Šta je novo?

Koji distro probati?

Isprobah ga u VirtalBox-u. Odlična XFCE distribucija. Za ralziku od Xubuntu-a, dolazi sa mnogo više opcija, softvera i opcijama za podešavanje. Instalacija mi je malo neobična, da ne kažem teža od Ubuntu-a ili openSUSE-a, ali nije ništa strašno. Jedino što mi se čini da u podrazumevnim repozitorijumima nema baš mnogo softvera, pa je potreno čekirati neke postojeće ili dodati nove.
Ja ga koristim everyday sa usba

Послато са GT-I9300 уз помоћ Тапатока
 
Licno mint mi ne odgovara nimalo jer je LTS i krece dosta da mi smeta zastareli software i gomilanje ppa... sad sam na ubuntu dev brancu sa daily ppa od eOS-a (isprobavam juno xD ). Za neki ulaz u linux svet mislim da je najbolje krenuti sa manjarom od starta, mozda jeste malo tezi od minta za pocetnike ali jedino zbog gomile nepoznatog softwera i u kde ,koji je sam po sebi too much , i u xfce, gnome je sam po sebi apstraktan za win korianike. ali sigurno nije problem zbog toga sto nije stabilan ili treba neki spec maintenance.
 
Pozdrav ovde. Malo sam konzervativan pa jos uvek koristim win7, mogu i xp sto se mene tice, nego ipak polako trazim neku alternativu, a da nije win10 ltsb. Linux sam cackao ponekad godinama unazad (mislim debian, ubuntu, open suse, mandriva, cent os, puppy, mnogo svega jos), ali uvek nesto me iznervira pa se vratim na windows. Ukratko: trazim neki distributiv za net top koji koristim za gledanje filmova. Konfiguracija je mator amd e-350 (igpu hd6310, uvd3), 2gb ram, prikljucen direktno na plazmu 42fhd preko hdmi.
Sta je meni bitno: 1. da pusta bilo koje filmove h.264 uz title int/ext i da podzrava normalno audio ac3 int/ext, naravno da koristi hw za decode video (dxva), jer cpu je ocaj za sve iznad 720p
2. da normalno radi obican browser bez tiringa (firefox vise nego dosta, pozeljno takodje da ima hw ubrzanje)
3. torrent (na win7 trenutno koristim qbittorrent, ali nesto zadnje vreme je mnogo glomazan, pa vuce cpu zauzece i na 50%)
4. klasican desktop (nesto me nervira izgled kodi, openelec)
5. da moze da se poveze sa win7 racunarom za prenos podataka (samba ili sta vec)
6. da radi bezicna tastatura sa touchpad logitech k400 plus
Znam da je malo zastarelo zelezo i da amd gpu barem ranije nije bio najbolji izbor za linux, ali eto mozda imate neku ideju.
Sam inace gledam solus3, lepo izgleda budgie, ali ne znam koliko se adekvatno ponasa na staroj konfiguraciji i koliko je uopste stabilan kao rolling release.
Zasto win7 ne ostavim? Pa zbog bezbednosti vise, a i iritira telemetrija, i ispada da ili gasim autoupdate, ili trpim telemetriju, ili non stop pratim i cackam to sve rucno (sto me mrzi)
 
Poslednja izmena:
^Ako ti sve pobrojano radi na 7ci, ostavi je. Sam si rekao, staro i slabo je to, posebno ta integruša. 50% zauzeća procesora nije za brigu, jer i on je slab, ali ako ti baš smeta, probaj Transmission možda je lakši.
 
Poslednja izmena:
Preporucujem ROSU linux za probanje i cak i koriscenje, izasla nedavno i verzija r10 u 3 varijante: KDE5, KDE4 i lxqt. I KDE5 i, naravno, KDE4 rade stabilno, baza softvera sasvim solidna.

http://en.rosalinux.com/downloads/

@Caridze: za tu masinicu je ipak najbolji windows i to win 8.1 32bit. Treba ti gpu akceleracija sa tako slabim procesorom a to ce ipak najbolje raditi pod windowsom. Za youtube ti obavezno treba ekstenzija h264ify - forsira upotrebu h264 kodeka (ima je i za Firefox i za Chrome i Operu itd..). Pustices 1080p (full HD video) bez problema.
 
Poslednja izmena:
Probaj i win7 embedded. Imam skicnu masinicu i kad nabacim kuciste sa picopsu pretvoricu ga u neki player. Zasad igrajuci se u virtualki mi krivi sto nisam ranije saznao za embedded varijantu

Послато са GT-I9300 уз помоћ Тапатока
 
Malo sam preleteo temu, posto bih hteo da se vratim na linux. Dok sam bio student koristio sam nesto kratko ubuntu i mint, i onda sam se oko 3 godine zadrzao na Arch linuxu. Medjutim kada sam poceo da radim, kao .net programer, presao sam na windows i koristim ga vec 5-6 godina. Medjutim sada se MS malo izmenio po pitanju tih stvari, tako da sada imaju novi framework koji je cross platform, postoji IDE koji radi i na linuxu, tako da sada teoretski opet mogu da se vratim na linux i radim kao .net programer (za neke specificne situacije uvek je tu VM).
E sad ne znam za koji distro da se odlucim, znam da za Arch treba izdvojiti vremena, a toga sada imam najmanje :)
Imam Thinkpad P50, i7-6820HQ, 16GB, SSD, NVidia M1000M. Takodje da napomenem da je ekran 4K i koristim dock station, mozda to pravi problem na nekim distroima.
Svaki savet je dobro dosao.
Hvala
 
Malo sam preleteo temu, posto bih hteo da se vratim na linux. Dok sam bio student koristio sam nesto kratko ubuntu i mint, i onda sam se oko 3 godine zadrzao na Arch linuxu. Medjutim kada sam poceo da radim, kao .net programer, presao sam na windows i koristim ga vec 5-6 godina. Medjutim sada se MS malo izmenio po pitanju tih stvari, tako da sada imaju novi framework koji je cross platform, postoji IDE koji radi i na linuxu, tako da sada teoretski opet mogu da se vratim na linux i radim kao .net programer (za neke specificne situacije uvek je tu VM).
E sad ne znam za koji distro da se odlucim, znam da za Arch treba izdvojiti vremena, a toga sada imam najmanje :)
Imam Thinkpad P50, i7-6820HQ, 16GB, SSD, NVidia M1000M. Takodje da napomenem da je ekran 4K i koristim dock station, mozda to pravi problem na nekim distroima.
Svaki savet je dobro dosao.
Hvala

Manjaro
 
Ne znam kako nisam video manjaro. Koliko sam video jedan od stabilnijih distroa. Deluje mi lepo, probaću njega.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Hvala. Koliko sam skontao otisak prsta nece raditi, ali to ni ne koristim. Vise me brine to oko ekrana, posto ni na windowsu neke aplikacije nisu prilagodjene 4k rezoluciji.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
^Videćeš tek kad instaliraš Manjaro. Možda su u međuvremenu neki od pobrojanih problema na wiki strani, prevaziđeni.
 
Манџаро је сасвим солидан, мало сређен Арчи са разним додацима (од којих ми се неки баш свиђају) па га увек препоручим. Ни за Арчија није баш обавезно да се потроши много времена, ја користим Хелмутову скрипту и за мање од сат времена имам Арчија са преко 50% инсталираних програма. Није баш начин који је замишљен за инсталацију али је мени битно да га лако инсталирам а не како ћу то да урадим.
 
Inače, zholinho je prethodno pitao kakav je Solus, što i mene zanima jer bih u doglednoj budućnosti prešao. Da li su cutting edge kao Arch ili neka umerenija varijanta?
 
Hvala. Koliko sam skontao otisak prsta nece raditi, ali to ni ne koristim. Vise me brine to oko ekrana, posto ni na windowsu neke aplikacije nisu prilagodjene 4k rezoluciji.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Na Plasmi imaš odvratan scaling, doduše non-integer pa možeš podesiti tipa 1.25 ako ti odgovara. Bolje rješenje od toga je da mijenjaš font dpi, dobije se sličan efekat sa tim da nema malfunkcija i raspadanja kako to Plasma voli da radi.
GNOME ima samo integer scaling, ali mi je i kod njega bolje rješenje mijenjanje font dpi-a sa tim da u shell css-u povećaš font panel-a i menija.
Cinnamon mislim da takođe ima built in integer scaling.

Za ostale nisam siguran, ali kod svakog jedno od rješenja je i scaling preko xrandr-a.

Korisno:

https://forum.benchmark.rs/showthre...oristiti-linuks-na-laptopu-Full-HD-rezolucije
https://wiki.archlinux.org/index.php/HiDPI

Inače iako sam koristim ponekad, Plasma i njeni programi dolaze u obzir samo kad se koriste međusobno, mrzim Qt framework i aplikacije pisane u njemu na bilo kom drugom okruženju. Moj glas za distro ide za Debian i XFCE, naravno testing grana.
 
Poslednja izmena:
Probacu svakako prvo u VM i kde i xfce. Hteo sam prvo na starom laptopu da probam, ali mi ne vredi posto on nije 4k. Bojim se da ce to sve biti lose. Ebo me 4k, vise stete nego koristi☺

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Што виртуелно? Питање је како ће све да ради а ако већ планираш неки линух, направи 2-3 логичке партиције, инсталирај разне линухе и пробај их у реалном раду.
 
Sutra ubutnu izbacuje 18.04. Lts. Vec sam odradio wipe hdda snimio win10 i cekam 18.04 za dual boot.
Dopada mi se sto nije unity i sto su stavili opciju "minimalna instalacija"...
Ali me zanima ovo curenje podataka kod ubuntua.. Moze li to trajno da se iskljuci i sta pokupe?
 
Ja uglavnom sačekam mesec, dva ili tri za instalaciju novog OS-a. Misim da sam jedino Leap 42.2 ili 42.3 instalirao bukvalno nakon nedelju dana.

Što se podataka tiče, nije to ništ ozbiljno. Opt-out imaš tokom instalacije
 
hteo bih ubuntu jer je gnome, a imace novije verzije softvera.. Radije bih debian ali ima zastarele, opet stabilne, programe.. Ne znam da li se mogu na debianu snimiti koliko toliko noviji, a opet da bude stabilan
 
hteo bih ubuntu jer je gnome, a imace novije verzije softvera.. Radije bih debian ali ima zastarele, opet stabilne, programe.. Ne znam da li se mogu na debianu snimiti koliko toliko noviji, a opet da bude stabilan

Ja sam na debian testing grani, imam noviji softver i nula problema.
 
ja bih da snimim sad i da ne cackam godinu dana nista... a opet bih da stavim neke teme za gnome da to izgleda lepo a da ne postane bagovito..
 
Poslednja izmena:
Kod mene sve ekstenzije za gnome shell rade bez problema, isto tako i teme. Mada to ti sve najviše zavisi od verzije gnome-a, a ne od distro-a.
 
Kod debiana sam imao problem sa wifi.. zbog toga sam odustao od devetke.. ne znam, kako to proveriti da li je ispravljeno ?
 
Poslednja izmena:
Nije uvek tako. Gomila softvera, posebno vlasničkog, se pakuje samo u .deb formi. Ponekad je podržan isključivo Ubuntu, nekad samo LTS. Često određeni Ubuntu paketi ne rade ni na Ubuntu derivatima (Mint, Neon, Xubuntu...)

Curenje podataka ne postoji. Tokom instalacije te Ubuntu pita da li želiš da im pošalješ podatke o hardveru. O korisniku ne uzimaju ništa. Ako ne želiš, otkačiš tu opciju i imaš OS koji je po pitanju privatnosti isti kao i svaki drugi non-GNU, tj. isti kao i svaka druga popularna distribucija.
 
@mrtavker
ma driver za wifi.. nikako nisam uspevao da ga namestim.. pre debian 9 sam na kratko probao debian 8 i sve je radilo ok..
ubuntu mi je lakse legao bas zbog toga.. nema zezanja oko driver-a.. Iako sam na 16.04 ima problema sa wifi.. pa sam zbog toga presao na open suse. tamo me iznervirao onaj njihov wallet i batalim linux XD... (u medjuvremenu sam probao jos par distribucija)

@Space Beer
Hvala na informaciji.. Dacu sansu (opet) ubuntu-u.. Nadam se da nece biti problema oko wifi-a (da se cesto gasi) kao sto sam imao poslednji put..
 
Ja sam nedavno instalirao Debian stable i imao problem sa tplink wifi usb-om. Ubacio sam non free u listu, instalirao firmware-atheros. Još sam posle morao da odradim ovo
 
Nije uvek tako. Gomila softvera, posebno vlasničkog, se pakuje samo u .deb formi. Ponekad je podržan isključivo Ubuntu, nekad samo LTS. Često određeni Ubuntu paketi ne rade ni na Ubuntu derivatima (Mint, Neon, Xubuntu...)

Nisam nailazio mnogo na takav softver, ono što je baš kritično po pitanju uvijek se može izgraditi iz izvornog koda. Ne vidim ama baš nikakvu potrebu da koristim Ubuntu u odnosu na nešto drugo.
 
Nazad
Vrh Dno