Šta je novo?

Koji distro probati?

Hvala, ja vec instalirao preko terminala ClipGrab i mogu reci da radi fino, plus koliko sam video skida i sa drugih sajtova video klipove, ne samo sa yt, znaci fb, vimeo i ostalo
 
Na Manjaro XFCE po default-u dolazi Thunar, dodao sam Dolphin koji mi je nekako pregledniji.
Nakon instalacije qbittorent-a i evo sada jdownloader-a ne dozvoljava mi da dowload folder bude na drugom hdd/ssd već samo na instaliranom flash-u, na kome je OS.
Kada hoću da manipulišem podacima preko Dolphin-a, ne mogu da prebacujem podatke sa flash-a na i sa hdd/ssd, dok preko Thunar-a sve radi kako treba.

Da li Dolphin pravi problem i jdownloader-u i qbittorent-u i kako da rešim problem?
 
Ne znam kakve su dozvole (read/write) na tim tvojim lokacijama, ali ja sam imao sličan problem sa Keybase cloud-om (tj. njihovim KBFS sistemom). Dolphin je prikazivao da nemam dozvolu da kopiram određene fajlove na nekim lokacijama, a Krusader je radio bez problema. Tako da je verovatno neki Dolphin bug. Ali kako ga rešiti, to ne znam
 
Mozda samo root ima dozvole za upis, a recimo mozda tvoj user nema, a ti dolphin startujes kao taj user pa mi je logicno da mozda zbog toga nemas dozvolu. Pokusaj da dolphin startujes iz terminala kao root, ako vidis da normalno radi, onda ti je jasno sta je problem.

Evo nesto sto sam na brzaka nasao na reddit-u, mozda pomogne:
To copy a file, it should be "readable" to you.

In Dolphin, open the origin folder, F4 and run:

ls -n

It will show file properties:

-r--r--r-- 1 0 0 8060 fev 20 18:17 grub.cfg

The two zeros say it is owned by root:root.

The three "r" say that:

Owner (root) can read it

Group (root) can read it.

Other users can read it.

So, I could copy it and paste it to my folder.

If there is no third "r", I couldn't copy it.

The copy is:

-r--r--r-- 1 1000 1000 8060 fev 20 18:17 grub.cfg

1000:1000 says the copy is owned by me and my group.

But all this was done in Dolphin in KDE Neon (Kubuntu based). I cannot say if the things are exactly so in Debian KDE.
 
Ono što dobijam je ovo Screenshot_2020-02-01_15-22-11.png
ništa od toga ne vidim ovde.
qbittorent mi daje mogućnost izbora download foldera i kada počne da skida, krene na par sec i stane a jdownloader uopšte ne da da pristupim drugom drive-u.
 
Poslednja izmena:
Izgleda po slici da ti nisi vlasnik nad direktorijumima. Ajde postavi sliku sa ls -la komandom. Qbitorrent pokreces kao user i nemas dozvolu, tako da samo je potrebno da omogucis sebi dozvole iz root naloga.
 
