Šta je novo?

Koji distro probati?

Sad bas isprobavam kde neon sa live usb-a. Brz je,nema sta,ali meni su ove animacije toliko staromodne. Same teme su cini mi se nedoterane. Settings deluje kao da je iz 2010 godine. I ono sto me uzas nervira je to sto ne znam kako da pomerim sa desktopa "desktop toolbox"

Desni klik na desktop, pa odaberi Configure Desktop... pa onda klik na tweaks, i iskljuci Show the desktop toolbox

toolbox.png
 
A pocelo je ovako :D Ipak ostacu jos neki vremenski period na Mintu, posle cu videti sta i kako, ne radi Mint Cinnamon idealno bas ali bolje od Windowsa svakako, koji kad otvorim 10 tabova preko browsera zabaguje dok se Mint drzi i dalje. Tako da prekinemo ovu tenziju. Svakako MX Linux mi se svidja kako izgleda taj spartanski izgled :D, Solus Budgie je suprotan po izgledu mozda ali i on ima neku privlacnost, od KDE onruzenja KDE Neon, Kubuntu, Manjaro. I Zorin je ok na xfce i mozda openSuse i to je to.

Ako ostaješ na Mintu, lako možeš da se prebaciš na Mint XFCE dodajući paket mint-meta-xfce. Pri logovanju samo promeniš sesiju da koristi XFCE.

Sam po sebi je i dalje lakši od Cimeta ali možda u stvari imaš problema sa video reprodukcijom koja nabija CPU u svim brauzerima zbog otsustva akceleracije. Tu za sada nema leka (osim da smanjiš rezoluciju videa) i u svakom okruženju/distrou bi ti to bilo isto. Osim da gledaš u mpv-u ili VLC-u ako ih je moguće podesiti da je sa tvojim hardverom i dostupnim drajverima koriste.

Edit: pretpostavljam da isto važi/primetio si, i za lokalni video.

Pozdrav
 
Poslednja izmena:
P.S. Jedini paket koji mi fali jeste za grub. Prilikom paljenja (kada biram windows 7 ili debian) tema je ona basic (odvratna plava). Jos uvek nisam nasao koji je to paket. debian 10 ima grub-breeze ali je eksperimental. nema za stable
Grub-customizer? Instaliraj pa izmenjaj sta ti treba.
 
Poslednja izmena:
Kako na kde povezati online account?
Nedostaje mi sa gnome-a mogucnost da iz file managera otvorim svoj google drive folder.

I jos jedna stvar,zasto nikako ne mogu iz file managera da promenim pozadinu vec moram da idem u wallpapers panda dodam sliku za wall? Grozna komplikacija.
 
Ja evo nakon sto sam ponovo odlučio igrat se s linuxom, promjenio sam dosta distroa u zadnje vrijeme, ali jedna stvar me dosta zivcira kod skoro svake.

Imam ssd i na njega instaliram sustave, Linux i win10, imam i hdd sa podatcima.

Evo sad sam se vratio na Ubuntu Lts zadnji i ovdje imam isti problem.

Dosta često koristim podatke sa hdd, uredno učita particije i sve, otvaram sadržaj brz problema, no kada hoću copy paste sadržaj sa hdd particije na linux particiju, nekad imam, nekad nemam opciju da to uradim tj uradim copy na linux particiji, na hdd particiji nemam opcije paste (siva je). A nekad mogu bez problema uraditi to, sad šta bude pa nemogu nemam pojma.

Imam ntfs-config instaliran i podešen ali džaba.

Ima li tko kakvo rješenje?

Evo screenshota sa te particije na hdd, kaže da nemam ovlasti, kako to promjeniti?


Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 

Prilozi

  • Screenshot from 2019-11-30 00-24-10.png
    Screenshot from 2019-11-30 00-24-10.png
    31.9 KB · Pregleda: 60
Poslednja izmena:
Startuj file manager kao root pa probaj radi li tada.
 
Instalirao nvidia drajvere ne kde neon i sad kad upalim laptop stoji samo crni ekran. Je l postoji nacinnda ga nekako vratim na xorg drajver a da ne reinstaliram sistem jer mi se ne konfigurise ponovo sve.
 
Idi na konzolu sa CTRL-SHIFT-F1, ili fail-safe i probaj da obrises sve sto si instalirao.
 
Fora je sto ne mogu da udjem u terminal na taj nacin. Ne otvara. A kada zabutujem sa live usb-a i obrisem nvidia drajver i rekonfigurisem xorg ne desava se nista.
 
Možeš da izabereš systemd.target prilikom starta. U grub izboru strelicama dođeš do neona, pritisneš “e” za editovanje, spustiš se strelicama do linije “linux” i na kraju dopišeš “single”. Za učitavanje koristiš “CTRL-x” ili F10.
 
Fora je sto ne mogu da udjem u terminal na taj nacin. Ne otvara. A kada zabutujem sa live usb-a i obrisem nvidia drajver i rekonfigurisem xorg ne desava se nista.
U boot meniju (njega vidis) dodaj za taj kde neon "nouveau.modeset=0" (bez navodnika naravno, nagazis na taj kde-neon u boot meniju i pritisnes E taster pa dodas pomenuti tekst), podigni sistem i deinstaliraj graficki drajver. Posto si prckao sa live cd-a velika je verovatnoca da si solidno shebao stvar. Ipak, pokusaj. Uzgred, ili si lose instalirao drajver (uvek preko driver managera jer to je ubuntu derivat) ili je to poznati bug na Ubuntuu od pre par godina (trebalo je da bude resen do sada). Nije ni bitno, osposobi prvo distro pa onda prckaj dalje.
 
Poslednja izmena:
Sredio sam.
Instalirao preko drive managera i to recommended verziju i on se sje*ao
 
Šta bi na kraju? Sredio si ili se "sje*ao";)

Meni na Mintu instalacija preko Device Managera, što je ista stvar, nije instalirala upotrebljiv drajver. Kružile su priče da je on u LTS verziji Ubuntua, slomljen pa sam dodao meta paket drajvera iz Mintovog Softver Menadžera i na isti način i Utils paket i to je prošlo bez iznenađenja.
 
Nisam lepo napisao. Sredio sam problem. Ipak upalionterminal preko precice ctrl alt f3 [emoji2955]
Oduvek je bilo f1.

A ovo da se sjebalo je bio odgovor na post odozgo da treba da instaliram preko driver manager-a.
Meni je zadnji driver 340 ali je totalno slomljen.
 
Da. ni ta starija 340 verzija mi nije radila kako treba instalirana iz Device Managera(390 bila recommended). Nije bio crn ekran kao kod tebe već jako niska rezolucija i prazan Nvidia Settings. Sad ako ti je sve Ok sa drajverom, tu prečicu možeš da podesiš kako hoćeš u podešavanjima tastature.

Edit: izvini, ne Device, nego Driver Managera.
 
Poslednja izmena:
Sad teram xorg driver i to je to. Jedini problem je kada se budi lap iz hibernacije sto se u donjem delu ekrana,nekih 5-6cm visine vidi osvezavanje okrana. To traje 5-6s i prestane.

Inače,nisam verovao da mogu da se prilagodim kde-u ali sad ga ne menjam nikako [emoji1]
 
Ako ranije (na Mintu?) nisi imao tih problema sa vlasničkim drajverom, onda bi možda mogao da pokušaš ponovo. Samo, prethodno bi trebalo da kompletno ukloniš sve što ti je instalirao Driver Manager
Kod:
sudo apt-get remove --purge '^nvidia-.*'
pa da instaliraš nvidia-driver-340 i nvidia-settings iz terminala ili Synaptica ako ga ima u Neonu.

Jeste, od KDEa nema ništa prilagodljivije i to još kroz GUI. A više nije ni najalaviji, kao nekad...

Pozdrav
 
Preporuka za debian based distro? Deepin mi se jako svidja vizuelno i lak je za koriscenje ali cesto baguje i konstantni su problemi sa apdejtom.
 
zasto ne debian ?
 
Juče sam se konačno naterao da instaliram arch+kde-unstable na drugi ssd, i prilično sam zadovoljan iako nisam još sve podesio.

Čak razmišljam i da prebacim qbittorrent sa preko 500 torenata na arch, što je dosta veliki posao zbog putanja.

Vremenom ću verovatno dodati još neko okruženje, ali za mene je kde najbolji.

Sent from my POCO F1 using Tapatalk
 
Imam thinkpad p53 sa 4k ekranom. Interesuje me vase misljenje, da li bi linux radio na njemu kako treba? Ja sam pre koristio linux i secam se da sam cesto imao problema na laptopovima.
Konkrentno, hteo sam da instaliram manjaro kde. Ali me brinu stvari tipa, da li 4k moze da radi kako treba, touchpad, da li ce imati problema sa regulisanjem temperature procesora, grafike i slicno.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
U principu sve je to reseno ali performanse graf karte zbog kilavog grafickog drajvera (za bilo koju karticu bilo open source ili vlasnicki) su znatno losije nego na windowsu. S obzirom da imas 4K verujem da imas i brzu graficku kartu pa kapiram da su ti performanse bitne (taj thinkpad ima Quadro RTX 5000?) . Ona ce na linuxu solidno da bleji jer je drajver losiji nego na windowsu. U sustini se svodi na "probaj pa vidi sam pase li ti" ali ja bih ipak ostao na windowsu sa tom grafom.
 
Poslednja izmena:
Imam thinkpad p53 sa 4k ekranom. Interesuje me vase misljenje, da li bi linux radio na njemu kako treba? Ja sam pre koristio linux i secam se da sam cesto imao problema na laptopovima.
Konkrentno, hteo sam da instaliram manjaro kde. Ali me brinu stvari tipa, da li 4k moze da radi kako treba, touchpad, da li ce imati problema sa regulisanjem temperature procesora, grafike i slicno.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Ne gubi vreme. Instaliraj windows.
 
Vec imam windows, nego me je malo smorio pa sam hteo da promenim. Al svako mi je najbitnije stabilna masina, posto ga koristim za posao.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno