Šta je novo?

Koji distro probati?

Proslo je jedno dve godine od mog prelaska sa Windowsa na Linux. I malo bih obrazlozio, kako je sve proteklo, zbog novih korisnika koji bi mozda probali Linux.
Pre svega Win10 zderac rama i totalna konfuzija kako iskljuciti win update i firewall(posle sam video da za to postoje programcici ali nisam hteo da ih cackam vec sam se iznervira i odlucio da necu da se bakcem sa tim), programi koji kad se istaliraju uvek ubace neki glup toolbar ili nesto slicno za chrome ili firefox, moras otvoriti cetvoro ociju da ti to ne ponude i da otkacis da neces, a nekad se jednostavno zafrknes, sistem zakuca sa malo vise tabova u browseru i mozda jos nesto ali ovo je bilo presudno.
Presao sam kao pocetnik na Linux Mint, i osecao sam se u drustvu kao poptuni underground lik i to mi je prijalo cak haha, jer kao jedini ja koristim Linux. Posle se covek navuce i kako krene da upoznaje taj svet, izlozi ga taj underground fazon, pa nece vise da koristi Linux Mint jer to pretezno svi Linux pocetnici koriste i jako je popularan, onda krece bezanje u neki jos jaci underground i testiranje Mx Linux-a, Alt Linuxa, Rosa Linuxa, Manjara, Solusa, Zorina, AntiXa, Kali Linuxa, LXLE, BunsenLabsa i mozda jos neki.
Posle kad sve saberem, vidim da sam malo otisao u krajnost, testiram i koristim sisteme koji imaju sajt kao da ga je pravilo neko dete od 10-15godina, na twitteru imaju 800-900 pratilaca, na redditu prati 500-600 ljudi, na fb 1000 lajkova, na zvanicnom forumu 5000-6000 registrovanih ljudi i manje a jako malo aktivnih. Onda se pitam sta ce meni to, jer kako se kaze za dobrim konjem se dize prasina, a ovi sistemi su matori po 10god a imaju jako malu bazu pratilaca i korisnika uopste, znaci tom cistom logikom nije sistem za ozbiljno koriscenje. Mislim da se svakom ovo desilo i treba realno razmisliti, a to je da imamo samo ove distribucije i ostalo ne treba ni probati uopste. Ko ima vremena i hoce da se zeza samo napred, a ko nema ovo je lista (neki nisu za kucno koriscenje):

LINUX MINT, UBUNTU, DEBIAN, FEDORA, OPENSUSE, ARCH, CENTOS,GENTOO

Ovo je moje zapazanje do sad i ove distribuciju su uspele da dignu kolko tolku prasinu, ostale je smesno.
To sto je MxLinux prvi na distrowatchu nista ne znaci, i ne treba da vas to zavarava, jer bedan im je sajt, bedan broj ljudi na forumu, redditu, twitteru, facebook-u. Ovo je neko moje misljenje po cistoj logici i dosadasnjem iskustvu, nisam hteo nikog da uvredim a i mislim da bi ovo moglo pomoci novim korisnicima.

sto se mog iskustva tice da mi neko kaze uzmi da dual bootujes dva sistema koja bi odabral vrv arch i debian. Svaka od ostalih bar za mene i moje vidjenje i iskustvo je za mene bila nepouzdana sa losijim dokumentacijom i stvarima koje znaju same od sebe da se poj**u.
Arch i debian sam takodje odabrao posto uglavnom krecem sa minimalnom nekom instalacijom na koju se lepo uklopi neki tiling wm tipa bsp i herbstluft (mozda i dwm).
Od derivata su mi dobro manjaro i elementary/deepin ako treba nesto straightforward.
Za servere iskreno nisam upucen al pretpostavljam da su sa tom namenom najbolji debian stable, ununtu i centos.
Zafrkancije sa ostalim su mi too much posto ne bih da se previse cimam oko OS vec da mi sluzu vise nego ja njemu xD
 
Da malo zivnemo temu na novom forumu.
Zanima me kako vam se pokazalo Mate okruzenje u poredjenju sa ostalim okruzenjima? Njega skoro nisam ni koristio, pretezno me interesuje stabilnost.
Na primer Linux Mint MATE da li je bolji izbor od Cimeta i XFCE?
Mislim da je @dolmen rekao da testira okruzenja na duzi period pa bi bilo dobro i on da se javi.
 
To da li je bolji izbor zavisi iskljucivo od tebe i tvojih potreba, svakako isprobaj. Sva tri su izuzetno stabilna
 
Mate samo malo manje trosi RAM-a, plus recimo u VM ti ne treba 3d akceleracija za njega, ako ti to ista znaci. Cimet je dosta ispeglaniji za neke druge stvari,ali MATE je dobra ideja ako imas ideju da nesto postavis na duze, posto se sporije razvija, tj manje se trpaju feature-i . Ko je presao sa gnome2 ,on ce itekako koristiti njega. Ja sam sada pustio u produkciju masine sa Cimetom, manje-vise jedini razlog zasto sam njega odabrao a ne MATE bio je zbog potencijalne podrske za touch-screen, nisam bas siguran kako to kod MATE-a radi.
 
@sapra, nisi nista propustio 😅 ja sam pokusao da mi se svidi mate ali mrka kapa. Uvek mi je xfce bio majintuitivniji od tih lightweight DE nekako je sve integrisano bez da mi deluje kao kod mate i lxde/lxqt windowmanager nakalemljen sa panelom. Msm svi su takvi ali mi kod mate-a bas to nekako izgleda skarabudzeno. Nisam ga dugo probao ali sad generalno koristim samo xfce ili neki tiling wm + neki bar/panel i ne zamlacujem se sa tim. Ali za te eye candy DE svidjaju mi se svi svaki ima neki svoj smek pa zavisno od kolicind ram-a i jacine cpu odaberi nesto sto ti je najprirodnije za tvlj workflow. Kratak je zivot pojedi prvo dezert😁
 
Moze mala pomoc...

Nisam imao iskustva sa Linuxom nikada, a zelim sada svoj sekundarni, stariji racunar da prekomandujem na Linux pa me zanima koji je onako najlagodniji za pocetnika i nudi najvecu out of the box funkcionalnost...

Ako sam dobro shvatio to bi trebalo da bude Linux Mint, jel tako?
 
Mint ti je uvek sigurna opcija, pogotovo za stariji hardver, pošto furaju manje zahtevna desktop okruženja.
 
Da malo zivnemo temu na novom forumu.
Zanima me kako vam se pokazalo Mate okruzenje u poredjenju sa ostalim okruzenjima? Njega skoro nisam ni koristio, pretezno me interesuje stabilnost.
Na primer Linux Mint MATE da li je bolji izbor od Cimeta i XFCE?
Mislim da je @dolmen rekao da testira okruzenja na duzi period pa bi bilo dobro i on da se javi.
Još uvek sam na Mate Mint. Neman prigovore na stabilnost i to sa sve compizom u sprezi a kojeg bije glas da nije posebno stabilan međutim, uvek bih dao prednost Xfce ako je ili, ili...

Cimet zaobiđi.
 
Ja sam danas prvi put u životu instalirao Linux (Mint, Cinamon) i moram reći da sam oduševljen... Ne znam šta sam očekivao, verovatno nešto što deluje "ispod" Windowsa, ali sam stvarno zapanjen da je ovakav OS ovako lep, bogat opcijama, mogućnostima personalizacije i gotovo odmah po instaliranju u potpunosti funkcionalan, besplatan...
 
Još uvek sam na Mate Mint. Neman prigovore na stabilnost i to sa sve compizom u sprezi a kojeg bije glas da nije posebno stabilan međutim, uvek bih dao prednost Xfce ako je ili, ili...

Cimet zaobiđi.
Hm koliko vidim na netu xfce kod Minta i nije bas za preporuku, Cimet se najvise koristi jer je njihov proizvod pa onda Mate, ali po komentarima xfce nije lepo ispeglan na Mintu... Mislio sam da je Mate kod Minta najstabilniji ali sad sam u dilemi, treba mi nesto ultra stabilno na duze staze, (browsing-filmovi-muzika)
 
Ja sam danas prvi put u životu instalirao Linux (Mint, Cinamon) i moram reći da sam oduševljen... Ne znam šta sam očekivao, verovatno nešto što deluje "ispod" Windowsa, ali sam stvarno zapanjen da je ovakav OS ovako lep, bogat opcijama, mogućnostima personalizacije i gotovo odmah po instaliranju u potpunosti funkcionalan, besplatan...
Davno su prosli dani u kojima Linux nije "user-friendly". I dalje ga ne bih preporucio bas svakom, ali je daleko bolje nego kako je bilo ranije.
 
Hm koliko vidim na netu xfce kod Minta i nije bas za preporuku, Cimet se najvise koristi jer je njihov proizvod pa onda Mate, ali po komentarima xfce nije lepo ispeglan na Mintu... Mislio sam da je Mate kod Minta najstabilniji ali sad sam u dilemi, treba mi nesto ultra stabilno na duze staze, (browsing-filmovi-muzika)
Uzmi cimet.
 
Hm koliko vidim na netu xfce kod Minta i nije bas za preporuku, Cimet se najvise koristi jer je njihov proizvod pa onda Mate, ali po komentarima xfce nije lepo ispeglan na Mintu... Mislio sam da je Mate kod Minta najstabilniji ali sad sam u dilemi, treba mi nesto ultra stabilno na duze staze, (browsing-filmovi-muzika)
Dobra su i Mate i Xfce izdanja na Mintu nećeš pogrešiti.
 
Da se nadovežem, ako baš naročito želiš stabilnost na duži rok onda instaliraj Debian stable pa kad dodaš sve što ti treba od softvera podesiš sistem da automatski skida samo kernele i sigurnosne zakrpe. Nema glava da te zaboli. :cool:

A Xfce je sigurno vrh u smislu stabilnosti baš zbog toga što ga ne menjaju previše često.
 
Razmisljao sam i o toj opciji, ali ne znam koliko mi je debian komplikovan i da li bih znao to sve instalirati i podesiti. Upalim komp udjem u firefox ili chromium, (svejedno mi je koja je verzija frefoxa dal je najnovina ili od pre god ili dve), idem na yt slusam muziku, gledam klipove, surfujem i ponekad neki film, ne verujem da mi za to treba da uvek najnoviji software. Nista ne konfigurisem, ne programiram i slicno.
Mozda mi i ne treba DE, vec samo neki windows manager, kao sto je Openbox.
Ne znam da li instalirati BunsenLabs mozda ako je jednostavnije nego debian? Ili cist Debian + neki stabilan DE ili Openbox?
Ali pod broj jedan je stabilnost na duzi rok, da li iz xfce, kde, mate ili openboxa usao u firefox ili chromium potpuno mi je svejedno...
 
Pa pazi,probaj i Kde, definitivno je najbogatiji sto se tice kastomizovanja i opcija i vrlo je lep, a sto se tice potrosnje resursa doveli su ga bas u red,vrlo je stedljiv
 
Razmisljao sam i o toj opciji, ali ne znam koliko mi je debian komplikovan i da li bih znao to sve instalirati i podesiti. Upalim komp udjem u firefox ili chromium, (svejedno mi je koja je verzija frefoxa dal je najnovina ili od pre god ili dve), idem na yt slusam muziku, gledam klipove, surfujem i ponekad neki film, ne verujem da mi za to treba da uvek najnoviji software. Nista ne konfigurisem, ne programiram i slicno.
Mozda mi i ne treba DE, vec samo neki windows manager, kao sto je Openbox.
Ne znam da li instalirati BunsenLabs mozda ako je jednostavnije nego debian? Ili cist Debian + neki stabilan DE ili Openbox?
Ali pod broj jedan je stabilnost na duzi rok, da li iz xfce, kde, mate ili openboxa usao u firefox ili chromium potpuno mi je svejedno...
Ok, ne bi ti bilo lakše. Zbog jednostavnije upotrebe ostani na Mintu i to Xfce. On je em najlakši em sigurno i najpouzdaniji od te trojke. Pusti to što si pročitao negde. Posle nekog vremena uverićeš se da su prazne priče.
 
Pa pazi,probaj i Kde, definitivno je najbogatiji sto se tice kastomizovanja i opcija i vrlo je lep, a sto se tice potrosnje resursa doveli su ga bas u red,vrlo je stedljiv
Ne bavim se kastomizovanjem, a i opcije mi nista ne znace. Ne znam koliko je KDE stabilan, ja bukvalno samo upalim komp i udjem u firefox ili chrome i ponekad neki film rekao sam vec to, tako da ja te prednosti/mane kde vs mate vs xfce vs openbox i ne vidim bas...Samo stabilnost mi je bitna na duze staze.
 
Onda skrati sebi muke, ako hoces mint instaliraj cinnamon i uzivaj.
Btw u danasnje vreme su svi glavni UI stabilni
 
Cimet sam upamtio kroz tri iteracije kao jedino okruženje u kojem mi je reprodukcija videa na preinstaliranom VLC treperila a screenshot ovi svaki drugi put bili doslovno podvrnuti. I ništa nisam mogao u vezi toga do da koristim mpv kad je video u pitanju. Da ne pominjem pucanja okruženja koje nije teško restartovati ali nije lepo ni da se vidi posebno kad butuje u crn ekran...

Menjaju oni dosta Cimet ali ispravka bagova im nije jača strana i neki prioritet.
 
Ne znam kada si ga ppslednji put koristio.
Svakako, glupo je da neko pita ovde sta da koristi kada je neverovatno jednostavno i lako probati svako okruzenje i videti koje ti najvise odgovara,pritom smo sazvakali isto vec 10 puta.
 
Eventualno ako je bio neki problem sa drajverima za grafiku, AMD je jedno vreme imao baš krš drajvere i znalo je da zeza. Meni Cinnamon najviše leži i radi bez problema već jako dugo.
 
Sve tri verzije koje su išle uz Mint 18.1-18.3 clean install svaki put. Nvidia grafika.

Cinnamon je probirljiv po pitanju hardvera isto kao i Plasma i ko se tu ne uklopi sačekaće ga gomila glicheva koji nikako ne idu uz termin "stabilno".
 
Ne znam da li instalirati BunsenLabs mozda ako je jednostavnije nego debian? Ili cist Debian + neki stabilan DE ili Openbox?
Ali pod broj jedan je stabilnost na duzi rok, da li iz xfce, kde, mate ili openboxa usao u firefox ili chromium potpuno mi je svejedno...
Ovo ti ipak nije loša ideja pošto imaju live ISO sa koga je jednostavno i probati i instalirati. Nego mala nepoznanica mi je bila koji video plejer pakuju ali po ovoj recenziji videh da je to VLC, znači ima sve što ti treba a ako treba još nešto dodati, snaćićeš se.

 
Posle nekoliko nedelja koriscenja na laptopu kod keve, generalno korektan sistem, mada nisam nesto preterano odusevljen, dosta je bio bagovit, pa sam morao to sve da peglam, prilicno je bilo posla posla, ali na kraju sada sve funkcionise, tako da može da se sredi, i moram da priznam da stabilno radi. Ima bag oko podešavanja jezika tastature, ali i rešenje. Ako neko bude imao problem s tim, potrebno je instalirati iBus i staviti u startup, zatim obrisati sve jezike sem jednog i ponovo dodati (možda i 2x).

Ostalo što sam radio je sve vezano konkretno za ovaj laptop.
 

Prilozi

  • Снимак екрана из „2021-02-19 19-39-56“.png
    Снимак екрана из „2021-02-19 19-39-56“.png
    1.4 MB · Pregleda: 20
Mnogi hvale Elementary, ja sam ga nekako uvek zaobilazio,bas mi je neinteresantan, mozda i gresim. Uvek sam menjao 3-4 distroa, Manjaro, mint, pop os, ubuntu
 
Ja vidim sad pricate ovde o stabilnosti, nisam znao da je to faktor... Ja instalirao Cinamon jer sam skontao da je to kao "default" verzija... Meni se svidja, ako sam shvatio razlika je u interfejsu u odnosu na druge i sto koristi vise resursa u odnosu na druge.
Malo sam pogledao klipove ostale dve verzije i ne svidja mi se ovako na oko jer izgledaju kao lite varijante.

I bas sad kako sam se zainteresovao za Linux i video koliko je to zapravo "lepo" i ugodno okruzenje, krenuo sam da istrazujem ostale i isto mi je zapao za oko Elementary... Ako sam shvatio on vazi za "najlepsi" Linux, koliko vidim uzor mu je macOS.

E sad je moje pitanje, da li su konkretno za Elementary dostupne iste aplikacije kao i za Mint? I drugo pitanje, da li Elementary ima ovako dobru dokumentaciju kao Mint, bukvalno sam odusevljen sto mi je svaki odgovor za nesto u Mintu bio dostupan na jedno kucanje u pretrazivacu, odmah me usmeri ili na forum njihov ili na wiki...
 
Mnogi hvale Elementary, ja sam ga nekako uvek zaobilazio,bas mi je neinteresantan, mozda i gresim. Uvek sam menjao 3-4 distroa, Manjaro, mint, pop os, ubuntu
Ni meni nije zanimljiv, ne bih rekao da ga toliko hvale. Veći je problem što koristi stariju Ubuntu bazu (18.04). Development je isto spor.

Pop_OS (možeš da biraš iso sa nVidia drajverima) ili Linux Mint Cinnamon su odlični za početnike. Manjaro nije ništa stabilniji od vanilla Arch sistema, ako ne znaš da ga održavaš, veća je šansa da nešto pukne (jer nisi ti "gradio" sistem)

Solus je ok distro, ali je spor development i ograničeni su. Mali je community, nisu nešto pouzdani.
 
Nazad
Vrh Dno