Šta je novo?

Koji distro probati?

Razmisljam o opciji cist Arch+openbox, svidja mi se taj minimalizam, ili opcije poput ArcoLinux+open box, ArchLabs, ArchBang Linux ili EndeavourOS +i3.
Zanima me jos poredjenje i3 vs openbox vs fluxbox vs awesome vs icewm vs jwm, tj koji window menadzer prednjaci, meni se openbox cini super?
Tu mi se cini zanimljiv jos i BunsenLabs Linux, debian stable + openbox.
Hteo bih da imam brz, stabilan i lagan sistem na duze staze, koji ce sluziti 99% samo za browsing.

Sve osim OpenBox-a, su tiling windows manageri, tako da je Arch+OpenBox najbolja solucija za tebe, sobzirom da češ 99% koristiti samo za net, odradi ovo:

Kod:
sudo pacman -S ufw --noconfirm && sudo systemctl enable ufw && sudo reboot
 
I imaj na umu da sa openboxom nemas compositing sto se ogleda u screen tearingu koji moze i ne mora da ti smeta prilikom browsinga ili gledanja video materijala pa se informisi malo o compton/picom compositoru

Takodje openbox nema panel mada ako ti se svidja minimalizam mozda to i nije strasno.

Inace i od mene glas za cist arch, ubedljivo najbolje dokumentovan distro bez konkurencije. Logicno je da ljudi krenu sa necim vise mainstream kao sto su ubuntu/mint i slicni ali ko god se malo vise primi na celu pricu linuxa prirodno ce da zavrsi na archu
 
Poslednja izmena:
I imaj na umu da sa openboxom nemas compositing sto se ogleda u screen tearingu koji moze i ne mora da ti smeta prilikom browsinga ili gledanja video materijala pa se informisi malo o compton/picom compositoru

Takodje openbox nema panel mada ako ti se svidja minimalizam mozda to i nije strasno.

Inace i od mene glas za cist arch, ubedljivo najbolje dokumentovan distro bez konkurencije. Logicno je da ljudi krenu sa necim vise mainstream kao sto su ubuntu/mint i slicni ali ko god se malo vise primi na celu pricu linuxa prirodno ce da zavrsi na archu

Ja sam na Nvidia kartici to rešio tako što iz startup-a izvršavam ovo:

Kod:
nvidia-settings --assign CurrentMetaMode="nvidia-auto-select +0+0 { ForceCompositionPipeline=On, ForceFullCompositionPipeline=On }"

i3 + PollyBar sve na 165hz super glatko i bez tearing-a.
 
Moze i to, ja sam to ranije u nvidia-settings cekirao i save-uje se u xorg.conf ali od kad je vecina major desktop okruzenja sredilo compositing nisam vise imao potrebe da se sa tim igram,
 
Razmisljam o opciji cist Arch+openbox, svidja mi se taj minimalizam, ili opcije poput ArcoLinux+open box, ArchLabs, ArchBang Linux ili EndeavourOS +i3.
Zanima me jos poredjenje i3 vs openbox vs fluxbox vs awesome vs icewm vs jwm, tj koji window menadzer prednjaci, meni se openbox cini super?
Tu mi se cini zanimljiv jos i BunsenLabs Linux, debian stable + openbox.
Hteo bih da imam brz, stabilan i lagan sistem na duze staze, koji ce sluziti 99% samo za browsing.
Koje je oduševljenje kod mene bilo kada sam pre 8-9 godina probao arch sa openboxom tj archbang. Sjajno iskustvo.
 
ja vozim void + openbox + tint2 zadnje 2 godine, iskrneo po meni openbox je mama, am je light, cak sam imao i neku scriptu da tilujem prozeore ako ocu mada sta znam meni tiling i nije toliko dobar vise volim kad floutujem :)
 
Hvala na odgovorima, videcu prvo da na starom kompu probam Arch, jer nisam nikad ni probao da ga instaliram, pa da nesto ne bih nesto zeznuo. Do sad sam koristio prilicno jednostavne distribucije: MX Linux, Mint, AntiX, Solus, Kubuntu, Alt Linux Mate i Zorin Xfce.
Pa sam zato pitao i za ovaj BunsenLabs jer ako nisam spreman za Arch da ubacim njega, ako se taj komp koristi samo za browsing i da radi fino i stabilno onda ne bi trebalo da smeta sto je debian stable, cak sto vise to je i ok, cemu najnoviji software ako ce zadati neke glavobolje i necu znati resiti problem, a za browsing i nije bitno dal je stariji ili najnoviji software, bitno je da radi ili gresim?
Ili jos neka vasa preporuka ako ne savladam Arch :D
 
Ma savladaces, nije taj arch tako strasan, samo prati dokumentaciju.
Ja sam prestao da ga koristim zbog manjka podrske za neke komercijalne programe
 
Ovo je set komandi za instaliranje Arch linuxa sa plasma desktop okruzenjem. Ovo je BIOS varijanta sa DOS particijama ako je disk GPT treba ga konvertovati u DOS npr pomocu fdisk komande.

