Šta je novo?

Koji distro probati?

Pogledaću taj GSmartcontrol, nisam ni znao za njega. A SSD kad crkne, kupićemo novi. Nema glupog osećaja, sve je to deo zabave ili edukacije, neka se troši. SSD od 120Gb košta kao jedan odlazak porodični u bioskop, realno.

120GB je malo kilavo za mlatimudiju kojom se bombardujemo. Sem toga, ako hoćeš dobar SSD a ne nekog controlerless puža sa niskim TBW, koštaće ipak osetno više od karata za bionju.:D:wave:
 
^Hard i nemam a odnosilo se na jedan mali SSD od 120GB.

Upisuje se naravno sve uključujući i veliki fajlovi (i to često) ali kad ne bih uopšte pazio (keš brauzera na /dev/shm, /tmp takođe u RAM, logovanje samo kritičnih stvari i slično) verovatno bih spucao njegov nazivni TBW i pre isteka garancije. Tome bi RR distro kakav je Arch, samo kumovao. Na Mintu je to sitno ako je update-level 2-ka i onda i tolicki SSD može da traje bez obzira što je solo.

Više volim da se troši na ono što želim nego na stalne krupne apdejte. Na SSD od 512GB u drugoj mašini, ne obraćam takvu pažnju...:wave:
 
Poslednja izmena:
Шта мислите о новом нетранеру кде?
 
Они су прво имали варијанту Кубунту и Манџаро па су све променили и прешли на Дебијанца а сада су опет вратили и Манџара. Значи сада имаш две КДЕ варијанте, једна је Дебиан, друга Манџаро. Иако углавном имам једну RR верзију на харду, ретко га користим. Мислим да у том правцу не нуди ништа битно преко Манџара, за оне које мрзи да користе Арчија.
У принципу имам позитивно мишљење о њему али не може да се пробије поред основних верзија које обрађује. ;)
 
Mislim da ti koji prave Netruner imaju para za bacanje, @calexx je lepo objasnio njihovo setanja i menjajnje osnove kako im se prohte. Plus pravili su i Maui distro, sta je sad sa njim nemam pojma...Tesko se u takve pouzdati...
 
Mondo koji je kupio Kurir, kaže da probamo :D

Serbian 2019: Operativni sistem na srpskom je stigao
http://mondo.rs/a1160970/Mob-IT/Ves...019-download-besplatno-na-srpskom-jeziku.html

Pohvala autoru za trud ali to je u startu lokalizovan Debian na srpski, evo upravo pisem sa lokalizovanog distroa, samo par nadobudnih autora distroa nemaju mogucnost da se distro lokalizuje na srpski.
Ko zna mozda ce polako nestati nasa lokalizacija zbog nedostatka podrske i zelje da se bude veci katolik od pape

dragan@calculate:~ — Конзола_128.png
 
Poslednja izmena od urednika:
...ali to je u startu lokalizovan Debian na srpski..

Nismo znali dok nam ti nisi rekao.:D
Instaler je preveden 100 posto, i ja ga održavam na tom nivou. Uključio sam se u to isključivo zbog projekta Serbian Linuks.

Što se tiče programa uključenih u distro, na KDE izdanju su delimično ili u celosti prevodi urađeni na 20 aplikacija.
Na Openbox izdanju, prevodi su delimično ili u celosti urađeni na 26 aplikacija.
Ova informacija je upravo dobijena od osnivača projekta. Svi prevodi su poslati matičnim stranama programa, osim u 1 slučaju, gde je autor nestao bez traga.:type:
 
Nismo znali dok nam ti nisi rekao.:D
Instaler je preveden 100 posto, i ja ga održavam na tom nivou. Uključio sam se u to isključivo zbog projekta Serbian Linuks.

Što se tiče programa uključenih u distro, na KDE izdanju su delimično ili u celosti prevodi urađeni na 20 aplikacija.
Na Openbox izdanju, prevodi su delimično ili u celosti urađeni na 26 aplikacija.
Ova informacija je upravo dobijena od osnivača projekta. Svi prevodi su poslati matičnim stranama programa, osim u 1 slučaju, gde je autor nestao bez traga.:type:

Лепо урађена презентација. Како сте успели да пласирате вест у медије, сви се одричу ћирилице, кад напишем да користим локализовани лунукс скоро сви се чуде.
 
@lega99
Nije isti autor, ali je prošlo kroz istu ekipu. Ideja je bila da se napravi nešto za ostatak sveta.
Može se primetiti da projektu odlično ide. Posle samo 6-7 meseci, skoro svi znaju za njega.
 
@lega99
Nije isti autor, ali je prošlo kroz istu ekipu. Ideja je bila da se napravi nešto za ostatak sveta.
Može se primetiti da projektu odlično ide. Posle samo 6-7 meseci, skoro svi znaju za njega.
A koliko ga ljudi koristi? Tj koliko downloada ima?
 
Koju distribuciju Linuxa instalirati na laptop sa sis mirage 3 graphics? Laptop je Fujitsu Siemens Esprimo Mobile v5535
 
Na sajtu Lubuntu-a pise za sis graficke karte:

SIS graphics should be run with flavours or re-spins of Ubuntu 12.04 LTS, for example Bento, Bodhi, LXLE.

i na drugim mestima sam nasao da su ljudi imali problema sa sis grafickom.

To je zato sto je Lubuntu presao LxQT, koliko god da je budjava izgurace ga i sis graficka. Bodhi je sa bivsim Enlightment okruzenjem (sad ima neko drugo ime ali je isti krs kao i pre), LXLE nije los distro, bazira se na Lubuntuu i jos uvek je na LXDE ali pitanje je do kada posto je se Lubuntu sad prebacio na pomenuti LxQT. Prvo bih probao Lubuntu, iako je LXLE skroz simpatican distro.
 
Mogao bi da proba i Centos 7 sa Openboxom. Koliko je bajato sve u tom distrou, ima šanse da je ta grafa i dalje podržana.:D
 
Potrebna pomoć.
Probao sam Mint, Ubuntu, Fedoru i na sva tri distroa imam nasumična zamrzavanja sistema (na Windowsu 10 toga nema nikako). Pomaže samo hard reset.
Ima li neko savet šta da uradim/podesim da to izbegnem (sva tri distroa su u Januaru bili poslednji bildovi i svi su bili Gnome okruženje)?

P.S. Konfa iz Moja mašina!
 
Potrebna pomoć.
Probao sam Mint, Ubuntu, Fedoru i na sva tri distroa imam nasumična zamrzavanja sistema (na Windowsu 10 toga nema nikako). Pomaže samo hard reset.
Ima li neko savet šta da uradim/podesim da to izbegnem (sva tri distroa su u Januaru bili poslednji bildovi i svi su bili Gnome okruženje)?

P.S. Konfa iz Moja mašina!

Mani se AMD Ryzen CPU i linuxa, malo strpljenja dok se kerneli ne ispeglaju za AMD Ryzen. Mozda ce verzija 5.x. kernela koja se uveliko testira resiti tvoje probleme. Svi znaju da se sve sto se pravi
od hardwera pravi za M$ pa se posle linux prilagodjava takvom hardweru.
 
Poslednja izmena od urednika:
Potrebna pomoć.
Probao sam Mint, Ubuntu, Fedoru i na sva tri distroa imam nasumična zamrzavanja sistema (na Windowsu 10 toga nema nikako). Pomaže samo hard reset.
Ima li neko savet šta da uradim/podesim da to izbegnem (sva tri distroa su u Januaru bili poslednji bildovi i svi su bili Gnome okruženje)?

P.S. Konfa iz Moja mašina!

Probaj Ubuntu 16.04 LTS. Meni 18.04 radi loše, sporo a vidim da se dosta ljudi žali na taj problem.......
 
Potrebna pomoć.
Probao sam Mint, Ubuntu, Fedoru i na sva tri distroa imam nasumična zamrzavanja sistema (na Windowsu 10 toga nema nikako). Pomaže samo hard reset.
Ima li neko savet šta da uradim/podesim da to izbegnem (sva tri distroa su u Januaru bili poslednji bildovi i svi su bili Gnome okruženje)?

P.S. Konfa iz Moja mašina!

Imam procesor isti kao i ti, samo drugu plocu. Ja sam isto imao ta "Random" smrzavanja gde pomaze samo restart. Dugo vremena sam pokusavao da skontam gde je problem i nisam znao. Onda sam jednog dana resio da overklokujem procesor i mesec dana posle toga primetio sam da je problem nestao. Ja pretpostavljam da to ima neke veze sa onim opcijama u BIOS-u za kontrolu porcesora (AMD Cool'n Quiet, Spread Spectrum i slicno). Moj savet ti je da probas staviti fiksni napon i klok procesora i da iskljucis sve te automatske kontrole kloka i slicno. Ja koristim Arch.
 
Hmm.
Mislim da si u pravu alinsa pogrešnom formulacijom. Kernel u kombinaciji sa raznim P-states pravi peobleme.
Kontam da samo nov i Ryzen optimizovan kernel može rešiti stvar...
:(

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
 
Ne znam, otkad sam pogasio te stvari normalno mi radi vec vise od pola godine. Sta je tacno ne bih znao reci, ali sam 99% siguran da je to problem.
 
Samo da javnem šta se dešava i da postavim pitanje :d

- Voltaže u BIOSu sam podesio na Normal umesto na Auto i PStates sam sve pogasio osim PState1 koji sam podesio na manual i za sada nema zamrzavanja... Videćemo. Sada je na kompu Mint MATE 19.1 (biram distro koji će najviše ženi da odgovara :D)

Negooo, muči me druga stvar. Ne mogu nijedan ključ da uvezem. Za svaki ključ čiji import pokušavam, dobijem istu grešku na kraju:
Screenshot at 2019-02-08 05-59-56.png

Ovo je npr. za GRUB Editor...

Neki savet?
 
Dodaj ppa kroz Synaptic ali kad, po dodavanju, vidiš poruku da treba apdejtovati keš, nemoj kliktati Ok jer taj proces kao da zaboda(ili bar nemam dovoljno strpljenja da ga sačekam:d), nego iz Mint Update-a refresh.
 
@neogeo

Sad sam dodao još jedan ppa bez problema isto na Mint Mate 19.1 i opet malo pogledah tvoj šot pa, samo da primetim, da si 2x dodao isti ppa... Ako to radiš za svaki ppa, možda je razlog što dobijaš tu grešku.
 
Nijedan PPA ne mogu da dodam a instalacija je super sveža.
SceenShot je ko zna koji pokušaj ali ne mogu da se snađem na Mintu gde se brišu PPA kao kod Ubuntu i non stop mi prijavljuje grešku apdejta da ne može da odradi PPA :( i apdejt zadatog repoa...

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno