Šta je novo?

Koji distro probati?

Linux Lite 3.2

U sredu uveče prijatelju instalirao Linux Mint 18.1 MATE. Mašina je tanka na procesoru, neki Sempron sa jednim jezgrom, ali ima 2 GB RAM-a,
mada deo odpada na integrisanu grafiku. HDD je Samsung 500 GB. Meh, sistem nije baš najbrži.
Preuzeo Linux Lite 3.2. Već puno bolje zbog starog dobrog XFCE-a :). Malo je glupavo odrađen jezik, sam morao pročitati njihovo uputstvo
pošto je srpski jako bitan, da nije na engleskom.
 
Mate ili kde okruzenje?

Sent from my m2 using Tapatalk
 
16.10 je isto smeće kao i 16.04. Bag sa bežičnom mrežom i dalje postoji. Juče me pogodio za samo 20 min
rada. Za vikend instaliram neki distro koji nema veze sa Ubuntom, verovatno Antergos XFCE.

Danas ću prijatelju instalirati Linux Mint 18.1 MATE. Treba samo za net i multimediju.

Na koji bug mislis kada spominjes WiFi i doticne ubuntu verzije?

Ja sam snimio Linux Mint 18 i desava mi se da samo od jednom pukne wifi i jednostavno jedino resenje je restart da bih ponovo mogao da se nakacim na neki wifi.

Da li na to mislis ili nesto drugo?
 
Ja nemam realtek, moj je:

Intel Centrino Wireless-N 2230 rev-c4 :mad:
 
Na koji bug mislis kada spominjes WiFi i doticne ubuntu verzije?

Ja sam snimio Linux Mint 18 i desava mi se da samo od jednom pukne wifi i jednostavno jedino resenje je restart da bih ponovo mogao da se nakacim na neki wifi.

Da li na to mislis ili nesto drugo?

Sta restatujes?
 
Ceo OS, reboot uradim jer nista drugo ne slusa.
Kao da zabode sve i sta god da stiskam u network manageru ne slusa.

Ugasim pa upalim WiFi i on ne moze da nadje niti jednu mrezu...
 
Mislim da sam probao to vec i da mi nije pomoglo ali ne mogu 100% da potvrdim.
Sledeci put kad se desi javljam jel sljaka.

U svakom slucaju neki bug postoji...
 
Neki predlog za laptop, a da je lagano okruženje?
Sutra ću instalirati, imaću vremena.

Manjaro, Antergos XFCE?
Na koji bug mislis kada spominjes WiFi i doticne ubuntu verzije?

Ja sam snimio Linux Mint 18 i desava mi se da samo od jednom pukne wifi i jednostavno jedino resenje je restart da bih ponovo mogao da se nakacim na neki wifi.

Da li na to mislis ili nesto drugo?
Baš to. Restart adaptera iz terminala kompletno sa'rani obe mreže :crash:.

I bag pogađa sve: Ralink, Intel (koji ja imam) i Atheros.

Preko dve godine i taj bag i dalje postoji. Neverovatno!
 
Pa jel se zna na kraju "u kom grmu lezi zec"?

Jel to striktno za Kernel verziju vezano ili je specificno samo za Ubuntu 16.x ? Da li radi na nekoj drugoj distribuciji kako valja? :mad:
 
Koliko je meni poznato, XFCE/Budgie/Pantheon/Cinnamon pa i MATE su presli na gtk3 biblioteke zbog toga sto gtk2 vise niko ne razvija. Pantheon je pisan u Vala programskom jeziku koji je slican C-u i na bazi je gtk3, ne vidim zasto i dalje vlada uvrezeno misljenje da je XFCE manje zahtevan od pomenutih okruzenja. KDE i Gnome Shell trose vise resursa, ali ne drasticno (Windows 10, to super optimizovano graficko okruzenje trosi bar duplo vise memorije u idle stanju). Problem sa Gnome i KDE nije toliko u sminci vec u nekim suludim odlukama (KDE za gomilu stvari radi sa punim MySQL bazama) i generalno lose koncipiranom okruzenju (retko sta valja interno u Gnome Shell). Unity nije veliki potrosac ali je problematicno okruzenje jer se bazira na bagovitom Compizu koji niko vise ne razvija i za ciji rad je neophodan dobar graficki podsistem.
 
Compiz je nastavio da živi u formi Compiz-Reloaded projekta, gde prvi i originalni autor Compiza aktivno učestvuje, baziran je na 0.8 seriji, pratim njegov razvoj i koristim ga, radi maestralno, za razliku od 0.8 i 0.9 compiz serije gde sam imao izvesnih problema.
 
Kalendar KDE plasma 5.x.x ispravka za Srbiju

diff fajlovi autor dr.Časlav Ilić
https://git.reviewboard.kde.org/r/129667/diff/
https://git.reviewboard.kde.org/r/129668/diff/
Ispravka za Debian, Kubuntu, Mint, Neon, Maui 2
[/code]mkdir deb-temp-build
cd deb-temp-build
apt source libkf5holidays5
cd kholidays-*
# ubaciti izmene u src/parsers/plan2/holidayparserdriverplan.cpp
debuild -us -uc -nc
sudo dpkg -i ../libkf5holidays5_*.deb
Drugi diff fajl rucno ispravio-dodao praznik u sva 4 fajla
# odjaviti se iz Plazme i prijaviti nazad[/code]
Ispravka za Kubuntu 16.04 i Mint 18 KDE je ista backport plasma 5.8.4, Neon mora da radi sa svojim src fajlovima plasma 5.8.4, Maui2 mora da radi sa svojim src fajlovima plasma 5.8.2

Manjaro
diff fajlovi autor dr.Časlav Ilić
https://git.reviewboard.kde.org/r/129667/diff/
https://git.reviewboard.kde.org/r/129668/diff/
Autor Branimir Maksimovic
Stvar je prilicno jednostavna:
prvo skini PKGBUILD sa https://git.archlinux.org/svnt.../PKGBUILD?h=packages/kholidays
onda stavi to u neki dir recimo holidays.
onda uradi makepkg
onda stavi u src/kholidays-16.12.0 diffove koje je poslao Caslav.
pa onda izmeni PKGBUILD ovako:
Kod:
# Maintainer: Antonio Rojas <[email protected]>

pkgname=kholidays
pkgver=16.12.0
pkgrel=1
pkgdesc="KDE library for regional holiday information"
arch=(i686 x86_64)
url="https://community.kde.org/KDE_PIM"
license=(LGPL)
depends=(qt5-base)
makedepends=(extra-cmake-modules qt5-declarative)
optdepends=('qt5-declarative: QML bindings')
source=("http://download.kde.org/stable/applications/$pkgver/src/$pkgname-$pkgver.tar.xz"{,.sig})
md5sums=('9c2b21c71ef7164fd8e85b764b2682de'
         'SKIP')
validpgpkeys=(CA262C6C83DE4D2FB28A332A3A6A4DB839EAA6D7) # Albert Astals Cid <[email protected]>

prepare() {
  mkdir -p build
}

build() {
  pwd
  cd kholidays-16.12.0
  patch -p1 < kholidays-fix-pascha-checks-01.diff
  patch -p1 < kholidays-rs-add-armistice-day-ww1-01.diff
  
  cd ../build
  cmake ../$pkgname-$pkgver \
    -DCMAKE_BUILD_TYPE=Release \
    -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr \
    -DKDE_INSTALL_LIBDIR=lib \
    -DBUILD_TESTING=OFF
  make
}

package() {
  cd build
  make DESTDIR="$pkgdir" install
}
Ako ima problema
Mozda ti ovo pomogne: nisam siguran ali ja sam stavio
[bmaxa@maxa-pc .gnupg]$ cat gpg.conf
keyserver keys.gnupg.net
keyserver-options auto-key-retrieve
[bmaxa@maxa-pc .gnupg]$ pwd
/home/bmaxa/.gnupg
I tu i u /root/.gnupg
Kod mene u Manjaru ja sam izmenio:
na home .gnupg/gpg.conf
Kod:
keyserver hkp://keys.gnupg.net
keyserver-options auto-key-retrieve
na /etc/pacman.d/gnupg/gpg.conf
Kod:
no-greeting
no-permission-warning
lock-never
keyserver hkp://keys.gnupg.net
keyserver hkp://pool.sks-keyservers.net
keyserver-options timeout=10
keyserver-options auto-key-retrieve
Sa ovim izmenama odradio je kako valja i dobio sam fajl za instalaciju sa svim izmenama.

Ovo bi trebalo da odradi KDE i da objavi zvanicnu ispravku, koliki prioritet za njih ima ova izmena ne znam
Molbu za korekciju kalendara poslao sam svim nabrojanim ali nisam dobio nikakvav odgovor.
Ostao je Suse koji nije ispravljen, ako neko zna i ako ima volje neka ispravi ili kontaktira Suse.
 
Poslednja izmena od urednika:
Prijatelju kojem sam instalirao Linux Lite 3.2 izbio problem :crash:.

Javio mi i pročitao preko telefona (otprilike):
Kod:
Verifying DMI Pool Data error no such device grub rescue
Vidim da se taj problem javlja po netu.
Neko brzo rešenje? Sutra će mi doneti mašinu da popravim.

E sad, da li ima veze kako je gasio kompjuter? Reče da ga je gasio na fizičko dugme,
a lepo sam mu pokazao gde se gasi. To sam mu rekao i ranijih godina da ne radi :wall:.

Da nije divlje gašenje skršilo grub?

Pa jel se zna na kraju "u kom grmu lezi zec"?

Jel to striktno za Kernel verziju vezano ili je specificno samo za Ubuntu 16.x ? Da li radi na nekoj drugoj distribuciji kako valja? :mad:
Od pre dve godine, znači 14.

Zanimljivo, burazeru i prijatelju kojima sam instalirao Linux Mintove krajem 2015, nemaju taj problem.
Jedan ima AMD mašinu sa Atheros bežičnom, a drugi Intel sa Intelovom bežičnom.
Kako koga pogodi...
 
Nabrzaka uzmes Linux Lite 3.2 i ponovo ga instaliras...
ili
Digni masini sa live USB (Ubuntu) sredi grub
http://wiki.ubuntu-rs.org/Grub2
Ako posle pridignes masinu onda procesljaj linux particiju(e) na greske, to traje...
Kod:
sudo e2fsck -cy /dev/sdxx 
ili
sudo fsck.ext4 -vpf /dev/sdxx
Najvaznije, zalepi tom coveku papir da se se masina ne gasi na dugme i ispisi mu kako se pravilno gasi tj. kako se radi shutdown.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ма само подеси да то физичко дугме служи за гашење и решен проблем. Наравно, намести да "право" гашење иде после 4 секунде и објасни типу да не држи дугме притиснуто толико, само кратко.
 
Nabrzaka uzmes Linux Lite 3.2 i ponovo ga instaliras...
Ovo sam trebao odmah odraditi.

Nažalost, 5 minuta posla se razvuklo dva sata i nisam ništa uradio :crash:!
Ovo je bio problem:
IMG_7889_resize.jpg
ili
Digni masini sa live USB (Ubuntu) sredi grub
http://wiki.ubuntu-rs.org/Grub2
Apsolutno nisam mogao popraviti Grub zato što nisam ni mogao nabaciti particiju...
Onda sam odradio što si otkucao:

Ako posle pridignes masinu onda procesljaj linux particiju(e) na greske, to traje...
Kod:
sudo e2fsck -cy /dev/sdxx 
ili
sudo fsck.ext4 -vpf /dev/sdxx
Bila gomila brljotina:
IMG_7890_resize.jpg

Onda sam odradio instalaciju gruba. Pokrene se sistem i dobijem čuveni "grub bash loading" ekran. F#ck :crash:!
Apsolutno nikava opravka iz live DVD Ubuntua nije pomogla. Čak sam i ovo pokušao:
https://itsfoss.com/fix-minimal-bash-line-editing-supported-grub-error-linux/

Šipak jer u naprednim opcijama ne vidi grub. Evo i pastebin.

Preuzeo Linux Mint 18 XFCE pošto iz nekog razloga Linux Lite više nije hteo da se učita sa živog DVD-a. Ludilo!
Mint katastrofa. Prvo se učitavao "100 godina", a kad se učitao, neće da proradi ni jedan program uključujući i instalaciju.
Ništa, ubacio Manjaro live DVD, instalirao i oduševio koliko dobro radi.

4 izgubljena sata od 5 minuta posla...

Najvaznije, zalepi tom coveku papir da se se masina ne gasi na dugme i ispisi mu kako se pravilno gasi tj. kako se radi shutdown.
Ovo sam mu i bio rekao kad je preuzimao kompjuter. Kaže da nije našao kako se gasi, mada me je trebao zvati
pošto je još bilo nekih problema nevezanih za sistem pa sam rešio.
Tako je svojevremeno i W7 sa'ranio.
 
Taj ce svaki OS da sahrani, ne mogu da verujem da je toliki mentol. Svaki put kad ugasi na dugme neki procesi rade a samim tim i fajlovi koje koriste ti procesi ostaju nezatvoreni. Tom liku namesti da gasi masinu na dugme kao sto ti je predlozio @calexx potrazi na netu sta moras da izmenis u OS ili mu stavi na sred ekrana ikonu ispod koje je shutdown -h now.
Tako urnisan disk najbolje je pustiri kroz ovo, traje dugo...
Kod:
sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdcxx bs=1M ----wipe-diska destruktiv
sudo badblocks -wsv /dev/sdxx ____destruktiv

edit. kad vec ne moze ili nece ni osnovno da nauci onda lepo naplati taj rad u € ili budi majka Tereza.
 
Poslednja izmena od urednika:
Resetuj network manager iz konzole, nema potrebe da rebutujes ceo sistem

sudo service network-manager restart

ili

sudo systemctl restart NetworkManager

Probao sam i restartuje se Network Manager ali trazi ethernet konekciju koju nemam naravno a wifi uopste ne nudi.

Kada uradim restart laptopa onda se wifi pojavi opet... :mad:
 
Poslednja izmena:
Ove dve kucice cekiraj za tvoju wi-fi konekciju a ako imas neku wired konekciju to decekiraj.


Избор_003.png
 
To je vec uradjeno, nije do toga.

Jednostavno pukne network manager (wifi), desava se nekada posle 10min a nekada posle par sati, nema pravila.
Restart network managera ne pomaze, on se restartuje ali samo eth bude aktivan wifi uopste ne postoji, kao da ne radi.
Restart OS-a "resi" problem.

Linux Mint 18
Kernel 4.4.0
Intel Centrino Wireless-N 2230 rev-c4
 
Evo i sistemskog loga ako neko moze da mi kaze sta se desava.

Internet mi je puko otprilike na 11:31.

Od ove linije koja se ponavlja vise puta:

Kod:
Jan 10 11:31:14 MojLaptop kernel: [ 9090.274810] r8169 0000:05:00.0 enp5s0: rtl_counters_cond == 1 (loop: 1000, delay: 10)

Vidim da postoji i ovako nesto odmah posle:

Kod:
Jan 10 11:31:17 MojLaptop ntpd[1849]: Deleting interface #3 wlp4s0, 192.168.0.124#123, interface stats: received=489, sent=491, dropped=0, active_time=9087 secs

WiFi interfejst je wlp4s0.
Eth interfejst (koji ne koristim) je enp5s0

:wall:
 

Prilozi

  • syslog.txt
    430.1 KB · Pregleda: 34
Poslednja izmena:
Ovo prvo mislim da je mrezna, ovo drugo je wi-fi, to su nove oznake, kazu tako treba, to je novo pravilo.
Ja jos samo mogu da ti prpeorucim da probas mainline kernel 4.8.17 to je najnoviji, ima i noviji ali kod mene ne radi dobro a citam i kod drugih.
Probas taj kernel i ako zatreba skines linux-firmware od novije verzije Ubuntua iz 16.10 il 17.04 testing.
To sto puca veza to i nije tako strasno jer je to normalno za wifi, lose je sto moras da resetujes masinu. Ako nista ne pomaze kupi ili pozajmi
neku USB wi-fi antenii pa probaj. Ako nista ne pomogne onda prodaj masinu i kupi drugu, bolje to nego da se nerviras.
Interesuje me kako ta masina radi u win 10, da li i tamo ima problema.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ne, problem je samo do Ubuntua od verzije 14.
Evo ja na Manjaru nemam tih problema. Pre sam imao originalnu Vistu sa kojom je došao laptop
daleke 2008, posle toga Win 7 i nula problema sa bežičnom mrežom.

Toliko o tome.


@= IGY =

Nema leba, ja sam sve živo pokušao što su predlagali na netu i nikada nisam uspeo osposobiti
WiFi osim restarta.
 
Hoces da mi kazes da ukoliko uzmem bilo koju drugu distribuciju pa cak sa istim kernelom necu imati problema?

To mi je laptop za posao pa mi treba nesto stabilno, hteo sam LTS verziju bas da se ne bakcem sa kernelom i raznim updejtovima koji mogu da naprave probleme ali eto kad je sudjeno... :)
 
Svojevremeno pre 5-6 god. sam imao PCLinuxOS na tom laptopu instaliran paralelno sa W7.
Onda ga nisam dugo koristio dok letos nisam ugradio SSD i instalirao Xubuntu
i krenuli problemi sa WiFi-jem koje nikad nisam imao. Sad sa Manjaro sve u redu.
 
Poslednja izmena:
Manjaro je RR distro, nije LTS, Manjaro je izveden iz Arch-a i razlika je u tome sto Manjaro sa zadrskom pusta pakete koje Arch ranije pusta.
Mozes da probas nista te ne kosta...Bas me zanima da li je problem u distribuciji...
 
Nazad
Vrh Dno