Šta je novo?

Koji distro probati?

nema neke poente raspravljati o ppa vs aur kad mu na isto dodje kada dobijes deo soft koji radi. mozda je na ppa teze za*ebati nesto posto uglavnom do ppa se dolazi google searchom pa se i vide i iskustva sa istim. dok u AUR bas ta prednosti da je odmah dostupan moze dosta pocetnika da zavara i da instaliraju svakakve *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*stine i da se upustaju u nesto za sta nemaju iskustva i mnogo gore zeznu stvar nego sa PPA. mada logicno da je AUR komfornija varijanta za iskusnije korisnike.
 
Када сам користио *убунту имао сам фолдер са PPA линковима и са .deb фајловима за програме које сам користио. Од како користим Арчија, немам ништа од тога, AUR мења и једно и друго на једноставан начин.
Наравно, не експериментишем, знам шта ме занима.
 
Naravno da gentoo ima srpsku lokalizaciju,ja radio u enterprise varijanti za nase trziste od 2009 otprilike. U svakom slucaju Arch je super za igranje, kao i svaki rr. Naravno da moze da se namesti da bude ozbiljnije.
 
Jel ima nekog da je probao na ubuntu/mint sa novim amd ryzen cpu/apu, 2nd ili 3rd generacije?
 
Jel ima nekog da je probao na ubuntu/mint sa novim amd ryzen cpu/apu, 2nd ili 3rd generacije?

Pozdrav, druga generacija nema problema. Kod trece generacije izgleda postoji problem sa novijim kernelom ili sa systemd init-om, ili i sa jednim i drugim. Prijavljuju da sistem ne moze da se butuje.

Tako da bi valjalo malo sacekati da se to ispegla.
 
Naravno da gentoo ima srpsku lokalizaciju,ja radio u enterprise varijanti za nase trziste od 2009 otprilike. U svakom slucaju Arch je super za igranje, kao i svaki rr. Naravno da moze da se namesti da bude ozbiljnije.
Ajde molim te objasni mi kako ima i kao to da odradim u Calcuate, cak nema ni locale dir ukome su svi jeziki i varijate npr srpska cirilica ili srpska latinica, pa novogovori bosnjacki . Ako mislis sto neki program ima flag za srpski to nije to. Teram plazmu a zna se kako se plasma Calculate lokalizuje a i ostali plasma distroi. Izbor jzika, restart i gotovo, eventualno neka mala podesavanja
 
Poslednja izmena od urednika:
Slabo sam calculate koristio, javicu ti za gento ovih dana,pa to isto moze i za calculate i bese za redcore i koji vec je ispod gento.
 
U principu:
https://wiki.gentoo.org/wiki/Localization/Guide#Native_Language_Support
Ali cim iskopam gentoo VM dacu ti tacna podesavanja.
Na ovo sam nailazio, u principu sve sto radi u Gentoo radi i u Calculate jer je to Gentoo sa instalerom. Problem je sto svi ostali linuxi imaju dir na kome su svi moguci jezici i ima listanje svih jezika a i izbor, nekad su bili svi
u spisku za plasmu sad nisu, sad plasma servira jezik koji je izabran kod instalacije a ostali se dodaju a tih ostalih ima samo genericni izbor.
 
A koja grafička bolje radi, nvidia gtx1050 ili ati rx570?
Stvarno ne znam, amd ima valjda open source drijvere sto je valjda prednost plus ja mislim da ti je rx570 ovako ne vezano za linux jaca od 1050... Ako oces 100% informaciju pitaj na redditu r/linux ili na phronix
 
Imam jednu pitanje, hteo sam na laptop-u ubaciti linux mint. Trenutni mi je C oko 100gb i tamo je windows a D oko 400 malo manje mozda i tamo su slike i filmovi tako to.
Sad bih da C potpumo obrisem a D da sacuvam, znaci format samo C particije i tu linux mint da se stavi, hard je podeljen na dva dela C i D. Sta treba da radim? Evo i slika, jasno se vidi sta C a sta D, po velicini, a ne znam sta su ovi sitni delovi, i kako sve da obrisem, samo D da ostane zbog slika i filmova? IMG_20190923_223325.jpg
 
Mislm da je najlakse da ucitas GParted, obrises C particiju i kreiras drugu za Linux u nekom fajl sistemu (ext, ili nesto drugo), kao i SWAP. Ali, nije bas dobra praksa da se tako radi, po pravilu trebao bi pre svaga da bekapujes podatke, zatim obrises SVE particije i instalirajuci Linux iz njega kreiras particije koje hoces, napravis da su vidljive iz Windows-a (ovo ako ces instalirati Windows mozda kao sekundarni).
Generalno, mozes i u Linuxu da obrises C i napravis novu particiju, druga D ce ostati ista, ali opet, kazem, ne treba rizokovati slucajnost koja se desi, nego backup podataka prvo. Tako isto, ako budes ponovo instalirao Windows, obrises C particiju i pustis da kreira svoj fajl sistem.
 
Poslednja izmena:
Pa to sto bi uradio, najlakše ti je fino samo install linux mint, do dijela kada dođeš sta zelis da odradis na disku, odaberi onu najdonju opciju, custom.
Tu fino odaberi tu particiju tu od Windows, odaberi ext4 kao file sistem, format stavi kvakicu, mount point /. I to je to.

Mislim da ima opcija da ti automatski pregazi win i zamjeni linuxom, ali nisam to nikad radio, jer uvijek dual boot koristim.

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
prebacio sam na fles pa na komp i tako vise puta u krug sta mi treba i obrisao sve...

Medjutim vidim sad da Linux Mint 19.2 Tina nema podesavanja za Update Manager kao do sada ono level od 1 do 5 ? Sta sad to znaci da dolazi sve zivo za update i oni sto je stabilno i ono sto nije?
Malo bzv ako je tako
 
Ububtu Budgie 19.04 (Disco Dingo) - nije mnogo šareno za jednog početnika? :)
Uz EndavourOS, ArcoLinuxD, Anarchy u KDE neon - nešto najbolje od Linuxa što sam do sada probao.
Još uvek ne mogu da se odličim šta da ostavim za "dejli drajver" a Budgie desktop mi je baš dobro legao...
 

Prilozi

  • Screenshot from 2019-09-29 20-21-19.jpg
    Screenshot from 2019-09-29 20-21-19.jpg
    279.5 KB · Pregleda: 7
@SuperStarr

Meni se dopada, ako se uzme u obzir da ne koristim linux. Kao razlog za nekorišćenje mogu da navedem samo igre za PC.
 
Ububtu Budgie 19.04 (Disco Dingo) - nije mnogo šareno za jednog početnika? :)
Uz EndavourOS, ArcoLinuxD, Anarchy u KDE neon - nešto najbolje od Linuxa što sam do sada probao.
Još uvek ne mogu da se odličim šta da ostavim za "dejli drajver" a Budgie desktop mi je baš dobro legao...
Koristio sam Budgie skoro godinu dugo kao main distro.
Ali sam se ipak vratio na cimet.
Sad rqlazmisljam da isprobam novi gnome.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
 
mozda malo glupavo pitanje i verovatno mogu proguglati po netu odg ali me interesuje da li je neko probao da instalira neki distro na microSD i da ga iz slota pokrece na laptopu i koji je distro najbolji za to ?
 
Ljudi kako rjesavate ms office u linuxu? Probao i wine, i playonlinux, ali ne ide. Instalacija je isla ok na windowsu, neznam jeli pametnije možda naći neku drugu.
Bilo koja od 2007 ce mi koristiti, a probao 2007,2016.

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
Dobar je i onaj bivsi kingsoft office tj WPS office, mada nije opensource. Dosta dobra kompatibilnost sa M$
 
Nazad
Vrh Dno