Šta je novo?

Koji distro probati?

Treba menjati i isprobavati ali od novijih okruženja svi hvale izgled Budgieja, Deepina i Pantheona ali ako treba nešto više od vrlo jednostavnog lončera aplikacija, onda ne može ovo, ne može ono i cvrc. Šta možeš nego da se vratiš u okruženje koje se ne svodi na lep izgled i rudimentarnu funkcionalnost.
 
Budgie je odlican,meni se jako svideo, ali me vukla nostalgija na mint i cimet.
 
Ja ću sa Mintovog Mate na Elementary, kad se pojavi nova verzija, na duži period. Ali bar po onom što sam video da se s Juno-m može raditi, verovatno ne duže od pola godine koliko i s Budgijem. Deepin, slična priča tek nešto duže bio u prometu.:D
 
Problem sa pop os-om i to veliki. Kad je stavljen na open source drajver za grafiku,sve radi ok dok ne padne u sleep. Kad se probudi samo sneg na ekranu,nista drugo i moram da ga gasim nasilno.
Kad instaliram testirani nvidia drajver ne mogu da ga upalim,uvek je slika kao u prilogu.
Sta da radim? Pocinjem da gubim strpljenje vise za ove decije bolesti.
9915a63d799f11d058e6511550a9124d.jpg
 
Не знам како код тебе стоји, ја сам пробао гомилу Линукс дистрибуција док нисам наишао на стварно стабилне дистрибуције.
Не очекујем ништа од тога да Линукс може да нормално оде у sleep моде. Једноставно то им је болна тачна, ако све остало ради, ја сам задовољан. Надам се да Линукс више "воли" твоју конфигурацију него моју, али ако је то једини баг на том дистроу, не знам да ли ти се исплати да тражиш други, само због тога.
Нпр. имам две стабилне дистрибуције инсталиране, али не ради конекција преко кабла, него само wifi, aли на то се човек мора навићи.
 
Poslednja izmena:
Meni su oduvek mint,ubuntu, manjaro radili odlicno i bez ikakvih problema,sleep mode,hibernacija,sve. Ovo je prvi put da imam takav problem sa Pop os-om
 
Meni su oduvek mint,ubuntu, manjaro radili odlicno i bez ikakvih problema,sleep mode,hibernacija,sve. Ovo je prvi put da imam takav problem sa Pop os-om

Kako je Pop OS baziran na Ubuntu-u, probaj da potražiš slične probleme sa Ubuntu-om i eventualna rešenja.
Žao mi je što ne mogu više da pomognem i ako razumem problem u potpunosti.
Npr, na ploči ASUS P5Q PRO, ni jedna Ubuntu based distribucija ne može da se probudi iz Sleep / Hibernate moda osim Elementary OS-a. Kad se on probudi baci ovakvu sliku: https://i.imgur.com/1JnbCaI.jpg
Kod mene to može da se reši tako što pozovem terminal, prebacim rezoluciju u neku nižu pa je vratim u "normalnu". (imam te 2 komande u history-u)
Na Arch based distroima, svaki put kad probudim komp iz Sleep / Hibernate moda on se restartuje.
I sad finale: sve radi kao sat (kao Windows :D) sa Fedora 31 (Gnome, ako je to važno).

Isto tako, imao sam problem sa LAN-om kada se komp probudi iz Sleep moda, ali to sam rešio 1 skriptom (restartuje LAN drajver).
:wave:
EDIT: probao sam istu skriptu da primenim na Xorg ali nema efekta, ako je neko zainteresovan da baci pogled i možda pomogne - da okačim njenu sadržinu ovde?
 
Poslednja izmena:
Resenja sa ubuntu foruma ne pomazu. Otkucam komandu da vidim dostupne verzija,napise terminal nvidia 340 (recommended).
Otkucam komandu da je instaliram kaze "Nvidia 340 not found". Lol
 
Meni su oduvek mint,ubuntu, manjaro radili odlicno i bez ikakvih problema,sleep mode,hibernacija,sve. Ovo je prvi put da imam takav problem sa Pop os-om

Имаш среће, мени је увек нешто "штуцало" са Манџаром, пошто је rolling, никако да проради како треба, а Ubuntu je увек имао неки баг који ми је сметао, раније је био питање укуса, а скоро када сам пробао поново, процесор ми није радио како треба.
 
Da li je neko probao MX Linux, vidim po yt, forumima i sajtovima da se mnogo hvali i na distrowatch-u ga hvale.
Trenutno sam na Linux Mint Cinnamon 64bit, sad gledam dal da predjem,cak mi se i svidja taj old school dizajn MX-a.
 
MX linux je na XFCE-u...tja, puno vec GTK3 biblioteka, memorijski stoga dosta zahtevno za to sto nudi, spor razvoj. Daleko bolje je preci na KDE okruzenje. Laganije, manje RAMA koristi, mnogo bolja funkcionalnost. Ako bas hoces da ostanes na old school GTK okruzenju onda bolje MATE. Mint MATE je dobar, Alt linux (ruski) takodje. Ubuntu MATE zna malo da se tripuje ali nije los. Od ta tri meni je Alt linux i najbolji. Na njemu rade Huaweijevi serveri. Ako je za Huawei dobar svakako je dobar i za obicne smrtnike.
Od XFCE distroa MX i Manjaro su trenutno u fokusu paznje linux zajednice.
 
Poslednja izmena:
Pa zar nije MX Linux lagana distribucija namenjena cak i starijim racunarima, koliko sam video po yt i po tekstovima cak i stari laptopovi radi fino sa MX Linuxom? Sad sam malo zbunjen, mafa nov sam u ovom svetu iskreno
 
Vezano za naslov teme:

Pa zar nije MX Linux lagana distribucija namenjena cak i starijim racunarima, koliko sam video po yt i po tekstovima cak i stari laptopovi radi fino sa MX Linuxom? Sad sam malo zbunjen, mafa nov sam u ovom svetu iskreno

Objasnio je Minja lepo, nema razloga da mu ne veruješ.
Uostalom: instaliraj, posle "cold start"-a pokreni htop i vidi koliko je napakovan, koliko procesa vrti u pozadini i koliko (RAM) memorije sve to jede.
Možda XFCE daje subjektivni utisak da je sve glatko i "nezahtevno" ali npr Budgie i Elementary-ev Pantheon pružaju još bolji osećaj. ;) (MATE nikad nisam probao, deluje mi nekako "Win 2K like" :) )
EDIT: KDE jako lepo radi na procesorima sa 4 jezgra i makar 4Gb RAM ali ima dosta "bloat"-a. Najbolje se pokazao kada se instalira na čist Arch, minimalna instalacija. (probao sam i KaOS i KDE neon ali AnArchy ili ArcoLinux + KDE budu "najfluidniji")
 
Poslednja izmena:
KDE, npr Kubuntu LTS je manje zahtevan memorijski od Manjara ili MX linuxa na XFCE-u. Potpisujem. Radi sasvim dobro na dual core procesoru, grafickoj iz doba Jure (tj iz 2006-7) i 2 GB RAM. Trosi svega 400 -450 MB sto je manje od bilo kog modernijeg GTK okruzenja.
KDE je mozda nekada bilo zahtevnije okruzenje ali sada je jedno od najlaganijih i najkompletnijih.
 
Poslednja izmena:
Oko 6 meseci sam na Solus Budgie. Update-ujem ga jednom mesečno, nekad i posle dva meseca ili par puta u toku nedelje. Nije bilo problema do sada. Preporuka za ovaj rolling distro.

Vezano za naslov teme:


Uh, prelepo izgleda ovo XFCE okruženje. Btw. nije najlakši XFCE distro.
 
Poslednja izmena:
Taman posla da ne verujem vama sta pricate, vec sam ja samo napisao ono sto sam video i procitao, a pri to sam rekao da sam nov u ovom Linux svetu. Zato sam i ovde postavio pitaje da vidim sta drugi kazu, a pri tom i zahvalan sto mi "otvarate oci" po tom pitanju.
Trenutno sam na Linux Mint Cinnamon 64bit 19.1 koji bi trebao biti podrzan do 2023. godine, za sad sve radi ok ali mi je malko dosadio, 9 meseci ga koristim. A pri tom sam zapazio da skoro mesec dana nemam ni jedan update u Update Manageru. Ne znam zasto to, izasla je nova verzija ali ova je podrzana do 2023. koliko sam video.

Racunar je malko stariji i slabiji:
Maticna: Asus M3N78-EM
Procesor: AMD Phenom X4 9950 Black Edition 2.6GHz
Graficka: MSI Radeon HD 6770 1GB GDDR5
RAM: 2x2gb DDR2 mislim da rade obe na 800mhz (ne znam kako da proverim)
Hard: Hitachi 500gb HDP725050GLA360

Najvise bih voleo probati Arch ali ne znam koliko bih se uopste snasao oko instaliranja i toga svega.
Ovaj Elementary sto je spomenut sam gledao i ranije ali mi se cini da moj komp nije toliko jak da ga izgura ili sam u zabludi oko toga, posto sad ti spomene ovo.
Pretezno komp mi sluzi za skidanje sa torenta, gledanje filmova, slusanje muziku preko YouTube-a i surfovanja na nekom browseru ali znam da nakacim 12-13 tabova pa je na win7 bagovalo dok na Linux Mint-u je bilo sve ok.

U sustini nisam nesto zahtevan samo trazim neku distrubuciju koja ce mi skroz leci, koliko sam citao Arch treba dugo podesavati i te komande hm ne znam kako bih se snasao, ali kad bih to uradio sve i ubacio ovih par programa sto mi treba to bi bilo to, skoro pa idealno.
Elementary je mozda vizuelno gledano i najlepsa distribucija, i rekao bih laksa za koriscenje od Arch-a.

Eto imate konfiguraciju pa bacite neke preporuke sad. Sta bi moglo raditi lepo na ovoj masini.
 
Poslednja izmena:
Ako vec koristis mint i radi ostani na njemu. Tu su jos MX linux i Peppermin10. A Arch ( ili archlabs i endeavouros ) isprobavaj u virtualnoj kutiji ( virtual box) . I kad resis da probas na posebnom hardu ustedeces puno zivaca.
 
MX Linux sam i hteo probati ali zbog xfce okruzenje mi je receno da preskocim, nisi ispratio predhodne postove
 
Probaj pop_os!
Ili možda ubuntu Budgie, oba distroa su moderna i lepa
 
Solus.
 
Pa Ja biram okruzenje koje je meni naj poznatije i najudobnije za koristenje, a to su XFCE4 i GNOME. A ko trosi 100mb memorije vise ili manje to ionako zavisi sta radis na masini posle prvih par minuta :smash:.
Po meni ovi distroi bi najbolje radili na tvojoj masini a ti probaj pa odluci naravno. Meni najvise odgovaraju PopOs i Manjaro i Endeavouros, zbog svoje podrske za igre (steam i lutris , wine, dxvk ,esnc, gamemode ...)
 
Taman posla da ne verujem vama sta pricate, vec sam ja samo napisao ono sto sam video i procitao, a pri to sam rekao da sam nov u ovom Linux svetu. Zato sam i ovde postavio pitaje da vidim sta drugi kazu, a pri tom i zahvalan sto mi "otvarate oci" po tom pitanju.
Trenutno sam na Linux Mint Cinnamon 64bit 19.1 koji bi trebao biti podrzan do 2023. godine, za sad sve radi ok ali mi je malko dosadio, 9 meseci ga koristim. A pri tom sam zapazio da skoro mesec dana nemam ni jedan update u Update Manageru. Ne znam zasto to, izasla je nova verzija ali ova je podrzana do 2023. koliko sam video.

Racunar je malko stariji i slabiji:
Maticna: Asus M3N78-EM
Procesor: AMD Phenom X4 9950 Black Edition 2.6GHz
Graficka: MSI Radeon HD 6770 1GB GDDR5
RAM: 2x2gb DDR2 mislim da rade obe na 800mhz (ne znam kako da proverim)
Hard: Hitachi 500gb HDP725050GLA360

Najvise bih voleo probati Arch ali ne znam koliko bih se uopste snasao oko instaliranja i toga svega.
Ovaj Elementary sto je spomenut sam gledao i ranije ali mi se cini da moj komp nije toliko jak da ga izgura ili sam u zabludi oko toga, posto sad ti spomene ovo.
Pretezno komp mi sluzi za skidanje sa torenta, gledanje filmova, slusanje muziku preko YouTube-a i surfovanja na nekom browseru ali znam da nakacim 12-13 tabova pa je na win7 bagovalo dok na Linux Mint-u je bilo sve ok.

U sustini nisam nesto zahtevan samo trazim neku distrubuciju koja ce mi skroz leci, koliko sam citao Arch treba dugo podesavati i te komande hm ne znam kako bih se snasao, ali kad bih to uradio sve i ubacio ovih par programa sto mi treba to bi bilo to, skoro pa idealno.
Elementary je mozda vizuelno gledano i najlepsa distribucija, i rekao bih laksa za koriscenje od Arch-a.

Eto imate konfiguraciju pa bacite neke preporuke sad. Sta bi moglo raditi lepo na ovoj masini.

Ako te ne mrzi, probaj kako ce raditi konfiguracija sa ovim: salixos.org
Baziran na XFCE, veoma lagan, sigurno ce da leti, probano na slabijim konfiguracijama. Mislim da ne bi trebalo da ti bude problem oko konfiguracije, maltene sve je vec podeseno, samo odradis update kada instaliras sistem i miran si. Ako ti zatreba jos nesto, lagano se instalira.
 
Taj kompjuter moze da gura sa SSD-om windows 10 opusteno a kamoli neki linux. KDE okruzenje pod broj 1 probati pa onda sve ostalo.
Od distroa pre svega distro iza kojeg stoji firma a ne zajednica. Cesto je "zajednica" jedan covek a najcesce do trojice. Ne zelis da koristis takav sistem.
 
Poslednja izmena:
Da, i ja se slazem da mu je problem hard disk koji ima na toj konfiguraciji, sa SSD-om ce sve da leti i moze i Win10 naravno, pogotovo ako ga ne zanima Linux.

Sto se tice ovog drugog, takodje se slazem, ali ipak ne stoji za Slackware. Od mene apsolutna preporuka, dokazani distro. Ne znaci da smatram da ostali nisu ok, jednostavno smatram da ga dovoljno poznajem da bih mogao iskreno da ga preporucim, retko ko ga i koristi.

PS ne znam za koji distro se moze reci da iza njega stoji ozbiljna firma, sem RedHat-a, SuSE-a...? Koji su nam, btw nedostupni kao besplatna varijanta.
 
Mozes i Fedoru nju sponzorise RedHat, a i Ubuntu je sponzorisan od strane Canonical, to su jedini ozbiljni distro kojih mogu da se setim...Nema ozbiljnog razvoja dok ne uleti kinta u pricu.
 
Ubuntu - iza njega stoji Canonical. Ne treba da pisem sta je Canonical u Linux svetu.
Open SuSE iza njega stoji nemacki SUSE Linux GmbH (iliti doo). Malo je vise hajpa oko ovog distroa nego sto zasluzuje ali ok, solidan je skroz.
ALT Linux - ruska Basealt firma je iza njega. Distro koji se nalazi u svim ruskim skolama a koristi ga Huawei za svoje servere. Ista firma i odrzava servere Huaweija.
ROSA - jos jedan ruski distro. Iza njega stoji firma Rosalab. Superstabilan, vrlo popularan u ruskojezicnom svetu.
Oba ruska distroa imaju naravno odlicnu podrsku za engleski i druge jezike (instaleri su na engleskom i ruskom). ROSA ima i visejezicni forum dok je ALT-ov forum orijentisan ka ljudima koji govore ruski. Ipak, moze se razumeti i bez znanja ruskog jezika puno toga. ALT je nezavisan distro, verzija 1.1 pojavila se daleke 2001 sto govori puno o kontinuitetu, dok je ROSA nastala tako sto je Rosalab otkupila intelektualnu svojinu francuske Mandrive pre 8 godina. Mandriva je bila jedan od najboljih distroa sa korporativnom pozadinom. Jedan deo developera Mandrive radi za Rosalab, sestorica (navodno kljucnih) su osnovali Mageiu koja je bila popularna jedno vreme pa prsla (jer nema love u sustini), par developera pokrenuo je projekat OpenMandriva koji nije preterano uspesan. Od tri naslednika mandrive Rosa je za dve klase bolji distro i veoma popularan. Zasto? Jer je korporativna prica tj tu ima konkretne love.

Sva 4 distroa su odlicna i mnogo bolja od distroa koje sklapaju tj sklepaju neke "zajednice".
Fedora je test polje RedHata i nije za preporuku za bilo kakav ozbiljniji rad.
Ako neko zna jos neki distro sa korporativnom pozadinom neka napise.

Za linux nije neophodan SSD, cak ni za najzahtevniji.

edit: distroa baziranih na Ubuntuu ima zilion neki su i vredni paznje npr Mint, na SuSEu ne verujem da ima vise od par i svi su bzvz.
 
Poslednja izmena:
Sad sam samo jos vise zbunjen :D
A kakvi su Elementary i Solus ko stoji iza njih ?
Ubuntu mi se nikako ne svidja cak sta vise odbojan mi je, ova dva ruska su mi nekako cudna onaj start meni, ikonice, prozori mi ne izgledaju najlepse, kontam sve se to moze menjati ali opet, ne znam.
A isto tako cudno mi je sto je toliki hajp oko distribucija koje drze male zajednice umesto ovih sto iza njih stoji neko jak, nije mi logicno. Ubuntu je tu izuzetak, ali pretezno na Youtube, Distrowatch, raznim sajtovima i forumima koliko sam video ovi ruski se skoro ni ne spominju ili ako se spominju jako malo paznje privlace?

I da na napomenem ne bih se vracao na Windows nikako, jer za ovo sto ja koristim Linux mi je sasvim dovoljan, i zadovoljniji sam nego sa Win, a i svidja mi se citava da ideja oko Linuxa i slobodnog softvera
 
Poslednja izmena:
Solus je nezavistan, a elementary, mozes pogledati ovde: https://distrowatch.com/table.php?distribution=elementary

Ja bih ti rekao da probas sve sto ti je predlozeno, pa vidis koji ti najvise odgovara, tako bih ja uradio. ElementaryOS mi je jedan od simpa distro-a.

Rosa i ALT se ne pominju verovatno zato sto su ruski, mada ako je tako, onda to nije u redu, jer su odlicni.
 
...Od distroa pre svega distro iza kojeg stoji firma a ne zajednica. Cesto je "zajednica" jedan covek a najcesce do trojice. Ne zelis da koristis takav sistem.

Ovo je velika istina i treba se ove logike držati. Samo bih još dodao da je RHEL itekako dostupan besplatno. Dovoljno je registrovati se na Red Hat sajtu kao developer, i to je to, download je dostupan kad se ulogujete.
 
Nazad
Vrh Dno