa ekstenzijama.
Ma jeste čista, zato sam je i naveo. Nego mi vise odgovara Debian baza i paketi, na to mislim.
Zato bih isprobao nešto kao Debian Gnome. Fedora I Suse mi ne leže jednostavno a ostali mnogo modifikuju. Šta mi se ne dopada sam cu promeniti.

Sent from my KIW-L21 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@ABET,
za Bomi OK, na ppa je odavno zastarelo...Ja skidam Bomi nemam pojma odakle ali imam azurnu .deb verziju, malo riskantno. Iritiraju me prevodi, skinem hrvatski prevod sve OK, skinem srpski latinica ono zeza, ubace par redova sa cirilicom i odmah ne valja. U win 10 to sa prevodom guta ali u linuxu ne, kad me iznervira onda iskovertujem u UTF-8 i plus mi javi koji su redovi problematcni, leafpad i edit i sredim. Nasao sam ja da nema par paketa koji meni trebaju u Arch repos + AUR , pokusao sam iz deb da ih napravim ali ne znam.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ako postoji deb paket postoji i source. Sto znaci da ti moras napraviti paket. Imas ovde upustvo: https://wiki.archlinux.org/index.php/creating_packages

Prvo probas da kompajliras source da vidis da li radi, ako radi napravis paket. Na kraju sibnes na AUR, postanes maintainer i resis sebi i drugima problem.

Ako je tarbal sto dolazi source u njemu neodgovarajuci onda nista, jer deb ne sadrzi source code koliko znam.
 
Šta je sad zgodno instalirati kao dual-boot? Novi Debian? Je li LTS? Ili možda SUSE (ako je KDE Plazma konačno sazrela kako treba)?
Ne znam kako stoje stvari i sa drajverima za grafike, ranije je bilo manje problema sa NVidiom, ne znam da li se situacija popravila sad sa novim Radeonima i drajverima za njih (imam 660Ti, možda osvežim grafiku uskoro)...
 
Nisam mislio na Ubuntu jer nema rolling izdanje koliko znam, nego na neku Archlinux varijantu. Ubuntu bi trebao preci na rolling jer snapshot izdanja na svakih sest meseci sa podrskom od devet meseci nemaju puno smisla. To neka prebace na rolling i zadrze LTS, idealna kombinacija. Mada mi vise odgovara pacman nego apt tj. dpkg, kao i Pamac nego li Synaptic.

Evo scrrenshot moga rolling Xubuntua (mada spada i u onu drugu temu sa screenshotovima desktopa).



 
Šta je sad zgodno instalirati kao dual-boot? Novi Debian? Je li LTS? Ili možda SUSE (ako je KDE Plazma konačno sazrela kako treba)?
Ne znam kako stoje stvari i sa drajverima za grafike, ranije je bilo manje problema sa NVidiom, ne znam da li se situacija popravila sad sa novim Radeonima i drajverima za njih (imam 660Ti, možda osvežim grafiku uskoro)...

Stavi Ubuntu 16.04.2 LTS ili Manjaro po zelji.
 
Poslacu ti sources samo da dodjem u BG. Generalno samo promenis ime release-a i stavis testing. Debian ima 3 grane: stable, testing i sid (still in dev). Ako budes citao stable je zamisljen za ultra stabilno, tipa servere. Testing je za obicne korisnike, sid za entuzijaste. Mada vidi testing ti je uvek stabilniji od svakog stable Ubuntu sranja ;)

Sent from my HM NOTE 1LTE using Tapatalk

Sada sam malo gledao na sajtu njihovom . Imam već neku Debian 8.7.1 Gnome verziju skinutu. Znači mogao bih to da instaliram pa onda odradim promenu u source kao ovde ?

To upgrade to testing, if you have already installed the stable release:

Edit your /etc/apt/sources.list file, changing 'stable' (or the current codename for stable) to 'testing' (or the current code name for the next stable release).
Remove or comment out your stable security updates line(s) (anything with security.debian.org in it).
Remove or comment out any other stable-specific lines, like *-backports or *-updates.
The code name for the next stable release, e.g. "stretch", will track "stretch" through its transition into "stable" and later oldstable, while "testing" will keep rolling on after a new stable release. If you would rather track the stretch release as it becomes stable, update your /etc/apt/sources.list replacing "stable" or "testing" with "stretch".
 
Sada sam malo gledao na sajtu njihovom . Imam već neku Debian 8.7.1 Gnome verziju skinutu. Znači mogao bih to da instaliram pa onda odradim promenu u source kao ovde ?
Da, da. To je to. Izmenis sources, apt update, apt upgrade. Ja licno imam sve. I sid drzim ali sam rekao sistemu da je na stable a ako nesto hocu sa sid-a ubacim. Nisam za kompom da ti posaljem sve mada mislim da nema potrebe da se cimas toliko. Testing ti je sasvim OK.

Sent from my HM NOTE 1LTE using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno