Šta je novo?

Koji distro probati?

Moze i posle Linuxa da se instalira Windows pa da se napravi Dual Boot, ali je malo komlikovanije. NA Arch distribucijama postoji nesto sto se zove os-prober. On se pokrene, prepozna particiju na kojoj je win10 i onda se uradi update-grub i to je to. Tako sam ja uradio kada sam instalirao kod sebe Win10.
 
@sapra, mozda ako imas drugi slobodan hdd/ssd, bocnes njega i instaliras Win (dok je otkacen ovaj na kome je Mint), zatim bocnes oba diska i pristupas sistemima po principu quickboot opcije. Po meni uvek najbolja varijanta.

vidis ovo je dobra ideja, posto bih igrao jednu ili dve igre, vidim ima ssd od 60gb za 10e da se pazari, uzmem njega stavim win10 iskljucim mu update i ostalo, izbrisem mu bloatware i ubacim 1-2 igre sto se igraju online i nista mi vise ni ne treba tu, samo zato da sluzi, a ulaganje nikakvo, sad ne znam jel rade brze poste na kupujem prodajem da uzmem neki ssd malog kapaciteta
 
koliko sam video cs go, fps dosta pada na linuxu, a pubg lite nema eto dva primera
 
Ne znam koliko si upoznat sa lutris-om. Preko njega 100% moze. Pogledaj malo.
 
znam da csgo moze preko njega, ali je fps dosta nizi u odnosu na windows
 
CS:GO imas nativno za Linux i radit odlicno, ja ga igram. FPS jeste nizi nekih 20FPS mozda, ali ko da je to neka razlika. Za PUBG vec ne znam.
 
ma vec sam resio to, pazario sam ssd od 120gb, na njemu ce biti windows i igre, a na ovom obicnom od 500gb ce biti linux i taj ce koji se pretezno koristiti za filmove, muziku i browsing

sad ne zanima nesto drugo, Linux Mint sam zamenio sa MX Linuxom i MX leti bas je haos dobar, Mint je bio ok ali nekad je znao malko da zakuca a ovo radi ko ludo.
Jel treba na MX da uradim neka podesavanja posle instalacije ili sve da ostavim kako je i bilo "fabricki", ukljucio sam Firewall jedino, ne znam sta jos da cacnem, iskren da budem ne znam
ni sto sam ukljucio Firewall i dal mi treba uopste znam da mi je ukljucen bio i u Mintu, dal jos neki izmene odraditi ?
Ovaj MX sam i ranije hteo instalirati i sve se neckao i sad to odradio, prebacio na flash sta mi sve treba od podataka i pregazio Mint, mislim da cu dugo ostati na MX-u, lepo je legao
 
U sustini, ne moras nista da menjas ako ti tako odgovara. Svi ti distroi rade lepo out of the box.
Ne znam samo jesi li prebacio na tvoj drajver za grafiku ili je xorg?
 
Nisam nista cackao to oko drajvera, gde to da proverim, i kako da ubacim moj drajver, ati radeon graficku imam?
Reci mi jel treba nesto cackati ok Updejta ili je sve namesteno, da mi ne dolaze neke beta verzije updejta, vec samo ono stabilno ?
 
Probao sam manjaro kde, međutim ne radi eksterni monitor kako treba. Jel ima neko ideju, evo i slike kako izgleda.
003febb3cdc6bcfc768298b2950bb495.jpg


Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Sta fali, izgleda super :D
Jesi li probao da iskocis u konzolu sa CTRL-ALT-F1? Deluje mi kao da treba rucno da se u skripti fiksira rezolucija u okviru .config dir-a u /home profila sa podesavanjima za rezoluciju.
 
Nisam, na laptopu radi normalno, pa sam tamo u settings podesavao koji je monitor primarni i slicno.

edit: Kontam da je problem sa nvidia driverima.
 
Posle dugog duženja sa Manjarom, evo već dve nedelje sam na openSUSE Tumbleweed-u (KDE naravno :)).

Za sad više nego zadovoljan, kao u najboljim danima openSUSE-a...
 
Posle dugog duženja sa Manjarom, evo već dve nedelje sam na openSUSE Tumbleweed-u (KDE naravno :)).

Za sad više nego zadovoljan, kao u najboljim danima openSUSE-a...
Kakva su iskustva sa manjarom?
Sto si ga izdao?[emoji16]
Ja planiram da predjem na njega sa windowsa.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
@zholinho, savet, instaliraj VMware i testiraj, upoznaj sistem dobro pre odluke :)
 
Manjaro KDE je odličan, nisam ga napustio zato što je loš. :)

Koristio sam dugo openSUSE. Kad su sa verzije 13.x "skočili" na verziju 42.x, tada je postao mnogo lošiji nego ranije, pa sam isprobavao razne distribucije, jedno vreme koristio Mint, pa Fedoru i na kraju kao najbolje rešenje našao Manjaro. Sad sam rešio da probam ponovo openSUSE i to Tumbleweed i zadovoljan sam. YaST i noviji softver bez zezanja sa AUR paketima su na strani openSUSE-a.
 
Ja sam isto probao Manjaro KDE i zaključio da ne nudi ništa više u odnosu na Tumbleweed. Nisam hteo rolling distro, ali nijedan stable KDE mi nije odgovarao. Sa Leap 15 sam prešao na Kubuntu, koristio sam ga jedno godinu dana, i vratio se openSUSE, ali sada rolling verziju.

Opet, kome ne treba KDE, Ubuntu LTS je najbolja varijanta po mom mišljenju. GNOME nije posebno dobar, ali u poređenju sa plazmom nije ni bilo koje drugo okruženje :D
 
Nije da je Manjaro loš, ali po mom mišljenju, za one koji su upoznati sa Manjarom, se vredi iscimati 30min do 1h vremena i preći na Arch + KDE jer je čisto Plasma okruženje bez bloat-a. Posle možete primeniti temu, ubaciti dock, ili modifikovati Plazmu kako želite.

Evo instalacije. Svi paketi posle "sddm" su opcioni (za bolje i lakše KDE konfigurisanje poželjno je instalirati ih):
Kod:
pacman -S xorg-server xorg-xinit plasma-desktop sddm sddm-kcm plasma-pa plasma-nm powerdevil kde-plasma-addons kde-gtk-config kscreen user-manager konsole

Ne bih preporučio Manjaro kao početnički distro, osim za one koji su upoznati sa GNU/Linux-om i žele da probaju Arch.

Najbolje KDE Plasma iskustvo sam imao na Arch-u i OpenSuse, možda i Fedora. Fedora KDE Plasma ima sve od KDE paketa (kao i OpenSuse ali to se može režiti tokom instalacije i biranja paketa) i to je kao ajde jedini minus. Solus KDE je jedno od bržih KDE okruženja, ali development je dosta usporio, kernel nije ažuriran zbog nekih nvme problema.

Fedora ima najbolje Gnome okruženje na koje ne mogu da se naviknem, niti mogu da ga ulepšam kao KDE Plasma.
 
Poslednja izmena:
Nije da je Manjaro loš, ali po mom mišljenju, za one koji su upoznati sa Manjarom, se vredi iscimati 30min do 1h vremena i preći na Arch + KDE jer je čisto Plasma okruženje bez bloat-a. Posle možete primeniti temu, ubaciti dock, ili modifikovati Plazmu kako želite.

Manjaro nije za 90% ljudi na ovom forumu. A o Arch-u da i ne govorim. Ovde se Arch instalira instalacionim skriptama, i koristi se do sledećeg kernel update-a kad ih samo dočeka crn ekran, a onda ide reinstall i prelazak na nešto lakše tipa Ubuntu, OpenSUSE, Fedora.

Evo instalacije. Svi paketi posle "sddm" su opcioni (za bolje i lakše KDE konfigurisanje poželjno je instalirati ih):
Kod:
pacman -S xorg-server xorg-xinit plasma-desktop sddm sddm-kcm plasma-pa plasma-nm powerdevil kde-plasma-addons kde-gtk-config kscreen user-manager konsole

Mnogo si ga zakomplikovao, a i zaboravio si ključne pakete.

Kod:
pacman -S xorg-server xorg-xinit plasma kde-plasma-addons kio-extras

Paketi koje sam izbacio su već deo plasma paketa (sddm, konsole...etc). kio-extras nisi ubacio, a bez tog paketa nema wallpaper preview u display settings. SDDM je default display manager za plasma desktop, ali ja preporučujem slim, ili čak ništa ako je samo jedan user. Najbrže je direktno učitavanje DE-a preko xinit fajla.

Ne bih preporučio Manjaro kao početnički distro, osim za one koji su upoznati sa GNU/Linux-om i žele da probaju Arch.

Nebih preporučio Manjaro i Arch nikome. Držite se Windowsa, ili koristite Ubuntu, Mint, Suse ili šta već.

Najbolje KDE Plasma iskustvo sam imao na Arch-u i OpenSuse

Porediti KDE na Arch-u i KDE na OpenSUSE je ludost. Arch base system je barem duplo brži od OpenSUSE-a. Zbog toga je i overall KDE speed mnogooooo veći. Arch+KDE ima instant odziv. Nema laga. Sve se startuje i zatvara instant i bez čekanja. Nema bagovanja i sistem je 100% stabilan. Ali. Veliko ALI. Sve zavisi od samog korisnika. KDE treba održavati. Ako korisnik ne zna šta radi, i ne poznaje materiju, KDE na Archu se može vrlo lako pretvoriti tromu mrcinu koja puca na svakih 5 minuta ili u potpunosti prestaje sa radom.

, možda i Fedora. Fedora KDE Plasma ima sve od KDE paketa (kao i OpenSuse ali to se može režiti tokom instalacije i biranja paketa) i to je kao ajde jedini minus.

Fedora sa svojim tromim dnf package managerom nema šta da traži u ovoj priči sa KDE-om.

Solus KDE je jedno od bržih KDE okruženja, ali development je dosta usporio, kernel nije ažuriran zbog nekih nvme problema.

Za par godina Solus će nestati kao što je nestao i Antergos. To je jedna od onih dođe i prođe distribucija.

Fedora ima najbolje Gnome okruženje na koje ne mogu da se naviknem, niti mogu da ga ulepšam kao KDE Plasma.

Kao i KDE, Gnome najbolje radi na Arch-u. Jer je base sistem koji ga nosi brz i čist. Kao što sam rekao, Fedora ovde nema šta da traži.
 
Poslednja izmena:
@alex303 ako sam te dobro shvatio, ti kazes da ako ne znas linux treba da ostanes na windowsu?[emoji846]

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 
Manjaro nije za 90% ljudi na ovom forumu. A o Arch-u da i ne govorim. Ovde se Arch instalira instalacionim skriptama, i koristi se do sledećeg kernel update-a kad ih samo dočeka crn ekran, a onda ide reinstall i prelazak na nešto lakše tipa Ubuntu, OpenSUSE, Fedora.

Ne znam kakvo je stanje na ovom forumu, ali istina je da ljudi traže načine za što lakšu instalaciju. I ja ne preporučujem skripte. Bićete zadovoljni ako sve odratite sami.

Mnogo si ga zakomplikovao, a i zaboravio si ključne pakete.

Kod:
pacman -S xorg-server xorg-xinit plasma kde-plasma-addons kio-extras

Paketi koje sam izbacio su već deo plasma paketa (sddm, konsole...etc). kio-extras nisi ubacio, a bez tog paketa nema wallpaper preview u display settings. SDDM je default display manager za plasma desktop, ali ja preporučujem slim, ili čak ništa ako je samo jedan user. Najbrže je direktno učitavanje DE-a preko xinit fajla.

Što se tiče KDE-a na mom Arch-u, uzeo sam minimalni Plasma paket. I jeste, zakomplikovao sam ga, jednostavno ne volim onaj veći paket koji ima i neke nepotrebne pakete.
Nisam ubacio kio-extras zato što koristim Dolphin file manager, povlači za njega sve potrebne pakete tokom instalacije.

Da, sddm sam uzeo jer je default. Slim sam sada video da postoji, deluje zanimljivo i možda ću ga probati.

Što se tiče održavanja, u pravu si. Meni KDE u ovakvom minimal stanju nije pukao nijednom za ovih 11 meseci korišćenja. Imam jednu temu koju koristim dugo i sve izmene vučem sa github-a, isto važi i za latte-dock.

Nebih preporučio Manjaro i Arch nikome. Držite se Windowsa, ili koristite Ubuntu, Mint, Suse ili šta već.

Način instaliranja odbija mnoge u startu. Ko misli da može da se nosi sa Arch-om, neka ga proba ipak. Meni je Arch pomogao da prestanem sa distro-hoppingom.

Porediti KDE na Arch-u i KDE na OpenSUSE je ludost. Arch base system je barem duplo brži od OpenSUSE-a. Zbog toga je i overall KDE speed mnogooooo veći. Arch+KDE ima instant odziv. Nema laga. Sve se startuje i zatvara instant i bez čekanja. Nema bagovanja i sistem je 100% stabilan. Ali. Veliko ALI. Sve zavisi od samog korisnika. KDE treba održavati. Ako korisnik ne zna šta radi, i ne poznaje materiju, KDE na Archu se može vrlo lako pretvoriti tromu mrcinu koja puca na svakih 5 minuta ili u potpunosti prestaje sa radom.

Fedora sa svojim tromim dnf package managerom nema šta da traži u ovoj priči sa KDE-om.

Nisam bio precizan u mnogim stavkama, ali KDE distribucije sam poređao tako spojivši Arch sa ostalim, iako ne mogu da se porede. Arch je svakako na prvom mestu što se tiče KDE-a.
Hteo sam da napišem da su to dobra KDE Plasma okruženja za ljude koji ne žele da se cimaju sa Arch-om iako mislim da na njemu radi najbolje. Isto važi i za Fedoru sa vanilla Gnome okruženjem. E sad da li nekome odgovara takav package manager ili distro je druga stvar. Meni pacman više leži jer je superiorniji od dnf.

Za par godina Solus će nestati kao što je nestao i Antergos. To je jedna od onih dođe i prođe distribucija.

Nadam se da neće. Ovo sam iskopao sa reddita: https://www.reddit.com/r/SolusProject/comments/j06chg/any_word_on_a_new_iso_so_newer_hardware_can/
If you had searched on the subreddit before posting, you'd know that we've answer this question many times and that we don't give ETAs. I'm working full-time on finishing my PhD this year and haven't had the usual amount of time to commit to Solus. Similarly, Josh has been very busy getting his business off the ground. Throw a pandemic on top of all of this and things take longer than you might like. Please be patient

Josh and I aren't too worried about long-term sustainability as the two of us would be miserable going back to any other distribution (sorry!) because of how spoiled we are with Solus working the way we want it to. Donations stopped because neither of us are in a financial situation where we can accept those donations, and without Solus being a registered non-profit, taxes on incoming donations are pretty steep.

Hopefully, once I've graduated, there will be more time to pursue donations and non-profit status. In the meantime, Josh and I aren't planning to grow the official team much larger, since we only have so much bandwidth to manage folks. We have seen a nice uptick in community maintainers in the last 12 months, though, so I'm not too concerned.
Kao i KDE, Gnome najbolje radi na Arch-u. Jer je base sistem koji ga nosi brz i čist. Kao što sam rekao, Fedora ovde nema šta da traži.
Naravno, objasnio sam gore šta sam hteo da napišem (dobro odradjena KDE i Gnome okruženja na non-Arch distribucijama)


@alex303 ako sam te dobro shvatio, ti kazes da ako ne znas linux treba da ostanes na windowsu?[emoji846]

Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Ne, nego da ostaneš na distibucijama gde je potrebno manje znanja/iskustva za održavanje sistema. Windows je jednostavniji za prosečnog korisnika, kao i Ubuntu, Mint i slični.
 
Poslednja izmena:
...Ako ti koristiš instalacionu skriptu za Arch, onda Arch nije za tebe. Prosto.

Meni je ArcoLinux i kanal Erik Dubois-a pomogao u tranziciju sa Win Power User / Admin nivoa na nivo Arch korisnika. Da probam da obrazložim:
ArcoLinuxD je instalirao osnovni Arch sistem i prepustio komandu korisniku da sam ukuca koje će okruženje, dodatne pakete i sl. Istina, danas I ArcoLinuxD ima svoj Calamares ali i dalje može "ArcoD" da se instalira na "stari način".
Na pomenutom YT kanalu postoje kratke lekcije kao i skripte pisane od Arco tima da još više olakšaju instalaciju Arch-a početnicima. Skripte kao prednost donose što su me naučile nečemu u vezi sa Bash-om i zainteresovale da sam napišem koju. Ja inače nisam neko ko voli da prati neke tutorijale već sam da isprobavam, probam da shvatim kako i zašto i tek ako ne ide - da potražim pomoć preko interneta. U početku je i meni trebalo da pitam na nekom forum jer osim što nisam znao kako nešto da uradim nisam znao ni zašto to ne mogu da uradim dok mi je danas dovoljan ArchWiki.

Poenta pisanija:
Mišljenja sam da podučavanje u vezi Arch-a kao i hvatanje nekih prečica - a prvi korak je instalacija - nije nužno štetno ni za Arch ni za zajednicu, koja istina nije naklonjena novajlijama i ponaša se antička Sparta ali i tu treba imati razumevanja i tražiti "challenge" u svemu tome a ne kukati i prihvatati nešto kao što je Kanokikalov Ubuntu. Drugim rečima: ako ne znaš - uči još!

Neko gore napisa da mu je Arch pomogao da prestane sa "distrohoppinh"-om. Meni isto! :)
Ono što "gajim" pored Arch i Arco ISO-a na svojim USB-ovima je i AnArchy Installer. Održavaju ga bukvalno 2 studenta, jedan iz Turske drugi iz Argentine, imaju lepu komunu u vidu grupe na Telegramu gde može dosta da se nauči i o samom Arch-u ako se prati / čita u slobodno vreme. Uvek neko ima neki problem sa instalacijom, "developeri" održavaju skruiptu u skladu sa time i sa iskustvima / sugestijama drugih...
EndeavourOS je jednostavno "tempting" i sve u vezi sa njim je "prijatno" (developeri instalacije, komuna, nema bloat-a)...
eznix installer koji povremeno probam - sviđa mi se filozofija čoveka i njegov entuzijazam. :)

Alex, ja sam u svakodnevnom kontaktu sa Linux-om negde oko 1 godine. Znam da je malo ali mislim da brzo učim. Da li se slažeš da je Debian (za koji btw postoji ista gomila instaler-a koa za Arch) jedini dostojan konkurent Arch-u, ako izuzmemo neke raritete kao Gentoo i Void?
 
Meni je ArcoLinux i kanal Erik Dubois-a pomogao u tranziciju sa Win Power User / Admin nivoa na nivo Arch korisnika. Da probam da obrazložim: ArcoLinuxD je instalirao osnovni Arch sistem i prepustio komandu korisniku da sam ukuca koje će okruženje, dodatne pakete i sl. Istina, danas I ArcoLinuxD ima svoj Calamares ali i dalje može "ArcoD" da se instalira na "stari način".

To sam video i prijatno sam se iznenadio. Možeš da biraš Arch way ili lazy way, i to je sjajna stvar.

Na pomenutom YT kanalu postoje kratke lekcije kao i skripte pisane od Arco tima da još više olakšaju instalaciju Arch-a početnicima. Skripte kao prednost donose što su me naučile nečemu u vezi sa Bash-om i zainteresovale da sam napišem koju.

To je poenta GNU/Linux-a. To je suština svega što pišem.

Ja inače nisam neko ko voli da prati neke tutorijale već sam da isprobavam, probam da shvatim kako i zašto i tek ako ne ide - da potražim pomoć preko interneta. U početku je i meni trebalo da pitam na nekom forum jer osim što nisam znao kako nešto da uradim nisam znao ni zašto to ne mogu da uradim dok mi je danas dovoljan ArchWiki.

Isto sam tako i ja. Samo nisam postavljao glupa pitanja, već pročitam ceo wiki, iscrpim sve opcije, i kad dođem u ćošak iz kojeg nema izlaza, onda otvaram temu i pitam. Ali to se retko dešava jer u 99% slučajeva uspem sam da rešim problem bez ičije pomoći.

Poenta pisanija:
Mišljenja sam da podučavanje u vezi Arch-a kao i hvatanje nekih prečica - a prvi korak je instalacija - nije nužno štetno ni za Arch ni za zajednicu, koja istina nije naklonjena novajlijama i ponaša se antička Sparta ali i tu treba imati razumevanja i tražiti "challenge" u svemu tome a ne kukati i prihvatati nešto kao što je Kanokikalov Ubuntu. Drugim rečima: ako ne znaš - uči još!

Upravo tako.

Neko gore napisa da mu je Arch pomogao da prestane sa "distrohoppinh"-om. Meni isto! :)

Ista priča i samnom. Ni jedan drugi distro nema više smisla.

Ono što "gajim" pored Arch i Arco ISO-a na svojim USB-ovima je i AnArchy Installer. Održavaju ga bukvalno 2 studenta, jedan iz Turske drugi iz Argentine, imaju lepu komunu u vidu grupe na Telegramu gde može dosta da se nauči i o samom Arch-u ako se prati / čita u slobodno vreme. Uvek neko ima neki problem sa instalacijom, "developeri" održavaju skruiptu u skladu sa time i sa iskustvima / sugestijama drugih...
EndeavourOS je jednostavno "tempting" i sve u vezi sa njim je "prijatno" (developeri instalacije, komuna, nema bloat-a)...
eznix installer koji povremeno probam - sviđa mi se filozofija čoveka i njegov entuzijazam. :)

Kao što rekoh gore, to je poenta cele priče.

Alex, ja sam u svakodnevnom kontaktu sa Linux-om negde oko 1 godine. Znam da je malo ali mislim da brzo učim.

Imam utisak da me doživljavaš kao nekog GNU/Linux eksperta. Ja to nisam. Kao i ti, ja sam kratko u celoj ovoj priči (par godina), ali kao i ti, i ja brzo učim i volim izazov. Ja sam strasni problem solver. I neverovatno mi je da neko ko tvrdi da ima 20+ godina iskustva postavi pitanje koje je presmešno. Zato se ponavljam kao ploča, GNU/Linux nije za svakoga.

Da li se slažeš da je Debian (za koji btw postoji ista gomila instaler-a koa za Arch) jedini dostojan konkurent Arch-u, ako izuzmemo neke raritete kao Gentoo i Void?

Eto. Nisam ni znao da postoje skripte za instalaciju Debian-a. Koristio sam Debian-ov default installer koji sasvim lepo radi. Ako gledaš tehnički, Debian je super. Ali se ne može porediti sa Arch-om jer je Arch bleeding edge rolling distro gde je prioritet da sve bude latest & greatest što neiskusnim korisnicima može da zada glavobolje. Debian je skroz druga priča, ali mi APT nikako ne leži, a da ne spominjem nedostatak AUR-a.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno