Šta je novo?

Koji distro probati?

mozda malo glupavo pitanje i verovatno mogu proguglati po netu odg ali me interesuje da li je neko probao da instalira neki distro na microSD i da ga iz slota pokrece na laptopu i koji je distro najbolji za to ?

Ja sam bas davno davno na svom netbook-u koristio Puppy Linux sa SD kartice od 256MB. Tada je radio korektno.
 
Ljudi kako rjesavate ms office u linuxu? Probao i wine, i playonlinux, ali ne ide. Instalacija je isla ok na windowsu, neznam jeli pametnije možda naći neku drugu.
Bilo koja od 2007 ce mi koristiti, a probao 2007,2016.

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk

Ima u Manjaro linuxu MS Office sa oblaka, ne vidim zasto ti treba kad Libreoffice ima u sebi save u win format za odredjene verzije M$ Office. Ja nosim kod lekarke na institut neke tabele pravljene u Libreoffice samo save u win format i ladno ih cita i analizira.
 
Da, najbolja opcija za 100% kompatibilinost jeste office online (na bilo kom sistemu). Što se desktop editora tiče, mislim da je tu Onlyoffice najviše odmakao. Mada, iz mog iskustva je najbolje držati se istog softvera na svim platformama, ako je moguće. Skoro sam nešto testirao sa Libreoffice, Onlyoffice, MS Office i MS Office Online i uvek bude nekih razlika. Bez obzira na format koji se koristi

Kad je u pitanju instalacija OS-a na SD karticu ili USB, ne bi se trebalo baviti time bez preke potrebe. Performanse su baš loše
 
Ma znam za Libre i sve to, nego meni bi bas trebao Ms Office, ima nekih kompleksnijih tabela u exelu, koje mi ne čita kako treba Libre. Ponekad bi se Office koristio, pa me zanima dali kod nekoga radi offline desktop verzija glatko, i ako da kako ste uspjeli je pokrenuti. Nebih isao preko virtualbox, jedino ako bas ne imao nekog drugog izbora.

Za online ms office moram imati onu pretplatu 365?

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
 
Kubuntu 18.04.3 LTS je konacno za preporuku. Trebalo je samo tri velika reviziona apdejta da ga dovedu u red :) Naravoucenije, apgrejd kod Kubuntua sa LTS verzije na novu raditi tek (minimum) godinu dana posto je izasla nova lts verzija.
 
Ja ga koristim već duže vreme. Nemam (većih) problema, ali nešto mi ne leži Ubuntu + KDE kombinacija. Tako da kad kupim novi SSD, vraćam se na openSUSE (+KDE). Ali verovatno Tumbleweed, a ne Leap :d A disk gde mi je sad Kubuntu ću pregaziti LTS verzijom Ubuntu-a
 
Ma znam za Libre i sve to, nego meni bi bas trebao Ms Office, ima nekih kompleksnijih tabela u exelu, koje mi ne čita kako treba Libre. Ponekad bi se Office koristio, pa me zanima dali kod nekoga radi offline desktop verzija glatko, i ako da kako ste uspjeli je pokrenuti. Nebih isao preko virtualbox, jedino ako bas ne imao nekog drugog izbora.

Za online ms office moram imati onu pretplatu 365?

Sent from my Pixel 2 using Tapatalk

Ja mislim da mozes i sa Google Spreadshets ili kako se zove onaj google online office, ako te ne radi onda ili wine ili Vbox
 
Ne treba preplata za Office online, samo Microsoft nalog. Ako se već koriste web varijante, onda nema smisla koristiti ništa drugo osim MS office online (ako je kompatibilnost na prvom mestu)
 
Jok za sada,mada nemam nesto zelje trenutno. Pretpostavljam da ce biti malo bolji kako odmakne. Za sada je i Centos8 surov,recimo nema tomketa,appstream nema nesto aplikacija(doduse ni RHEL 8 nema takodje),ali pretpostavljam da ce za jedno godinu dana biti to upeglano.
 
Не. Генерално увек неки проблеми, па се CentOs не задржи дуго на мојој машини. Нисам хтео да експериментишем.

Жао ми је што нису мало "упеглали" Ubuntu. Средили су неке препотопске багове, али наравно дошли су и нови.
Имам утисак да су драјвери за wifi перфектни, осети се да је пинг некако мањи и све ми иде некако флуидније. Штета што се процесор греје више него иначе.
За сад се показао добар MX, стабилан и заиста добар, још је и без systemd-a, што ми се допада.
Много је стабилнији и бољи од Devuana.
 
Poslednja izmena:
@Diamond, koji su to problemi sa kojima si se susretao, npr.? Nije mi bas omiljena distribucija, ali svakako moram da radim sa njim svakog dana i moram da priznam da je kod verzije 7 sve stabilno, doduse retko sam radio u okruzenju, ali ni tu se nisam susretao sa nekim problemima koji nisu mogli da se rese.

Pre par dana sam instalirao da probam verziju 8 na VMware WS-u, ono sto mi je bilo interesantno je sto uz nju ide NGINX, a ne Apache, glavno sta me zanimalo. Jos uvek nema repozitorijuma za aplikacije, nego mora da se improvizuje i napravi lokalni repo sa DVD-a kao source, ima snimak na Youtube-u, kada se namesti, radi. Za podizanje osnovnih stvari za webserver nije bilo nikakvih problema sem tog repozitorijuma, koji sada radi, ali verzija zvanicno nije ni pustena, kao sto napisa kolega, trebace vremena dok se to ispegla. Podizao sam MariaDB, php 7.3, uz NGINX (zaboravih verziju), Vim, Fish itd.
 
Поједине апликације имају много мали фонт.
Када повећам фонт, повећа се фонт од свих апликација, али остане 1-2 апликације као да нисам ништа ни дирао. То ми се раније дешавало на другим дистрибуцијама. Али неке имају могућност да се то среди.
Не очекујем да све мултимедијалне апликације раде перфектно, на пример, али неки багови баш сметају. Не сећам се сада, дуже време је нисам инсталирао, волео бих да пробам, међутим дистро који ми не нуди "чисту" инсталацију већ само да скинем 2 гига ΙSO image, ми просто не улива поверење везано за стабилност.
 
Poslednja izmena:
Jel uspeo neko da podesi AMD i Nvidiu na bilo kojoj distribuciji da rade zajedno i da mogu da se overklokuju (ako izuzmemo SMOS i slicno) ? Najbolje sto sam postigao je da klokujem amd a nvidia na def, i do toga sam dosao paklenim putem.
 
Screenshot from 2019-10-29 23-35-11.pngScreenshot from 2019-10-29 23-35-32.png

Koristim Chromium na Linux Mintu i ovo mi se pojavljuje vec par dana, kao da mi je Chromium zastareo i udjem u tu opciju, prebaci me na ovaj link sto sam napisao, odradim instalaciju i opet isto ?
Koji fazon ?
Screenshot from 2019-10-29 23-39-21.png

Dobije i ovu opciju uradim Relaunch i opet isto
 
Ja glasam za suse Leap 15.1
Inace da li postoji softver kojim se moze kontorlisati ventovi na AMD Radeonima?
Na nvidii je bilo kada se inst driver dobije se i to.
 
Poslednja izmena:
Koristio sam Budgie skoro godinu dugo kao main distro.
Ali sam se ipak vratio na cimet.
Sad razmisljam da isprobam novi gnome.

Ako mogu da pitam: šta te je odvojilo od Budie-a? Naročito me kopka jer si se vratio na nešto što si već koristio a ne da kažemo znatiželja pa si probao nešto treće... :)

Meni Budgie najbolje leži, ima par bagova (sa Plank-om) ali mogu da vidim npr Windows 10 korisnike - što one "power user" tako isto i početnike - kako mogu lako da se adaptiraju na Budgie. Mislim da je dovoljno elegantan a i ovo što sam spomenuo bi mogao da bude veliki plus!
 
Probaj da uradis update iz terminala. Update celog sistema.

Kako se to radi, nisam bas iskusan u tome, evo kako mi izadje na chromiumu ali kad idem relaunch radi normalno i onda se to opet pojavi i opet trazi update i sve u krug ide, i tako svakog dana kao da ne uradi taj update kako treba Screenshot from 2019-11-05 00-38-31.png
 
Resio da pregazim mint sa Pop os-om. Istalacija prodje odlicno lai nakon restarta dobijam poruku non-system disk error. Sta mi je ciniti?
Mint je jedini os na laptopu bio.
 
1.Zanima me ako to uradim da li ce mi se obrisati istorija na Chromiumu i da li ce se obrisati i bookmarks?? Ili sve ostaje kao pre samo ce nadograditi verziju, kako bi i trebalo biti, jos sam zelen korisnik Linuxa pa ne znam bas kako sve ide

2. Primetio sam da na update manageru vec nedelju i vise dana nemam ni jedan update, da li to znaci da je ovaj moj trenutni Linux Mint zastario ? mada gledam trenutno imam Linux Mint 19.1 Cinnamon verziju, koja bi trebala raditi do 2023 godine
 
Ububtu Budgie 19.04 (Disco Dingo) - nije mnogo šareno za jednog početnika? :)
Uz EndavourOS, ArcoLinuxD, Anarchy u KDE neon - nešto najbolje od Linuxa što sam do sada probao.
Još uvek ne mogu da se odličim šta da ostavim za "dejli drajver" a Budgie desktop mi je baš dobro legao...
Kao jedan od developer-a drago mi je da ti se svideo :D Ako imas nekih pitanja tu sam @SuperStarr.
 
Vidim da @SuperStarr hvali Endeavour. Upravo se i sam spremam da ga isprobam, iz radoznalosti. Arch installera nikad dosta. Dodatni razlog je što već pola godine nemam nijedan GNU/Linux instaliran.
 
Zasto je sada moderno da se izbacuje "software and updates" iz settings-a?
Instalirao Pop os i ta opcija ne postoji. Ranije sam kao covek mogao da udjem i da odaberem drajver za grafiku koji mi odgovara. Sada je to nemoguce.
 
Imaš u meniju aplikaciju Software & Updates i u njemu tab Additional drivers, valjda. Barem je tako u Ubuntu.
 
Probacu,sinoc sam instalirao drajver i posle restarta samo crn ekran.
 
Ako mogu da pitam: šta te je odvojilo od Budie-a? Naročito me kopka jer si se vratio na nešto što si već koristio a ne da kažemo znatiželja pa si probao nešto treće... :)

Meni Budgie najbolje leži, ima par bagova (sa Plank-om) ali mogu da vidim npr Windows 10 korisnike - što one "power user" tako isto i početnike - kako mogu lako da se adaptiraju na Budgie. Mislim da je dovoljno elegantan a i ovo što sam spomenuo bi mogao da bude veliki plus!

Cinnamon je mnogo fleksibilnije okruženje. Nekome bitno, nekome ne.
 
Nazad
Vrh Dno