ovo dobijam

[dentb@dent-pc ~]$ ls -la
total 484
drwx------ 25 dentb dentb 4096 1. феб. у 17:39 .
drwxr-xr-x 3 root root 4096 26. јан. у 15:25 ..
-rw------- 1 dentb dentb 7555 1. феб. у 18:28 .bash_history
-rw-r--r-- 1 dentb dentb 21 19. нов. у 20:40 .bash_logout
-rw-r--r-- 1 dentb dentb 57 19. нов. у 20:40 .bash_profile
-rw-r--r-- 1 dentb dentb 3838 19. нов. у 20:40 .bashrc
drwxr-xr-x 20 dentb dentb 4096 1. феб. у 17:39 .cache
drwxr-xr-x 29 dentb dentb 4096 1. феб. у 18:28 .config
drwx------ 2 dentb dentb 4096 29. јан. у 00:16 .cups
drwxr-xr-x 5 dentb dentb 4096 1. феб. у 18:21 Desktop
-rw-r--r-- 1 dentb dentb 4855 30. окт. 2017. .dir_colors
-rw-r--r-- 1 dentb dentb 43 26. јан. у 17:08 .dmrc
drwxr-xr-x 2 dentb dentb 4096 26. јан. у 15:40 Documents
drwxr-xr-x 3 dentb dentb 4096 1. феб. у 16:05 Downloads
drwxr-xr-x 3 dentb dentb 4096 26. јан. у 21:10 .emerald
drwx------ 3 dentb dentb 4096 26. јан. у 15:40 .gnupg
drwxr-xr-x 3 dentb dentb 4096 29. јан. у 01:29 .hplip
-rw------- 1 dentb dentb 0 26. јан. у 15:40 .ICEauthority
drwxr-xr-x 3 dentb dentb 4096 1. феб. у 03:20 .java
drwxr-xr-x 14 dentb dentb 4096 1. феб. у 13:02 .jd
drwxr-xr-x 3 dentb dentb 4096 26. јан. у 15:40 .local
drwxr-xr-x 2 dentb dentb 4096 29. јан. у 12:20 'Moje skripte'
drwx------ 5 dentb dentb 4096 26. јан. у 15:57 .mozilla
drwxr-xr-x 2 dentb dentb 4096 26. јан. у 15:40 Music
drwxr-xr-x 2 dentb dentb 4096 26. јан. у 15:40 Pictures
-rw-r--r-- 1 dentb dentb 141 5. дец. у 00:28 .profile
drwx------ 2 dentb dentb 4096 28. јан. у 02:53 .psensor
drwxr-xr-x 2 dentb dentb 4096 26. јан. у 15:40 Public
drwxr-xr-x 2 dentb dentb 4096 1. феб. у 03:07 .root
drwxr-xr-x 4 dentb dentb 4096 1. феб. у 02:18 snap
drwxr-xr-x 2 dentb dentb 4096 26. јан. у 15:40 Templates
drwxr-xr-x 38 dentb dentb 4096 26. јан. у 23:33 .themes
drwxr-xr-x 2 dentb dentb 4096 26. јан. у 15:40 Videos
-rw-rw-rw- 1 dentb dentb 167 29. јан. у 00:11 .wget-hsts
-rw------- 1 dentb dentb 52 1. феб. у 17:39 .Xauthority
-rwxr-xr-x 1 dentb dentb 100 30. окт. 2017. .Xclients
-rw-r--r-- 1 dentb dentb 1500 5. дец. у 00:28 .xinitrc
-rw------- 1 dentb dentb 165935 1. феб. у 18:28 .xsession-errors
-rw------- 1 dentb dentb 170763 1. феб. у 18:27 .xsession-errors.old
[dentb@dent-pc ~]$
 
Vidim da "Downloads" dir ima drwxr-xr-x, samo vlasnik ima read write i execute, ostali nemaju write, mozda mu treba i public. Uradi ovako, lociraj se tu gde se nalaze direktorijumi, kao "root" user komanda chmod -R 777 Downloads, time mu dajes dozvolu svima za sve. Ako hoces tacno da znas u cemu je problem, moras da pogledas logove za Qbittorrent u /var/log ili gde vec pise logove.
 
imarkovic@ Hvala, da, tu je bio problem, Dolphin proradio, qbittorent mi je dao pristup drugom hdd-u isto kao i jdownloader.

jdownloader je zapravo jdownloader2 instaliran preko pacman izvor AUR, ali mi ne radi adons za firefox za jdownloader, kako da proradi?
Prvo sam instalirao jdwnloader preko ovog uputstva, instalirao se ali nije hteo da se pokrene pa sam onda instalirao preko pacman-a.

Da li može naps2 da se instalira ?
 
Nisam siguran da naps moze na tom distrou, evo sta je potrebno od paketa:
mono-devel (5.17 or later)
sane-utils
tesseract-ocr for OCR
tesseract-ocr-LANG where LANG is the 3-letter language code (reference)

Ovde je requirements:
https://www.naps2.com/doc-getting-started.html#system-requirements

Evo uputstva za mono: https://www.mono-project.com/download/stable/#download-lin

A JD ne koristim vise (koristio na Win-u). Ako imas FF, trebalo bi da radi sa ovim: https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/download-with-jdownloader/
 
https://nxos.org/#download

Desktop je baziran na Plazmi (inače je Ubuntu fork) ali ima svašta ubačeno dodatno i relativno je lepo (re)dizajnirano. Vidi se uložen trud (mada su ukusi različiti)...
Ono što mi prilično privlači pažnju je "VMetal"!

Ako je neko već imao iskustva sa ovom tehnologijom i još dodatno može da je uporedi sa VBox-om ili VMWare-om - neka napiše nešto a uvek možemo i dodatnu temu da otvorimo, u slučaju da bude interesovanja. :)

:wave:
 
Poslednja izmena:
Ovo je super stvar, ali rekao bih da VMware nema ovu tehnologiju za Windows, a pogotovo VBox, pa ne znam kako bi se moglo uporediti. Vidjao sam ovako nesto samo kod MAC-a, pomocu VMware Fusion-a, jako lepo radi.
 
Taj VMetal je koliko vidim najobicniji GPU Passthrough. Ja sam se pre jedno 3 godine sa tim zezao dobrih mesec dana i nisam uspeo da namestim. Virtuelna masina nije htela da prihvati GPU drajver, kad god se instalira dobijao sam error Code 43 u slucaju Nvidia kartica, a BSOD u slucaju ATI/AMD kartica.
 
Pa upravo u tome je i poneta - da neko napravi out-of-box rešenje koje radi, da mi koji smo se zezali mesec dana i nismo uspeli da namestimo, dobijemo ono što nam treba. Jedino ne znam da li bi radilo sa dve Radeon karte, pošto nemam nameru da menjam nijednu. Ako radi, idem odmah da kupim 6+ core Ryzen :D
 
Taj VMetal je koliko vidim najobicniji GPU Passthrough. Ja sam se pre jedno 3 godine sa tim zezao dobrih mesec dana i nisam uspeo da namestim. Virtuelna masina nije htela da prihvati GPU drajver, kad god se instalira dobijao sam error Code 43 u slucaju Nvidia kartica, a BSOD u slucaju ATI/AMD kartica.


Možda i ovo može biti zanimljivo https://unraid.net/. Ideja je bila da umesto dve mašine (za ženu i mene) uzmemo jednu ali baš moćnu i onda da se virtuališemo do mile volje uz GPU passthrough. Ima par snimaka gde paralelno igraju dve igre na jednoj unRAID mašini i skroz je kul.
 
Poslednja izmena:
Moracu pogledati taj unRAID sta je, nisam se do sada sa njim susretao. A sto se tice VMetal-a, to je jako zanimljiv projekat i nadam se da ce napredovati. Ali postoji tu mnogo vise problema. Ko je ulazio duboko u GPU Passthrough tematiku zna o cemu pricam. IOMMU grupe, problem sa Nvidiom, custom kerneli itd. Moja ploca (B350 Tomahawk) je imala neki problem sa IOMMU grupama. Ustvari nije problem, nego jednostavno uredjaj koji se prosledjuje virtuelnoj masini mora biti u zasebnoj grupi sto kod mene nije bio slucaj pa sam morao da instaliram neki poseban linux kernel koji izoluje taj uredjaj. Medjutim i posle visemesecnog pokusavanja to nikada nije proradilo. Tako da taj VMetal je kako dobra zamisao, ali u kom ce to sve smeru ici vreme ce pokazati. Dok ne nabavim plocu na kojoj taj GPU Passthrough provereno radi drzacu se Dual Boot-a.
 
Bojim se da počinjem da spamujem temu ali do maločas o ovome nisam znao ništa, čak ni da postoji.
Da ga malo isromovišemo, "naše" je: :)
https://septor.sourceforge.io/
 
Poslednja izmena:
Koja je prednost fixed distro-a u poredjenju sa rolling?
Na primer ja sad imam Linux Mint 19 a najnoviji je 19.3 sta to znaci moram brisati i instalirati novi ili u komandi kucati da mi nadogradi? Nekako se mi vise svidja koncept Rolling Distro i deluje mi bolje, manje cimanja, a ko koristi komp za browsing, filmove i muziku to bi trebalo ko podmazano sa ide. Nameracio sam Solus
 
Lts distroi (ubuntu i derivati debian fedora open suse i slicni ) Su dugorocni znaci instaliras podesis i koristis godinama uglavnom isti softver. Dobijas uglavnom sigurnusne updatove.
Roling (arch manjaro open suse tamblwid solus ...) non stop imaju updejte kako sigurnosne tako i najnovijeg softvera i karnela, sto povlaci i rizike sa bagovima i nestabilnijim radom.
Ali ko ima noviji hardver dobija i nove drajveru u paketu . Tako da vagas sta ti vise godi za upotrebu.
 
Koja je prednost fixed distro-a u poredjenju sa rolling?
Na primer ja sad imam Linux Mint 19 a najnoviji je 19.3 sta to znaci moram brisati i instalirati novi ili u komandi kucati da mi nadogradi? Nekako se mi vise svidja koncept Rolling Distro i deluje mi bolje, manje cimanja, a ko koristi komp za browsing, filmove i muziku to bi trebalo ko podmazano sa ide. Nameracio sam Solus
Mint ti odradi komplet upgrade, pogledaj na sajtu, dobiješ i novi kernel i sve što mu pripada.


Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Imamo zanimljivu situaciju - ne samo da je ArcoLinux znatno napredovao poslednjih nekoliko meseci (proširili su tim developera i testera) već su se rodili i "spinovi" odnosno "custom build"-ovi zasnovani na Arco-u (koji je u stvari Arch, jel te :) ).
Ima na ovoj stranici osnovni info:
https://arcolinux.info/arcolinux-spinoffs/
a na YT kananu Erik Dubois-a nekoliko korisnih videa.

Pored svega toga, Salient OS rapidno napreduje i ako ga tehnički održava samo 1 čovek.

Između svih gore pomenutih kao i Calamares-a došlo je do saradnje / kolaboracije u proteklih mesec-dva tako da se nadamo da će ova situacija postati sve uzbudljivija iz meseca u mesec.

Nadam se da vas ne smaram, samo širim info jer mi je drago da vidim da se "zajednica" ujedinjuje na ovaj način.

:wave:

BTW, da li bi možda voleli da viđate vesti iz Linux sveta na Srpskom jeziku? Onako zvanično, možda čak i na samom benchmark sajtu?
 
Ja bih voleo kada bi se (relativno) mala domaća Linux zajednica udružila, pa napravila ozbiljan portal za domaće korisnike, na srpskom jeziku. Lugons je dosta dugo radio odličan posao, ali su malo usporili u poslednje vreme. Tako da bi bilo lepo kada bi im se pridružilo još dobrovoljaca
https://libre.lugons.org/

na temu:
Odlučio sam da detaljno testiram Tumbleweed u VBox-u. Ako sve bude kako treba, biće mi primarni OS
 
Lepo, prija ocima ovaj dock, je l` to Plank uz jos neki dodatak ili nesto drugo..?
 
Plank, transparent pozadina.
Mislim da je ovo najlepše našminkani XFCE koji sam do sada probao.
Uložili su neki trud u estetiku, ikonice imaju i svoje ali mi se npr ne sviđa što kada se pokrene nešto iz dock-a (Plank-a) a radi se o nekoj njihovoj custom ikoni = ne zasvetli signalizacija ispod te ikone već otvori novu sa originalnom aplikacijom. Tako faktički dupla aplikacije u dock-u, šteta... meni to kvari utisak. Oni su probali to da sakriju tako što se ne dozvoljava pokazivanje onih koje već nisu zakaćene za Plank ali onda "jedini" način da dođeš do te aplikacije je da je juriš sa Alt-Tab.
Takođe, ne sviđa mi se broj paketa koji je instaliran po defaultu. Npr kada instaliraš Arch preko AnArchy instaler-a, dobiješ OS sa 600-700 paketa. Ovde ih imaš 3000 u startu!

Kada bi u neko skorije vreme izbacili neku ovako našminkanu minimalnu instalaciju baziranu na 18.04.4 + repo sa svim onim njihovim aplikacijama = napravili bi pun pogodak. (a.k.a. "Šta je babi milo, to joj se i snilo")
 
Poslednja izmena:
Ako sam instalirao Linux Mint i pregazio ceo Win7, znaci formatiran disk pa instaliran Mint, kako sad da uz Mint ubacim Win10, dual boot? Malo bih peglao i neke igre sad haha
 
Nikako.
Ne koristim dual boot godinama vec. Ali koliko se secam ako hoces dual boot. Prvo moras da instaliras win pa onda neki linux distro.
 
@sapra, mozda ako imas drugi slobodan hdd/ssd, bocnes njega i instaliras Win (dok je otkacen ovaj na kome je Mint), zatim bocnes oba diska i pristupas sistemima po principu quickboot opcije. Po meni uvek najbolja varijanta.
 
Nazad
Vrh Dno