Šta je novo?

Koji distro probati?

Alea Iacta Est!

Butujem na Dell laptopu koji ne vidi lepo grubx64.efi drajver pa sam ga rucno naveo na isti i radi kao doxa

Kako da mu namestim stampac da radi?
Kyocera fs-1040 kojoj sistem sam nadje drajver i instalira kao ok printer. Medjutim nece da medne da stampa :(

Poslato sa Galaxy A40 putem Tapatalka
 
Alea Iacta Est!

Butujem na Dell laptopu koji ne vidi lepo grubx64.efi drajver pa sam ga rucno naveo na isti i radi kao doxa

Kako da mu namestim stampac da radi?
Kyocera fs-1040 kojoj sistem sam nadje drajver i instalira kao ok printer. Medjutim nece da medne da stampa :(

Poslato sa Galaxy A40 putem Tapatalka
Imao sam slican problem sa drugim stampacem. Idi na localhost:631 cups admin deo. Obrisi stampac i dodaj ga na ruke. Desavalo mi se da je cups sam nalazio, instalirao ali kada se stampac upali on doda jos jedan isti :D

Sent from my POCO F1 using Tapatalk
 
Са штампачима су почели да брљају, бар овај Арчи више не уме да дода штампач, а пошто на осталим ОС ради, а ја ретко штампам, не тражим решење. :( Зашто да упросте кад могу да закомпликују??
 
Kao što je kod mene na linux mintu problem sa štampačem. On ga vidi ,a kada ga uključim da radi javi da je uradio sve ,ali nije ništa štampao.
 
Hvala na savetima. Probaću, pa ako nešto uspem, javljam obavezno.
By the way, štampač koristi mad wife jer joj treba za školu... Meni ne treba uopšte ali, nervozna žena/problem u kući :d
 
Гидра в тор

Два часа назад мониторил материалы сети интернет, случайно к своему удивлению открыл познавательный вебсайт. Вот гляньте: гидра зеркала . Для моих близких вышеуказанный веб-сайт оказался довольно привлекательным. Всего хорошего!
 
Vidim da niko nije probao, Salix? Baziran je 100% na Slackware-u 14.2, ne znam zasto svi beze ko djavo od krsta od ovog fenomenalnog sistema, ali mene odusevljava sve vise. Ne znam ni za jedan distro da se ovako jednostavno instalira, u 3 koraka. Nudi FULL, basic with GUI i minimal non-GUI instalacije. Ima XFCE po default-u i radi veoma odzivno, brzo. Dodatni paketi se lako instaliraju pomocu slapt-get opcije, ostale stvarcice su isto jako zgodne. Moj izbor br.1 za desktop/laptop, jer pronalazi hw vise nego odlicno.
 
Svrha OS-a je da aplikativni softver bude dostupan na njemu i da radi bez problema. Kome su dovoljni Firefox, VLC, Libreoffice i Skype, ima veliki izbor. Kome treba još gomila drugih programa, i nema baš mnogo izbora
 
Ја то одувек понављам, линух је оперативни систем и намена му је да на њему раде програми који су ми/нам потребни. Прво сам месецима испробавао све, тражио алтернативе windows програмима на које сам пре тога навикао и направио избор. Онда сам пробао редом дистрибуције и већина би отпадала зато што неки програм од изабраних није радио или је било прекомпликовано, понекад и скоро немогуће, да се инсталира. Дуго сам користио Кубунту (КДЕ је био избор због луксуза који је пружао) а онда открио Арчија чији AUR решава 99% поменутих проблематичних инсталација. Све што не иде редовно или је код других било компликовано, Арчи (и наравно сви клонови) то ради у 2-3 клика. Мени довољно.

Све у свему, нисам нашао неку предност осталих дистрибуција због које бих померио у други план ту лаку инсталацију програма.

За оне који неће ручну тј званичну инсталацију Арчија обично препоручим Манџара мада мени Хелмутова скрипта ради посао и Арчи се инсталира брзо и лако.
 
Ok, slazem se apsolutno, ali ne slazem se ukoliko je potrebno da se koristi emulator za Windows programe, jeste li na to mislili? Ili ste mislili generalno na kompatibilnost? Koja je to gomila programa, konkretno? Gomila ostalih programa je svakako ukljucena, ukupno je oko 5-6Gb zauzeto kada se instalira full Salix...

S druge strane, tacno je da Slackware ima smanjen broj paketa u odnosu na ostale popularne distribucije, kao SuSE, Ubuntu, gde je dosta stvari out of the box.. Ali Arch? Nije bas user-friendly i treba saradnje. Ali cak i kod njih ne vidim resenje, ako neko hoce da koristi AutoCAD ili slicne programe. Emulacija po meni nije resenje, niti garancija, niti moze da se ocekuje tako nesto od Linuxa, zar ne?
 
Npr. Draftsight traži vlasničke drajvere, a za AMD su zvanično podržani samo Ubuntu, CentOS, RHEL i SLED. Ja koristim još gomilu drugih za koje nisam siguran da rade na tim one-man distribucijama (Wire, Keybase, Tresorit, Spyder, Eric, Octave, Cherrytree, Virtualbox, Anydesk, Turtl, Goldendict, Qucs...)
 
Ok, onda shvatam. Od tih programa jedino sam instalirao i radio sa Virtualbox-om, on je radio odlicno, kao verovatno i na svakom Linuxu. Za ostalo navedeno nemam iskustva da bih pisao.
 
Dobra stvar je što se sve više programa pakuje u standardne formate (Appimage, Flatpak, Snap). Loša je što iz mog iskustva jedino Appimage radi kako treba, snap tu i tamo, flatpak u Plazmi po pravilu ne liči ni na šta. I što najbolja funkcija linuxa (softver iz repoa) gubi smisao.
 
Poslednja izmena:
Najbolja funkcija linuxa trenutno je PPA, sve na OSu klot,a povlacis samo ono sto ti treba.
 
Док сам користио *убунту, инсталације су биле или из званичне понуде или сам додавао PPA или скидао потребан .deb фајл. Сада на Арчију AUR ради много лакше. Хоћу неки програм, покренем инсталацију и он све сам одради, нађе, препакује, спреми ... ја само потврђујем где је потребно. За *убунту сам имао десетак .deb инсталација и отприлике толико PPA за неке програме. За AUR не морам да имам ништа. А још лакше ако користим неки GUI који му приступа, онда ни име не морам да знам.
Ко није пробао, не зна о чему се ради.
 
@calexx,

Samo sam podsetio da je ppa za Ubuntu i njegove klonove. Razlika je ogromna kod upotrebe PPA i AUR-a, AUR je sastavni deo i kao sto kazes sam potrazis prog i ako ga nema u redovnim repoima pogledas u AUR i klik i sve samo odradi.
 
Ali zato ako s*ebes sistem zbog nekog paketa iz AURa main devs kazu da ne preporucuju koriscenje istog i da sve sto se tako desi je krivica korisnika (bar sam necije iskustvo tako procitao). Ja dosad nisam unistio arch sa aur om mada i ne instaliram sve i svasta
 
Ali zato ako s*ebes sistem zbog nekog paketa iz AURa main devs kazu da ne preporucuju koriscenje istog i da sve sto se tako desi je krivica korisnika (bar sam necije iskustvo tako procitao). Ja dosad nisam unistio arch sa aur om mada i ne instaliram sve i svasta

Isto stoji i za PPA :D
 
Писао сам да инсталирам неке програме, односи се на оне које сам испробао и решио на *убунту преко PPA или .deb варијанте, то се често у не-убунту линухима тешко решава и ту AUR покаже своје. Не инсталирам неке леве програме и неке који ми нису потребни, не лепим се на празна обећања па се све своди на само лакшу инсталацију уобичајених програма.
Наравно да ће они које раде на Арчију да се ограде од осталих, мени се ту и тамо деси да се пројекат запусти, да се не ажурира правовремено па нешто не прође али ништа од тога неће да ми упропасти систем. Нарочито зато што непроверено пробам на резервним инсталацијама.
 
AUR je dobar dok radi,kad ne radi onda dovidjenja. Meni je Arch realno uzasan,sve ostale RR distro su bolje,ali dobro.
 
Није баш тако црно. Ево конкретно, појавио се апдејт за фубар али је зврк што је у AUR-у верзија 1.4.4-1 док на фубар сајту постоји 1.4.5 па апдејт проба да скине прву, ње нема и крај. Пробао сам да променим у детаљима али онда не пролази sha256sums и опет не пролази а тај податак нешто не налазим. Врло ускоро ће онај ко ради фубар да промени па ће да се инсталира новија верзија а тих неколико сати или дана ћу да преживим некако.

Како то AUR не ради?

апдејт: ово што сам написао се односило на старију инсталацију која није неко време апдејтована и на њој је био foobar 1.4.3 и по реду је требало да буде апдејтован на 1.4.4 али тада нисам урадио а сада је мало теже. На овој инсталацији коју редовно ажурирам је 1.4.4 и није се појавила порука за апдејт, појавиће се када аутори спреме 1.4.5 за AUR. Наравоученије ... ажурирати редовно јер нека пауза може да доведе до грешака.

Иначе ја нисам изабрао Арчија јер је RR, чак бих више волео да није па да постоји употребљива верзија са KDE4, код њега ми значе други детаљи ... као AUR. Све остало је исто, линух је линух, осим у ситницама. :)
 
AUR je dobar dok radi,kad ne radi onda dovidjenja.
Ne kapiram sta ti to znaci dok radi. Meni uvek radi dok konkreti program autor odrzava. Ako instalacija ne uspe procedura to javi i ako hoces akas se ili kazes dovidjenja. Ista situacija sa PPA, dok ga autor odrzava ima programa, posle moz se slikas. Ista sitacija sa celim linuxom, dok autori odrzavaju program radi, kad im dosadi, cao nema vise.
Ako RR distro azuriras jednom godisnje normalno je da nee ni normalno azuriranje raditi ok a kamoli iz AUR-a....
 
PPA mnogo vise odrzavaju nego AUR.
 
PPA mnogo vise odrzavaju nego AUR.
Ono sto ja koristim od programa uvek je u isto vreme u PPA i AUR-u a mnogo vise programa imam iz AUR-a nego iz PPA. Plus kad poredis AUR i PPA i pogledas AUR stranicu za neki prog a izvor mu je .deb normalno je da ce pre da se pojavi u origialu pa onda u AUR-u. U PPA dobijes spremljen .deb program a AUR kompajlira program.
 
Ti uvek u Debu mozes da skines source pa da kompajliras,ne vidim poentu,osim ako ne koristis ozbiljne optimizacije. zato je void bolji od njih,imas sve u binary,ali mozes i source da skines ako hoces nesto dodatno da radis.
 
Izasla je i Mageia 7, koga interesuje.....
Odlicna....
 
Ti uvek u Debu mozes da skines source pa da kompajliras,ne vidim poentu,osim ako ne koristis ozbiljne optimizacije. zato je void bolji od njih,imas sve u binary,ali mozes i source da skines ako hoces nesto dodatno da radis.

Koja je poenta? Zar glavni adut linux nije da imas uvek dostupan source? Tako je bilo da li je i dalje tako? Imas i Calculate (Ruski Gentoo) isto sve binarni paketi a moze i sources i sam da kompajliras i optimizujes. Navodis source kao da to nije bilo i trebalo je da ostane glavni adut. Ja cu ti navesti adut kod layman repozitorijuma koji su nesto kao ppa ili Aur, ako nesto nije ok nadjem na zugaina org adresu tog koji pravi i odrzava te repozitorijume, copy/paste gresku i sutra je sve vec sredjeno bez ikakvih registracija, pitanja, potpitanja. Za ono sto Gentoo i Calculate odrzava tu je vec ubi boze, snadji se sam, developer Calculate pita mene dal Gentoo i Calculate podrzavaju srpski. Deklarativno pise za Calculate ali to je sarena laza to nije lokalizacija to je samo podrska za tastaturu, imaju 10 lokalizacija i nista vise, paz developer distribuije pita mene dal njegova distribucija podrzava srpski a ja ga pitam lepo za lokalizaciju.
 
Nazad
Vrh Dno