Šta je novo?

Koji distro probati?

Au to kao da skidam Deepin sa kineskog servera.

Ovo ipak pravi KDE... Dosadna tekma Rusija-Saudija pa uzmem da maltretiram Mintovu betu u Mate izdanju i to sa Compizom kao solo WM i Ring Switcherom umesto standardnog window switchera. Sve leti tamo amo da pršti a Isti Mesa drajver i sve ostalo se drži kao Afrička Šljiva. Samo su mi prsti (ot)pali.

Ma nije do Martinovog KWin-a, do tvog hardvera je :p
 
^Hehe, ma znam ja da je Martin vragolast, :D ali meni samo KDE ne radi a tebi je pucao GNOME, KDE, čak i prekaljeni Xfce. E pa kad samo Openbox ne puca, šta bi nego posumnjao u hardver? Ili puštaš ko zna kakve obrade koje mic po mic, pojedu sav RAM a swapa, koliko se sećam, nema.
 
Jel ima neko ko koristi FreeBSD, ili neki drugi Unix-like kao GUI, sa KDE, Gnome2..? Danas sam ga instalirao na Workstation14 sa KDE okruženjem, radi odlicno.

Na poslu CentOS 6, 7, SuSE Enterprise i Slackware 14.2 (moj izbor br.1), uglavnom CLI.
Zašto CLI, jer troši smešno resursa, za moje potrebe mi ne treba GUI, a inače ni jedno okruženje nekako nije za mene kompletno u potpunosti, možda XFCE jer je brz, stabilan, a opet bih da izgleda po malo kao KDE i Gnome2. Gnome2, odnosno MATE nije baš toliko sjajan kao XFCE, KDE troši dosta, Plazma isto, a i ne sviđa mi se i to je to. Mene ne mrzi da odradim šta god treba ceo dan preko CLI-a, ali me strašno mrzi da custom-izujem okruženje, možda je to problem... Sviđa mi se recimo Microlinux (Slackware), tako nešto mi je skroz ok.
 
Na poslu CentOS 6, 7, SuSE Enterprise i Slackware 14.2 (moj izbor br.1), uglavnom CLI.

GUI nije veliki balast. Promeniš runlevel initom kad ti treba što manje zauzeće resursa i opet da se vratiš nazad u GUI i to je brzo skoro kao buđenje iz suspenda. Surf lynx-om i još neki poslovi iz CLI teško da je više prihvatljiv(bar meni).
 
Dajte neki predlog za lagani distro, ima ih gomila.

Za neki laptop kilavi atom i 1gb ram, mora biti 32 bitna verzija.
 
Hvala na predlozima probacu kasnije.
 
Najbolje za tu konfiguraciju je MX Linux, mislim da live distro kada se podigne zauzima manje od 250MB RAM memorije.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Meni Plasma uvijek dobro radi, inače mi na živce idu mali bagovi pa se vratim na GNOME koji mi takođe ide na živce.

Jedno pitanje, zasto svi beze od KDE 3? Lagan za instalaciju, dobro izgleda, vrlo je stabilan, trazi vise od XFCE/LXDE, ali ne trazi puno.. Meni se vise svidja od plazme, koja izgleda kao Windows, a koliko sam video, niko ga ne koristi. XFCE je isto odlican, ali mora dosta da se customizuje da bi izgledao prihvatljivo.
 
Pepermint linux suri meso sa kostiju koliko je dobar koristim ga u dual boot-u.
 
Ne znam da li imam neki tip OCDa ali ja ne mogu duze od mesec dana da tolerisem te distroe sa gomilom preinstalled programa... vise volim bare bones pa da trpam licno software :) jedino me na laptopu mrzi da se cimam oko drivera pa stavljam manjaro, ubuntu, deepin i sl.
 
jel neko zna relativno noviji distro koji ima mogucnost da se ukloni titlebar a da ostane close u bilo kom cosku?isprobao sam poprilican broj distroa zadnjih dana ali ne mogu da predjem preko titlebar-a nikako.
 
Ok, jasno je da imaš specifične zahteve, ali koji će ti đavo "_" "[]" i "X" ako ti ne treba title bar? Zatvaranje imaš na Ctrl + Q, a generalno u većini okruženja možeš da postaviš prečice koje hoćeš. Bar je u KDE Plazmi tako. Ja za minimize, maximize i close koristim isključivo tastaturu, iako dugmići postoje. Mislim da ih godinama nisam koristio
 
^Pored tasterskih prečica na KDE postoji i mogućnost da se koriste mišji gestovi za tako nešto. Može da se definiše da npr. desni klik i pomeranje miša naniže minimizuje trenutno aktivni prozor i sl. Po meni, čak zgodnije od dugmića jer ne mora da se gađa neki tamo sitan taster po ćoškovima već radi bilo gde da se cima mišonja. Na Cinnamonu koristim EasyStroke pošto nema gestove koji radi istu stvar podjednako dobro.

Edit: Ubuntu+EasyStroke demo:

 
Poslednja izmena:
ne zanimaju me gesture i skracenice,zanima me jel postoji distro koji nema titl bar i bar close button u header-u prozora.hvala unapred.
 
Poslednja izmena:
Pa jedino, možda Pantheon, deepin ili Budgie, pošto njih nisam mnogo koristio pa ne znam, ostali imaju to prikucano u kodu koji definiše prozor. Još jedna mogućnost je da mmc operacije radiš iz panela, mislim da je prisutno u svim menadžerima prozora pa ne vidim što je to veliki problem ako nećeš ni gestove ni tasterske prečice:



a i ne vidim, gde bi mogao da stoji mmc ako izbaciš titlebar sa prozora terminala???
 
Još jedna mogućnost je da neki, ako ne svi poznatiji, (zaboravio sam) tiling menadžeri uopše ne prikazuje ni titlebar ni okvire ali onda moraš da koristiš tastaturu za to uz to da je pitanje koliko ti odgovara taj način rada...
 
hvala na preporukama,koliko vidim pantheon je DE,default u elementary OS-u,na zadnjoj verziji title bar ne moze nikako da se ugasi iz samog OS-a.druga dva cu da isprobam,koliko vidim (mada doduse niti jedan review ne ide dalje od obicnog window mode-a prozora) budgie ima standardan a la macOS top bar koji ne moze da se autohajduje sto ga automatski za mene diskvalifikuje a deepin nema iole smislenijeg rivjua pa ni skrinsota tako da cu njega prvo da isprobam.
 
^Samo da ti skrenem pažnju na prethodni (moj) post kojim sam "uleteo" u međuvremenu, možda bi ti neki tiling menadžer radio posao.
 
hvala na preporukama,koliko vidim pantheon je DE,default u elementary OS-u,na zadnjoj verziji title bar ne moze nikako da se ugasi iz samog OS-a.druga dva cu da isprobam,koliko vidim (mada doduse niti jedan review ne ide dalje od obicnog window mode-a prozora) budgie ima standardan a la macOS top bar koji ne moze da se autohajduje sto ga automatski za mene diskvalifikuje a deepin nema iole smislenijeg rivjua pa ni skrinsota tako da cu njega prvo da isprobam.

Ako i mogu da izvedu što bi želeo sa mmc, verovatno treba dobro da se zagrebe da počnu da rade na takav način.
 
@Orchard

Heh, nešto se sad pitam, da ne tražiš način da svi fullscreen prozori i samo oni, budu bez title bara? U tom slučaju, kud odosmo, dovoljan ti je maximus.:D Nisam siguran da li radi na KDE ali ako i ne radi, mora da postoji neki KDE način da se to izvede.:wave:
 
Nazad
Vrh Dno