Šta je novo?

Koji distro probati?

Probao sam i restartuje se Network Manager ali trazi ethernet konekciju koju nemam naravno a wifi uopste ne nudi.

Kada uradim restart laptopa onda se wifi pojavi opet... :mad:

Okej, kada se ponovo desi, probaj ovo
Kod:
sudo ifconfig wlp4s0 up
 
Timeout? Timeout cega?

Sent from my LG-H320 using Tapatalk
 
Mozes da probas da zamenis Network Manager sa WICDom.
 
Je probo neko void linux? Ja sam sad izredjo nekoliko roling zaredom i trenutno mi samo Solus deluje brzo i jos nije prso, void je sledeca opcia
 
Neon sve verzije, Mau 2, Manjaro ispravljen Vaskrst u kalendaru. 11.Novembar nije ubacen u kalendaru, to ce kasnje ubaciti, moze rucno da se ubaci.
 
Dosta dugo sam trazio neki lep a stabilan linux. plasma 5 mi se dopala. Ni gnome nije los. ali previse je linux ne stabilan. Bar se meni tako pokazalo. Ili sam navikao na windows.
PRobao sam debian, kubuntu, linuxmint, ubuntu, opensuse, fedora, elementary. Nijedan nije mogao da me zadrzi. Cekam da izadje debian 9 i plasma 5 kod njih, pa da pokusam.
Evo vec godinu dana nijedan linux ne koristim.
Da li se stanje popravilo kod linux operativnih sistema ?
 
Ja duze vreme koristim Ubunu, radi savrseno, vise me windows **** nego linux pravo da ti kazem :D Na poslu nam je sav microsoftov softver i kada dodjem kuci i upalim linux ozarim se i prodisem :D Verovatno je u pitanju neka licna preferencija, sta ja znam...
 
Poslednja izmena:
Ikustva sa rolling distribucijama?
Vratio se na linux posle duze vremena. ROSA, Mageia i zavrsio na PCLOS.
Cackalo me da probam Tumbleweed
 
Ja sam prešao na Tubmleweed. Nemam ni zamerki, ni prednosti u odnosu na stable sistem. Jedino ko hoće najnoviji software, kernel i opensource drajvere. Ali npr. Leap koji izlazi jednom godišnje je prava mera i po mom mišljenju najbolje rešenje za razvoj OS-a. 2 godine (Ubuntu LTS, Mint) je mnogo, a 6 meseci premalo.
 
Па Убунту и слични у LTS варијанти имају апгрејд верзије па се појави неколико у тих пар година. Тако је 14.04 стигао до 14.04.5 а 16.04 до 16.04.2. Ја највише користим Арчија који је RR али ми се ту не свиђа што у неком тренутку више нема избора него мора да се пређе на ново. Хтео сам да задржим КДЕ4 али је пре неколико месеци тотално обустављена подршка и више нема апдејта, мора на нову плазму. Ту је предност друге варијанте, увек могу да користим Кубунту 14.04.х и останем на КДЕ4. Бар док се плазма не опорави а већ дуго не успевају у томе.
 
Ja duze vreme koristim Ubunu, radi savrseno, vise me windows **** nego linux pravo da ti kazem :D Na poslu nam je sav microsoftov softver i kada dodjem kuci i upalim linux ozarim se i prodisem :D Verovatno je u pitanju neka licna preferencija, sta ja znam...

Poslednja verzija Ubuntu-a spijunira svoje korisnike i salje podatke Canonical-u bez znanja korisnika.
 
То се прича неколико година, што не значи да није тачно, само није почело од последње верзије.
 
Koliko se ja sećam, a moguće je da grešim, štos sa Ubuntu "špijuniranjem" je bio taj da ako ukucaš u dash nešto, dakle tražiš neku aplikaciju i slično, to što si ukucao odnosno tražio ide na server ubuntua, navodno to je bilo zbog amazona jer je bila opcija (možda je ima još uvek, ne pratim) da izlaze i rezultati pretrage sa amazona, pa da se ne opterećuje server amazona query se šalje na ubuntu server pa onda oni i primaju i šalju rezultate. Kako god, bila je opcija da se to isključi.
Ako je neko drugo špijuniranje u pitanju onda ja za to ne znam, mada ne verujem da bih to propustio.
 
Gde nadje to iz 2013, pa sad distroi imaju podrsku na facebook a zna se sta je facebook, zasto nijedan distro ne blokira facebook, google...Moz ga mrzit oni spijuniraju, svaki mob pa i moj ima android OS i Facebook mi cita sve zivo cak i sim karticu, moja verzija androida dozvoljava sve, cerka tvrdi da njen android ne dozvoljava da moze da blokira ali cisto sumljam. Nemam para za taj noviji telefon iako je ovaj star 1.5 god ali nema update OS 4.4 i dalje nema. Sad ti razni browseri citaju i lokalnu IP i ko zna sta jos, MAC adresa se podrazumeva jer je ona deo TCP/IP paketa.
 
