Šta je novo?

Koji distro probati?

Pitanje: radi li TeamViewer out of the box (znaci bez cackanja bilo cega) i ima li ga u repoima na Archu ili ga instaliram po skidanju sa zvanicnog sajta?
 
Teamviewer nije u zvaničnim repoima Archa ali ga, naravno, ima u AUR.

Sent from my AC2003 using Tapatalk
 
Opcija mi je jedino TeamViewer jer ga moja firma koristi a desava mi se da moram da "skocim" i na 20-30 razlicitih kompjutera nedeljno. Na Ubuntu i derivatima kao i Fedori TV radi bez cackanja, na Mageia-i, ROSI itd nece bez prckanja, na PClinuxOS je u zvanicnom repou i radi odmah...Ako je u AUR trebalo bi da radi cim se instalira.
 
iskreno za spijunski teamviewer ja ranujem vbox sa ubuntuom xD
 
Pitanje: radi li TeamViewer out of the box (znaci bez cackanja bilo cega)

Ako ga instaliras kao sudo, radi bez čačkanja, ali ti nebi to preporučio ako ti je privatnost bitna stavka. Ako ga instaliraš kao običan user, onda će ti prikikom pokretanja tražiti da u konzoli sa systemctl startuješ teamviewer servis. I tako moraš pre svakog pokretanja. To naravno možeš zaobići ako naporaviš skriptu.

i ima li ga u repoima na Archu ili ga instaliram po skidanju sa zvanicnog sajta?

Nema ga u oficijelnom repou, ali ga ima u AUR-u.
 
Da li negde na netu postoji pregled datuma izlaska svih linux distribucija iz perioda od 2003.do 2007.? Pretrazivao sam ali nisam uspeo da nadjem na jednom mestu sve.
Trebalo bi u narednom periodu dobijem par starih laptopova iz tog perioda pa bih da ih osposobim za neki umereni rad nista specijalno office,net, za ucenje. Racunari bi trebali da imaju od 1 do 2 Ghz radni takt i oko 1Gb memorije. Ideja nam je da ih osposobimo i podelimo klincima koji nemaju kompove zbog ucenja. Ili imate ideju koji distro isprobati? Cini mi se da je ubuntu najlakse za koriscenje i postavljanje u rad.
 
Pogledaj Zorin OS, Windows look alike, a ima i lite verziju za stare mašine. Meni OK šljaka na više od decenije starom laptopu.
 
Hvala vam, videcu kako budu stizali laptopovi tj.kada stigne prvih par laptopova kada vidim sta imaju od hardvera javljam sta sam smislio a i naravno utiske :)
Superstar, mislim da su relativno mali (1.-3.razred OS) za Arch mada ko zna jednog dana.
 
Nadji lubuntu 16.04 x86 ili Pepermint 7 ili 8 x 86
 
Mozda mozes za prvo vreme, da vidis kako radi, da stavis na USB neki Live, PartedMagic ili Knoppix ili neki drugi. Samo da nije KDE ili drugi zahtevan.
 
Prva 4 komada su opremljenja sa AntiXom i klincima se svidja, juce bio prvi dan "skole" :) Hvala vam svima jos jedanput na sugestijama. Videcu da i ostale stiglo ih 17 :) opremim i sredim do ponedeljka.
 
Pozdrav ekipa, zanima me da li je neko imao iskustva sa LXQT okruzenjem ? I kakav je u poredjenju sa XFCE, KDE, MATE?
Koliko je laksi u odnosu na ove i kakva je stabilnost?
 
LXQT je naslednik LXDE.
Imam ga na virtuelnoj masini i meni je dobar jer volim minimalizam.
Nazalost, nema vise Debian maintainera pa nema jos uvek novijih verzija.
 
pa sta znam laksi je KDE sigurno 20gr, od XFCE i MATE bar 5gr xD
Ja furam openbox + tin2 + rofi po meni top kombinacija
 
Proslo je jedno dve godine od mog prelaska sa Windowsa na Linux. I malo bih obrazlozio, kako je sve proteklo, zbog novih korisnika koji bi mozda probali Linux.
Pre svega Win10 zderac rama i totalna konfuzija kako iskljuciti win update i firewall(posle sam video da za to postoje programcici ali nisam hteo da ih cackam vec sam se iznervira i odlucio da necu da se bakcem sa tim), programi koji kad se istaliraju uvek ubace neki glup toolbar ili nesto slicno za chrome ili firefox, moras otvoriti cetvoro ociju da ti to ne ponude i da otkacis da neces, a nekad se jednostavno zafrknes, sistem zakuca sa malo vise tabova u browseru i mozda jos nesto ali ovo je bilo presudno.
Presao sam kao pocetnik na Linux Mint, i osecao sam se u drustvu kao poptuni underground lik i to mi je prijalo cak haha, jer kao jedini ja koristim Linux. Posle se covek navuce i kako krene da upoznaje taj svet, izlozi ga taj underground fazon, pa nece vise da koristi Linux Mint jer to pretezno svi Linux pocetnici koriste i jako je popularan, onda krece bezanje u neki jos jaci underground i testiranje Mx Linux-a, Alt Linuxa, Rosa Linuxa, Manjara, Solusa, Zorina, AntiXa, Kali Linuxa, LXLE, BunsenLabsa i mozda jos neki.
Posle kad sve saberem, vidim da sam malo otisao u krajnost, testiram i koristim sisteme koji imaju sajt kao da ga je pravilo neko dete od 10-15godina, na twitteru imaju 800-900 pratilaca, na redditu prati 500-600 ljudi, na fb 1000 lajkova, na zvanicnom forumu 5000-6000 registrovanih ljudi i manje a jako malo aktivnih. Onda se pitam sta ce meni to, jer kako se kaze za dobrim konjem se dize prasina, a ovi sistemi su matori po 10god a imaju jako malu bazu pratilaca i korisnika uopste, znaci tom cistom logikom nije sistem za ozbiljno koriscenje. Mislim da se svakom ovo desilo i treba realno razmisliti, a to je da imamo samo ove distribucije i ostalo ne treba ni probati uopste. Ko ima vremena i hoce da se zeza samo napred, a ko nema ovo je lista (neki nisu za kucno koriscenje):

LINUX MINT, UBUNTU, DEBIAN, FEDORA, OPENSUSE, ARCH, CENTOS,GENTOO

Ovo je moje zapazanje do sad i ove distribuciju su uspele da dignu kolko tolku prasinu, ostale je smesno.
To sto je MxLinux prvi na distrowatchu nista ne znaci, i ne treba da vas to zavarava, jer bedan im je sajt, bedan broj ljudi na forumu, redditu, twitteru, facebook-u. Ovo je neko moje misljenje po cistoj logici i dosadasnjem iskustvu, nisam hteo nikog da uvredim a i mislim da bi ovo moglo pomoci novim korisnicima.
 
Poslednja izmena:
Slazem se sa tobom, lepo je sto si izneo svoje utiske, samo ovo je malo predugacka lista za nekog kucnog korisnika koji trazi preporuku. Ja bih tu samo izdvojio "Linux Mint" i dovidjenja. Ostalo ako dalje idemo je individualno.
Svako ko se zainteresuje da malo vise istrazi, naici ce na sve ostale navedene (skoro, pa cak mozda i Gentoo, sto da ne).

PS Windows vs Linux nije za poredjenje sto se tice memorije i ostalog, ali svakako 10 dosta konzumira memoriju, jeste, nije dovoljno 4Gb, ali malkice preuvelicavas, tih malo vise tabova, ako mislis na ~80 tabova u FF-u, onda se slazem :). Probaj recimo Chromium+The great suspender ako ti tabovi zderu memoriju. A na Linuxu otvori u FF-u isto toliko pa gledaj gde ces :)
 
Ja bi uz taj Linux Mint (koji se meni subjektivno ne sviđa) dodao i Elementary OS za "početnike" na Linuxu. Poznajem dvojicu penzionera koji su se sa izuzetnom lakoćom snašli na Elementary OS-u. Jedan je mašinac (avio-mehaničar), drugi ekonomista (Libre Office mu je jednostavniji za korišćenje od MS Excel-a npr), ako to išta znači.
 
Ja Zorin Lite instaliram korisnicima kojima je potreban većinom samo Chrome :)

Zbog posla moram Ubuntu ili neki njegov derivat, pa sam se navikao na Kubuntu i lepo ga utegao u poslednjih godinu dana, mada imam Pop OS na virtuelnoj mašini i radi lepo njihov auto tiling.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja bi uz taj Linux Mint (koji se meni subjektivno ne sviđa) dodao i Elementary OS za "početnike" na Linuxu. Poznajem dvojicu penzionera koji su se sa izuzetnom lakoćom snašli na Elementary OS-u. Jedan je mašinac (avio-mehaničar), drugi ekonomista (Libre Office mu je jednostavniji za korišćenje od MS Excel-a npr), ako to išta znači.
Da,instaliras pocetniku elementaru a on se pogubi jer nema minimize button

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Još jedan glas za ElementaryOS. A minimize se rešava ovako.
 
Da, elementaryOS je fantasticno jednostavan i lepog izgleda, bas sam ga danas instalirao na jednom asus laptopu, za 10min., fantasticno radi i ovo za minimize se lako dodaje, mada je ok i bez toga.
 
*mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*no je da nemas minimize dugme, no dobro, neka nema ni back dugme pa mi to ne smeta.
Za pocetnike ja uvek preporucim Mint, cak smo i skoro implementirali na servere u domacim firmama, a nadam se da cemo ih jos vise ove godine. Tako da i prodavci su naviknuti na Gnome2/Mate a sada i Cimet.
 
Nazad
Vrh Dno