Naravno ovo nije sveto pismo ima tu raznih varijacija na temu. Prvo proci postupak u na virtualnoj masini pa tek posle na pravom hardveru

Disclaimer: ne snosim odgovornost ako nesto zeznete :)

pacman -Syy
fdisk -l #pregled diskova ovde dobro obratiti paznju da se izabere disk koji treba da ne zeznete pogresan disk u kompjuteru
cfdisk /dev/sda #particionisanje
#napravi primary particiju od celog diska i stavi bootable flag pa write pa quit
mkfs.ext4 /dev/sda1 #formatiranje
mount /dev/sda1 /mnt
pacstrap /mnt base linux linux-firmware #ako je u planu koriscenje aur dodati i base-devel
genfstab -U /mnt >> /mnt/etc/fstab
arch-chroot /mnt
pacman -S nano
ln -sf /usr/share/zoneinfo/Europe/Belgrade /etc/localtime
hwclock --systohc
nano /etc/locale.gen #uncoment en_US.utf-8 utf-8 pa ctrl+o pa ctrl+x
locale-gen
echo username > /etc/hostname
nano /etc/hosts
#dodaju se redovi
127.0.0.1 localhost
::1 localhost
127.0.1.1 hostname.localdomain hostname
pa ctrl+o pa ctrl+x
pacman -S networkmanager
systemctl enable NetworkManager.service
passwd #uneti pass
pacman -S grub
grub-install /dev/sda
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
exit
umount -R /mnt # reboot pa se loguj kao root
useradd -m -g users -G wheel -s /bin/bash username
passwd username #uneti pass
pacman -S sudo #ovo mora ako nije instaliran base-devel prilikom pacstrap komande
EDITOR=nano visudo #uncoment %wheel ALL=(ALL) ALL pa ctrl+o pa ctrl+x
exit #pa login kao username
sudo pacman -S pulseaudio pulseaudio-alsa
sudo pacman -S xorg
sudo pacman -S plasma konsole dolphin dolphin-plugins okular ark gwenview
sudo pacman -S sddm
sudo systemctl enable sddm.service
reboot
 
Poslednja izmena:
Ovo je set komandi za instaliranje Arch linuxa sa plasma desktop okruzenjem. Ovo je BIOS varijanta sa DOS particijama ako je disk GPT treba ga konvertovati u DOS npr pomocu fdisk komande.

90% su sanse da čoveku treba UEFI install, i sve ovo ti pada u vodu.

Naravno ovo nije sveto pismo ima tu raznih varijacija na temu. Prvo proci postupak u na virtualnoj masini pa tek posle na pravom hardveru

Disclaimer: ne snosim odgovornost ako nesto zeznete :)

Upravo iz tog razloga nisi trebao da kačiš ništa od ovoga.


Ova komanda je nepotrebna, i zaboravio si da ubaciš kako se konfiguriše pacman mirrorlist uz pomoć reflektora. Default mirror list u 90% slučajeva ne radi, a i ako proradi, dobiće brzine reda 200kb/sec.

fdisk -l #pregled diskova ovde dobro obratiti paznju da se izabere disk koji treba da ne zeznete pogresan disk u kompjuteru

Ako već početnika savetuješ da bude oprezan sa cfdisk-om, onda je najbolji savet da fizički odkači sve diskove na kojima su bitni podaci.

cfdisk /dev/sda #particionisanje

Da li će ovde biti /dev/sda - /dev/sdb ili /dev/sdc zavisi od toga koliko diskova ima u sistemu. Ako je UEFI sistem, te linije će biti drastično drugačije.

#napravi primary particiju od celog diska i stavi bootable flag pa write pa quit
mkfs.ext4 /dev/sda1 #formatiranje

A gde je ovde swap? Takođe, ako čovek ima SSD, i ako cfdisk-om izparticioniše ceo disk, particija neće biti allign-ovana. Particija na svakom disku, a pogotovo na SSD-u mora da počne od prvog (1024) ili drugog (2048) megabajta, u suprotnom će ceo sistem biti jako spor, i SSD će umreti pre vremena. Ovo što si ti napisao je recept za katastrofu.

pacstrap /mnt base linux linux-firmware

Tačna komanda je:

Kod:
pacstrap /mnt base base-devel

linux i linux-firmware su sastavni delovi base paketa.

#ako je u planu koriscenje aur dodati i base-devel


base-devel je obavezan paket za svakoga ko namerava da koristi Arch. Base devel je najmanje potreban zbog AUR-a. Sudo je po meni daleko bitnija komponenta. Instalacija yaourt-a ili yay-a, bi svakako povukla sve dependencies potrebne za kompajliranje. fakroot, cmake, gcc, git..itd.

nano /etc/locale.gen #uncoment en_US.utf-8 utf-8 pa ctrl+o pa ctrl+x

Potrebno je maknuti samo en_US.utf-8 bez onog utf-8

echo username > /etc/hostname

Ja znam šta je ovde potrebno uraditi, ali početnik bi ovde pitao, kakav username?? Jednostavnije je ovako:

Kod:
nano /etc/hostname

A onda upisati kako želi da se zove hostname i sačuvati file.

pacman -S networkmanager
systemctl enable NetworkManager.service

Ne preporučujem NetworkManager. A i on je sastavni deo plasma paketa. Umesto toga, samo ovo:

Kod:
systemctl enable dhcpcd

passwd #uneti pass

Treba naglasiti da se ovom komandom definiše password SAMO za root korisnika.


Kod:
pacman -S grub os-prober

grub-install /dev/sda

Pogrešna komanda.

Za UEFI koji mu najverovatnije treba:

Kod:
grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=esp --bootloader-id=GRUB

Za legacy boot:

Kod:
grub-install --target=i386-pc /dev/sta god


Pa nije baš exit. Pre nego što napustiš chroot environment, moraš biti siguran da postoji initramfs image. Pacstrap skripta na nekim sistemima to odradi automatski, na nekima ga preskoči. Pošto je fresh install potrebno je odraditi ovo:

Kod:
mkinitcpio -P linux

Nakon toga može exit, unmount storage-a, pa reboot.

pacman -S sudo #ovo mora ako nije instaliran base-devel prilikom pacstrap komande

Iz tog razloga base-devel treba odmah instalirati, i ovaj korak bi automatski bio nepotreban.

