Šta je novo?

Koji distro probati?

zyllion

Poštovan
Učlanjen(a)
12.06.2013
Poruke
124
Poena
70
main OS mi je arch/*buntu u dual boot

da li ima neki slican ispoliran distro (tj bez kuka, falinki i slicno) koji je dobro podrzan od komjunitija ?

uglavnom mi treba za muziku / dota2 + diablo3(POL) gaming

openSuse mi se ne svidja , Fedora mi ne odgovara zbog 6mesecnih ciklusa sa verzijama pa ne znam da li probati gentoo ili neki debian derivat?
 
Ја сам отприлике ту негде, Арчи главни, Кубунту златна резерва мада сам инсталирао (да бих пробао) још гомилу других и то се повремено мења, а ја остајем на прва два. KDE јер нисам неки аскета па и мазохиста, волим да је удобно. ;)

Пробао сам вероватно све (осим BSD и чисте gentoo варијанте) а имао сам и по 20 линуха истовремено на компу и ниједан није доказао да је бољи бар за моје планове.
 
Posle arča nigde dalje, debian ako hoćeš da sve radi ali dosta vremena kasnije od ostalih, mint, ako hoćeš lepi ubuntu i imaš posle ove sitnije za istraživanje
 
ja sam ubacio burazeru ovo,samo se do pre nedelju dana zvao Chromixium OS...pa su morali na zahtev Googla da menjaju ime...zvanicno ce od aprila da bude Cub Linux...odmah da naglasim da ovo nije Android,nego neki Mix Chrome OS i Ubuntu...i radi odlicno...Kodi..Libre.....
14o7mzs.png

https://cublinux.com/
http://chromixium.org/
 
Poslednja izmena:
deluje bar po SS-ovima jako,jako lepo.cekirace se kad se dodje do nekog ssd-a.
 
Probao sve. Arch je tata.
 
gde da potpišem? :)
 
Sta instalirati od linuxa za pocetnika, ubuntu, mint ili nesto trece :) ?
 
Nije to slaba mašina, može slobodno bilo koji Linux. Ja preporučujem Mint Cinnamon. Trebalo bi da je ta grafika još podržana, mada može da pravi probleme.
 
Nisam nesto imao strpljenja pa sam instalirao Mint, dual boot. Deluje solidno, samo ne znam kako da instaliram graficke drajvere, mada i bez njih radi za sada sve ok.
 
Nema drajvera za tvoju grafičku, sve grafičke od HD 4xxx pa naniže nisu više podržane od strane AMD-a, već par godina je to tako čini mi se.
Ali open-source radeon drajver / mesa radi odlično, praktično ti ni ne treba catalyst drajver,
 
Ja furam LXDE i ubuntu trenutno al ono bolje je bilo LXDE i fedora nego zbog Unity3d-a otisao na ubuntu...
Porteus je meni dobar isto uvek ga imam na usb
Arch me ubio 2-3 puta dok nisam imao telefon/drugu mashinu desio se neki updejt i OS umro a ja nisam mogao da vidim kako da ga ozivim bez neta.... batalio

Neznam ja sam uvek za te neke sto vise lajt varijante mada opet sve zavisi sta oces.

ja sam ATI 4650 opensource igram Heroes of newarth i Insurgency
 
Ma najvise mi treba katalist podesavanja, posto mi je prikljucen tv preko hdmi-a, a u Mintu nema nekih naprednih podesavanja za dodatne ekrane.
 
Catalyst za HD3000 seriju je legacy, izbačen 2013. Teško da će moći na novijem distrou da radi. Jel imaš nešto u (Menu > Administration >) Driver Manager-u?
 
Nema nista. Jel nema neki program pomocu koga mogu da se nameste dodatne stvari kao sto je rezolucija (fali mi 1360x768 rezolucija), extended desktop, skaliranje slike i slicno.
 
Poslednja izmena:
Slabo sam se petljao sa Mesa (open source) drajverom, sačekaj još neki odgovor, ali slaba vajda. Mislim da neće moći. To je generalno problem sa AMD-om i Linux-om, vlasnički drajveri imaju slabu podršku i loše rade, dok je slobodni takav kakv je.
 
Nema nista. Jel nema neki program pomocu koga mogu da se nameste dodatne stvari kao sto je rezolucija (fali mi 1360x768 rezolucija), extended desktop, skaliranje slike i slicno.

Ovako, rezoluciju možeš vrlo lako da podesiš, linux koristi RandR, odnosno xrandr. Primer je odrađen u VBox-u, ali svuda funkcioniše na isti način. Idemo redom. Ako neka komanda zezne nešto, nakon restarta se vraća na staro. Otvoriš konzolu, terminal, kako se već zove, ne treba šifre, root-ovi sudo-vi, itd.

