Šta je novo?

Koji distro probati?

Treba mi linux za stari laptop Core Duo T2300 + 3gb ram + integrisana intel 945 graficka. Sta mi je bitno - maksimalna stabilnost\ne rr(t.j. da ne smara sa update'ovima posle kojih mora nesto da se cacka, t.j. sad da nastelujem i da radi ko sat ako treba i 1-2 god bez da pipnem sistem), da normalno radi draftsight (cad), neki laksi browser (ma da pretpostavljam i firefox nece praviti vecih problema), libreoffice, i mozda skype. Neke ideje?

Treba ti nesto "namesti i ne misli"? Moj predlog ide Devuan GNU+Linuksu, jedna od najstabilnijih distribucija (ako ne i najstabilnija). Instaliras ga sa XFCE okruzenjem, namestis i uzivas. Kad imas azuriranje sistema/paketa, znas da je stabilno jer je proslo 3 faze testiranja (sito i reseto sto bi rekli :) ). Za Draftsight ne znam, nisam ga nikad koristio pa bi to morao sam da proveris.
 
Poslednja izmena:
^Drafsight ima samo deb paket za Ubuntu koji verovatno neće moći da radi na Devuanu. Ko zna kako radi i na Ubuntu pošto je beta.
 
Наравно да бих могао да блокирам део али ми се чини да би много програма имало проблеме јер их вероватно комбинују са плазмом, користе неке делове и слично. Мислим да би било проблема и да би требало често да се нешто чачка.

Mnogo ti misliš i mnogo ti se čini. Preći onda na V5 ili batali KDE u potpunosti.
 
Uvek mozes da blokiras instalaciju "nezeljenih" paketa u Arch-u. To sto je neki distro RR, ne znaci da sve mora da bude "latest and greatest". Tako da KDE4 moze da ti ostane, a sve ostalo se updatuje normalno.

Mnogo ti misliš i mnogo ti se čini. Preći onda na V5 ili batali KDE u potpunosti.



@calexx,
Covek ti bacio rukavicu u lice kao iskusnom Archeru a i moderatoru na elite. ????

@alex303
Gde bi covece kad smo kukumacili i zeleli da ostanemo na KDE4, pustio nas da se patimo sa prelazom na plasmu i svim decjim bolestima koje jos uvek prave. Mogao si da napravis dstro koji bi ostaona KDE4 koji je bio skockan tip-top. Posle 2 godine ti napisao to je moglo, to me podseti na davno nacenu TV karticu gde je neki lik napisoa da je on to terao kao od sale a svi mi ostai smo saznali kao se tera ta kartica posle 3 godine sarajuci po internetu i to sa win drajverima u lin.
 
Poslednja izmena od urednika:
@calexx,
Covek ti bacio rukavicu u lice kao iskusnom Archeru a i moderatoru na elite. ????

To što je neko tamo negde neki baja i mod, ne znači apsolutno ništa. Ako je iskusan kao što ti tvrdiš, nebi se bavio nagađanjem i predpostavkama, nego činjenicama.

@alex303
Gde bi covece kad smo kukumacili i zeleli da ostanemo na KDE4

Ja se bavim muzičkom produkcijom a ne GNU/Linux-om. Ne smatram sebe ekspertom i ne spavam na ovom forumu kao neki. Niko vas ne sprečava da instalirate neki RR distro, KDE4, i da blokirate Plazmu.
 
Ja se bavim muzičkom produkcijom a ne GNU/Linux-om. Ne smatram sebe ekspertom i ne spavam na ovom forumu kao neki. Niko vas ne sprečava da instalirate neki RR distro, KDE4, i da blokirate Plazmu.

Ne znam da to tako bas moze, suvise laicki pristup, ja sam blokirao u svim distroiuma. zakljucao Dolphin na odredjenu verziju, nema teorije sve je pregazeno kad su autori distribucijama odlucili, dzaba komande za zakljucavanje, pregazeno. Mislim da je to malo kompleksnija radnja koja zadire u samu postaku distribucje. Ja sam penzioner i nikad se nisam bavio PC osim kao glupim terminalima, radio sam na minframe, linux nisam video sve dok mi nisu unistili firm a ja ga stavio na svoj kucni PC. Ako se bavis muzickom produkcijom sta ces na linuxu, koliko sam ja citao tu je Apple ili Win, za video produkciju bile su nekad Digitalove Alfe ali su ih urnisali
 
Poslednja izmena od urednika:
@calexx, Covek ti bacio rukavicu u lice kao iskusnom Archeru a i moderatoru na elite. ????
Ма јок, не палим се ја лако на овакве примедбе. Једино неко ко је прегурао и преживео болан прелазак са КДЕ4 на плазму зна о чему се ради. Једино неко ко користи Арчија са КДЕ4 може да ми предложи да га делимично замрзнем.

Иначе сам поменуо да мислим (док не пробам, могу само да мислим а ако то престанем, тешко да ће да буде боље) да није паметно повући ручну на КДЕ4 а наставити са свим осталим, тешко да би данас живео неки windows 3.11 уз коришћење ажурираних програма. Евентуално да оставим тог КДЕ4 Арчија како јесте, без ажурирања. Ако је и то паметно, а прво што ми пада на памет је да ватрена лија неће да пређе на идиoтcку квантум верзију и остаће употребљива.

Хм, кад мало размислим, имао сам ја старог Арчија и на овом лаптопу, једном сам пробао парцијално ажурирање и није ишло, пробао неке предлоге на ту тему и остао без DE. После је било лако, инсталирао редовну верзију и ради.
 
Ako se bavis muzickom produkcijom sta ces na linuxu.

Muziku radim na windows masini naravno. Ja sam covek gladan znanja i sve volim da znam i da naucim sto se ne moze reci za neke na ovom forumu.
 
Stigao novi Mint 19.1 sa najnovijim Cinnamon 4 okruženjem.

Instalirao sam ga i mogu reći da sam prosto ODUŠEVLJEN novim izgledom i performansama. Sve prosto leti i radi daleko brže i stabilnije nego prethodna devetnaestica sa Cinn 3.8. koju sam do juče koristio.

E, ovo je već nešto.

Evo spisak izmena: https://www.linuxmint.com/rel_tessa_cinnamon_whatsnew.php
 
Panel ne može da bude transparentan na cinnamon-u?!

XFCE Mint nije loš. Mada, od kada sam ubacio Arch + xfce, prestao sam sa menjanjem distribucija. Žao mi da promenim posle svih podešavanja :D
 
Moze, naravno. Udjes u Extensions i odatle instaliras "Transparent panels". Tu mozes da podesis: 1. fully transparent, 2. semi transparent, 3. with shadow.

Verujem da neko ko je presao na Arch vise ne zeli da ima ista sa "pocetnickim" distroima, ali ja ga volim jer na njemu sve sto mi treba radi out of the box i veoma je stabilan. Takvo je (bar) moje iskustvo...
 
Moze, naravno. Udjes u Extensions i odatle instaliras "Transparent panels". Tu mozes da podesis: 1. fully transparent, 2. semi transparent, 3. with shadow.

Verujem da neko ko je presao na Arch vise ne zeli da ima ista sa "pocetnickim" distroima, ali ja ga volim jer na njemu sve sto mi treba radi out of the box i veoma je stabilan. Takvo je (bar) moje iskustvo...

Ne mora ni to, doda se transparentna tema ili modifikuje postojeća. Recimo..



:wave:
 
Može i tako, ali ovako svaka tema može da bude transparentna :)

Nikad nisam modifikovao teme za Cinnamon, ali mislim da ću pogledati kako se to radi. Trenutno koristim Adapta Nocto koji sledi smernice material design-a i stvarno odlično izgleda.
 
U čemu je razlkika između xfce, cinamom,kde i drugih derivata u Linux Mint? Trenutno koristim Linux Mint 18.1 Cinamon.
 
@Zoran021

Pa, različita grafička okruženja... Mint baza je ista za sve verzije.
XFCE je lightweight i napravljen za slabije mašine, troši najmanje resursa. MATE je "teže" okruženje od njega, a Cinnamon "najteže".
Cinnamon je (za većinu korisnika) vizuelno najlepše, a i najnabudženije okruženje. Cinnamon je fork starog Gnome-a 2, samo što je miljama ispred njega. Naročito najnovija verzija 4.
U suštini, ako nemaš baš neku prastaru mašinu, ne bi trebalo da te brine "težina. Izaberi ono koje ti se najviše sviđa.
 
@Zoran021

Pa, različita grafička okruženja... Mint baza je ista za sve verzije.
XFCE je lightweight i napravljen za slabije mašine, troši najmanje resursa. MATE je "teže" okruženje od njega, a Cinnamon "najteže".
Cinnamon je (za većinu korisnika) vizuelno najlepše, a i najnabudženije okruženje. Cinnamon je fork starog Gnome-a 2, samo što je miljama ispred njega. Naročito najnovija verzija 4.
U suštini, ako nemaš baš neku prastaru mašinu, ne bi trebalo da te brine "težina. Izaberi ono koje ti se najviše sviđa.
Koristim trenutno Linux Mint 18.1 Cinnamon .
 
Meni najbolje rade KDE i XFCE na slabašnoj integrisanoj Intel HD... Dodao bih možda Mate/Budgie.

Gnome je baš zahtevan.
 
Bogami nisam nešto oduševljen Mintom 19.1. Posle dosta vremena, da na nekom *buntu derivatu dobijem "slomljeni" Nvidia Settings



a u Device Mangeru se i ne pojavljuje "intel microcode" za instaliranje. A ako i instaliram Nvidia 390 drajver dobijem 640x480 rezoluciju...:d 19 je bio bolji.:wave:
 
Poslednja izmena:
Можда Клем сада користи другу графичку па не тестира нвидију? Стандард код Минта, ако ти се хардвер поклапа са његовим, радиће, ако не онда има шансе да брља јер није ни тестирано.
Не знам што се лепите за тај Минт, мени је ОК за тоталне почетнике јер нуди додатне програмчиће које гуштери не знају да инсталирају али када пређеш први ниво, већ постају преобични али и често брљају.

Ево како је 19.1 тестиран, детаљи за Цимет х64. Некада је било и више тестова, сада смањили а и не тестирају.
Tests

Untested cases (32)

Category Test case

Edition #005c: Kernel metapackage
Edition #006: Terminal quick-access
Edition #008: Terminal fortunes and colors
Edition #011 /etc/apt/preferences.d
Edition #019: LSB and info file
Edition #020: Ctrl, Alt, Backspace
Edition #021: Login Manager branding
Edition #022: Home folders
Edition #023: Temp files on edit
Edition #024: Delete permanently
Edition #026: Open as root
Edition #027: Backgrounds
Edition #028: Themes
Edition #029: Firefox branding
Edition #037: mintWelcome
Edition #041: mintUpdate
Edition #042: apt sources
Edition #042: Software Manager easy access
Edition #043: apt policy
Edition #043: mintInstall
Edition #044: apt update
Edition #045: repository keys
Edition #047: Online Plugins and File associations
Edition #048: All applications
Edition #106: Laptop battery/bluetooth
Edition #107: Encrypt Home Folder
Edition #110 Screensaver - lock screen - switch user
Edition #113: Ask password on suspend
Edition #114: OEM installation
Edition #115: Broadcom chipset
Edition #116: NVIDIA Prime support
Base #034: IRC auto-connect

Succeeded cases (11)

Test case Reports Success Warnings Failures
#000: Integrity check 1 1 0 0
#001: ISO label 1 1 0 0
#010 Clean root dir 1 1 0 0
#038: Installation with custom-partitioning 1 1 0 0
#039: Other OS in Grub 1 1 0 0
#105: Boot Hybrid ISO via USB 1 1 0 0
#111: EFI Installation 1 1 0 0
#003: Plymouth text theme 1 1 0 0
#004: Plymouth default theme 1 1 0 0
#005: Network Manager 1 1 0 0
#036: Localized installation 1 1 0 0
 
Можда Клем сада користи другу графичку па не тестира нвидију? Стандард код Минта, ако ти се хардвер поклапа са његовим, радиће, ако не онда има шансе да брља јер није ни тестирано.
Не знам што се лепите за тај Минт, мени је ОК за тоталне почетнике јер нуди додатне програмчиће које гуштери не знају да инсталирају али када пређеш први ниво, већ постају преобични али и често брљају.

Ево како је 19.1 тестиран, детаљи за Цимет х64. Некада је било и више тестова, сада смањили а и не тестирају.

Ne "lepim" za distroe u tom smislu već ako se ne varam, MATE desktop je ugledao svetlo dana, baš na Mintu (kao i Cinnamon?) pa uzmem home distro gde su šanse da je okruženje najbolje integrisano, najveće. Zato sad furam i Deepin a ne Mandžarov spin iz kojeg su neke stvari izostavljene. Pretpostavljam da se drugi "lepe" za Mint/Ubuntu zato što ne vole cimanje, kao ti sa KDE. :D

Ovo je prosto malo slabije Ubuntu LTS izdanje... Naknadno sam video da se intel-microcode provukao kroz jedan od apdejta.

Kad Lumina dođe na red, odoh na BSD.:D:wave:
 
Poslednja izmena:
Па основа је Убунту а окружење је ту мање битно. Мени Минт делује као некада XP Black или XP Gold у односу на оригинал, додати ситни услужни програми, додати драјвери (који некад имају и контра ефекат) и они који то не знају да набаце су пресрећни. Пробао сам га, наишао на ситне проблеме, пробао Цимет када се појавио, наишао на крупне проблеме, КДЕ верзија стално ситно пуцала и када су на крају одустали од КДЕ, завршио сам сарадњу са њима. ;)

Гноме 2 нисам нешто користио, био је актуелан када сам почињао са линухом и није ме нешто одушевио. Тројку сам једва пробао и брзо одустао. Углавном сам изабрао КДЕ, прогутао плазму са свим манама и ретко гледам остала окружења. Користим оригиналне дистрое, углавном је то Арчи и понекад Манџаро а алтернатива је Кубунту. Манџаро има неке (корисне и мени занимљиве) додатке којих нема у Арчију па га понекад користим чисто промене ради али Арчи остаје главни. Не могу да бирам по аутору окружења, онда би требало да користим Неон јер су они извор плазме а видим какво је овде мишљење о њима. ;)
An Argentine user of Arch Linux started the MATE project to fork GNOME in response to the negative reception of GNOME 3, which controversially replaced its traditional desktop interface with GNOME Shell (an abstract, task-based interface), and calls for continued development of the officially-deprecated GNOME 2. MATE aims to maintain the existing GNOME 2 code base, frameworks, and core applications.
 
^Šta da radimo kad su oni koji razvijaju okruženja našli za shodno da im baš Ubuntu bude osnova (Enlightenment, Pantheon pa i KDE)?:D

Meni se na Mintu najviše sviđa Update Manager Policies - može da se odabere nivo i onda je zaista manja šansa da se sistem skrši zbog toga. A recimo Deepin je na Debian testing i tu mi dođe nekad 'ladno oko srca kad vidim koliko toga treba da se doda, sam si pa gledaj šta ti je činiti, mada i oni pošteno napišu kad nešto iskrsne, kao i Arch, pa vredi pogledati objave na sajtu.

Inače mi Mint Mate 19.1 radi sasvim fino i na open-source drajveru, a ovih nekoliko dana, utegao sam Compiz tako da je osećaj kao da "vozim" KDE.:D:wave:
 
На лаптопу имам неку Ати интегрушу, на главном компу је била Ати графичка, после сам купио плочу са Интел интегрушом и никада нисам користио власничке драјвере. Давно сам имао проблема са нвидиа графичком па их прескачем.

Немам проблема да пустим апдејт како наиђе, ако се нешто и забрља имам резервне линухе а за пар дана се све испегла мада се не сећам неког озбиљнијег проблема. Ту и тамо нешто не прође јер није решено питање зависности али брзо буде решено.
 
Немам проблема да пустим апдејт како наиђе, ако се нешто и забрља имам резервне линухе а за пар дана се све испегла мада се не сећам неког озбиљнијег проблема. Ту и тамо нешто не прође јер није решено питање зависности али брзо буде решено.

Naravno, običan rsync rešava sve probleme koji mogu nastati, ali kapiram kako to nekome sa manje iskustva ili želje da makne prstom, može biti plus.

A i, ima nas koji ne volimo ni da vidimo prizor da treba apdejtovati 200-300MB sistemskih fajlova, svako malo....:D:wave:
 
Што, троши се интернет? ;) Ја имам навику да и пар пута дневно отворим терминал, питам шта има ново, прихватим и готово. А не морам. Тих 300МВ сиђе за десетак или мало више секунди.
 
Imam Patriot Blast SSD od 120Gb, jedno 3 godine, možda i duže. Do sada sam na njemu imao nebrojeno mnogo sistema koje isprobavam na metalu. Siguran sam da sam instalirao preko 100 sistema na njega, možda i više, ne znam. Nisam ga potrošio još, daje 100% po svim parametrima u HD Sentinelu. Isto važi i za RAM. Imam ga 8Gb i baš me briga što mi Ubuntu u idle troši preko giga. Ne razumem priče o štednji ovoga ili onoga u današnje vreme. Kada sam išao u srednju školu, krajem osamdesetih/početkom devedesetih, sve je bilo skupo pa smo štedeli. Danas više ne :p
 
Imam Patriot Blast SSD od 120Gb, jedno 3 godine, možda i duže. Do sada sam na njemu imao nebrojeno mnogo sistema koje isprobavam na metalu. Siguran sam da sam instalirao preko 100 sistema na njega, možda i više, ne znam. Nisam ga potrošio još, daje 100% po svim parametrima u HD Sentinelu. Isto važi i za RAM. Imam ga 8Gb i baš me briga što mi Ubuntu u idle troši preko giga. Ne razumem priče o štednji ovoga ili onoga u današnje vreme. Kada sam išao u srednju školu, krajem osamdesetih/početkom devedesetih, sve je bilo skupo pa smo štedeli. Danas više ne :p

Sentinel nije najpogodnija alatka za merenje "zdravlja" SSD-ova. Vidi šta će da ti o zdravlju istog "ispriča" GSmartcontrol.

Ja uopšte više i ne koristim spinere, pa mi je ovo donekle bitno. Glup osećaj kad shvatiš da si mu, zbog magnification faktora, "spalio" nekoliko 100-na GB na nešto što i ne radi.:d:wave:
 
Sentinel nije najpogodnija alatka za merenje "zdravlja" SSD-ova. Vidi šta će da ti o zdravlju istog "ispriča" GSmartcontrol.

Ja uopšte više i ne koristim spinere, pa mi je ovo donekle bitno. Glup osećaj kad shvatiš da si mu, zbog magnification faktora, "spalio" nekoliko 100-na GB na nešto što i ne radi.:d:wave:

Pogledaću taj GSmartcontrol, nisam ni znao za njega. A SSD kad crkne, kupićemo novi. Nema glupog osećaja, sve je to deo zabave ili edukacije, neka se troši. SSD od 120Gb košta kao jedan odlazak porodični u bioskop, realno.
 
Nazad
Vrh Dno