Šta je novo?

Koji distro probati?

U Synapticu ideš na Settings > Repositories pa na tab ppas i onda ćeš videti Remove...:wave:


d95NLS1.png
 
Poslednja izmena:
Sve sam pokušao ali opet ništa :(
Nešto me zeza samo tako.
Evo SShotova:
ss1.png ss2.png ss3.png ss4.png

Sve sam brisao, ručno dodavao, ebavao i ostalo ali jok :(
 
Mislim da je apt korumpiran zbog ranijih blokiranja i restartovanja na fizičko dugme. Ako ti posle izmena u BIOSu sistem stabilno radi i imaš volje, reinstaliraj...
 
Ovo je instalacija od srede :D i iz 1ve ne-će ali ništa me ne košta da pustim novu i da odmah pokušam da dodam željeni PPA...
Javiću šta se dešava.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
 
A šta može da se desi osim da ga ovaj put instaliraš bez problema...?:D

Mada mi sad ne treba (jer samo Mint i imam na ovom kompu), za ilustraciju ga instalirah bez ikakvih grešaka/upozorenja.:wave:

drUBsuC.png
 
Upravo instaliran Cinamon i nakon Update/Upgrade-a pokušao sam instalaciju PPA i ćorak iz 1ve :( :( :(
Jesam li ja lud ili šta već? i gde grešim? (do sada je sve radilo)...
Čak sam vraćao u BIOSu PStates kako je bilo, isključio sam IOMMU, ne Network Settings-u sam podesio Google DNSove ali NE-ĆEEEEEEEEEEEEEEE :(

P.S. Iste slike/poruke o greškama
 
Poslednja izmena:
Пошто је нова инсталација, вероватно можеш мало да експериментишеш. Пробај неки други Минт а пробај још неки линух са циметом па ћеш да нађеш неко правило. Минт одавно не користим јер мислим да није довољно тестиран а ионако му је основа Убунту па не видим како могу да буду бољи од основне верзије. Плус ми је цимет од самог почетка брљао.
Одавно не користим ни неки Убунтолики па сам се и од РРА одвикао.
 
Upravo instaliran Cinamon i nakon Update/Upgrade-a pokušao sam instalaciju PPA i ćorak iz 1ve :( :( :(
Jesam li ja lud ili šta već? i gde grešim? (do sada je sve radilo)...
Čak sam vraćao u BIOSu PStates kako je bilo, isključio sam IOMMU, ne Network Settings-u sam podesio Google DNSove ali NE-ĆEEEEEEEEEEEEEEE :(

P.S. Iste slike/poruke o greškama

E, 'ebga...;( Mogu još samo da ti predložim Manjaro Mate. Nije kao Arch, vrlo lak za upotrebu kao i Mint, a iz AURa možeš da instaliraš sve što bi inače sa PPA na *buntu-ima. I sigurno ćeš pre dobiti punu podršku za Ryzen. https://manjaro.org/download/mate/

Ili to ili batali Linux do daljnjeg...:wave:
 
Poslednja izmena:
Па ако хоће цимет, онда Манџаро цимет. Велика је разлика између РРА и AUR комбинације, прве мораш да налазиш и уваљујеш, други све ради сам и има драстично већу понуду.
 
Noćas će čučnuti Manjaro pa javljam utiske.
Tnx

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
 
Evo ishoda.
Manjaro Gnome sam skinuo i napravio butabilni USB putem RUFUSa kao UEFI (isključivo).
Sve je prošlo OK ali kada sam pok..ušao da butujem sa USBa, prijavio je GRUB boot grešku i .
Nakon toga sam napravio Ubuntu 18.04.1LTS USB, instalirao i sve je proradilo iz 1ve???!!! (mislim na dodavanje bilo kog PPA) ali yaba kada NE ĆU UBUNTU bre...

Ko koga ovde .!. nije mi baš najjasnije. Nijedan distro osim Ubuntu-a neće da instalira nijedan PPA/ključ :(

???
 
Evo ishoda.
Manjaro Gnome sam skinuo i napravio butabilni USB putem RUFUSa kao UEFI (isključivo).
Sve je prošlo OK ali kada sam pok..ušao da butujem sa USBa, prijavio je GRUB boot grešku i .
Nakon toga sam napravio Ubuntu 18.04.1LTS USB, instalirao i sve je proradilo iz 1ve???!!! (mislim na dodavanje bilo kog PPA) ali yaba kada NE ĆU UBUNTU bre...

Ko koga ovde .!. nije mi baš najjasnije. Nijedan distro osim Ubuntu-a neće da instalira nijedan PPA/ključ :(

???

Nesto debelo gresis, kava je razlika izmedju ubuntu i Minta, Mintu je osnova Ubuntu i ppa mora da prodje. Normalno da ne moze ppa u Manjaro on ima AUR ili Gentoo koji ima layman. Da li si trazio pomoc od Mint zajednice. O kavom kljucu pises to ide automatski kad dodas ppa. Da ne pokusavas da dodas ppa koji nije podrzan u 18.04 tj. anlogno verziji Minta.

Trebalo bi ovako kao na slici:
Selection_016.png
 
Poslednja izmena od urednika:
Istorija se ponavlja :)
https://askubuntu.com/questions/127326/how-to-fix-missing-gpg-keys

A mozes i ovako
https://launchpad.net/~danielrichter2007/+archive/ubuntu/grub-customizer
pa klik
Technical details about this PPA
dobijes ovo
Signing key:
1024R/59DAD276B942642B1BBD0EACA8AA1FAA3F055C03 (What is this?)
pa klik na to59Da...
baci te na
https://keyserver.ubuntu.com/pks/lo...ch=0x59DAD276B942642B1BBD0EACA8AA1FAA3F055C03
klik na ovo
pub 1024R/3F055C03
Dobijes kljuc

-----BEGIN PGP PUBLIC KEY BLOCK-----
Version: SKS 1.1.6
Comment: Hostname: keyserver.ubuntu.com
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=92yW
-----END PGP PUBLIC KEY BLOCK-----

Iskopiras to u neki txt fajl i das mu exstanziju key
Onda lepo komada za import kljuca...Kako porazis na netu...
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa nije mi jasno gde debelo grešim? Voleo bih da ispravim to.
Ubuntu usb instalaciju pripremam kao i mint instalaciju ili fedora instalaciju. Znači, identično, i samo Ubuntu i Fexora cepaju PPA iz prve i bez pobune :d
Mint se nešto uzjogunio samo tako :(
Ni, sada mi nije jasno zašto ne mogu Manjaro da napravim usb butabilnu flešku?
Pokušavao sam kao GPT i kao MBR i uvek dobijem isti geub boot error na samom početku te praktično ni ne počne instalacija (uslikaču pa ću okačiti).

Ubuntu mi se ne sviđa jer je vratio Grub okruženje a zadržao Unity šminku koja mi je od samog početka išla na ganglije :(

Voleo bih da mogu da pokrenem Manjaro da vidim kako izgleda?!
...

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
 
A koji je problem sa Ubuntom kad ga ne želiš ?
Istorija se ponavlja :)
https://askubuntu.com/questions/127326/how-to-fix-missing-gpg-keys

A mozes i ovako
https://launchpad.net/~danielrichter2007/+archive/ubuntu/grub-customizer
pa klik
Technical details about this PPA
dobijes ovo
Signing key:
1024R/59DAD276B942642B1BBD0EACA8AA1FAA3F055C03 (What is this?)
pa klik na to59Da...
baci te na
https://keyserver.ubuntu.com/pks/lo...ch=0x59DAD276B942642B1BBD0EACA8AA1FAA3F055C03
klik na ovo
pub 1024R/3F055C03
Dobijes kljuc



Iskopiras to u neki txt fajl i das mu exstanziju key
Onda lepo komada za import kljuca...Kako porazis na netu...
Probaću ovo što si mi napisao...

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
 
Pa nije mi jasno gde debelo grešim? Voleo bih da ispravim to.
Ubuntu usb instalaciju pripremam kao i mint instalaciju ili fedora instalaciju. Znači, identično, i samo Ubuntu i Fexora cepaju PPA iz prve i bez pobune :d
Mint se nešto uzjogunio samo tako :(
Ni, sada mi nije jasno zašto ne mogu Manjaro da napravim usb butabilnu flešku?
Pokušavao sam kao GPT i kao MBR i uvek dobijem isti geub boot error na samom početku te praktično ni ne počne instalacija (uslikaču pa ću okačiti).

Ubuntu mi se ne sviđa jer je vratio Grub okruženje a zadržao Unity šminku koja mi je od samog početka išla na ganglije :(

Voleo bih da mogu da pokrenem Manjaro da vidim kako izgleda?!
...

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

Probaj onda UBUNTU 18.04 MATE, postoji ovo za izbor pozicije panela, pa izabereš kako ti najviše odgovara.
Manjaro ni meni nije radio, prošla instalacija ali prilikom bootvonja je izbacivalo nekakvu grešku. Pokušao sam razna podešavanja(savete sa manjaro foruma) ali ništa nije pomoglo.
 
Probaj onda UBUNTU 18.04 MATE, postoji ovo za izbor pozicije panela, pa izabereš kako ti najviše odgovara.
Manjaro ni meni nije radio, prošla instalacija ali prilikom bootvonja je izbacivalo nekakvu grešku. Pokušao sam razna podešavanja(savete sa manjaro foruma) ali ništa nije pomoglo.
Imam skoro frisko instalirana 2 Manajra, cisto radi probe jedan je na ext4 a drugi na Btrfs faj sistemu, rade oba ko svajcarci. Uefi ne koristim, ukinut je u biosu odavno i nema problema.
 
Манџаро уме да забрља са грубом па га некад не направи, некад не убаци остале а постоји и проблем да га други линухи стартују својим грубом без интервенције на њима. И опет је решење да се некако стартује, одради груб инстал и груб апдејт и онда ради. Због поменутог проблема да га други не покрећу, мени је његов груб основни а Арчи је основни ОС који се стартује. То важи за MBR хард, за UEFI инсталације и није потребан груб. Имам један MBR и један GPT хард и све је сређено, све ради и сваки види све што је потребно. ;)
 
Čini mi se da neogeo po instalaciji Minta ne uradi prvo update novog sistema (a iz nekog razloga mintUpdate-u treba ručni Refresh za prvi put) nego odmah dodaje PPA i tu nastaje nekako i zbog toga, cela zbrka...:

Dal je moguće da Fedora sad može da dodaje PPA? To ćudo nisam ni znao ni probao da izvedem, dok mi je bila na disku. :wave:

Edit: takođe pre apdejta, preporuka da se level postavi na 2-ku. Što je sigurno je sigurno a iz nekog razloga je podešen na 4-ku koja nije default, kao što piše.

PBCfgfs.png
 
Poslednja izmena:
Prvo i osnovno odradim update na svakom distrou pa onda...
Videću noćas pa javljam rezove.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
 
Prvo i osnovno odradim update na svakom distrou pa onda...
Videću noćas pa javljam rezove.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

Ali nemoj iz terminala..

Prvo uđi u Update Manager podesi prvo level(opet, moja preporuka za 2-ku(u 18.x bilo 5 nivoa)) jer za 3 godine mogu da potvrdim da mi je Mint tako sve vreme stabilan ko kuća. Tek onda ideš na Refresh i Install Updates i kad završi, onda dodaš neki PPA.

I još nešto, sve apdejte radim preko Update Managera poučen iskustvom iz dana sa PCLOS-om. Tamo je važilo nepisano pravilo da ako se apdejtuje kroz terminal onda tako treba svaki put a ne malo terminal, malo GUI. Ne znam zašto, bio je osetljiv na to pa, ko zna, možda je i Mint.
 
Od svega toga, jedino da snizim security level na 2 pa ako pomogne. Sve ostalo radim iz Update Managera kao i na svim distroima.
Jedino PPA dodajem i CLIa.
 
Od svega toga, jedino da snizim security level na 2 pa ako pomogne. Sve ostalo radim iz Update Managera kao i na svim distroima.
Jedino PPA dodajem i CLIa.

Ok, ovaj put dodaj PPA iz Synaptica ali ne osvežavaj keš kad ti bude tražio (traje večnost ako ne zabada) nego zatvori taj prozor na Close (ili Alt+F4) pa i Synaptic i onda opet iz Update Managera jedan Refresh, pa tek onda instaliraj to što ti treba iz PPA.

Nemam poverenje ni da je Synaptic dobro uparen za apdejte, koristi mi samo da instaliram/deinstaliram nešto. Malo je preglednije nego terminal.
 
Istorija se ponavlja :)
https://askubuntu.com/questions/127326/how-to-fix-missing-gpg-keys

A mozes i ovako
https://launchpad.net/~danielrichter2007/+archive/ubuntu/grub-customizer
pa klik
Technical details about this PPA
dobijes ovo
Signing key:
1024R/59DAD276B942642B1BBD0EACA8AA1FAA3F055C03 (What is this?)
pa klik na to59Da...
baci te na
https://keyserver.ubuntu.com/pks/lo...ch=0x59DAD276B942642B1BBD0EACA8AA1FAA3F055C03
klik na ovo
pub 1024R/3F055C03
Dobijes kljuc



Iskopiras to u neki txt fajl i das mu exstanziju key
Onda lepo komada za import kljuca...Kako porazis na netu...

Ok, ovaj put dodaj PPA iz Synaptica ali ne osvežavaj keš kad ti bude tražio (traje večnost ako ne zabada) nego zatvori taj prozor na Close (ili Alt+F4) pa i Synaptic i onda opet iz Update Managera jedan Refresh, pa tek onda instaliraj to što ti treba iz PPA.

Nemam poverenje ni da je Synaptic dobro uparen za apdejte, koristi mi samo da instaliram/deinstaliram nešto. Malo je preglednije nego terminal.
Sve dok nisam uradio kako je @lega99 napisao, tj. uradio manuelni import dobijeno/snimljenog ključa autoimport nije radio čak i kada sam podesio Sec. Level na 2.
Ručno dodat sig key i instalacija Customizera proradila iz 1ve!

Za Manjaro sam našao u čemu je kvaka. Mora da se pravi butabilni fleš u DD formatu isključivo a ne može kao ISO forma i zato nije radila instalacija a ni boot, i generalno mi se ne sviđa (probao sam).

Bitno je da MINT za sada radi ali mi i dalje nije jasno zašto ne radi Key AutoImport???

HVALA SVIMA NA NESEBIČNOJ POMOĆI (za sada) :) !
 
Sve dok nisam uradio kako je @lega99 napisao, tj. uradio manuelni import dobijeno/snimljenog ključa autoimport nije radio čak i kada sam podesio Sec. Level na 2.
Ručno dodat sig key i instalacija Customizera proradila iz 1ve!

Za Manjaro sam našao u čemu je kvaka. Mora da se pravi butabilni fleš u DD formatu isključivo a ne može kao ISO forma i zato nije radila instalacija a ni boot, i generalno mi se ne sviđa (probao sam).

Bitno je da MINT za sada radi ali mi i dalje nije jasno zašto ne radi Key AutoImport???

HVALA SVIMA NA NESEBIČNOJ POMOĆI (za sada) :) !
Napisao sam ti istorija se ponavlja, sta mislis otkud meni ta ideja, sigurno to nisam ja smislio, nisam toliko pametan. Bilo je tih vec par puta u Ubuntu i Ubuntilicima kao sto je Mint.
Sta sam ja sve preturio za ove godine sad kad bi postovo da nisam mogao da uzmem screenshot svi bi rekli da lupetam, nasao sam juce cesljauci i mail iz 2012.
Evo skrpljeni plasma-Discoveri uvalio mi flatpak LibreOffica koji ne radi, krene logo i stane, slucajno provalio, obrisao i lepo klasika install sa apt
 
Za Manjaro sam našao u čemu je kvaka. Mora da se pravi butabilni fleš u DD formatu isključivo a ne može kao ISO forma i zato nije radila instalacija a ni boot, i generalno mi se ne sviđa (probao sam).
Кад једном сазнаш каква је разлика у употреби између PPA и AUR-а, биће ти јасно где је предност Манџара. Мислим, Арчија а Манџаро је његова лаганија подверзија. Нешто као Минт у односу на Убунту. ;)
 
Nije da mi se ne sviđa, ali Ubuntu sa prekidima koristim od kada se pojavio (pre toga je bio SuSe i nešto malo Mandriva) pa se navika čudom zove. Mint Mate mi omekšava Ubuntu sa raznoraznim goodies što mi i odgovara a opet je Ubuntu, mada najviše radim pod terminalom...
No, rekao bih da je Manjaro jako fluidan ali me kopka Ubuntu Mate na koji nikada nisam obratio pažnju niti ga instalirao.

Miže li neko mini, mini poređenje sa Mint Mate?

Tnx

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno