Šta je novo?

Koji distro probati?

E da, sad se setih da firefox brljavi sa ćirilicom. Ali ne znam da li je to do FF-a i OS-a, pošto npr. Opera radi odlično. Ne koristim FF pa mi je svejedno
Не, у питању је избор фонтова који се користе па лија обично има укључену опцију да дозволи фонтове са сајта док хромирани убацује неке фонтове по свом. Могу оба да се измене, да лија покаже исправне а хромирани неисправне али је поента у неисправним фонтовима који се провлаче.
Зар вам је тешко да измењате фонтове на простом тексту од 60 ћириличних слова и видите који су фонтови неисправни?

Да поновим, најлакше је да се уместо тих фонтова убаце исправни са неког другог линуха (сви али сви остали, осим Сусе клонова имају исправне) али како да имам поверења у производ фирме која себе сматра озбиљном а овако баналне ствари превиђа? Ни корисници који користе ћирилицу им нису од помоћи па зато и прескачем ову ... неозбиљну фирму.

Е да, што се свиђања и несвиђања КДЕ тиче, ја сам ишао другим правцем, бирам онај који нуди више и код кога још више може да се подеси и промени. КДЕ може да изгледа како год некоме одговара и има могућност да све подеси и са те стране не бих да будем мазохиста и користим неки други ... а онда неко може да каже да он не воли gui и да уопште не инсталира DE него све покреће из конзоле. Прави линуховац.
 
Malo da otkucam o efikasnosti Prozora i Linuxa...

Na mom laptopu iz 2008. se Xubuntu podigne za 8 sek.

Komša kupio skoro novu mašinu (otvorio sam temu zbog komponenti):
Core i7-6700K, HyperX 64 (4x 16 GB) DDR4, Samsung 850 EVO 500 GB.

Win 7 SP1 x64 se podigne za 8 sek.

Elem, preuzeo jutros manjaro-xfce-16.10.3-stable-x86_64.
Ubacim u komšinu mašinu, desi se što i meni - crn ekran i _.
Ubacim kod mene, opet isto.

Nasnimim antergos-2016.11.20-x86_64. Bam, podigne se i radi.
Moram da povučem izjavu u vezi KDE. GNOME 3 je dno dna, gore od Unitija.
Ne mogu da verujem da su napravili retardirani tablet UI za desktop korišćenje.

Na stranu G 3 DE, jako mi se sviđa pamac. Aktivirao AUR.
Vidim ima da se instalira poslednja Mesa i tako to.

E sad, problem kao i sa svim distribucija je Razerov miš koji leti i nikakva podešavanja
ne pomažu. Kliknem da se instalira razercfg, e malo sutra, pukne na kraju jer PGP potpis
ne valja i još izbaci neku grešku. Pretpostavljam da bi se moglo rešiti ako bih potrošio vreme,
al' pošto je live DVD, sam odustao.

Sad sam suzio izbor na: Xubuntu, Ubuntu MATE, PCLinuxOS MATE i Antergos XFCE.

Međutim, još nisam siguran da li uopšte i instalirati kad mi dođe novi HDD za jedno 10-tak dana.
Problem je moja grafička koja ako joj ne oborim napon GPU-a, trokira, a nemam pojma da li je to
uopšte izvodivo pod linuksom...
 
@DukeofSerbia,

I sta je poenta? Da li je tebi ta graficka ispravna kad moras da obaras napon? Ako je ispravna znaci nemas dovoljno snazno napajanje. Ne znam sta je poenta, ovo se dize za ovoliko, ovo za ovoliko, normalno da se laganiji distro brze podizu. Sad ti o linuxu ko lija kad nije mogla da dodje do grozdja pa kaze bas me briga kiselo je. Covek ima isti karticu ko ti, okacio ti kako da instaliras Manjaro, nema kometara, sad izbor se sveo na lagana graficka okruzenja Xubuntu i Mate koji je fork Gnome 2. Napisi na kraju da li je ta tvoja kartica ispravna kad moras da joj obaras napon, da li mogu naponi da se podesavaju pojma nemam. :)
Zele bi jednom da mi neko objasni ( a i ti) sta za njega (tebe) znaci masina se podize za 8 sekundi, da li je to vreme kad uopste se nesto pojavi na ekranu ili vreme kad ti izadje da kucas password ili vreme kad dobije masinu sa ekranom spremnim za rad a disk ne drlja vise ako je SATA.
 
Poslednja izmena od urednika:
@calexx,

Imam preko 400MB dodatnih fontova na svakom linuxu, zar mislis da je mogu da sednem i redom probam svaki, niit znam koji je od suse a koji je moj dodatni. Posto si to iztrazivao mislio sam da imas zapisano negde, ja sad neke vazne stvari saljem sam sebi sa jednog emaila naloga ma drugi i tako cuvam te pribeleske. Ako sunataju sa fontovima zato imaju btfrs fajl sistem i snapper u tome su ispred drugih.
 
Ово се односило на тазе инсталиран систем и оригинал фонтове. Мада не знам шта ће ти толики фонтови, осим ако не радиш некакву пропрему за штампу. Ја понекад додам windows фонтове чисто да буде компатибилно али често и то заборавим.

Истраживао сам и сваки пут давао пример тих фонтова, сигурно постоји и на овом форуму као и на многим другим. Мислим да сам овде и последњи пут давао примере па ћу сад да потражим а ако не, мислим да сутра поподне могу да га пробам.

edit: постоји овде и тема баш о ћириличним фонтовима на сусету и ту сам написао ...
На први поглед има мање неисправних фонтова, они нимбус, неки од urw и још пар док је већина ОК.
Ето одакле да почнеш, провери нимбус и URW фонтове, они иду уз дистро.
 
Poslednja izmena:
@calex,

To nisu redovni fontovi nego se nalaze na ghostscript diru, ti fontovi se u LibreOffice ne prikazuju u nijednom linuxu kako treba, koliko njih se ne prikazuje ok zavisi od verzije u Suse je ghostscrip 9.15 u Ubuntolicima 9.18 a u Manjaru 9.20.

Evo Manjaro ima ghostscript 9.20 i ti fontovi su ok, ne bi se bas usudio da petljam jer se strukture nanize od ghostscript razlikuju, dir sa ostalim fontovimaje poseban dir ovo ima veze sa
Adobe koliko sam nabrzaka procitao.

Eto i u Kubuntu 16.04 nije ok jer je verzija 9.18
 
Poslednja izmena od urednika:
@calexx,

Ovo cudo zavisi od druge firme i sta uzmes od njih. Prosta zamena fonta ne moze, probao uzeo iz Manjara ali nista, ti fontovi se crtaju odredjenim programima. Postoje dzabaka verzije i verzije koje se placaju.
http://ghostscript.com/download/
E sad kad bi bas bili zadrti mogli bi da zbog tih fontova da brisemo sve sto je na bazi Ubuntu a i druge distroe koje nisam ni probao jer ih nemam.
 
Koristim openSUSE Tumbleweed 20161208, i on koristi Ghostscript 9.20

Screenshot_20161210_211804.png
 
Poslednja izmena:
Koristim openSUSE Tumbleweed 20161208, i on koristi Ghostscript 9.20

Pogledajte prilog 216819

Pisem o opensuse 42.2 Ghostscript 9.15. Testirao sam ta dva fonta koje je @calexx dao za primer. Tu ne samo da je razlika sto jedan lepo ispisuje cirilicu nego je razlika i u ponudi istog fonta.
U Suse ima ponudjeno 3 fonta Nimbus a u Manjaru vise, kod URW je obrnuto u Manjaru 2 fonta a u Suse vise i ima cak i pisana slova D je falicno nije cirilicno.
Testiraj ta dva fonta kod tebe kako se poonasaju.
 
@calexx,
Ubi se probajuci, Suse ima Nimbus fonta 2 nevaljaju 1 valja, to je sa karabudjenjem na ghostscript sa 9.15 na 9.20. Kad je bio 9.15 dva su valjala 1 nije nejednaki razmaci srednji red tastature. E sad da bi vratio na nizu verziju trebao bi da obrisem 24 programa a to me zabole, ne pada mi na pamet. U Manjaru ima 5 nimbus fontova a zato nema onih drugih URW njih ima vise u Suse. Ima falicnih ali da zbog toga gubim zivce pored tolikih fontova koje imam libo me.
Ubuntu imaju ghostscript 9.18 fontovi su ok ali razmaci izmedju fontova srednji red tastature nevaljaju za 1 font, URW ima kao i SUSE pisana slova D veliko je falicno treba cirilicno ono je laticnio. Koji im je klinac ne znam smorio sam se, i to sa nejednakim razmacima lose izgleda i zasto u Manjaru ima samo dva URW fonta pojam nema jer i tamo ima svoj ./font dir.
Pitao si zasto imam toliko fontova, pa skupio sam i zar treba da ih bacim, lepo svaki puta sa jednog /home kopiram .fonts na /drugi home.
Koliko sam js mogao da skapiram i procitam neke cirilce od bivsih SSSR republika su kao i nasa a Ruska nije.
 
Poslednja izmena od urednika:
openSUSE Tumbleweed Plasma 5 sa Ghostscript 9.20, ima 5 Nimbus fonta i 4 URW fonta.
 
openSUSE Tumbleweed Plasma 5 sa Ghostscript 9.20, ima 5 Nimbus fonta i 4 URW fonta.
Pa sto juce sve pobrisa il ko je vec. Pobrisa i link. Stavio sam Ghostscript 9.20 i Ghostscript-X11 9.20, broj fontova ostao isti. Ovde nije stvar u kvantitetu nego u kvalitetu. Piatanje je da li se ti fontovi vide kako treba u LibreOffice, da li se pravilno vide sva cirilicna slova (velika,mala, pisana).
 
Poslednja izmena od urednika:
Iskren da budem, kada instaliram openSUSE, izaberem minimalnu instalaciju sa Plasma okruzenjem i onda dodajem programe koji su mi potrebni. LibreOffice nije na tom spisku, niti bilo koji Office.
 
Poslednja izmena:
@l4k1,
Hvala na trudu, usput mislim da sam provalio.

@calexx,
Listajuci fontove vidim neki koji je neispravan pa on nije ni instaliran, onda kroz listanje kazem da ga instalira i sad ne da ima tih fontova nego ih imam jedno 8-10 komada jer sam u medjuvremnu otkrio da imam i OTF takve fontove itd.
Svi fontovi koji su bili neispravni a prikazivali su se u LibreeOfice, listanje samih fonova sa pregledacem video sam da neki nisu instalirani, sad kad su instalirani sad su svi ok. Misterija resena. :D
 
Iskren da budem, kada instaliram openSUSE, izaberem minimalnu instalaciju sa Plasma okruzenjem i onda dodajem programe koji su mi potrebni. LibreOffice nije na tom spisku, niti bilo koji Office.

Koristis Kate ili Emacs?
 
Ne znam gde da pita pa moram ovde.Vidim da ima vise verzija linuxa.Zanima me koja je razlika izmedju razlicith verzija linuxminta i ubuntu,i koji bi ste mi preporucili i od jednog i od drugog kao najbolju?Koristio sam samo Mint Cinnamon i Ubuntu LTS
 
Pretpostavljam da mislis na vise razlicitih okruzenja, Cinnamon je najzahtevniji, sa lepim efektima, dok je mint xfce najsiromasniji vizuelnim efektima, ali moze glatko da radi na slabijim masinama. Ima jos par okruzenja kod minta, ali to bi neko sa vecim stazom morao da objasni :)
 
I dalje baguje

16.10 je isto smeće kao i 16.04. Bag sa bežičnom mrežom i dalje postoji. Juče me pogodio za samo 20 min
rada. Za vikend instaliram neki distro koji nema veze sa Ubuntom, verovatno Antergos XFCE.

Danas ću prijatelju instalirati Linux Mint 18.1 MATE. Treba samo za net i multimediju.
 
Poslednja izmena:
Meni iskreno najbolje je radio arch i slax, al furam lubuntu xD.
Ovaj gobo linux zvuci zanimljivo tj nije mi jasno sto svi linuxi nepakuju tako
 
Zbog odrzavanja POSIX kompatibilnosti. Bar se tako veruje. Istina je da su ljudi tako navikli tokom godina. Meni je okej taj raspored foldera na GoboLinux ali mi se ne dopada kako su nazvani. Umesto:
/Programs
/Users
/System
/Data
/Mount
bolje bi bilo:
/bin
/usr
/sys
/mnt

Sve ostalo bi islo kao podfolder u neki od ova cetiri. Idealno bi bilo kada bi Linux promenio dizajn ili kada bi neki drugi free OS postao popularan, neki koji ima microkernel dizajn pa bi ovo /mnt bilo mesto gde se mountuju svi uredjaji, ne samo diskovi, kroz neki novi interfejs koji omogucava to. To znaci da bi se drajveri izvrsavali u userlandu a ne u kernelu. Taj interfejs bi morao biti siguran i robustan. /bin je za binarne fajlove tj. za smestanje kontejnerizovanih aplikacija koje bi mogao da pokrenes ili otvoris kontejner pa pregledas sta ima unutra (obicno src folder, slib folder i konfiguracioni fajlovi). /usr je smestanje korisnika, specificnih podesavanja za svakog od njih i njihovih podataka. /sys je za sistemske fajlove i idealno bi bilo da osim sto komuniciraju sa ostalim komponentama da se sadrzaj ovog foldera ne menja osim u slucaju apdejta tj. da aplikacije nista ne petljaju po /sys, time bi proces updejta apgrejda bio osiguran da uspe svaki put.

Mislim da je trenutni Linux raspored fajlova u fajl sistemu takav jer admine mrzi da kucaju duge putanje nego si svaku grupu alata koja je njima potrebna za radi izdvojili u poseban folder i grupisali, neki cak i zasebne particije za svaki od foldera dodele. Sve u Linuxu, kao nasledniku Unixa je potredjeno potrebama sistem admina. Mislim da bi to moralo da se menja ako Linux ili neki slican free system zeli da prodre na desktop. Ali verbose nazivi fajlova i foldera nisu resenje.

Edit: Moze ovo /bin da se zove /app ili /apps ali mi je to nekako glupo, jer taj termin se odomacio na mobilnim iako je skraceno od application. Ipak je /bin for binary nekako meni smisleniji naziv. Red bi bio i da obicni korisnici skapiraju sta to znaci.
 
Poslednja izmena:
Obicnim korisnicima je lakse da instaliraju piratski windows 7 i furaju najnovije (piratske) igre :)

A to je jedan od razloga zasto linux nece u nekoj skoroj buducnosti imati veci udeo.

Sorry za offtopic.
 
Poslednja izmena:
Obicni korisnici rade i neke druge stvari na kompjuteru osim sto igraju igre. Zapravo kompjuter najvise sluzi kao portal na internet pa onda sve ostalo. Zato je fuzija web browsera i fajl browsera dobra ideja, nesto sto Microsoftu nikada nije poslo za rukom iako je bilo pokusaja.

Sto se igara tice, svima osim retkima opada prodaja. Cak i Call of Duty. To nema velike veze sa kvalitetom vec sa ponudom neceg drugog, sto je pristupacnije i prijemcljivije vecini korisnika. To su mobilne igre, donekle i web igre. Onog momenta kada se Chrome u potpunosti stopi sa Androidom i bude ljudima skretao paznju da mogu svoju omiljenu igru da instaliraju i na kompjuteru preko browsera, tada ce desktop i konzolni gejming biti ozbiljno ugrozen. Vec sada postoje alati a u buducnosti ce ih biti sve vise i bice robusniji, koji omogucavaju razvoj ozbiljnijih igara nezavisan od platforme i hardvera na kojem se izvrsavaju. Kada se to desi vecina ce da igra Dotu, LoL, WoT i slicno iz browsera, bez potrebe za instalacijom preko wizzarda gde se klikce yes i slicno.

Microsoft ima jasnu ideju, win32 i desktop aplikacijama je odzvonilo. Isto vazi i za mobile only apps. JavaScript je sve vise nalik ozbiljnim programskim jezicima, ozbiljni programski jezici su dobili mogucnost da se izvrsavaju na web-u. Virtuelne masine bice ili plugin ili sastavni deo browsera (kroz llvm i webassembly).
 
Pa malo smo otisli u off al ajde.
Sto se tice gaming na linuxutu trenutno UE4, Unity3d, Godot a verujem i drugi engine imajau ugradjenju opciju da builduju za Linux, vecina buducis igrica ako nevuce specificno nesto za Windows ce da radi na linuxu pogotovu sto u buducnosti ce predpostavljam Vulkan da bude glavni...
Sto se tice teze da ce swi da igraju igrice iz web browsera pa neznam bas, WebGL je trenutno u beh stanju a i iskreno cisto sumljam da ce u skorije vreme moci da izbacije bilo kakvu AAA tipa igricu al te neke smesne ko dota, da to je verovatno vec sad moguce al iskreno ja bih uvek pre odabrao opciju da imam desktop Dotu nego is browsera, ps dontu i neigram xD ponekad malo HoN opeglam al ni to nisam odavno...
 
WebGL je cudna tvorevina koja se slabo primila. Inace je delo naseg coveka (https://en.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Vukićević). Problem WebGL po mom misljenju je miks JavaScripta i GLSL shadera. Rogobatno je to resenje. Idealno bi bilo pisati C++/Swift/Rust kod koji bi imao Vulkan bindings. Naravno sve to podrzati u Webassembly koji ce to da prevede u optimizovani bytecode. Ali tu ima dosta posla a slabo se ko bavi time. Google, da su pametni, bi uposlili inzenjere i to odradili. Apple, Mozilla, Microsoft i drugi bi trebali da urade isto. Transparentno, open source u saradnji sa zajednicom i industrijom razume se. Da svi imaju benefit.
 
WebGL sasvim lepo radi. Koga mrzi da se bakće sa low-level inicijalizacijom i pripremama za iscrtavanje, može da koristi three.js
Vulkan će teško u web i js, jer je po prirodi potpuno suprotno od JS. Vulkan je pravljen da radi u više threadova, dok js nema threadova. Vulkan bi mogao da se pojavi u okviru NaCl ili peppera.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
PNaCl je umro, slava mu.
 
Nazad
Vrh Dno