Poslednja izmena od urednika:
Gde nadje to iz 2013, pa sad distroi imaju podrsku na facebook a zna se sta je facebook, zasto nijedan distro ne blokira facebook, google...Moz ga mrzit oni spijuniraju, svaki mob pa i moj ima android OS i Facebook mi cita sve zivo cak i sim karticu, moja verzija androida dozvoljava sve, cerka tvrdi da njen android ne dozvoljava da moze da blokira ali cisto sumljam. Nemam para za taj noviji telefon iako je ovaj star 1.5 god ali nema update OS 4.4 i dalje nema. Sad ti razni browseri citaju i lokalnu IP i ko zna sta jos, MAC adresa se podrazumeva jer je ona deo TCP/IP paketa.

Sto pitas onda ?
 
Unapred se izvinjavam za offtopic , kako zadržavate podešavanja od primarne distribucije koju koristite dok isprobavate sve ove nove?
Posebna home patricija skontam da je must have, ali da li ima još nešto sem toga?

Sent from my Tesla_Tablet_785 using Tapatalk
 
Unapred se izvinjavam za offtopic , kako zadržavate podešavanja od primarne distribucije koju koristite dok isprobavate sve ove nove?
Posebna home patricija skontam da je must have, ali da li ima još nešto sem toga?

Sent from my Tesla_Tablet_785 using Tapatalk

Sve sto isprobavam isprobavam na za to otvorenim particijama, svaki distro ima svoj / i svoj /home. Ako mislis na boot da uvek bude boot od primarne distribucije to radim tako da kod instalacije nove distribucije kazem da boot pravi na svojoj / particiji. Posle iz glavnog linuxa sa update-grub pokupim sve ostale distribucije.
 
Баш тако, када сам давно почео да се играм са испробавањем разних линуха, користио сам једну инсталацију па после преко ње другу па трећу ... док нисам укапирао да могу да се ређају колико имаш места. Онда лепо одвојим простор и инсталирам све редом, сваки за себе, ништа заједничко ... осим једне swap партиције коју сви користе. Примарна је до краја подешена, од осталих оне које делују пристојно помало подешавам (углавном копирам профиле из примарне) а оне које су само за пробу оставим како јесу јер вероватно неће дуго да трају. Свака на свом / а за boot ми је свеједно, најчешће пустим да нов линух набаци свој колико да видим како изгледа а после вратим онај који ми одговара. Најчешће Манџаров јер је он мало специфичан и други га слабо капирају.
 
I ja sam pre probavao u VBox , onda sam se smirio sa elementaryOS Freya, ali sad me opet vuče da isprobavam. VBox više nije opcija jer želim da vidim kako će grafa da radi s obzirom da podrška nije baš neka (HD7850). Hvala na odgovorima, za vikend ću da napravim nove particije pa ću se baciti na isprobavanje.

Sent from my Tesla_Tablet_785 using Tapatalk
 
I ja sam pre probavao u VBox , onda sam se smirio sa elementaryOS Freya, ali sad me opet vuče da isprobavam. VBox više nije opcija jer želim da vidim kako će grafa da radi s obzirom da podrška nije baš neka (HD7850). Hvala na odgovorima, za vikend ću da napravim nove particije pa ću se baciti na isprobavanje.

Sent from my Tesla_Tablet_785 using Tapatalk
VBox nije resenje za isprobavanje nekog distroa, emulira se graficka, emulira se zvucna itd. Prava proba je kad sednes i instaliras distro, pocnes od instalera i zavrsis sa restartom i poteras full distro. Tek tako dobijes pravo stanje i vidis da li ti taj distro lezi ili ne, kako lezi na tvjoj masini i da li ima falinki.
 
Video sam da dosta Vas se raspituju za desktop okruženja. Po meni je najbolji i3 jer je najbrži i ne zauzima mnogo mesta na memoriji. Čini mi se da se sva desktop okruženja fokusiraju na uređaje na dodir što i nije baš pogodno za nas PC korisnike. Sa druge strane, koristio sam brdo distribucija od Ubuntu, Debiana, Manjaro-a pa nadalje. Ali najbolja je kombinacija Arch Linux sa i3 okruženjem. Treba savladati I3 ima par dobrih tutorijala na netu. Kad savladate i3 neće Vam više trebati miš i ciljanje ikonice X za isključivanje programa i postalih vizualno neptrebnih stvari.
 
Baš tako, već neko vreme sam na i3 i to je to, bolje okruženje nisam video za života, savršeno radi, imao sam Mate do skoro kao backup DE ali sam ga obrisao, ne vidim sebe u situaciji da se maknem sa i3, osim ako ne izadje nešto novo a pritom bolje. Treba nešto malo vremena naviknuti se i konfigurisati ga ali kada se to odradi teško je skinuti se sa njega :)
 

Prilozi

  • Screenshot at 2017-03-14 17-56-59.jpg
    Screenshot at 2017-03-14 17-56-59.jpg
    315.6 KB · Pregleda: 107
Pozdrav svima.
Da li je neko probao neku od "mainstream" distribucija sa Kaby Lake platformom? Razmisljam vec neko vreme da predjem na Linux (konkretno me interesuje Ubuntu LTS), pa me intersuje kako stoje stvari. Znam da je platforma jos uvek sveza, ali nisam mogao naci vise informacija.
Uglavnom me intersuje neke LTS distribucije, posto ne bih menjao stvari tako cesto.
Hvala
 
Nazad
Vrh Dno