Kod:
xrandr

Dobiješ ovakav "izveštaj"


Kod:
Screen 0: minimum 64 x 64, current 986 x 768, maximum 32766 x 32766
VGA-0 connected 986x768+0+0 0mm x 0mm
   986x768        60.0*+
   2560x1600      60.0  
   2560x1440      60.0  
   2048x1536      60.0  
   1920x1600      60.0  
   1920x1080      60.0  
   1600x1200      60.0  
   1680x1050      60.0  
   1400x1050      60.0  
   1280x1024      60.0  
   1024x768       60.0  
   800x600        60.0  
   640x480        60.0

Bitno je ono gore "VGA-0", to je naziv našeg trenutnog ekrana, i sa zvezdicom je označena trenutna rezolucija, u ovom slučaju 986x768. U spisku nam očigledno fali 1366. Treba nam tzv Modeline za tu rezoluciju, otkucamo ovo ( ako odgovori da nije našao komandu, treba instalirati ovaj "gtf")

Kod:
gtf 1366 768 60

Nakon toga "dobijemo" odgovor

Kod:
Modeline "1368x768_60.00" 85.86 1368 1440 1584 1800 768 769 772 795 -HSync + Vsync

Sad taj odgovor upotrebimo da "dodamo" tu rezoluciju u listu mogućih rezolucija.

Kod:
xrandr --newmode "1368x768" 85.86  1368 1440 1584 1800  768 769 772 795  -HSync +Vsync

Da proverimo da li je prihvatilo "novu" rezoluciju, opet otkucamo

Kod:
xrandr

i dobijemo "malo" drugačiju listu

Kod:
Screen 0: minimum 64 x 64, current 986 x 768, maximum 32766 x 32766
VGA-0 connected 986x768+0+0 0mm x 0mm
   986x768        60.0*+
   2560x1600      60.0  
   2560x1440      60.0  
   2048x1536      60.0  
   1920x1600      60.0  
   1920x1080      60.0  
   1600x1200      60.0  
   1680x1050      60.0  
   1400x1050      60.0  
   1280x1024      60.0  
   1024x768       60.0  
   800x600        60.0  
   640x480        60.0  
   1368x768       60.0

I dalje je aktivna prvobitna rezolucija, ali na dnu imamo i dodatak, znači dodali smo je. Pošto smo već u konzoli, možemo da promenimo rezoluciju našeg "VGA-0" (ova oznaka je bitna, kod tebe može da bude nazvan tako, a može i drugačije) ekrana ovim

Kod:
xrandr --output VGA-0 --mode 1368x768

Rezolucija promenjena!
Za proveru, opet zadamo

Kod:
xrandr

i dobijemo

Kod:
Screen 0: minimum 64 x 64, current 1368 x 768, maximum 32766 x 32766
VGA-0 connected 1368x768+0+0 0mm x 0mm
   986x768        60.0 +
   2560x1600      60.0  
   2560x1440      60.0  
   2048x1536      60.0  
   1920x1600      60.0  
   1920x1080      60.0  
   1600x1200      60.0  
   1680x1050      60.0  
   1400x1050      60.0  
   1280x1024      60.0  
   1024x768       60.0  
   800x600        60.0  
   640x480        60.0  
   1368x768       60.0*

Ova poslednja ima zvezdicu, znači sad je ona aktivna.

Ovo je bilo za zagrevanje, sad ozbiljno.
Za novog korisnika, preporučujem Ubuntu/Kubuntu, ili Fedoru, sa Gnome ili KDE okruženjem. Čak i za kompjutere mnogo, mnogo slabije od tvog. Zašto? Milion razloga, prvi i poslednji (skoro) sve RADI, za razliku od konstantnog forsiranja, navedite sami koga i čega, da se ne zanosim ja.
 
Čekaj bre, kako Mint nema display podešavanja? Ja catalyst imam instaliran zbog malo boljih perormansi, ali sva podešavanja (rezolucija, drugi displej/TV...) radim iz KDE display managera. Nije ovo 2003-a da menjamo rezoluciju iz terminala
 
Iz terminala da pokažem da može ;-)

A i ovi grafički alati pozivaju isti taj RandR, samo ga prikažu malo lepše, jel? A kod njega je preptostavljam ili problem sa EDID-om, pa mu monitor, ili TV ne prijavljuje sve rezolucije, ili ta verzija Minta nema neki "napredniji" alat. Zato sam i naglasio da ide sa "proverenim" Gnome/KDE. Kad se malo opusti, i nauči dve-tri finte, slobodno neka pređe na LFS, tad ionako neće ništa da pita ovde.
 
Koristim Mageiu duze vreme, i htedoh da probam arch juce, smorio sam se. Da li je moguce da oni u 21. veku nisu mogli da naprave GUI instalaciju? Instalacija im je 700mb?! Sve vuce sa interneta. Glup sistem mnogo.
Mislim, kapiram ja, linux, ovo - ono, idi na win ako hoces sve na klik, ali danas vecina linux distro-a nudi normalnu GUI instalaciju.Ovde treba da gatam u pasulj da li cu nesto shebati tokom instalacije iz terminala, sto je vrlo moguce.
Jbt, prvo sto izadje kad na yt kucas arch linux je arch linux installation..
 
Eh nisu mogli da naprave, mogli su oni, nije to neki problem, nego takva im je filozofija, i to je ok :)

Ako hoćeš GUI instalaciju a da imaš Arch najbolje je da probaš Antergos, mislim da jedino što dodaju je njihov repo gde stavljaju themes i ikonice, barem je tako bilo, ne verujem da su nešto menjali što se toga tiče.
Koliko se sećam instaler je čak lakši od Ubuntu instalera.
 
Ili Manjaro. Preteruju ovi sa Arch-on. Znam ja da neki ljudi neće UI, ali mogli su napraviti bar jednu instalaciju sa grafičkim okruženjem (KDE, GNOME, XFCE ili nešto deseto)
 
Poslednja izmena:
Мене је Манџаро и навукао на Арчија, тј на pacman тј на yaourt и лаку инсталацију свега. Ипак, Манџаро има приличне бубице, неке ствари су другачије смислили па скоро да избегавам да га користим, мада га имам на ваљда сваком харду. Ту је сада и NetRunner као KDE варијанта и још неколико поменутих али ми је Арчи и даље основна варијанта без тих бубица које уносе остали.

Ни мени се не свиђа званична инсталација која је таква да би ваљда они који инсталирају убацили само и једино оно што хоће што ми је бзвз. Ако 99% осталих има GUI са неким од основних програма у пакету, шта је проблем да и они изаберу сличне и направе лаку инсталацију за оне који немају проблем са таквим обликом? Мислим, ОК за оне којима је животни циљ да науче у цревца све детаље инсталације и све о линуху испод хаубе али неки хоће да буду корисници а не аутомеханичари. ;)

Срећом, хелмутова скрипта и даље функционише па ипак постоји нека инсталација на клик клик, иако не баш GUI али није проблем да прођем кроз неколико менија и изаберем шта хоћу, без потребе да знам шта морам. Једини проблем је што је Арчи RR а то значи да сада више не иде KDE4 него Plasma која ми се ич не свиђа, по ономе што сам могао да видим има 40% мање могућности на које сам навикао и редовно нешто пуца и брља. Да не помињем дизајн који је у фазону windows 8.1/10 илити са цртежима предшколараца који су ми тако ружни да прво променим тему и вратим донекле изглед претходника. Срећом2, још увек имам старе хелмутове скрипте у којима је KDE4 па изменим те ситнице и нема проблема. Нарочито зато што Арчија нисам инсталирао дуго, мислим да су ми све главне инсталације старе више од годину дана.

Оног дана када званично укину KDE4 и апгрејдују на Plasma варијанту, вероватно Арчи прелази у резерву а ја се враћам на Kubuntu 14.04.3.
 
Pa mogli su da stave neki installer poput onog na CentOS-u ili Debian-u i olakšaju malo stvari. Meni Arch ima još dosta mana. RR je sigurno budućnost, ali danas nije baš sigurna, stabilna varijanta, a i navikao sam na APT i Pacman mi je sada nepraktičan. Koristio sam ga u par navrata, ali se uvek vratim na neki debianoliki distro. Mint Cinnamon za novije mašine, Lubuntu za malo starije, za antičke WinXP. ( :
 
Постојао је текстуални инсталер али су га укинули. Ваљда хоће да буду до краја доследни да то мора тако. Чак је и Хелмутова скрипта напуштена, мада видим повремено понеки додатак. Како год, она ми завршава посао.

Шта има да се навикаваш, ја те команде извлачим из историје а yaourt је толико једноставан да ми је и apt мало тежи, иако ми је Кубунту резерва. Проста команда за апдејт, проста за инсталацију било чега што може да се нађе, нема оног update, upgrade, dist-upgrade, install, remove, autoremove и остале варијације.

Мени ће баш RR да направи проблем, Кубунту 14.04.3 има још неколико година живота а Арчи ће вероватно врло ускоро да комплет пређе на Плазму што ће вероватно да ме убеди да га пребацим у резерву, све док не оправе Плазму или прихватим те недостатке.
 
Manjaro nije Arch, koristi Arch alate ali to više nema veze sa Arch-om, sami odredjuju koji paketi su dobri sa Arch-a a koji nisu, petljaju i sa svojim verzijama kernela itd.
 
Па добро, није као што Минт није Убунту и слично али је добар за пробу Арчи начина рада. Од њих сам задржао рецимо yaourt или Octopi, баш ми одговарају. Што се верзија тиче, имају варијанте са стабилним, тестним и нестабилним, слично као Дебиан са својим варијантама па Манџаро касни за Арчијем бар месец дана.
 
Nazad
Vrh Dno