Šta je novo?

Koji distro probati?

Miže li neko mini, mini poređenje sa Mint Mate?

Ja sam ranije virtuelno isprobavao oba. Ozbiljnija razlika je što mi je Ubuntu Mate mnogo češće prijavljivao greške (Apport - puklo ovo, puklo ono, svako malo...) i zato sam nastavio sa Mintom, koji da kucnem radi bez greške do sada.

Nego, ovo je jako čudno. Ajde da postoji neki v2 ISO, nego mi je instalacija stara mesec dana, sve potpuno isto ali tebi ključevi ne rade, meni rade??? Lud zbunjenog...:d
 
Pa to i mene zbunjuje :(
Nikako mi ne ide u glavu. Ubuntu sve radi besprekorno a Mint .e.ava...

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
 
^Možda bi, ako već nisi, pomoglo da promeniš apdejt servere ali to je već, što bi se reklo, long shot...
 
Poslednja izmena:
Mint ne koristi ETF servere za update, mislim da koristi mirror Kragujevac ili Nis i uvek su bili azurni dok sam koristio Mint
Sad mi pade na pamet, pogledaj sources.list odakle vuce Ubuntu delove za Mint, mozda vuce to sa ETF a i lanchpad
 
Poslednja izmena od urednika:
Imao sam problema sa Manjaro Kde jer nije hteo da otvara fajlove od worda i libre writera. A sa Manjaro Xfce problem kad povezem sa tv-om pa namestiti da samo radio tv a ne i lap top. A ne prelazi mi se na ubuntu based distribucije jer sam navikao na pacman i yay paketi ( negde rekose da yaourt ne radi kako treba ili nema podrsku pa presao na yay) .
Koristio sam i Antergos ali Xfce mi imao bagove odjednom mi nestane panel pa tek nakon restarta se pojavi. Zanima me prelazak na Cinnamon da li Manjaro ili Antergos ne znam, ali zanima me da li je stabilaniji Mint cinnamon ili arch based Manjaro ili Antergos?
 
A ne prelazi mi se na ubuntu based distribucije jer sam navikao na pacman i yay paketi ( negde rekose da yaourt ne radi kako treba ili nema podrsku pa presao na yay) .
Zanima me prelazak na Cinnamon da li Manjaro ili Antergos ne znam, ali zanima me da li je stabilaniji Mint cinnamon ili arch based Manjaro ili Antergos?

Ne prelazi ti se na ubuntu based distribucije a pitaš za cinamon mint ? Ne znam da li sam te dobro shvatio, budi malo konkretniji sa postavljenim pitanjem ....
 
Ne prelazi ti se na ubuntu based distribucije a pitaš za cinamon mint ? Ne znam da li sam te dobro shvatio, budi malo konkretniji sa postavljenim pitanjem ....

Zaboravio sam navesti da sam koristio jedno vreme Mint Cinamon, cak sam njega stavio na poslu i dobro se pokazao. Pa zato pitam, da li je cinanom stablian na te dve distribucije kao sto je na Mintu.
 
^Najbolje da sam istestiraš makar u virtuelnoj mašini i to bar nekoliko nedelja testa. Zavisi od puno faktora, pa je isključivo relevantan onaj zaključak do kojeg na taj način dođeš.
:wave:
 
Uglavnom i ih testiram tako, ali definitivno ne u tolikom vremenskom intervalu :) Hvala !
 
^Naravno da se odmah vidi ako nešto ne radi ali čak i ako je prvi utisak skroz pozitivan, zato što te interesuje rolling distro. Mislim da je za njih poželjno testirati malo duže jer kasnije nerviranje kad uočiš one manje dobre strane, ne doprinosi ničemu.
:wave:
 
Pozdrav drustvo, vec duze vreme razmisljam o prelasku na Linux sa Win7, neki dan drug mi kaze da je presao sa Win7 na Ubuntu i da je odusevljen, koliko mu je sve lakse i jednostavnije i bolje radi.

Imam sledeci racunar koji radin na Win7 64bit-a:
Maticna: Asus M3N78-EM
Procesor: AMD Phenom X4 9950 Black Edition 2.6GHz
Graficka: MSI Radeon HD 6770 1GB GDDR5
RAM: 2x2gb DDR2 mislim da rade obe na 800mhz (ne znam kako da proverim)
Hard: Hitachi 500gb HDP725050GLA360

Komp koristim za skidanje filmova sa torenta, gledanje filmova, slusanje muziku preko YouTube-a i surfovanja na Google Chrome.
I to je to, evo pre mesec dana sam digao sistem i na kompu sam samo instalirao drajvere, firefox, chrome, bsplayer, qtorrent, kaspersky i 7zip i nista vise, jer mi stvarno nista vise nije potrebno.

E sad sve mi radi ok, samo ponekad kad pustim nesto u FullHD-u na YouTube zna malo da zasecka i jos jedan problem koji se desava s vremena na vreme na primer cesto dok surfujem znam otvoriti 10-15 tab-ova na Chromu i onda zakuca komp na 20-30 sekundi, a bukvalno mi je to neophodno i zbog posla a imam i naviku da otvaram 10tak tabova odjednom :D

Sad me zanima da li komp treba malo pojacati ili kupiti nov, ili prelaskom na neki Linux bi to sve sljakalo kako treba jer je manje zahtevniji ?
Koliko je Linux zahtevan? I kako bi sljakao, ako uzmemo u obzir moje zahteve koji nisu nista posebno ?
Znaci komp mi treba samo za ono sto sam naveo i mislim da prelaskom na Linux nista ne bih izgubio jer ne igram igrice i ne koristim neke profi aplikacije pa da bih sad muku mucio i bio u nekom gubitku kao njih nema za Linux i te fore, a ove aplikacije koje koristim imam i na Linux-u. Ako moze neko pomoci i prodiskutovati o ovome sto sam naveo, hvala
 
probaj linux Mint sa USB, sasvim sigurno će ti sve nabrojano raditi bolje nego na win...


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
E sad sve mi radi ok, samo ponekad kad pustim nesto u FullHD-u na YouTube zna malo da zasecka i jos jedan problem koji se desava s vremena na vreme na primer cesto dok surfujem znam otvoriti 10-15 tab-ova na Chromu i onda zakuca komp na 20-30 sekundi, a bukvalno mi je to neophodno i zbog posla a imam i naviku da otvaram 10tak tabova odjednom :D

Sad me zanima da li komp treba malo pojacati ili kupiti nov, ili prelaskom na neki Linux bi to sve sljakalo kako treba jer je manje zahtevniji ?
Koliko je Linux zahtevan? I kako bi sljakao, ako uzmemo u obzir moje zahteve koji nisu nista posebno ?

Šljakalo bi odlično, nego taj Chrome je alava g**ica i na Linuxu i onda sve zavisi od otvorenih urlova. Ako ima puno skripti i/ili velikih slika na stranama, zauzeće RAMa ume da ode pod oblake. To rešavam Great Suspender addonom pa ako ti odgovara onda je i 4GB odlično.

inače 64bit-nom Mint Mate 19.1 treba oko 450MB za OS. Tu su negde i ostali sa izuzetkom Gnome-a, koji je malo "jači" u tom pogledu.
 
Poslednja izmena:
Da li ova konfiguracija moze uopste da gura FullHd i da otvara 10tak tabova? Bez obzira da je win7 ili linux u pitanju? malo sam izasao iz cele te price, otkako sam batalio gejming..

Koja je razlika izmedju Mint Cinnamon i Mint MATE ? Jel se i tu obicno ide na 64bita? Vidim da vecina preporucije Cinnamon, mada mi sad covek preporuci MATE
Moram videti malo i na koji se nacin instaliraju drajveri i programi, kako da podelim disk posto na D imam neke stvari koje mi trebaju.
Nisam nikad imao kontakt sa Linux-om
 
Možeš probati i Ubutntu MATE 18.04 LTS, MX Linux, Ubuntu 16.04 LTS.
 
Da li ova konfiguracija moze uopste da gura FullHd i da otvara 10tak tabova? Bez obzira da je win7 ili linux u pitanju? malo sam izasao iz cele te price, otkako sam batalio gejming..

Koja je razlika izmedju Mint Cinnamon i Mint MATE ? Jel se i tu obicno ide na 64bita? Vidim da vecina preporucije Cinnamon, mada mi sad covek preporuci MATE
Moram videti malo i na koji se nacin instaliraju drajveri i programi, kako da podelim disk posto na D imam neke stvari koje mi trebaju.
Nisam nikad imao kontakt sa Linux-om

Za FHD sam siguran da može ali FHD + 10-15 tabova u isto vreme sa 4GB, ponavljam, nisam siguran... zavisi puno od sadržine strana. Najbolje, što ti je danijel00 odgovorio, skini neki ISO, Rufusom napravi butabilni fleš pa butuj sa njega live sistem da vidiš kako radi. Instalaciju ipak, ako se odlučiš, za prvi put prepusti drugaru, da ne zabrljaš sa particijama koje su ti bitne.
 
Za ilustraciju, evo mene sa 10 otvorenih tabova i FHD u jednom (uz Great Suspender aktivan) < 1.2GB RAMA, što bi značilo da može (barem za te linkove).

 
nisam mislio YouTube FHD i 10 tabova, kad sam na YouTube imam mozda pored 2-3 taba ..
A kad ispucam 10 tabova to su obicno razni sajtovi i uz njih nemam yt
hvala na cimanju i objasnjenju

Mada sad se lomim sta bih mogao ubaciti: neki Mint, Ubuntu ili nesti trece?
Vidim neki su se zalili na Mint, da im je zakucavao kao, isao bih na nesto sto je dobro isprobano i za sta mogu biti siguran da ce mi lepo leci na tu moju masinu, a zahtevi su svakako minimalni, muzika na yt, filmovi preko torenta, i surfovanje, kad to sve sredim i uhodam se samo to ce raditi na kompu, nisam za neke nova istrazivanja i isprobavanje aplikacija i ostalih sistema i menjanje malo malo.
Nesto sto je u narodu isprobano i radi ko singerica
 
Ne postoji software koji svima radi kao singerica, na svaki ce se zaliti odr. broj korisnika. Imas par predloga (evo i ja da dodam jedan - Kubuntu 18.04.2), probaj onaj koji ti se najvise svidja pa ako nesto ne bude radilo, menjaj. Od 3-4 naci ce se neki koji ti potpuno odgovara.
 
Poslednja izmena:
^+1, samo ne za Kubuntu...:D Nikako...:d To je ipak malo starIji hardver. Moj predlog je LXLE: brz ko metak, mali zahtevi i malo starija generacija Ubuntua ispod pa mislim da će lepo da se slaže s hardverom i posluži svrsi.


http://www.lxle.net/
 
Poslednja izmena:
Koja je razlika izmedju Mint Cinnamon i Mint MATE ? Jel se i tu obicno ide na 64bita? Vidim da vecina preporucije Cinnamon, mada mi sad covek preporuci MATE
Moram videti malo i na koji se nacin instaliraju drajveri i programi, kako da podelim disk posto na D imam neke stvari koje mi trebaju.

Razlika je u desktop environment-u. MATE zauzima manje memorije od Cinnamon verzije.
XFCE malo manje od MATE.

Probaj Mint MATE ili MX Linux.
Od rolling distribicija možda Solus MATE.
 
Ja ne preporucujem nista osim Ubuntu/Mint zbog korisnika-pocetnika i podrske. A danasnji KDE nije nista zahtevniji od MATE, od kog dosta bolje izgleda (i laksi je za dojucerasnje Win korisnike). XFCE je jos siromasniji/spartanskiji a ne dobija nista, taj HW gura i Gnome bez nekih problema a ne Cinnamon/MATE/KDE
 
^Slažem se ali pitao je za provereno okruženje koje nije zahtevno. LXDE je obe te stvari u punom smislu i za nezahtevnog početnika (nabrojao je za šta mu mašina služi) bolja preporuka nego KDE trenutno. Samo bi se pogubio u moru opcija koje mu ne trebaju.

LXLE je inače ispolirani derivat Lubuntua 16.04, podržan još 2 godine.
 
Poslednja izmena:
Listao sam starije post-ove i gledao malo po netu, na youtube isto neke klipove, nekako mi Mint Cinnamon deluje najbolje resenje ovako iz mog ugla e sad kako bi bilo u radu i na mojoj masini ne znam

Zanima me jos da prica oko virusa/antivirusa na Linux-u, da li stvarno toliko bezbedniji od Windows-a?
Citao sam neki spominju da na Linux-u uopste nema virusa i da nema potrebe za nekim antivirusom dok neki pisu da nije to tako bas, pa sam malo zbunjen?
I kakva je zastita na primer kod mejl adresa, paypal, neteller, skrill, bankovni racuni, facebook i slicno...gde na primer mi pretezno chrome(ili neki druugi browser) pamti username i password?
Skidanja sa torrent-a?
Kakva je tu sigurnost sto se toga tice?
 
Hello.
Još 1no pitnjce:

Laptop Dell E6420 (Core i5 sa integrušom i 8GB RAMa), koji Manjaro da mu nemestim Cinamon ili Mate (neće persona XFce)...?

TNX
 
Nijedan od tih, po meni. Neki KDE distro. Doslo je vreme da je nekada zahtevni KDE sada najbolje popeglano i najmanje zahtevno moderno okruzenje na nekoj "konzervativnijoj" distribuciji. Ruski Alt i ROSA su npr takvi. KDE stabilan kao stena. OpenSUSE takodje dobar, ako mora Manjaro svakako KDE varijantu.
 
moze neko odgovoriti na pitanja koja sam postavio i malo opsirnije da mi objasni tu tematiku, svasta pise na raznima portalima, u novinama....
 
moze neko odgovoriti na pitanja koja sam postavio i malo opsirnije da mi objasni tu tematiku, svasta pise na raznima portalima, u novinama....

Skini Mint Cinnamon pa vidi, pošto niko ovde verovatno nema istu konfu, pa ćeš videti... A o virusima, skoro da je izlišno pričati mada, ima AV softvera i za ovaj OS.:wave:
 
Rešeno za sada.
Manjaro Cinamon fercera extra jer žena tera samo YT, FB (zynga games)... :( ali bitno je da joj odgovara jer nervozna žena je velika muka :d

Još 1no pitanjce:
- Imam jedan linux folder čiji bih sadržaj automatski sinhronizovao sa određenim folderom na svome GDriveu.
Kako to da izvedem?
Prčkao sam nešto ali bezuspešno... :(

TNX
 
Nazad
Vrh Dno