Šta je novo?

Koji distro probati?

Pa Linux aplikacije nemaju takve mogucnosti jer Linux filozofija i Client Side Decorations nisu prijatelji.

Firefox npr. ima u posljednjim verzijama da se ukloni osnovni title bar i da se kontrole pojave kao CSD u desnom cosku.

CsIgnWZ.png

Kako si ga namestio ovako ?
 
@dobrivoj, идеш у онај главни мени, затим Customize и кад ти се отвори тај прозор скроз на дну прозора у лијевом углу имаш опцију Title Bar и само одстаклирај. Услов је да ти је фајерфокс 59.0 или новија верзија.
 
Hvala ladno nisam to primetio :smash:
 
Treba mi neki lagani Linux bez GUI-a, da bude iskljucivo CLI. Po mogucnosti da bude sto manji, da se moze instalirati na fles memoriju i da se dize sto brze sa nje (USB 2.0). Na njega bi ubacio samo HDD Sentinel i pokretao ga iz terminala, jer mi treba za isprobavanje hard diskova na pijaci. Je l imate neki predlog, a da nije Arch (net mi je svega 6Mb/s tako da instalacija potraje i po sat sat i po)?
 
Ako se ne varam to sve možeš raditi tako što nasnimiš neki Live ISO na usb i pomoću njega provjeravaš, a čak imaš i GUI.
 
Ako se ne varam to sve možeš raditi tako što nasnimiš neki Live ISO na usb i pomoću njega provjeravaš, a čak imaš i GUI.

Znam da moze, nego je laptop stariji i trebalo bi mu vremena da to sve podigne. Zato mi treba nesto najosnovnije sa terminalom.

@Space Beer
Hvala, probacu
 
Znam da moze, nego je laptop stariji i trebalo bi mu vremena da to sve podigne. Zato mi treba nesto najosnovnije sa terminalom.

@Space Beer
Hvala, probacu

probaj proteus. zadnji put kada sam gledao , pre 2-3 god, imali su custom installer na sajtu. znaci na sajtu sam sklapas iso i bas im je marketing taj portable fazon da pravis install na usb i ostale ne-desktop varijante ima i verzija za desktop isto. mislim da je gentoo based bio, mozda se i varam :)
 
Treba mi neki lagani Linux bez GUI-a, da bude iskljucivo CLI. Po mogucnosti da bude sto manji, da se moze instalirati na fles memoriju i da se dize sto brze sa nje (USB 2.0). Na njega bi ubacio samo HDD Sentinel i pokretao ga iz terminala, jer mi treba za isprobavanje hard diskova na pijaci. Je l imate neki predlog, a da nije Arch (net mi je svega 6Mb/s tako da instalacija potraje i po sat sat i po)?

Sta ce ti Linux, ako ces koristiti samo Sentinel? Onda napravis butabilni sentinel na flash-u, ne znam da li znas da to postoji, imas to vec na Hiren`s boot cd-u..
Ako hoces bas Linux, najbolje da ga instaliras, od mene neces dobiti preporuku za drugi, samo Slackware. Uz njega, a i sve ostale ima smartmontools koji analizira hdd, jedino nisam primetio da ima izvestaj koliko dana je hdd radio, kao Sentinel.

A ako neces da se zezas puno, mislim da za ono sto ti treba je najbolji Parted Magic, ima mnostvo alata za hdd dijagnostiku. A opet, kazem, ako ti samo treba Sentinel, najbolje resenje je butabilni Sentinel i nista losije ne iscitava SMART kao onaj za Windows.
 
U pitanju je kompjuter is oko 2010 godine. 3gb RAM, i3 procesor, 512mb ATI Radeon. Koji bi mi distro preporucili za tu masinu? Rad na njemu bi bio,svakodnevno surfovanje po internetu,muzika,YouTube i ponekad filmovi sa HDD ili Cd/DVD. Probao sam da opet danas instaliram Win7 na njega posle ko zna koliko godina,nemoguce je bilo sta raditi jako je sporo,pa resih da ubacim nesto od Linuxa

Hvala
 
Probaj Ubuntu . A ovde na forumu možeš videti i šta su drugi radili.
 
Ubuntu koristim vec na mom laptopu, koji je najnoviji, u odnosu na taj stariji... Ne znam da li bi ga lepo i bez kocenja podrzao i taj stari lap top..... Ali hvala na tvom odgovoru
 
Lubuntu, Xubuntu

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Помало и претерујете, ја на главном компу имам процесор ниже класе (G3220 ако сам добро запамтио) и 4 гига рама а на овом лаптопу стари C2D P8700 (лаптоп има једно 10 година) и 3 гига рама и сваки линух ради нормално. Наравно, и сваки Пенџер ради, на главном компу су 7 и 10, овде 10 и кад год нешто морам да одрадим, све иде нормално.

Основни линух је Арчи са плазмом, резервни су Манџаро и стари Кубунту 14.04 (не волем плазму па зато користим 14.04 док још ради) а КДЕ4 бих задржао и на осталим да нису RR па хтео, не хтео, мора Плазма.

Ја бих на том лаптопу инсталирао било који линух тј онај који ми се најсвиђа. Није то слабо па да се тражи неки лагани линух.
 
Пробао ја, имам неки прастари слабашан лаптоп а тринити је као лагани ала КДЕ3 па сам набацио Q4OS. Видим да сада и PCLinuxOS има своју варијанту па ћу следећег месеца, чим баталим овај глупи посао који радим и опет будем имао и мало времена, да испробам.
Углавном занимљиво мада сам све имао утисак да ту нешто фали.
 
U pitanju je kompjuter is oko 2010 godine. 3gb RAM, i3 procesor, 512mb ATI Radeon. Koji bi mi distro preporucili za tu masinu? Rad na njemu bi bio,svakodnevno surfovanje po internetu,muzika,YouTube i ponekad filmovi sa HDD ili Cd/DVD. Probao sam da opet danas instaliram Win7 na njega posle ko zna koliko godina,nemoguce je bilo sta raditi jako je sporo,pa resih da ubacim nesto od Linuxa

Hvala

vuce se najverovatnije zbog diska koji je na samrti,moguce i da se greje.ne bi smela sedmica da se vuce,10tka bi ga botlnekovala dok ne odradi telemetriju i ostale gluposti na pocetku.u prevodu sve ce da ti se vuce dok ga ne ocistis i osvezis nekim diskom.ne lobujem za win,naprotiv,taj laptop sa ssd-om i svezom pastom bi leteo na laksem distru.ako neces da das tih cca 30e na ssd,mozes da probas da nadjes moderniji bar 320gb hdd koji na pocetku drzi nekih 100nak mb/s (sto je neki minimum za optimalan rad) uz donekle pristojan odziv i da ga particionises da sistem bude na tom brzem delu diska.ovo ti pisem jer sam u zadnjih pola godine nemam pojma koliko slicnih i slabijih masina provukao kroz prste i gledao da izvlacim maksimum iz njih i 99,9999 posto problema je bilo do diskova i toplote,sve te masine mogu da se koriste i danas sa pristojnim diskovima ili ssd-ovima uz adekvatna ocekivanja.
 
vuce se najverovatnije zbog diska koji je na samrti,moguce i da se greje.ne bi smela sedmica da se vuce,10tka bi ga botlnekovala dok ne odradi telemetriju i ostale gluposti na pocetku.u prevodu sve ce da ti se vuce dok ga ne ocistis i osvezis nekim diskom.ne lobujem za win,naprotiv,taj laptop sa ssd-om i svezom pastom bi leteo na laksem distru.ako neces da das tih cca 30e na ssd,mozes da probas da nadjes moderniji bar 320gb hdd koji na pocetku drzi nekih 100nak mb/s (sto je neki minimum za optimalan rad) uz donekle pristojan odziv i da ga particionises da sistem bude na tom brzem delu diska.ovo ti pisem jer sam u zadnjih pola godine nemam pojma koliko slicnih i slabijih masina provukao kroz prste i gledao da izvlacim maksimum iz njih i 99,9999 posto problema je bilo do diskova i toplote,sve te masine mogu da se koriste i danas sa pristojnim diskovima ili ssd-ovima uz adekvatna ocekivanja.

hvala na odgovoru. Stavio sam Lubuntu,ide ok,ali opet videcu ili novi hard ili nov laptop...
 
@IVAO

Pre nego sto potrosis novac na novi disk, utvrdi prvo sta pravi problem. Moze da bude nesto skroz deseto.. smartmontools/smartctl i badblocks su dobri alati za proveru diska. Takodje proveri da ti neki proces ne vuce resurse i proveri temperature komponenti.
 
Da li neko probao kaOS? KDE nezavisna distribucija od Amera, skinuo sam ga, nisam jos stigao da ga probam.
 
Treba mi linux za stari laptop Core Duo T2300 + 3gb ram + integrisana intel 945 graficka. Sta mi je bitno - maksimalna stabilnost\ne rr(t.j. da ne smara sa update'ovima posle kojih mora nesto da se cacka, t.j. sad da nastelujem i da radi ko sat ako treba i 1-2 god bez da pipnem sistem), da normalno radi draftsight (cad), neki laksi browser (ma da pretpostavljam i firefox nece praviti vecih problema), libreoffice, i mozda skype. Neke ideje?
 
+ Mint na Xfce. I dalje je kroz update manager moguće, na jednostavan način, podesiti nivo apdejta na minimum a imaš i timeshift preinstaliran za neki nedajbože pa si miran...
 
КДЕ4 бих задржао и на осталим да нису RR па хтео, не хтео, мора Плазма.

Uvek mozes da blokiras instalaciju "nezeljenih" paketa u Arch-u. To sto je neki distro RR, ne znaci da sve mora da bude "latest and greatest". Tako da KDE4 moze da ti ostane, a sve ostalo se updatuje normalno.
 
Та инсталација са КДЕ4 је и даље на харду, може да се користи али (фул) апдејт не пролази. Наравно да бих могао да блокирам део али ми се чини да би много програма имало проблеме јер их вероватно комбинују са плазмом, користе неке делове и слично. Мислим да би било проблема и да би требало често да се нешто чачка.

Да је плазма остала каква је била првих месеци (по званичном објављивању) онда бих тако и радио, сада је углавном употребљива па ми је лакше да је одржавам и не мислим. Моје замерке су често биле козметичке и везане за нека фина подешавања без чега се може.
 
Nazad
Vrh Dno