EDITOR=nano visudo #uncoment %wheel ALL=(ALL) ALL pa ctrl+o pa ctrl+x

Netačno. Treba da doda svoj username tako što će dodati novu linuju u /etc/sudoers

Dakle prvo:

Kod:
nano /etc/sudoers

A onda dodati novu liniju:

Kod:
username ALL=(ALL) ALL

sudo pacman -S pulseaudio pulseaudio-alsa


Ovi paketi su sastavni deo plasma, steam, firefox i ostalih paketa. Dakle nepotreban korak.

sudo pacman -S xorg
sudo pacman -S plasma konsole dolphin dolphin-plugins okular ark gwenview
sudo pacman -S sddm

Zar nije lakše:

Kod:
sudo pacman -S xorg plasma dolphin-plugins okular ark gwenview kio-extras ttf-ubuntu-font-family ttf-hack kio-extras --noconfirm && sudo systemctl enable sddm && sudo reboot

Konsole, sddm, dolphin su sastavni delovi plasma paketa. Ne znam zašto nepotrebno komplikuješ. Takođe si izostavio ključne fontove bez kojih ćeš u KDE oslepeti. Bez kio-extras plugin-a nemaš wallpaper preview, i nije ti potrebno .service kada enabluješ service pod SystemD.

Treba pratiti oficijelni guide. I ovo što sam ja napisao i ispravio treba uzeti sa dozom rezerve. Ni ti ni ja ne znamo ništa o njegovom sistemu. Koji je procesor, koja je grafička. Iz tog razloga sam preskočio priču o CPU mikro kodu koji je jako bitan i drajverima za GPU. I treba prvo probati u virtuelnoj mašini, i ne samo probati, nego koristiti neko vreme. Pa tek kada se ovaj guide dobro razume, onda se treba uputiti u instalaciju na pravom hardware-u. Ovako dati listu komadni, i još pogrešnu, može da bude jako opasno. Neko će da napravi štetu, instaliraće Arch pogrešno, sistem će raditi kilavo, i biće oskrnavljen, i onda Arch ispada smeće, i samo ćeš nekoga odvratiti od korišćenja.
 
Poslednja izmena:
Pre svega takav ton ti nije potreban. Uostalom ako je tolika katastrofa sto sam okacio prijavi moderatorima pa neka izbrisu.

Bez da ulazim u vecu raspravu oko svakog koraka, pola stvari koje si rekao nije tacno (npr dolphin i ostali su deo kde-apps a ne plasma tako da ako poslusa tvoj savet ulogovace se i nece imati ni terminal) ja sam milijardu puta instalirao bas sa ovim uputstvom i uputstvo je ok.

Naravno da nije za svakog isto zato sam rekao da nije sveto pismo i da ima varijacije. Da li stvarno mislis da neko ko se uputi u instaliranje arch ne zna da li je BIOS ili UEFI i da nece prepoznati napomenu koju sam stavio da je ova instalacija za BIOS

Naravno da ce prvih par puta da nesto pogresi pa ce da trazi po netu sta je uzrok i tako polako ulaziti u proces instalacije i uciti zato sam i rekao prvo virtualna masina pa tek onda realni hardver.

Ne verujem da ce neko pocinjati sa arch linuxom a da nije svestan da mu je instalacija zeznuta.

Mozda ima redundantnih koraka ali je to ne utice na uspesnost instalacije.

Opet pogresno savetujes da se izbaci pulseaudio ili xorg jer ako se neko odluci da ne instalira plasmu nego neki drugo okruzenje mozda nece biti ukljucen xorg.

Oficijelni guide moze biti overwhelming za vecinu ljudi ja sam npr prvo uspesno instalirao Arch prateci ovakav guide kao sto sam postavio pa tek posle optimizovao instalaciju koristeci official gude.
 
Ajd malo i par tvojjih tvrdnji da prokomentarisem posto si se bas iscimao da objasnis kako je sve ovo pogresno

90% su sanse da čoveku treba UEFI install, i sve ovo ti pada u vodu.

Ne pada u vodu i lepo sam napomenuo da je ova instalacija za BIOS

Upravo iz tog razloga nisi trebao da kačiš ništa od ovoga.

Mozda jedino nisam trebao da kacim posto je tema koji distro probati a ne instalacija arch linuxa ali to je druga prica

Ova komanda je nepotrebna, i zaboravio si da ubaciš kako se konfiguriše pacman mirrorlist uz pomoć reflektora. Default mirror list u 90% slučajeva ne radi, a i ako proradi, dobiće brzine reda 200kb/sec.

Delimicno tacno kod mene je u 90% slucajeva brzina ok

Ako već početnika savetuješ da bude oprezan sa cfdisk-om, onda je najbolji savet da fizički odkači sve diskove na kojima su bitni podaci.

Zato sam dao napomenu da se prvo odradi u virtualnoj masini

Da li će ovde biti /dev/sda - /dev/sdb ili /dev/sdc zavisi od toga koliko diskova ima u sistemu. Ako je UEFI sistem, te linije će biti drastično drugačije.

Opet ista prica instalacija je za BIOS sto je i napomenuto

A gde je ovde swap? Takođe, ako čovek ima SSD, i ako cfdisk-om izparticioniše ceo disk, particija neće biti allign-ovana. Particija na svakom disku, a pogotovo na SSD-u mora da počne od prvog (1024) ili drugog (2048) megabajta, u suprotnom će ceo sistem biti jako spor, i SSD će umreti pre vremena. Ovo što si ti napisao je recept za katastrofu.

Swap nije obavezan ja ga ne koristim a ima i drugih nacina osim swap particije ako je nekom potreban, ako ti koristis swap particiju ne znaci da je to jedini i ispravan nacin

Takodje u cfdisk po defaultu particija krece od 2048 i moj matori ssd i dalje sljaka ko nov

Tačna komanda je:

Kod:
pacstrap /mnt base base-devel

linux i linux-firmware su sastavni delovi base paketa.

Netacno... bilo nekad. Posto bas volis oficcial guide mogao si i da procitas:

Install essential packages

Use the pacstrap(8) script to install the base package, Linux kernel and firmware for common hardware:

# pacstrap /mnt base linux linux-firmware



base-devel je obavezan paket za svakoga ko namerava da koristi Arch. Base devel je najmanje potreban zbog AUR-a. Sudo je po meni daleko bitnija komponenta. Instalacija yaourt-a ili yay-a, bi svakako povukla sve dependencies potrebne za kompajliranje. fakroot, cmake, gcc, git..itd.

Gde pise da je obavezan ne zeli svako da koristi AUR pogotovu npr lik koji hoce masinu samo za browsing u tom slucaju dovoljan je sudo. AUR je super stvar ali ako je nekom dovoljno ono sto je u official repozitorijumu sto bi komplikovao

Potrebno je maknuti samo en_US.utf-8 bez onog utf-8

Nije mi jasno sta si hteo da kazes ispred celog reda ukljucujuci i UTF-8 stoji # koja se samo izbrise.

Ja znam šta je ovde potrebno uraditi, ali početnik bi ovde pitao, kakav username?? Jednostavnije je ovako:

Kod:
nano /etc/hostname

A onda upisati kako želi da se zove hostname i sačuvati file.

OK

Ne preporučujem NetworkManager. A i on je sastavni deo plasma paketa. Umesto toga, samo ovo:

Kod:
systemctl enable dhcpcd

Sa dhcpcd u dosta slucajeva ne radi applet u systray dok za network manager vecina okruzenja ima

Treba naglasiti da se ovom komandom definiše password SAMO za root korisnika.

ok

Kod:
pacman -S grub os-prober

Ako vec dodajes OS prober reci i cemu sluzi nije potreban svakome

Pogrešna komanda.

nije pogresna radi sasvim lepo, mozda eto napomena da se vodi racuna da li je sda sdb ili sta vec

Za UEFI koji mu najverovatnije treba:

Kod:
grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=esp --bootloader-id=GRUB

Za legacy boot:

Kod:
grub-install --target=i386-pc /dev/sta god

Bas si uporan sa UEFI ali po stoti put navedena instalacija je za BIOS

Pa nije baš exit. Pre nego što napustiš chroot environment, moraš biti siguran da postoji initramfs image. Pacstrap skripta na nekim sistemima to odradi automatski, na nekima ga preskoči. Pošto je fresh install potrebno je odraditi ovo:

Kod:
mkinitcpio -P linux

Nakon toga može exit, unmount storage-a, pa reboot.

Initramfs

Creating a new initramfs is usually not required, because mkinitcpio was run on installation of the kernel package with pacstrap

Iz tog razloga base-devel treba odmah instalirati, i ovaj korak bi automatski bio nepotreban.

Opet ne treba svakom base-devel

Netačno. Treba da doda svoj username tako što će dodati novu linuju u /etc/sudoers

Dakle prvo:

Kod:
nano /etc/sudoers

A onda dodati novu liniju:

Kod:
username ALL=(ALL) ALL

Ne znam kako onda meni radi godinama. To sto si nave je verovatno ok ali opet ako ti stvari radis drugacije ne znaci da je to jedini i ispravan put.

Ovi paketi su sastavni deo plasma, steam, firefox i ostalih paketa. Dakle nepotreban korak.

Jeste ali mozda nece da instalira plasmu nego resi da ipak instalira neko drugo okruzenje koje to nema

Zar nije lakše:

Kod:
sudo pacman -S xorg plasma dolphin-plugins okular ark gwenview kio-extras ttf-ubuntu-font-family ttf-hack kio-extras --noconfirm && sudo systemctl enable sddm && sudo reboot

Konsole, sddm, dolphin su sastavni delovi plasma paketa. Ne znam zašto nepotrebno komplikuješ. Takođe si izostavio ključne fontove bez kojih ćeš u KDE oslepeti. Bez kio-extras plugin-a nemaš wallpaper preview, i nije ti potrebno .service kada enabluješ service pod SystemD.

Netacno i nije komplikovanje, konsole dolphin i ostali kde programi nisu u plasma (a ako se odluci za minimalniji plasma-desktop nije ni SDDM)nego u kde-apps kao sto sam vec rekao u prethodnom postu a sto se fontova tice stvar ukusa necu da pisem ljudima koje fontove da koriste

Treba pratiti oficijelni guide. I ovo što sam ja napisao i ispravio treba uzeti sa dozom rezerve. Ni ti ni ja ne znamo ništa o njegovom sistemu. Koji je procesor, koja je grafička. Iz tog razloga sam preskočio priču o CPU mikro kodu koji je jako bitan i drajverima za GPU. I treba prvo probati u virtuelnoj mašini, i ne samo probati, nego koristiti neko vreme. Pa tek kada se ovaj guide dobro razume, onda se treba uputiti u instalaciju na pravom hardware-u. Ovako dati listu komadni, i još pogrešnu, može da bude jako opasno. Neko će da napravi štetu, instaliraće Arch pogrešno, sistem će raditi kilavo, i biće oskrnavljen, i onda Arch ispada smeće, i samo ćeš nekoga odvratiti od korišćenja.
[/QUOTE]

To sto si napisao treba uzeti sa velikom dozom rezerve posto si iako se pozivas na official guide dao da se instalira sistem bez kernela.
 
1. Neko je napisao za UEFI instalaciju i pored GRUB-a, potrebno je instalirati i efibootmgr. Više o tome imate ovde https://wiki.archlinux.org/index.php/GRUB#Installation_2
First, install the packages grub and efibootmgr: GRUB is the bootloader while efibootmgr is used by the GRUB installation script to write boot entries to NVRAM.

2. O cfdisk-u imate ovde objašnjenje https://wiki.archlinux.org/index.php/Talk:Partitioning#Partition_Alignment_Verification
However, cfdisk has been entirely rewritten for util-linux 2.25 as described in this blog post and now correctly starts the first partition at sector 2048 when creating it.
Dakle pravi particiju od 2048.

3. Reflector treba koristiti prilikom instalacije, arch iso ga ima preinstaliranog. Po default-u je loše podešen mirrorlist, što je i razumno.
Pošto one reflector komande, koje često ljudi na netu postavljaju, ne valjaju (izlistavanje poslednjih nekoliko servera i na kraju svega sporiji download), morao sam da ga podesim drugačije:
Kod:
reflector --score 100 --ipv4 --sort rate --save /etc/pacman.d/mirrorlist
Možete i --verbose pa da pratite output. Malo eksperimentišite (pročitatjte help) dok ne dođete do dobrih brzina. Inače pri svakom pozivu pokupi mirrorlist.

4. Jeste, potrebno je dodati linux i linux-firmware, to je tako već godinu dana https://www.archlinux.org/news/new-kernel-packages-and-mkinitcpio-hooks/

5. Kada se instalira plasma paket, lepo ponudi najosnovnije fontove, poput noto-fonts, ttf-liberation itd.

6. Neko je dobro napisao za mkinitcpio, a evo i pojašnjenja https://wiki.archlinux.org/index.php/Mkinitcpio#Automated_generation
Every time a kernel is installed or upgraded, a pacman hook generates automatically a .preset file saved in /etc/mkinitcpio.d/. For example linux.preset for the official stable linux kernel package. A preset is simply a list of information required to create initial ramdisk images, instead of manually specifying the various parameters and the location of the output files

7. Ko skida sa AUR-a razne pakete, ukoliko kompajlira potrebni su paketi iz base-devel-a. To je svakako preporuka, a i trebaće ako kompajlirate nešto sa git-a. Neko je pisao o tome i tu je u pravu.

8. Što se tiče sudoers fajla, trebalo bi da koristite visudo, neko je dobro to napisao. Objašnjenje https://wiki.archlinux.org/index.php/Sudo#Using_visudo
The configuration file for sudo is /etc/sudoers. It should always be edited with the visudo command. visudo locks the sudoers file, saves edits to a temporary file, and checks it for syntax errors before copying it to /etc/sudoers.

It is imperative that sudoers be free of syntax errors! Any error makes sudo unusable. Always edit it with visudo to prevent errors

9. Preporuka je koristiti wheel grupu za korisnike, objašnjenje https://wiki.archlinux.org/index.php/Sudo#Example_entries
When creating new administrators, it is often desirable to enable sudo access for the wheel group and add the user to it, since by default Polkit treats the members of the wheel group as administrators. If the user is not a member of wheel, software using Polkit may ask to authenticate using the root password instead of the user password.

10. Ukoliko koristite 32bit programe i 32bit biblioteke ( na primer instalacija Steam-a) potrebno je aktvirati multilib repository https://wiki.archlinux.org/index.php/Official_repositories#multilib
Uncomment the [multilib] section in /etc/pacman.conf

I naravno ima još dosta toga: CPU ucode, instalacija GPU drajvera, podešavanje periodičnog trim-a za SSD, održavanje sistema itd. Sve to imate na Archwiki-u.
 
Ja se vratio na linux posle kratkog izleta na windows usled fustracije zbog nemogućnosti pravilnog rada sleep moda.
Ubacio Manjaro KDE, nisam koristio manjaro bar jedno 5 godina. Poslednji put kada sam ga koristio sa cinnamon-om (eh dani kada sam se kleo u cinnamon) bio je ok ali sada deluje bas ispolirano. Naravno Sleep radi bez problema, samo sam se vratio na poslednji lts kernel i sve pet
 
Jel koristi neko bilo koju distribuciju na laptopu sa nvidia grafikom?
Ako da, da li mu radi eksterni monitor?

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
1. Neko je napisao za UEFI instalaciju i pored GRUB-a, potrebno je instalirati i efibootmgr. Više o tome imate ovde https://wiki.archlinux.org/index.php/GRUB#Installation_2

Mi ovde svašta pišemo napamet, a i dalje ne znamo kakvu mašinu čovek ima, niti da li koristi UEFI ili legacy BIOS. Zbog zoga sam na samom početku napomenuo da je besmisleno davati listu komandi za instalaciju Arch-a i takođe sam napomenuo da i ono sve gore što sam napisao treba uzeti sa dozom rezerve.


Kao što si i sam naveo, to je implementirano u v2.25. Nekada davno kad sam ja radio moju instalaciju, to nije bilo tako.

2.254. Jeste, potrebno je dodati linux i linux-firmware, to je tako već godinu dana https://www.archlinux.org/news/new-kernel-packages-and-mkinitcpio-hooks/

I to je novina. Nije tako bilo pre 4 godine.

5. Kada se instalira plasma paket, lepo ponudi najosnovnije fontove, poput noto-fonts, ttf-liberation itd.

...koji se katastrofalno vide kada je uključen full hinting. Treba instalirati infinality da bi to ličilo na nešto, ali neću da davim sa time.

6. Neko je dobro napisao za mkinitcpio, a evo i pojašnjenja https://wiki.archlinux.org/index.php/Mkinitcpio#Automated_generation

Skripta nekada okida, nekada ne. Odraditi korak koji sam naveo neće ni malo škoditi.

8. Što se tiče sudoers fajla, trebalo bi da koristite visudo, neko je dobro to napisao. Objašnjenje https://wiki.archlinux.org/index.php/Sudo#Using_visudo

Nano ili visudo edituju sudoers file. Taj deo se može odraditi i iz leafpad-a u grafičkom okruženju. Apsolutno je nebitno.

10. Ukoliko koristite 32bit programe i 32bit biblioteke ( na primer instalacija Steam-a) potrebno je aktvirati multilib repository https://wiki.archlinux.org/index.php/Official_repositories#multilib

Tačno tako. Pišem sve iz glave, a taj (jako bitan) deo sam izostavio. A i kad se već edituje pacman.conf, zgodno je odmah dodati liniju za yaourt i ILoveCandy ;)

I naravno ima još dosta toga: CPU ucode, instalacija GPU drajvera, podešavanje periodičnog trim-a za SSD, održavanje sistema itd. Sve to imate na Archwiki-u.

Tačno tako. Instalaciju je moguće odraditi za 15 minuta. Post install može da potraje i nekoliko dana. Jer tokom korišćenja skontate šta ste izostavili i šta vam treba. Sve zavisi od toga koliko dobro poznajete svoj hardware, i za šta će se sistem koristiti. Hvala bogu, Arch je modularan i instalira se samo jednom. Promena kernela, promena init sistema, promena desktop environmenta je dečja igra u Arch-u. Znanje koje se stekne korišćenjem je zlata vredno, i 99% tog znanja se bez problema primenjuje na sve ostale distroe.
 
Arch instaler, sa inicijalno 4xx paketa = ArchBang!
 
Društvo, u vezi Arch linuxa:

- da li Arch bolje podržava hw i sw od npr Minta?
- da li se instalacijom ArchBang ili ArchLabs dobija isti Arch kao da je instaliran nativno?
- koja je razlika između Bang i Labs?
 
Društvo, u vezi Arch linuxa:

- da li Arch bolje podržava hw i sw od npr Minta?

Podrška za hardware dolazi od samog Linux kernela a ne od distribucije. Što se toga tiče, nema razlike između Arch-a, Mint-a, Fedore, OpenSUSE-a...itd. Razlika u podršci za neki hardware između različitih distroa zavisi isključivo od verzije kernela. Što se software-a tiče, Arch poseduje AUR repository gde možeš naći skoro sve što ti ikada bude zatrebalo u binarnom formatu. Ako si iskusan korisnik, svaki software radi na svakoj distribuciji. Jer sve je to GNU/Linux. Samo je pitanje koliko znanja imaš, koliko si uporan, i šta ti najbolje leži.

- da li se instalacijom ArchBang ili ArchLabs dobija isti Arch kao da je instaliran nativno?

Ne.

- koja je razlika između Bang i Labs?

Bang je mnogo minimalniji i po defaultu dolazi sa i3 window managerom. Labs dolazi sa OpenBox-om. Oba distroa su bazirana na Arch Linux-u i namenjeni su slabijem hardware-u. Savremenija alternativa za njih je ArcoLinux. A možeš da probaš i najnoviji Garuda Linux koji dolazi sa svim mogućim desktop environment-ima koji postoje. Takođe Arch based.
 
Poslednja izmena:
Garuda je sasvim ok, a može da se proba i RebornOS.

Sent from my AC2003 using Tapatalk
 
1 svež video da pomogne oko instalacije ArcoLinux-a:
 
Da, Arcolinux je lako za instalirati, Garuda takođe. Podigao sam oba na Proxmox-u, i onako, ne vidim ja tu neku razliku u MATE okruženju u odnosu na Mint. Nisu u pitanju performanse (svakako nije realno porediti live mašinu i virtualku).

Nekako sam zadnjih godina navikao samo na Mint, i nisam se udubljivao u druge distribucije, zato sam i postavio ono pitanje oko HW, mislio sam da Arch zajednica ima neki svoj "dorađeni" kernel. Na Mint se nisam nikada zezao sa tim - ili radi ili ne radi.

Međutim vidim da je isto sve. Npr. HP mrežni skener ne radi ni na jednoj distro bez sane airscan paketa, kako god okreneš. Kada sam počinjao, davno još, sećam da je npr. PC Linux OS imao bolju podršku za HW od Mepisa, što nije radilo na Mepisu, na PC Linux OS je radilo.

Nekako sam vremenom išao kao i većina putem manjeg otpora na Ubuntu i odgovarao mi je dok je GNOME 2 bio prisutan kao okruženje. Kada su ga izbacili, prestalo je i moje druženje sa Ubuntu (nisam ni za KDE i XFCE) i napravio kraću pauzu dok nije izbačen MATE. Podrška za COMPIZ mi uvek dobro dođe (a Mint je ima po def.), jednostavno navikao sam na neke stvari koje COMPIZ pruža (desktop wall, expo itd a što lako mogu da mapiram na uglove ekrana ili forward/back dugmiće na mišu).

Arch sam krenuo sa instalacijom, ali sam bio u novogodišnjem raspoloženju i u euforiji oko ne-idenja nigde pa sam nekako izgubio volju. Probaću ovih dana. Ako sam mogao pre dosta godina da se zezam sa Slack-om, sobalićemo i ovo čudo.
 
Poslednja izmena:
mislio sam da Arch zajednica ima neki svoj "dorađeni" kernel.

Ne postoje "dorađeni" kerneli. Kernel je kernel. Postoje custom modifikovani kerneli kao što je na primer ZEN kernel koji u nekim igrama i aplikacijama može dati veće performanse. Negde i do 10%. To je i dalje Linux kernel samo što je customizovan i fine tune-ovan. U Arch User Repository-ju imaš gomilu custom kernela koji su customizovani za neki specifičan hardware. Na primer CNC mašine ili razni PIC kontroleri i programatori koji nisu mainstream hardware i za njih ne postoji podrška u default Linux kernel-u. To jest, postoji, samo što nije podešena ili uključena pa je potrebna manuelna intervencija. Arch po defaultu uvek koristi poslednju verziju originalnog kernela sa kernel.org. Kernel svako može da prekompajlira i iskonfiguriše za svoj hardware.

Na Mint se nisam nikada zezao sa tim - ili radi ili ne radi.

Ljudi i dalje ne kontaju da ono što radi na Mint-u, radi i na bilo kom drugom distrou. Dok god je Linux kernel ispod haube, sve je to isto. Ako neki paket ne radi, to nije zbog HW podške, već zato što nedostaje neki paket nephodan za pokretanje. Ili nedostaje specifična verzija kernela.

Međutim vidim da je isto sve. Npr. HP mrežni skener ne radi ni na jednoj distro bez sane airscan paketa, kako god okreneš.

To je upravo ono što sam napisao gore. Ako instalacija tog paketa ne kompajlira kernel, to znači da podrška za taj hardware već postoji.

Kada sam počinjao, davno još, sećam da je npr. PC Linux OS imao bolju podršku za HW od Mepisa, što nije radilo na Mepisu, na PC Linux OS je radilo.

Sve što radi na PC Linux OS-u mora da radi i na Mepisu. Na žalost, ljudi ne znaju da lociraju problem i reše ga, pa im je lakše i brže da instaliraju neki drugi distro koji sasvim slučajno ima neki config / paket / ili verziju Linux kernela koja je potrebna da bi njihov program ili hardware proradio.

Arch sam krenuo sa instalacijom, ali sam bio u novogodišnjem raspoloženju i u euforiji oko ne-idenja nigde pa sam nekako izgubio volju. Probaću ovih dana. Ako sam mogao pre dosta godina da se zezam sa Slack-om, sobalićemo i ovo čudo.

Ljudi mnogo drame oko ručne instalacije Arch-a kao da je to neka nauka ili ne znam šta. Svako ko se iole razume u hardware i neke osnovne stvari može da instalira Arch za 10 minuta.
 
Ne postoje "dorađeni" kerneli. Kernel je kernel. Postoje custom modifikovani kerneli kao što je na primer ZEN kernel koji u nekim igrama i aplikacijama može dati veće performanse. Negde i do 10%. To je i dalje Linux kernel samo što je customizovan i fine tune-ovan. U Arch User Repository-ju imaš gomilu custom kernela koji su customizovani za neki specifičan hardware. Na primer CNC mašine ili razni PIC kontroleri i programatori koji nisu mainstream hardware i za njih ne postoji podrška u default Linux kernel-u. To jest, postoji, samo što nije podešena ili uključena pa je potrebna manuelna intervencija. Arch po defaultu uvek koristi poslednju verziju originalnog kernela sa kernel.org. Kernel svako može da prekompajlira i iskonfiguriše za svoj hardware.

Ok, dorađeni vs custom, srpski vs fensi. Dakle - pričamo o istom, samo nije važno šta je nego kako se kaže. Stable, Hardened, LTS, Zen. Ok. Pod ovim "Kernel svako može da prekompajlira i iskonfiguriše za svoj hardware" - koliko lično ljudi poznaješ koji to rade? Ja nijednog a okružen sa mrežašima i progamerima, gde prevashodno koriste lin.

Ljudi i dalje ne kontaju da ono što radi na Mint-u, radi i na bilo kom drugom distrou. Dok god je Linux kernel ispod haube, sve je to isto. Ako neki paket ne radi, to nije zbog HW podške, već zato što nedostaje neki paket nephodan za pokretanje. Ili nedostaje specifična verzija kernela.

To je upravo ono što sam napisao gore. Ako instalacija tog paketa ne kompajlira kernel, to znači da podrška za taj hardware već postoji.

Podrška postoji, ali ne i potpuna funkcionalnost za rad sa nekim HW. Neka distribucija verovatno ima, ajd baš ovaj primer, "sane airscan" paket za WDS protokol. I eto, ta distribucija radi OOTB, bez da se traži način kako naterati nešto što neće da radi - da radi.

Sve što radi na PC Linux OS-u mora da radi i na Mepisu. Na žalost, ljudi ne znaju da lociraju problem i reše ga, pa im je lakše i brže da instaliraju neki drugi distro koji sasvim slučajno ima neki config / paket / ili verziju Linux kernela koja je potrebna da bi njihov program ili hardware proradio.

Jednostavno, na PC LINUX OS je radila wifi kartica koja na Mepisu nije radila. Nisam ulazio u to da li je do kernela ili nekog paketa. To je bilo, ako se ne varam, 2006-te ili 2007-me kada linux sam po sebi nije bio ni blizu funkcionalnosti koju nudi danas ili i zadnjih par godina.

Ljudi mnogo drame oko ručne instalacije Arch-a kao da je to neka nauka ili ne znam šta. Svako ko se iole razume u hardware i neke osnovne stvari može da instalira Arch za 10 minuta.

Prvo treba da shvatiš da postoje ljudi kojima je komp i linux potreban za posao, da bude stabilan, da radi posao koji treba da radi bez da se puno gubi vremena na podešavanja kompajliranja i ostalo. Ja sam u ovoj prvoj grupi, i slobodno vreme koje imam ne želim da trošim na neke stvari koje mogu da nađem na drugom mestu da rade OOTB. Slobodno vreme želim da provedem bez računara. Kod tebe koliko sam pratio temu oko "Vašeg linux desktopa" ili kako se već zove, bio si jedan od aktivnijih po tom pitanju, bio je tu i Arch i Freebsd itd. Dakle, imao si slobodnog vremena za to i super, ja jednostavno drugačije planiram provedeno vreme za računarom. Za posao koji radim, linux mi pruža sve što će mi ikada trebati, i ima više alata nego li windows - za tu namenu. Strogo namenski win programi mi ne trebaju. Daj mi terminal, ssh, telnet, nekada putty u specifičnim situacijama i gotovo. Ali ako već mogu da instaliram i Asbru CM, biće još bolje.

Arch jeste dobar za ljude koji žele da imaju RR distro, nemaš reinstall svakih par godina, ali imaš nestabilniji distro od LTS-a, kakav je Mint u zadnjih nekoliko iteracija. Arch imaš opciju da izabereš samo pakete koji trebaju, na ostalim distro imaš opciju da napraviš sam skriptu koja će da počisti sve pakete koji ti ne trebaju u roku od 2 minuta, dolaziš na isto. Sve je stvar afiniteta - kome šta treba.
 
koliko lično ljudi poznaješ koji to rade?

Ne računajući mene samog, 5.

Podrška postoji, ali ne i potpuna funkcionalnost za rad sa nekim HW. Neka distribucija verovatno ima, ajd baš ovaj primer, "sane airscan" paket za WDS protokol. I eto, ta distribucija radi OOTB, bez da se traži način kako naterati nešto što neće da radi - da radi.

Ovo ide u prilog onome što sam već rekao. Naravno, ne vidim nikakav problem u tome.

Prvo treba da shvatiš da postoje ljudi kojima je komp i linux potreban za posao, da bude stabilan, da radi posao koji treba da radi bez da se puno gubi vremena na podešavanja kompajliranja i ostalo.

Za takve ljude nije Arch i ostali mainstream distroi, već SuSE Enterprise i Red Hat Enterprise Linux.

Ja sam u ovoj prvoj grupi, i slobodno vreme koje imam ne želim da trošim na neke stvari koje mogu da nađem na drugom mestu da rade OOTB. Slobodno vreme želim da provedem bez računara. Kod tebe koliko sam pratio temu oko "Vašeg linux desktopa" ili kako se već zove, bio si jedan od aktivnijih po tom pitanju, bio je tu i Arch i Freebsd itd. Dakle, imao si slobodnog vremena za to i super, ja jednostavno drugačije planiram provedeno vreme za računarom.

Na poslu mi je samo Windows i tek nešto malo GNU/Linux. Neki ljudi slobodno vreme provode igrajući igre. Ja u moje slobodno vreme trčim, bavim se muzičkom produkcijom, a kad baš imam vremena, onda malo i GNU/Linux-om. Iako mnogo piskaram po forumu, ja sam relativno nov u celoj ovoj priči. Ali sam jako radoznao, volim sve da znam, brzo učim i nisam lenj.

Za posao koji radim, linux mi pruža sve što će mi ikada trebati, i ima više alata nego li windows - za tu namenu. Strogo namenski win programi mi ne trebaju. Daj mi terminal, ssh, telnet, nekada putty u specifičnim situacijama i gotovo. Ali ako već mogu da instaliram i Asbru CM, biće još bolje.

Ne znam zašto ste svi toliko protiv Windows-a. Za Windows itekako postoje alatke za sve što ti treba. Što se toga tiče, ne zaostaje ni malo za GNU/Linux-om. Govorim o corporate okruženju.

Arch jeste dobar za ljude koji žele da imaju RR distro, nemaš reinstall svakih par godina, ali imaš nestabilniji distro od LTS-a

Arch je dobar onoliko koliko je korisnik sposoban. Ako ga instaliras instalacionom skriptom, onda najverovatnije to nije distro za tebe. Kako Arch nekome radi, više govori o samom korisniku nego o Arch-u. Zapravo, ovo važi za sve distroe.

kakav je Mint u zadnjih nekoliko iteracija.

Mint je uvek bio odličan. Kao što rekoh gore. Sve zavisi od samo korisnika.

Arch imaš opciju da izabereš samo pakete koji trebaju, na ostalim distro imaš opciju da napraviš sam skriptu koja će da počisti sve pakete koji ti ne trebaju u roku od 2 minuta, dolaziš na isto. Sve je stvar afiniteta - kome šta treba.

Ono što ljudi ne kapiraju kod Arch-a je njegova prosta instalacija koja je zapravo jedan mali kurs koji treba da prođe svako koga zanima GNU/Linux. Pri tome ne mislim na to da pratiš uputstvo sa wikija kao *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* dok ne stigneš do desktopa, nego da stvarno ukapiraš svaki korak. Arch je distro koji je bukvalno neuništiv, instalira se jednom, traje večno, i nema porblema koji je nemoguće rešiti.
 
Poslednja izmena:
Slažem se. Osim za SuSe i RedHat. Slabo ko i koristi RedHat, uglavnom CentOS.

Samo u vezi Windows - ne bežim od njega, ali mi ne treba, slabija je podrška za mrežne protokole i okruženja. Terminal u Linuxu daje daleko više fleksibilnosti nego li putty na Windows. A meni najviše to treba, time se bavim. Sve ostalo što mi treba: par programa za analizu ts-ova, libreoffice, teams, thunderbird sa exquilla add on-om, browseri su tu.

I veliki plus za Linux i veliki minus za Windows kada imaš registrovanu firmu kao ja, uštedi se neki dinar.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno