Šta je novo?

Koji distro probati?

@lega99 Meni je radilo i sa starijim kernelom, bese 4.7 verzija, mesa 12.0.3. Ja sam se opredelio za Manjaro upravo iz razloga kao i Duke, mnogo sveziji kernel, mesa i amdgpu. Stvarno se primeti boljitak u performansama. Jos ako se igra preko Wine, pa instalira wine-gaming-nine is AUR-a, uzivace u nativnoj DirectX9 podrsci :)
Ne igram igrice tako da tu nisam merodavam, slazem ponekad pasijans. Manjaro sam probao jer sam ga ranije probao i zezao je kao i sad sa grubom, mora da bude glavni grub koji pokupio ostale i dize sistem.
Instalirao sam ga i zato sto me je kolega stalno nagovarao da stavim Arch pa na kraju stavim ponovo Manjaro. Meni trebaju vlasncki drajveri za ono sa cime se ja igram i kontrola hladjenja graficke. Nekad sam to radio
iz Debian-Ubuntu sa fglrx, sad novi drajveri ne pasuju iako pise da pasuju i digao sam ruke i to radim iz windowsa uz mnogo bolju i efikasniju kontrolu opterecenja i hladjenja graficke. Meni nikad ni windows i linux nisu bili opredeljujuci operativni sistemi. Racunar treba da sluzi meni a ne ja njemu tako su me jos davno ucili na fakultetu...
 
Evo ja sam bas zbog ljudi kojima treba RR probao Gecko iako mi ne treba (meni Ubuntu za posao i vise nego adekvatan). Mislim da vam je to bolje resenje nego rvanje sa AUR-om. Mozete i cist Thumbleweed ali onda morate instalirati kodeke sami i podesavati/dodavati repozitorijume. Ovako imate sve vec reseno.

Tako da ako vam Manjaro ne radi posao, probajte nesto drugo. Uopste mi nije jasno zasto se toliki hajp dize oko Arch Linuxa i derivata.

Možda ljudi žele da instaliraju sistem i da ne moraju da svako malo ponovo rade instalaciju kada izadje nova verzija, takodje tu je i problem velike zastarelosti paketa ako se opredeli za LTS, postoje nekoliko roling distribucija, tačnije rečeno par familija, pre par godina Opensuse je krenuo sa RR modelom (Thumbleweed) ali i dalje su ljudi odbojni prema Opensuse (ne znam zašto), tu je Gentoo koji je suviše komplikovan i onda preostaje još samo Arch, koji je takodje komplikovan ali samo po pitanju instalacije, stoga ljudi posežu za derivatima poput Manjaro i Antegros kako bi premostili taj napor oko instalacije čistog Archa, mislim da se o tome radi kada je u pitanju hajp oko Archa :)
 
Kapiram ja ko i zasto hoce RR, meni to ne odgovara jer mi treba stabilno radno okruzenje, fucka mi se za novi kernel svakih par dana.

Thumbleweed je bar u teoriji bolje resenje jer ima automatizovan testing model, pa bar znas da se paketi slazu jedni sa drugima. Kao i jak sistem resavanja medjuzavisnosti. Arch se u potpunosti oslanja na zajednicu za testiranje, sto je malo nezgodno resenje jer zavisi od ljudi u potpunosti. Sve sto treba da uradis da nastane kurshlus je da povuces paket iz AUR-a koji je neko "skuvao" a niko nije koristio/testirao. Sto je cini mi se na osnovu njegovog pisanja ovde, @lega99 vec iskusio na svojoj kozi.
 
Jedan od razloga zbog kojeg koristim Gentoo i nemam nameru da ga menjam ... retko se desi da neki paket nije kako treba što i nije problem gentooa već upstreama, pre dve nedelje recimo izašao Xorg 1.19, uradio update i neki video materijal kada se pusti smori totalno nakon minut-dva, čuje se audio ali video je zamrznut, neki problem ima novi Xorg server sa pratećim drajverima, ima tu još nekih drugih problema, uglavnom oko xf86-input drajvera, elem ... odradio vrlo lako downgrade na stari Xorg 1.18 i sve okej. Nakon toga je i sam Gentoo maskirao novi Xorg 1.19 koji više i nije dostupan dok se ne otklone svi bagovi. To u Archu recimo nije moguće (osim ako sam Arch ne forsira downgrade zbog nečega), za Opensuse ne znam da li je to moguće (downgrade paketa) , zaboravio sam taj detalj skroz, čini mi se da nije moguće.
Znam za automatizovan testing model ali to je po meni beskorisno, ovako bez da išta znam o tome kapiram da je to samo test da li se sve uspešno kompajlira ili ne, ne vidim šta drugo tu može da bude, što recimo u primeru koji sam naveo sa videom koji se pogubi totalno nakon minut-dva nema šanse da se detektuje.
 
Moze u OpenSUSE Leap (stable) da se uradi downgrade na stariji paket, u Thumbleweed i njegovim varijantama ne moze. Medjutim moze nesto drugo. Posto je openSUSE posebno podesen da izvuce maksimum iz btrfs, po defaultu pravi snapshote. Tako da ukoliko dodje do problema samo vratis snapshot. Nije isto sto i downgrade jednog paketa ali je korisno. Kada vratis snapshot obelezis problematicni paket da ga ne osvezi novom verzijom i uradis update.

Edit: openQA ne testira samo pakete da li se kompajliraju. openQA poredi proces manualne instalacije i testiranja builda koji je zabelen u vidu slika i logova i poredi ga sa automatizovanim testiranjem koje primenjuje snimljene rutine na svaki build koji se testira, sto radi bot. Ako se rezultati podudaraju onda je build dobar, medjutim testiranje se ponavlja nekoliko stotina puta za svaki build.
 
Poslednja izmena:
@G@W,

Mene je zeznuo ppa-purge tj. ppa graficki programi koji je Oibaf izbacibavao na 2 dana, to nije moglo biti istestirano sem na njegovoj masini. Na internetu uvek su preporucivani ti programi a Padoka ppa sam procitao samo na jednom linku. Problem je sto kad imate distroe bazirane na Ubuntu i to azurirate jedan za drugim a programi sa ppa nisu ok kad zavrsiste update i krenete od pocetka shvatite da vam nijedan distro ne radi. Posto znam za jadac pustio sam redom ppa-purge koji je svuda odradio ok sem u Mintu gde je obrisao plasmu i ceo Kubuntu. Sad meni nije jasno @DukeofSerbia je napisao da padoka ppa direktno Ubuntu ubucaje u distro bez pozivanja ppa, ja za to ne znam a i nije mi jasno zasto onda preporucuju ppa Oibaf onome ko zeli da bude azuran i sa najnovijom podrskom za graficku. Na svakom je da odluci da li zeli stabilnost, da li zeli najnovije na ustrb stabilnosti ili je jednostavno prinudjen da koristi nesto nedovoljno istestirano jer ima najnoviji hardwer. Ovo sa Manjarom bas me je zacudilo jer je to RR distro a graficka 470 nije bas od juce, jeste novo ali nije od juce a za nju koliko sam razumeo imao je podrsku u Ubuntu koj nije RR. Ja sam isprobavao kernele i na pocetku izlaska novijeg imao sam problem sa firmware, u ubuntu mi je @tuxserbia dao savet da stavim furmware od 16.10 a u Manjaru stavio sam testni firmware iz Archa. Posle nekog vremena novi firmware legao je legalno kroz update kernela.
ps. poslao sam sve potrebne logove @tuxserbia i istoriju ali nije uspeo da pronadje zasto je ppa-purge kvrcno i obrisao ceo Mint 18 plasma i ostavio sam kostur bez Kubuntu i plasme.
 
Da, pa bitno je da RR ima tu mogućnost vraćanja na stari paket, znam za snapshots ali btrfs ima dosta drugih problema, mada se slažem da je korisno imati snapshots kao opciju.

U svakom slučaju ne znam šta ljude više opredeljuje ka Archu a ne ka OpenSUSEu, možda AUR, čuli negde da tamo nema šta nema od softvera, verovatno je to presudjujuće.
Mada dosta ljudi se žali na font rendering u OpenSUSE, i mene je to užasno nerviralo dok sam ga koristio, paket menadžer iz Yast-a (ne zypper u terminalu) je užasno spor, dosta konfuzije oko samih paketa ako se koristi neki drugi repo (change ownership, odgovaranje na dosta pitanja itd.), bilo je tu i kontraverzi Microsoft-Novell , iso od 4.7gb , ima tu još verovatno stvari koje ne mogu da se setim trenutno, prošlo je dosta vremena od kada sam ga zadnji put koristio a i nisam uhvatio ništa vezano za taj distro u vestima koje pratim, osim kad izadje novi Leap pa je to vest.
 
@ G@W,

Ja sam skoro stavio OpenSUSE Leap ali na ext4, manuelno sam odradio na ext4 jer nisam radio sa btrfs fajl sistemom. Ovo sto si napisoa je fina stvarcica, pravi snapshote po automatizmu.
 
@sammy,

Ja sam taj koji je "uspeo" da nadje program koji nema u AUR-u PhotoCollage, pokusao sam da ga napravim iz .deb paketa ali mi nije uspelo, napravim ali ne radi. U AUR-u stvarno nema sta nema.
 
Poslednja izmena od urednika:
Gecko ima resen problem sa fontovima. YaST je spor jer po defaultu osvezava bazu svaki put kada ga koristis, to moze da se iskljuci u opcijama. Bio bi i apt spor kada bi radio update posle svake komande a ne samo kada mu ti naredis. Gecko pakuje dodatne repoe, tako da mislim da nema problema sa dostupnoscu softvera. Jedino sto mi je trazio da dozvolim neke nepotpisane kljuceve. Mislim da i ta provera moze da se iskljuci, ali nisam cackao.

Novell odavno vise nema veze sa Microsoftom niti postoji, sada je to sve deo britanske Micro Focus kompanije, koja raste munjevitom brzinom i parnjak je Red Hat po finansijskoj snazi.
 
@ G@W,

Ja sam skoro stavio OpenSUSE Leap ali na ext4, manuelno sam odradio na ext4 jer nisam radio sa btrfs fajl sistemom. Ovo sto si napisoa je fina stvarcica, pravi snapshote po automatizmu.

Evo prilike da saznamo šta je to što nervira jednog OpenSUSE korisnika :)
Na koje si probleme nailazio ? Iznesi svoja zapažanja tog distroa, imaš li ga još uvek i ako ne koliko dugo je potrajao pre nego što je nestao ?
 
Evo prilike da saznamo šta je to što nervira jednog OpenSUSE korisnika :)
Na koje si probleme nailazio ? Iznesi svoja zapažanja tog distroa, imaš li ga još uvek i ako ne koliko dugo je potrajao pre nego što je nestao ?
Nemam problema sa OpenSuSe, svu tonazu programa koje imam u ostalim distroima imam i tu, pogledaj profil.
Jedino teamviewer 12 nije hteo da se instalira pre par dana, danas sam ga ponovo skinuo i ladno je legao.
Ako mislis da ja menjam distro ko ciganin konje tu si se prevario, ja drzim neke distroe konstatno a samo po jedan instaliram cisto da bi video sta je, kako radi
cista iz radoznalost, da ne zatupim nacisto. Ja sam penzioner koji ne trci da gleda TV dnevnik i koji ne ide u krevet u 21h i ustaje u 6h...
 
Okej, a kada bi morao da odabereš jedan distro, koji bi izdvojio ?
Znači da kažeš... "to je to, ne treba mi nijedan drugi distro"
Jel' ima neki koji ti je za srce prirastao ?
 
Okej, a kada bi morao da odabereš jedan distro, koji bi izdvojio ?
Znači da kažeš... "to je to, ne treba mi nijedan drugi distro"
Jel' ima neki koji ti je za srce prirastao ?
Tesko i kompleksno pitanje...Nema tu sta mi je priraslo srcu nego sta radi i sta trenutno zadovoljava moje potrebe.
Mint 17.3 KDE u njemu radim ali toje LTS i totalna podrska istice za 2 godine. Prelazak na sledeci LTS je nemoguc jer
je doslo do promene plazme 4 u plazmu 5. Sad drzim distroe sa plasmom 5 da vidim kako ko i u kojem pravcu ide. Za sad drzim
tako i cekam da konacno stanu na loptu i srede tu plasmu 5 i jos brdo sitnica koje idu uz to. Meni komp sluzi da na njemu
nesto odradim sto mi je palo na pamet ili mi je potreba da nesto uradim, zato imam gomilu programa. Komp mi nikad nije
bio masina za igranje, jednostavno nisam navikao jer su mi PC na poslu sluzili kao glupu dumb terminali a posla sam imao preko glave.
Meni je ostalo zakucano u mozgu podaci su svetinja, to je jos jedan razlog zasto drzim vise distroa jer ako jedan otkaze uvek
ce se naci neki koji radi. Imao sam teske havarije racunara, to hladjenje sto je pisalo u profili 2x je menjano novim jer je procurelo.
Iako se svi kunu da to nije nista i da to ne provodi struju itekako provodi, sprzene su mi 2 graficke, maticna, napajanje, TV kartica,
UPS od 1.2 KW evo vec drugi put otisla baterija ne moze 2 godine da izdrzi, to se menja u NS i placa, a kad krene zima zvekne
struja bar jedan put a ovi diskovi ne trpe ta zveketanja.
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo prilike da saznamo šta je to što nervira jednog OpenSUSE korisnika :)
Да ли да опет поновим? Не могу да користим неки оперативни систем који у себи има гомилу неисправних фонтова. Не због тога што су ми ти фонтови битни него што то показује неозбиљност фирме која не може годинама да провери (тј да им неко јави па провере) откуд то да имају фонтове који нису стандардни. И онда се запитам где су још били неозбиљни и шта ће још да се открије ако овако баналан проблем не решавају.
Користим Арчија (углавном) уз Манџара који је сасвим ОК док ми је Кубунту златна резерва. Све остало сам пробао и одустао. Можда и зато што је био проблем да инсталирам све програме које сам изабрао па се ту Арчи (тј AUR) показао као најлакше решење. КДЕ, наравно, нисам мазохиста.
 
Да ли да опет поновим? Не могу да користим неки оперативни систем који у себи има гомилу неисправних фонтова. Не због тога што су ми ти фонтови битни него што то показује неозбиљност фирме која не може годинама да провери (тј да им неко јави па провере) откуд то да имају фонтове који нису стандардни. И онда се запитам где су још били неозбиљни и шта ће још да се открије ако овако баналан проблем не решавају.

Ја за ово кратко време нисам приметио који су то фонтови неисправни а плус тога имам своју колекцију фонтова коју вуцарам у сваком линуксу. Као што знаш ја сваки дистро локализујем на ћирилицу и све ми је ок.
Напиши који су фонтови фалични па да их избацим, имам довољно фонтова у мојој колекцији.

пс. Мањаро је повукао кернел 4.7, излази порука да се ручно деинсталира.
 
Односи се на openSuse (и клонове) а мислим да то не користиш.
 
Па промакло ми, знам да користи Минта, пробао је Манџара па му стално нешто недостаје, пробао разне плазме ... нисам ни приметио да је и ово пробао.

Елем, направи неки ћирилични текст са свим словима (са посебним освртом на љ, њ, ћ, ђ, џ) па изређај фонтове, код неких не ваља половина од ових, код неких пар, код неких једно ... а има и исправних. Немам намеру да опет инсталирам и опет бришем.
 
Kako je moglo da ti promakne kada u tvom odgovoru citiraš mene gde njega pitam da kaže svoje utiske o nedavnom instaliranom OpenSUSE ?
Nekako si to sve permutovao i skapirao da tebe eksplicitno pitam, no dobro.
 
@calexx,

Sve sto nije uslovno ok su moji fontovi skinuti sa interneta, cirilica krasopis, ako se ostane na USA, ne prebaci se na srpski cirilca font je ok, dobije se krasopis (pisana slova). Nasumicno sam probao jedno 20 fontova i kod regularnih nisam nasao da postoje problemi. Ko ima openSuse nek napise da li mu je sve ok sa fontovima da znam koji nisu ok pa da ih eliminisem.

Sto se tice Manjara opet cu da ponovim problem grub koji trazi da on bude glavni inace Manjaro ne rad ( ja necu da rucno svaki puta menjam sadrzaj grub.cfg fajla i tako da dobijem da ovaj distro moze da ne bude glavni grub), sifrovanje mailova i nemogucnost da se importuju kljucevi cak i oni koji su po tom novom pravilu, u Ubuntolicima i ostalim distroima ne stavljaju samo tu novu verziju pgp2 nego egzistira i stara 1.x. Plasma 5 koja ne postuje ono sto setujem da mi je glavni ekran monitor koji je vezan preko DVI adaptera a drugi monitor je TV koji je direktno vezan HDMI. To oko monitora i logovanja resava se skripom koja se uglavi ali je problem sto svaki puta kad se azurira SDDM login manager on stavi praznu skriptu. SDDM login manager je jos uvek u razvoju kao i plasma 5. Manjaro je jedini distro koji nisam uspeo da lokalizujem, ako stavim da bude cirilica onda nista ne radi kod pitalica y/N ili D/N (posle neuspelog pokusaja nisam vise probao) Taj problem ne postoji u Mint KDE 17.3 plasma 4 i sa vlasnickim drajverima.
 
Poslednja izmena od urednika:
Kako je moglo da ti promakne kada u tvom odgovoru citiraš mene gde njega pitam da kaže svoje utiske o nedavnom instaliranom OpenSUSE ?
Ма јуче сам дошао на форум после неколико дана паузе па сам имао десетине непрочитаних тема и онда се све скупило, док прочитам неколико заборавим детаље прочитаних па када се вратим да нешто напишем, не сећам се свега. Знам да месецима помиње неке линухе а сада је први пут поменуо Сусета па сам превидео.
Ko ima openSuse nek napise da li mu je sve ok sa fontovima da znam koji nisu ok pa da ih eliminisem.

Sto se tice Manjara opet cu da ponovim problem grub koji trazi da on bude glavni inace Manjaro ne rad
Писао сам више пута у Сусе темама и набрајао фонтове, ајде кад ових дана нађем време ћу да га инсталирам и опет проверим.

Проблем са грубом код Манџара је решив јер NetRunner RR може да га стартује што значи да то може да се пребаци и на друге. И то ми остаје као задатак кад будем имао мало више времена. Или пробај и ти овога па провали како су решили. ;)
 
Ма јуче сам дошао на форум после неколико дана паузе па сам имао десетине непрочитаних тема и онда се све скупило, док прочитам неколико заборавим детаље прочитаних па када се вратим да нешто напишем, не сећам се свега. Знам да месецима помиње неке линухе а сада је први пут поменуо Сусета па сам превидео. Писао сам више пута у Сусе темама и набрајао фонтове, ајде кад ових дана нађем време ћу да га инсталирам и опет проверим.

Проблем са грубом код Манџара је решив јер NetRunner RR може да га стартује што значи да то може да се пребаци и на друге. И то ми остаје као задатак кад будем имао мало више времена. Или пробај и ти овога па провали како су решили. ;)

Јел мислиш баш на NetRunner RR, мало ми је више збрка, они праве Maui 2, више човек не може да их похвата. Значи остала им је грана NetRunner RR и нова грана Maui 2.:)
 
Ja openSUSE koristim kao primarni OS već 5 godina. Nikakvih problema sa fontovima nisam imao. Da li je to rešeno, ili ja ne koristim problematične fontove, to ne znam :D

Sad se dvoumim da li da pređem na Tumbleweed ili Leap 42.2. Taman sam se odlučio za rolling verziju, ali vidim juče da bi amdgpu-pro (verzija za SLED 12 SP2) trebalo da radi na 42.2 bez ikakvih dodatnih podešavnja. Muke moje :d
 
Провлачи им се од верзије 10 или ту негде. Разликује се од верзије до верзије, негде по десетак фонтова није у реду, некад 3-4, некад 6-7 што је неозбиљно. Као што сам написао, док не стигнем да га испробам, лако се провери, откуцај целу азбуку, мала и велика, па мењај фонт. Бар 5-6 ће да има по 2-6 погрешна слова у ћириличном облику.
Значи остала им је грана NetRunner RR и нова грана Maui 2.:)
Ма изгледа да су и од тога одустали, сад имају Мауи на Неону и Десктоп на стабилном Дебиану. Не знају шта хоће али ћу ипак да искористим инсталирану RR верзију за оно.
 
Ja openSUSE koristim kao primarni OS već 5 godina. Nikakvih problema sa fontovima nisam imao. Da li je to rešeno, ili ja ne koristim problematične fontove, to ne znam :D

Sad se dvoumim da li da pređem na Tumbleweed ili Leap 42.2. Taman sam se odlučio za rolling verziju, ali vidim juče da bi amdgpu-pro (verzija za SLED 12 SP2) trebalo da radi na 42.2 bez ikakvih dodatnih podešavnja. Muke moje :d
Uradi ovo:
Kod:
ls /lib/firmware/amdgpu/
Ako je tvoja kartica na spisku imas sanse da poteras amdgpu-pro drajvere. Moja kartica je na spisku kod AMD ali nema sanse da je poteram sa AMD drajverima.
 
Провлачи им се од верзије 10 или ту негде. Разликује се од верзије до верзије, негде по десетак фонтова није у реду, некад 3-4, некад 6-7 што је неозбиљно. Као што сам написао, док не стигнем да га испробам, лако се провери, откуцај целу азбуку, мала и велика, па мењај фонт. Бар 5-6 ће да има по 2-6 погрешна слова у ћириличном облику.Ма изгледа да су и од тога одустали, сад имају Мауи на Неону и Десктоп на стабилном Дебиану. Не знају шта хоће али ћу ипак да искористим инсталирану RR верзију за оно.
Мени су они енигма, стано нешто мењају а друго имају лову и на списку су КДЕ донаотра.
 
Poslednja izmena od urednika:
Meni je lično KDE odvratan oduvek bio i ništa se nije promenilo.

openSUSE i Steam = problemi.

Preuzeo sam Antergos, nikako da ga isprobam, valjda ću do sutra uspeti.
 
Nazad
Vrh Dno